dusty dusty komentáře u knih

Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem - Svazek I Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem - Svazek I Pavel Kohout

Velmi působivé čtení. memoárrémán Kde je zakopán pes jsem už četl v 90. roce, ale teprve spolu s Deníkem kontrarevolucionáře vytvářejí plastický obraz komunistického Československa.

13.08.2012 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Kdo nedal maximum hvězdiček, je blázen. Není mnoho alespoň stejně vtipných knížek.

09.08.2012 5 z 5

Buddenbrookovi Buddenbrookovi Thomas Mann

Jedna z knih, která mě od začátku strašně nudila a četl jsem ji do "sté" strany s donucením. Ale pak si mě Mann obtočil jemným předivem ještě jemnější ironie a byl jsem v tom až po uši.

03.08.2012 5 z 5

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Tak to já na rozdíl od ostatních musím tuhle knížku pochválit. Městké děti nevědí o zvířatech vůbec nic a kálení je normální zvířecí činnost. Spíše mám malinko problém s tím mravním ponaučením, které z toho plyne. Nemyslím si, že zub za zub a oko za oko je něco, co bychom měli dětem vštěpovat.

03.08.2012 4 z 5

Tři knihy veršů Tři knihy veršů Pavel Kohout

Tuhle knihu by měl číst každý, kdo trpí sentimentálními vzpomínkami na předlistopadovou dobu a zároveň každý, kdo nevěří tomu, že inteligentní a přemýšliví lidé se dokaží propůjči k propagandě zla a navíc tomu i uvěří.

01.08.2012

Vladimír Vysockij Vladimír Vysockij Vladimir Semjonovič Vysockij

Vysocký je prostě bard, který nakopne i pohladí duši. Osobně dávám přednost překladů Jaromíra Nohavici.

30.07.2012 5 z 5

Karel IV. Karel IV. Jiří Spěváček

Jedna z nejlepších monografií jakou jsem kdy četl. Obraz státníka, který úplně nezapadá do obrazu otce vlasti. Karel IV. byl prostě pragmatik až na půdu. Opravdu to stojí za přečtění.

29.07.2012 5 z 5

Stručný filosofický slovník Stručný filosofický slovník M. M. Rozentaľ

"Úchvatná" kniha, lepší než Jirotkův Saturnin. Vždycky, když je mi smutno, začtu se do téhle snůšky demagogie a ideologie. Kupodivu mě to vždycky pobaví.

26.07.2012

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Souhlasím, tohle by měl číst každý, ale je to tak děsivé čtení, že jsem to několikrát odložil.

22.07.2012 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Poprvé jsem to četl, když mi bylo 15 a byl jsem unešen. Dneska už se mi to čte velmi těžko. Asi musí mít člověk ten správně rozháraný stav duše. :)

21.07.2012 4 z 5

Francouzská revoluce Francouzská revoluce Christopher Hibbert

Výborně napsaná kniha o Francouzské revoluci, která vyvrací mnohé mýty o revoluci.

21.07.2012 5 z 5

Zrušené divadlo Zrušené divadlo Bulat Šalvovič Okudžava

Úžasná kniha o stalinismu napsaná očima malého chlapce.

20.07.2012 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Původně jsem tuhle sci-fi nechtěl číst, protože sci-fi období mám už dlouho za sebou. Pak se mi ta knížečka připletla do ruky spíš náhodou. Teď po přečtení musím napsat, že jsem se dlouho utápěl v ošklivén omylu. Vždyť ono téměř nejde o sci-fi, ale o téměř současný příběh odlidštění lidstva. Prostě úžasné čtení plné úžasných myšlenek.

17.07.2012 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Další moje srdeční záležitost. To je prostě sága, jak má být, plná kouzelného jazyka.

Tulák Rover Tulák Rover J. R. R. Tolkien

Krásná pohádka o psu Roverovi a čarodějích. Moc pěkné čtení nejen pro děti.

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Úžasná mytologie pro každého, kdo chce vědět, o čem se mluví v Pánu prstenů. No ne úplně pro každého, spíše pro nás Tolkienofily.

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

Tohle je jedna z nejzáživněji napsaných "historických", ale hlavně je to srnada na pátou.

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Mám s touhle knihou problém, spousta lidí se při jejím čtení směje nahlas, ale já se můžu uzívat. Mockrát jsem ji odložil a přečíst ji celou jsem se musel donutit. Když to srovnám s Bůh ví od stejného autora, tak mám podezření, že při psaní Hlavy XXII musel být Heller namol.

15.07.2012 1 z 5

Mor Mor Albert Camus

Mor je moje srdeční záležitost. Zvláště pak teorie malého všedního hrdiny může dát dnešku nové náměty na zamyšlení nad společností,

Kniha Haithabu Kniha Haithabu Claus-Peter Lieckfeld

Celkem zajímavý svižně psaný historický román. Lieckfelda jsem předtí neznal a knížku jsem koupil ve výprodeji. Přesto mě příjemně překvapila.

15.07.2012 4 z 5