Kniha Haithabu

Historický román z období 9.–10. století je psán formou deníku křesťanského mnicha Agrippy, který se náhodou seznámí s jedním z vikingských náčelníků a následuje jej do sídla Vikingů – osady Haithabu 9. století. Na pobřeží Evropy a podél jejích velkých řek se lidé třesou strachy před Vikingy. V Ramsolamu zanechali nejen strašné vzpomínky na vraždy a pustošení, ale také těžce zraněného náčelníkova syna. Heitu vede mezi křesťany nelehký život vyděděnce. Jeho syn Hervart vyrůstá v nezkrotného mladého muže....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45532/kniha-haithabu-45532.jpg 411
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Das Buch Haithabu (1997)

Kniha Kniha Haithabu

meluzena
14.07.2017

Knížku jsem náhodně otevřela při lelkování v knihovně, když jsem čekala na dceru. A nadchla mě!
Líčí osudy ne úplně vzorného mnicha (všechna přikázání dodržuje, jen to „nesesmilníš“ mu nějak nejde), který je vyslán na misi do pohanského kraje.

Knížka je to báječná - jak jazykem, tak přiblížením atmosféry té doby; zaujala mě konfrontace názorů křesťanského mnicha s pohanstvím. Ač zarytý křesťan a misionář, chtě nechtě musel uznat, že někdy je pohanská víra mnohem smysluplnější a hlubší než ta jeho (ač nahlas by to nikdy nepřiznal). Třeba když kázal o bibli a hlavní pohanský hrdina mu na to odpověděl, že nemůže věřit bohovi, který jen šustí papírem - to jeho bohové, když mu chtějí něco sdělit, používají hrom, blesk, déšť, apod.
Nebo když se ptal Vikingů, proč jsou tak krutí při svých nájezdech a dostal odpověď, že pak nemají tolik práce - nejlepší je, když nepřítel před nimi uteče, oni si v prázdných vesnicích vezmou, co chtějí a nemusejí bojovat.
Nebo když čekali na smrt předhozením medvědům, nabídl pohanovi, zda se mu nechce před smrtí vyzpovídat - že by mu zprostředkoval setkání s Bohem. A dostal nechápavou odpověď, že není třeba, neboť: „Já s ním za chvíli budu mluvit sám.“

Egertová
11.07.2017

Já jsem navýsost spokojená, mám ráda rané křesťanství, ráda o něm čtu. A čtu zároveň o Vikingách od Bednaříkové, skvělé letní počtení.

Ladys
07.12.2016

Nebylo to špatné. Sinuhet to sice není, ani Zrzavý Orm, ale číst se to rozhodně dá.
A člověk se zas dozvěděl další střípky z evropské minulosti.
Za tři dávám proto, že žádná z hlavních postav mi k srdci prostě nepřirostla. A já rád někomu fandím. Jinak skoro čtyři.

Alma-Nacida
09.04.2013

Kniha je napsaná příjemně čtivou formou, zajímavá, miovníkům historie doporučuji :-).

dusty
15.07.2012

Celkem zajímavý svižně psaný historický román. Lieckfelda jsem předtí neznal a knížku jsem koupil ve výprodeji. Přesto mě příjemně překvapila.