džanaka džanaka komentáře u knih

Ježiš, Syn človeka Ježiš, Syn človeka Chalíl Džibrán

Džibránovo nekanonické evangelium je potěšení pro duši :-)

13.08.2013 5 z 5

Aramejský Otčenáš. Meditace na Ježíšova slova Aramejský Otčenáš. Meditace na Ježíšova slova Neil Douglas-Klotz

Pět hvězdiček nestačí, tohle je z jiného světa. Kéž by lidé nejen četli, ale i se nechali unést melodií veršů do míst, kde se ztrácejí jednotlivé pojmy a zbývá jen to, co jest :-)

10.06.2013 5 z 5

Spolu opustíme den Spolu opustíme den Johanes Anker Larsen

Typický Larsen, je to něco jako doplněk Kamene mudrců, takže vynikající :-)

Poslední povídka o Kandidátově smrti je překrásným výjevem Larsenova osvícení. Takovýchto textů mnoho není.

10.05.2013 5 z 5

Od této knížky jsem očekával, že se pobavím a přitom se něco dozvím a z tohoto pohledu mě potěšila. Je hezky napsaná, často jsem se zasmál a nakonec vše dobře dopadne. Hlavní hrdina prochází intenzivním osobnostním vývojem formou často extrémních úkolů. Kromě hlavních myšlenek vedoucích k rychlému osobnostnímu rozvoji je zde pospáno peklo současných korporací, jejichž posláním je pouze rychlý růst akcií na burze. Také je zde zachycena atmosféra současné Paříže a v kontrastu s ní i krása francouzského venkova, kde lidé ještě žijí pomalu.

13.03.2013 4 z 5

Člověk v blázinci Člověk v blázinci Johanes Anker Larsen

Krásný duchovní román. Někdy snad přidám více, zatím jen jeden citát:

"... já se chci především pokusit stát se člověkem, jakým bych musel být podle svého chápání."

Kéž by takto uvažovali všichni lidé :-)

Musaši Musaši Eidži Jošikawa

Kniha obsahuje krásný příběh, ale i seznámení s japonskou samurajsou kulturou a její filozofií.

Ústředním motivem Musašiho samurajské filozofie je cesta meče jako cesta k osobnímu zdokonalení. Zpočátku se Musaši spoléhá hlavně na svoji fyzickou sílu a šermířské techniky. Poté, co má za sebou již spoustu vítězství se setká se vzkazem od mistra Sekisúšaje, z něhož pochopí, že mistra nedělá množství poražených protivníků, ale dokonalost samuraje, která není vidět navenek, ale je skryta v jeho nitru.

Samurajové podobně jako evropští rytíři jsou ochránci společenského řádu a ztělesnění ctností. Skutečný bojovník si je vědom toho, že není rozdíl mezi vítezstvím a porážkou, životem a smrtí, důležitý je ovšem způsob boje, tedy životní cesta samuraje. Proto Musaši postupně přesune svoje úsilí z tělesného cvičení na cvičení ducha. Tráví spoustu času v osamění daleko od lidí, věnuje se práci na poli, hrnčířským pracem a malování. Jeho duch se tím pročišťuje a zjemňuje.

V závěru knihy dochází ke konfrontaci dvou různých filozofií. Na jedné straně stojí Sasaki Kodžiró, nejlepší šermíř své doby. Proti němu je Musaši, samuraj, který usiluje o vnitřní dokonalost. Zcela nepřekvapivě pak v souboji zvítězí síla ducha nad silou a obratností paží.

Góly nepadají náhodou Góly nepadají náhodou Ferran Soriano

Kniha se čte jedním dechem. Kdo se zajímá o fotbalový management má zde podrobně popsáno, co se řeší na té nejvyšší úrovni. Kromě toho, jak věci dělali v Barceloně zmiňuje autor často i přístup jiných velkoklubů.

Kniha poskytuje inspirace sportovním manažerům na všech úrovních a fanouškům skvělou zábavu.

02.02.2013 5 z 5

Marketing v otázkách a odpovědích Marketing v otázkách a odpovědích Philip Kotler

Kniha poskytne zejména začátečníkům rychlý a fundovaný přehled o marketingu od uznávaného gurua tohoto oboru.

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Mika Waltari

Odehrává za v Cařihradu obleženém a posléze bobytém Turky.

V této knize je i znatelný duchovní rozměr.

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Mladý Říman přijede do Jeruzaláma krátce po ukřižování Krista a setkává se s jeho přívrženci.

Moje nejoblíbenější kniha od Waltariho. Při četbě jsem cítil zoufalství a zmatek kristových učedníků a ohromení Římana při setkání se vzkříšeným Kristem. Popsáno tak, že jsem cítil, jako bych Ho sám na chvíli potkal.

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Kniha o výchově dětí.

Nejzajímavější je první kapitola o jihoamerických indiánech. Zde je hezky popsáno, co znamená svoboda.

30.01.2013 4 z 5

Afghánské tažení Afghánské tažení Steven Pressfield

Výborné čtení pro milovníky antického válečnictví. Líčení vyznívá natolik autenticky, jako kdyby se toho autor sám zúčastnil.

Paní komisarka Paní komisarka Jindřich Šimon Baar

Historický fragment ze života Chodské vesnice Klenčí.

O Chodské kultuře, o lidových zvycích, o tom, jak vznikaly pověry, příběh Koziny a Lomikara Chodskýma očima, o životě v drsné krajině a prostých a čistých lidských srdcích.

Jan Cimbura Jan Cimbura Jindřich Šimon Baar

Život jihočeského sedláka.

Milá a čtivá kniha. Pokud někdo přemýšlí o návratu k přirozenému způsobu života, zde je popsáno, jak žili naši předkové na vsi. Po přečtení téhle knížky jsem cítil lásku k naší zemi, kultuře, půdě.

30.01.2013 5 z 5

Čingischán a utváření moderního světa Čingischán a utváření moderního světa Jack Weatherford

Historie mongolské říše - největšího impéria v historii.

Jak opuštěný sirotek ve stepi dokázal vytvořit největší světovou říši. Neměl žádnou školu. Poté, co se vzmohl byl poražený na hlavu a znovu povstal. Jak Mongolové na úrovni doby kamenné dokázali porážet vojska nejvyspělejších civilizací Číny, Arábie a Evropy. Jak se velká říše bez vyspělé civilizace rozpadne (podobně jako po Alexandrovi).

30.01.2013 5 z 5

Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Václav Cílek

Příčiny kolapsů historických civilizací od pravěku po novověk, např. Keltové v Čechcách, starověký Egypt, Čína, Řím, Španělské impérium, Český stavovský stát a Bílá hora, Osmanská říše, Rakousko-Uhersko, Britské impérium, Komunistické režimy…

Kolaps je přirozenou součástí vývojového cyklu: Vznik, růst, vrchol, úpadek, kolaps. Příčiny kolapsu jsou stejné, jako ty co vedly k předchozímu růstu. Prostě dojde k vyčerpání (silné stránky se stanou slabými). V době úpadku tedy nepomůže vylepšování stávajících postupů, ale hledání nových.

30.01.2013 5 z 5

Barbaři: Neotřelý pohled na dějiny Římské říše Barbaři: Neotřelý pohled na dějiny Římské říše Terry Jones

Kritický pohled na starý Řím. Řím je zde popsán jako ničitel vyspělých antických civilizací.

Kniha přináší hezký popis jednotlivých starověkých států. Také jasně ukazuje, že z dnešního humánního pohledu na svět Řím nebyl až tak slavný. Nicméně nelze uvěřit tomu, že by Římané byly pouze ztělesněním zla, jak se nás kniha snaží přesvědčit.

30.01.2013 4 z 5

Putování – Dějiny Židů Putování – Dějiny Židů Chaim Potok

Dějiny Židů jsou stejně staré jako dějiny celého lidstva. Začínají v Mezopotámii a dále nás provázejí významnými civilizacemi starověku: Egyptem, Asýrií, helénským Řeckem, Římem. Ve středověku Židé žili v mnoha křesťanských a islámských státech. Příběh se uzavírá novověkem, 2. světovou válkou a moderními sekulárními společnostmi.

Židé po většinu své historie žili pod nadvládou jiných zemí, ať již na svém území nebo na území cizích států. Proto poskytují pohled ze vnitř, ale přeci jen někoho cizího. Jejich pohled na antický Řím a zejména středověkou Evropu by nám měl sloužit jako cenná zpětná vazba, kterou jsme nedostali v hodinách dějepisu.

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Společenská role ekonomie v historických obdobích od pravěku po současnost. Ukazuje, že ekonomie řízená spotřebou, nekritická důvěra v matematické modely a odlidštění jsou hlavní přičiny současné krize.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Hezký příběh o putování skrz saharskou pušť k pyramydám za pokladem.

Tahle knížka navodí při čtení i po dočtení příjemné teplo u srdce.