Utrpení mladého Werthera

Koupit

Nejproslulejší román 18. století, který je psaný formou dopisů záznamů z deníku. Romantický román v dopisech líčí lásku muže, který miluje ženu svého přítele, a protože nevidí východisko ze situace, rozhodne se zemřít. Dílo rozhodujícího významu pro historii německé i světové prózy, je jedním z prototypů romantického románu v dopisech, založeného na prosté klasické zápletce. Autorovi šlo o víc, než o příběh nešťastné lásky. Jako hrdinu zvolil člověka své doby, představitele mladé buržoazie, který ve snaze dosáhnout svobody naráží na překážky v podobě feudálních konvencí. Je příliš osamělý a neschopný proti společnosti bojovat a proto raději volí smrt....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/64_/64403/utrpeni-mladeho-werthera-w9v-64403.jpg 3.71357

Die Leiden des jungen Werthers (1774)

Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Utrpení mladého Werthera

ALLO_ALIgirl

Tak tahle kniha mě nenadchla. Jednak mi neseděla ta forma dopisů a Werther se svými citovými výlevy mě zkrátka štval. Soucítit jsem s ním nedokázala, naopak jsem měla chvílemi chuť zvedat oči v sloup. Čtení mě nudilo, i když pravda, že jsem to tak vcelku čekala.

annihilation

Werther je vším, čím nechcete být, pokud jste nešťastně zamilovaní. Nemůže za to fakt, že jste ten příběh už tisíckrát slyšeli, ale marné doufání, že po tisící prvé přinese nějaký nečekaný prvek, byť už jen ve formě slov, kterými k vám hovoří. Místo toho však Goethe stvořil jednoho z nejnudnějších hrdinů, se kterým odmítáte soucítit (nebo kvůli němu rovnou knihu odložíte, případně vyhodíte z okna), protože je to neschopný ubožák bez kousku cti a odvahy, který se jen koupe v hektolitrech patosu a sebelítosti. A pokud dílo přečtete celé, tak jen proto, že se nemůžete dočkat momentu, kdy se konečně zastřelí.

SelenaGomez

Ve svých dvaceti letech jsem se s hlavním hrdinou knihy naprosto ztotozňovala... Ve svých pětatřiceti mi to přijde naivně pošetilé... Ale proč vlastně ne?... :)

tynkaiscrazy

Hoodně romantiké dílo, Werther je postupem času stále více rozpolcený a hledá útěchu v přírodě. Neustále rozebírá s přítelem Vilémem své vlastní pocity, což může být místy až otravné. Jeho čin mi však nepřijde nijak racionální, pravděpodobně příliš nevyspěl. Wertherova romantická duše si ale nezasloužila jinou než velmi romantickou smrt.

vera5841

Vilém má můj obdiv, já bych asi tak dobrý kamarád nebyla :D Hlavní hrdina je sebestředný, ukňouraný a nevyrovnaný... Ale... k povaze díla to prostě patří

Kniha ve mě nezanechala pocit nadšení a jistě se k ní vracet nebudu, ale určitě patří mezi klasická díla, která stojí za to znát

Juraj.

O čom by ste chceli s týmto romantickým hrdinom polemizovať? Existuje láska na prvý pohľad? Ja inú nepoznám. Podľa mňa vlastne žiadna iná láska okrem tej na prvý pohľad ani neexistuje. Čo má v živote skutočný zmysel? Nuž, len to, čomu my sami ten zmysel prisúdime. Doba sa značne zmenila a slabé hodnotenie tejto knihy je nevyhnutným dôsledkom plynutia času. Sú ľudia, pre ktorých ich vlastný život nie je tou najvyššou hodnotou.
Tu ale vzniká rozpor, pretože motívy Wertherovho konania, jeho vnútorná premena a utápanie sa mi nie sú úplne jasné. Je to bolestínstvo "causa sui", proste samo pre seba. Dolorizmus, v ktorom sa Werther rochní ako prasa v bahne. Aj tu sa však nájdu svetlé momenty. List z 3.11.1772 je autopsychoanalýza par excellence.
Tiež si nemyslím, že v momente klimaxu celého príbehu je vhodným riešením, aby Werther predčítaval obsiahlu starogermánsku legendu. Toto vskutku vyvolalo spýtavé vrásky na mojom kritickom čele. No nič, klasika je to nesporná, jej význam nikto znevažovať nemôže. A kto neverí, že táto kniha mohla vyvolať vlnu romantických samovrážd? Koncom 18. storočia na to bolo treba knihu, dnes ľuďom stačia aj kratšie literárne útvary. Napríklad list od exekútora, SMS alebo správa na messengeri :)

amejzlík

Knihu jsem opět četla kvůli povinné četbě na SŠ. Werthera mi nebylo vůbec líto. Láska by podle mne měla být přeci nezištná. Poslední dopis který Werther Lotě psal mi vyloženě připadal jako by v ní měl za každou cenu probudit výčitky svědomí že si nevyvolila za muže jeho. Lotta si kvůli němu musela podle mne vytrpět mnoho velké bolesti.

ElleNora

Na Wertherových dopisech mě jedna věc mrzela. Vždy psal jen o sobě. Vím, že je to kniha o něm, ale občas mě zamrzelo, že se nezajímá o přítele Viléma, který by byl jistě i v dnešní době oddaným přítelem.
Navzdory tomu mě kniha zasáhla. Přemýšlela jsem na myšlenkami v dopisech, některé byly skutečně zajímavé. Zajímalo by mě, jak to dopadlo s Lottou a Albertem, ale to už se nikdy nedozvím.