E_Lan E_Lan komentáře u knih

Sbohem, Země: Poslední sbírka science fiction Sbohem, Země: Poslední sbírka science fiction Isaac Asimov

Přimhouřím obě oči a dám průměrné hodnocení. Isaac Asimov je můj milovaný autor z mládí a tak jsem po ukrutně dlouhé době sáhl po jeho knížce, zde sbírce povídek. První půlk knížky, ony povídky, mě moc nepřesvědčila. Pointa nebyla vždy osvěžující či zajímavá. Druhá půlka knížky, eseje o psaní sci-fi, byla o něco zajímavější, ale o to zdlouhavější. Celkově tedy nic moc.

19.05.2022 3 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Úžasný politický román, který baví a děsí od začátku do konce. Vynikající postavy, skvělý spád, dialogy propracované, prostě všechno v této knize funguje na výbornou.

08.05.2022 5 z 5

Průšvihy Billa Madlafouska Průšvihy Billa Madlafouska David Laňka

Příjemné poslouchání s dětmi v autě. Jednoduché příběhy, skvělý přednes pana Kaisera a vhodná délka. Dětská jednohubka…

01.05.2022 3 z 5

100 x Václav Havel 100 x Václav Havel Pavel Kosatík

Plné hodnocení za snad nejvýznamnější osobnost našich dějin, plné hodnocení za zajímavou a stručnou formu a dokumentaristicky čistou formu pana Kosatíka. 100 prohlášení zasazených do historického kontextu je nadčasových a člověk si z nich hodně vezme. Prostě skvělá kniha o neskutečném člověku.

30.04.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Hezká česká detektivka, zábavná s dobrým spádem a relativně překvapivým závěrem. Je to takový standard paní Klevisové.

24.04.2022 4 z 5

Prázdniny Billa Madlafouska Prázdniny Billa Madlafouska David Laňka

Příjemná jednohubka pro děti, kterou si rádi v podání pana Kaisera poslechnou i dospělí.

17.04.2022 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Zajímavé čtení o letadlech, létání a letcích. Je to takový rozhovorový pel-mel informací, které jsou většinou velmi zajímavé a krásně dokreslují pocity z létání. Poslední kapitola o A380 je navíc prošpikovaná technickými detaily, které mě hodně bavily.

08.04.2022 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Znovu zajímavá sonda do mladistvé ženské duše z padesátých let minulého století. Vynikající propracovanost charakterů, motivací k činům a celková atmosféra. Jen ta délka je trochu úmorná, ale stojí za to.

03.04.2022 4 z 5

Odpadková pohroma na planetě Zemi Odpadková pohroma na planetě Zemi Liane Moriarty

S dětmi příjemné, napínavé a fantazii podporující večerní čtení. Přečetli jsme se zaujetím, sem tam se děti pobavili. Hlavní i vedlejší postavy reprezentují škálu různých vlastností, jak se v jednotlivých situacích pak jednají, to není špatné poučné čtení.

03.04.2022 4 z 5

Lapuťák a kapitán Adorabl Lapuťák a kapitán Adorabl Dominik Landsman

Srandovní (nejen) dětská dobrodružná knížka. Fantazií protknutá, humorem vcelku bohatě také a nakonec i rozuzlení není vůbec špatné. Čtená verze stojí možná ještě víc za to, párkrát jsme se s dětmi opravdu zasmáli.

13.03.2022 4 z 5

Příběhy skutečné odvahy Příběhy skutečné odvahy Bear Grylls (p)

Inspirativní příběhy odvahy a bláznovství, které napsala historie sama. Každý dobře zasazen do historického kontextu, tak akorát dlouhé a děsivě přesně popsané. Toto prostě stojí za to přečíst.

12.03.2022 4 z 5

Ztracený princ Margarín Ztracený princ Margarín Mark Twain (p)

Zvláštní knížka, to je třeba říct. Příběh, resp. jeho námět není zlý, trochu nedomyšlený, spoluautoři se snaží dílko sepsat docela originálně, ale pointa je vcelku slabá. Co stojí za velkou pochvalu je ilustrace, ta je krásná. Bohužel táhne knihu maximálně k průměru.

01.03.2022 3 z 5

Altmanův zákon Altmanův zákon Robert Ludlum

Dobrá, napínavá a lehce čtivá akční zápletka, docela sympatický hlavní hrdina a několik dobrých spolu a protihráčů. Dobře se četlo a dobře se zapomene:-)

23.02.2022 4 z 5

Ze života lepší společnosti Ze života lepší společnosti Josef Škvorecký

Taková roztomilá vtipná krátká jednohubka. Hrátky s nesprávně použitý spisovným jazykem, ranný nerozum a přiměřená dálka dělají toto dílko lehce ztravitelné. Nic víc, nic míň.

20.02.2022 3 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

No, malinkou jsem se zatoulal do ryze ženské literatury. Byl to omyl při výběru, resp. jsem vybíral na slepo. A vlastně jsem se docela dobře bavil, i když dobře vymyšlený příběh by se dal odvyprávět trochu kratší formou. Jinak ale dobrá kniha, prošpikovaná emocemi a s docela zajímavým rozuzlením.

19.02.2022 4 z 5

Dům pro myšku Elišku Dům pro myšku Elišku Vojtěch Otčenášek

Tři hvězdičky za nápad a trochu toho zeměpisného vzdělání (nejen) pro mé děti. Příběh je jinak lehce slabší, ale přiměřeně dlouhý. To co mě dost trápilo byla vyloženě kostrbatá čeština, která někdy lámala jazyk. Škoda.

18.02.2022 3 z 5

Legie prokletých Legie prokletých Sven Hassel (p)

Ach jo, tak děsivě smutnou a věrohodnou knihu jsem snad nečetl. Mám pocit, že jsem v pocitech hlavního hrdiny alespoň trochu prožil tu hrůzu. Navíc z pohlednu německého vojáka. Výborná kniha od začátku do konce, bez patosu, bez příkras, bez sebemenšího milosrdenství vůči válce jako takové.

05.02.2022 5 z 5

Ztracený stín / Případ profesora Körnera Ztracený stín / Případ profesora Körnera Egon Hostovský

Přiznám se, že nakonec pro mě malinko zklamání. První příběh vcelku zajímavý, trochu povrchní, ale zábavná psychologická próza. Druhý příběh už zajel do Hostovských stop. Počátek příběhu pana Kornera je fantastický, závěr znovu trochu do ztracena. Přesto krásná psychologická sonda o nitra jednoho nešťastného a nevyrovnaného člověka. Zajímavé.

30.01.2022 4 z 5

Dobrodružství Billa Madlafouska Dobrodružství Billa Madlafouska David Laňka

Hezké, zábavné, jak pro rodiče tak především pro malé děti. Navíc v podání pana Kaisera hezký poslech.

19.01.2022 4 z 5

Dráček Drápek a Cesta do Lávové hory Dráček Drápek a Cesta do Lávové hory Barbora Kvasnovská

Moc pěkná knížka na příjemné uspávací čtení dětem na hraně školy a školky. Krásná ilustrace, docela poučné a na konec jsem si tam našel i něco trochu smutného pro sebe. Rozhodně stojí za přečtení.

17.01.2022 5 z 5