Kniha Haithabu

Historický román z období 9.–10. století je psán formou deníku křesťanského mnicha Agrippy, který se náhodou seznámí s jedním z vikingských náčelníků a následuje jej do sídla Vikingů – osady Haithabu 9. století. Na pobřeží Evropy a podél jejích velkých řek se lidé třesou strachy před Vikingy. V Ramsolamu zanechali nejen strašné vzpomínky na vraždy a pustošení, ale také těžce zraněného náčelníkova syna. Heitu vede mezi křesťany nelehký život vyděděnce. Jeho syn Hervart vyrůstá v nezkrotného mladého muže....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45532/kniha-haithabu-QmB-45532.jpg 414
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Das Buch Haithabu, 1997

Kniha Kniha Haithabu

Egertová

Moje oblíbená.

JiříŠkorpík
19.06.2020

Souhlasím, že kniha je napsána pěkným jazykem, ale příběh mě nezaujal a jeho kulisy mi přišly na tu dobu dost nereálné.

meluzena
14.07.2017

Knížku jsem náhodně otevřela při lelkování v knihovně, když jsem čekala na dceru. A nadchla mě!
Líčí osudy ne úplně vzorného mnicha (všechna přikázání dodržuje, jen to „nesesmilníš“ mu nějak nejde), který je vyslán na misi do pohanského kraje.

Knížka je to báječná - jak jazykem, tak přiblížením atmosféry té doby; zaujala mě konfrontace názorů křesťanského mnicha s pohanstvím. Ač zarytý křesťan a misionář, chtě nechtě musel uznat, že někdy je pohanská víra mnohem smysluplnější a hlubší než ta jeho (ač nahlas by to nikdy nepřiznal). Třeba když kázal o bibli a hlavní pohanský hrdina mu na to odpověděl, že nemůže věřit bohovi, který jen šustí papírem - to jeho bohové, když mu chtějí něco sdělit, používají hrom, blesk, déšť, apod.
Nebo když se ptal Vikingů, proč jsou tak krutí při svých nájezdech a dostal odpověď, že pak nemají tolik práce - nejlepší je, když nepřítel před nimi uteče, oni si v prázdných vesnicích vezmou, co chtějí a nemusejí bojovat.
Nebo když čekali na smrt předhozením medvědům, nabídl pohanovi, zda se mu nechce před smrtí vyzpovídat - že by mu zprostředkoval setkání s Bohem. A dostal nechápavou odpověď, že není třeba, neboť: „Já s ním za chvíli budu mluvit sám.“

Ladys
07.12.2016

Nebylo to špatné. Sinuhet to sice není, ani Zrzavý Orm, ale číst se to rozhodně dá.
A člověk se zas dozvěděl další střípky z evropské minulosti.
Za tři dávám proto, že žádná z hlavních postav mi k srdci prostě nepřirostla. A já rád někomu fandím. Jinak skoro čtyři.

Alma-Nacida
09.04.2013

Kniha je napsaná příjemně čtivou formou, zajímavá, miovníkům historie doporučuji :-).

dusty
15.07.2012

Celkem zajímavý svižně psaný historický román. Lieckfelda jsem předtí neznal a knížku jsem koupil ve výprodeji. Přesto mě příjemně překvapila.