DuncanIdaho DuncanIdaho komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Obsah knihy je drsný, ale co jiného čekat od knihy, která popisuje hrůzy války. Nejde jen o popis bojů, ale i o život vojáků za frontou, o tom, jak se snaží s válkou vyrovnat, aby se nezbláznili, o vyrovnávání se se ztrátami kamarádů. Nejdůležitějším přínosem tu ale vidím myšlenky, které kolují hlavou hlavního hrdiny, myšlenky o nesmyslnosti války, o tom, že ji nechtějí ani vojáci z druhé strany, Ti druzí jsou nepřátelé, ale taky lidé a on je jeden z těch, kteří je musí zabíjet, ne proto že to chce, ale proto, že to chtí ti co vládnou. Jen kvůli takovýmto myšlenkám to stojí za to, aby si to každý přečetl.

12.05.2018 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Sbírka temných poučný a výchovných básní. Tato sbírka ne náhodou patří ke klenotům české literatury. Jen ta poslední báseň mi přišla o ničem. Snad jsem ji jen nepochopil.

18.03.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Skvělá kniha s inteligentním humorem. Zajímavou postavou tam není jen samotný Saturnin, ale jsou to i ostatní hrdinové. Snad jen vypravěč a slečna Barbora jsou normální. Při této knize jsem se dost nasmál a přečetl ji za necelé dva dny.

18.02.2017 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Kniha je zábavná a často i úsměvná. Marek zde inteligentním způsobem poukazuje a často i jemně zesměšňuje různé, i z mého ohledu, leckdy prapodivné způsoby dnešního života. Pro lehké a rychlé čtení tuto knihu doporučuji.

03.08.2022 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Normalizace je tu popsána dětskou a zároveň lehkou a zábavnou formou. Člověk, který doby prezidentování s. Husáka jako dítě zažil se musí občas pousmát. Často jsou zde okamžiky, které si stejně nebo obdobně prožil, obdobně i myslel. Při čtení jsem si vzpomínal na věci a pojmy, které nám nikdo nevysvětloval, protože jsme je jako socialistické děti musely přeci chápat sami a hned.

23.07.2021 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Jako asi většina z nás jsem už viděl filmové zpracování. Ve filmu byli D. Kolářová, J. Hanzlík a O. Vízner úžasní. Stejně úžasná je i tato kniha. Při čtení jsem viděl jednotlivé scény z filmu. Kniha působí tak lehce, pohodové, úsměvně a letně, zkrátka tak jak má letní příběh působit. Tuto knihu si zařazuji do seznamu Knihy, které pohladí. Je to jedna z knih, které je dobré si přečít teď v době toho koronahnusu. A nejlepší byl Boba (i ve filmu). :-)

23.03.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Příběh je v knize napsán tak trochu netradičně. Je to román i doument dohromady. Téma je ale hodně zajímavé a rozhodně stálo to za to přečíst. Určitě si později přečtu i knihy od pana Jilíka.

24.01.2022 5 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Krásná kniha dětství, kterou jsem, bohužel, četl až teď. Při prohrabování se bednami knih jsem nalezl několik pokladů, tahle kniha je jedna z nich. Když jsem to nečetl jako kluk, tak jsem si to přečetl teď při tom coronahnusu. Je to příjemné a docela i napínavé čtení. Lituji, že jsem si to nepřečetl v dětství.

17.10.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nevím, jestli je příběh založený na pravdě. Pokud je pravdivý, pak musim říct: klobouk dolů před Elzeárdem Bouffierem. Tolik let záset stromy, kde nikdo nežije a on nemá jistotu, že se jeho záměr podaří, je určitě obdivuhodný. Příběh je sice krátký, ale krásný a milý. Na několika stánkách toho pověděl víc, než toho nakecaj některá mnohastránkové knihy.

01.05.2018 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Jde o pěkný příběh psího života plného změn. To co si prožil Gump je pestrý a často krutý život. Kniha je krátká ale sdělení, které nám chtěl autor dát, to rozhodně neublížilo. Knihu si určitě přečtěte.

25.02.2022 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Kdo tohle jako dítě nečetl, učil se číst zbytečně.

15.11.2018 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Kniha nepopisuje zrůdnosti fašismu přímo. Popisuje ale jednu z nejhorších. Popisuje osud odvlečených dětí z pohledu jednoho z těchto dětí. Popisuje osamělost takového dítěte. Popisuje i naději a touhu malé holky.

07.08.2023 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Česká klasika, která je psána nádherným stylem. Malebně podaný život v polovině 19. století. Při čtení se čtenář snadno vžije do té doby a snadno si může přát, aby v té době žil, i když byl život tehdá asi složitější.

12.12.2020 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Další příběh od Remarqua, který nepojednává o válce, ale jedna válka v něm doznívá a druhá, bohužel, tu nabírá sílu k vypuknutí. Jde o pěkný a čtivý příběh poválečné bídy a přežívání. Podobný příběh má i kniha Stíny v ráji, ale tohle se mi četlo lépe. Remarque má nenáročný a dosti popisný způsob vyprávění o životě obyčejných lidí, kteří mají na starosti prostě jen nějak přežít.

28.09.2020 5 z 5

Děsivý popis stárnutí ale krásně napsaný. Já jen doufám, že mne to nepotká.

30.01.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Při čtení této knihy jsem se po dlouhé době dost nasmál. Nejsou zde kdovíjaké vtipy, ale když jsem si představil některé situace, které na Kostce nastaly, musel jsem se smát. Kniha rozhodně pobaví, teda pokud nejste totální suchar.

01.10.2023 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Smrt krásných srnců je krásná poetická kniha, do které dokázal Ota Pavel dostat i smutek a životní krize. Při čtení jsem přímo viděl probíhající děj, otce Lea, Karla Proška, matku, ...

13.03.2021 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Krásná sonda do psychologie a myšlení vlka. Četlo se to samo.

15.10.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Skvělá česká fantasy. Je jen dobře, že má pokračování. Já jen doufám, že bude alespoň tak dobré jako tohle. Svět v této knize je jednoduchý a nenáročný, děj je často shrnut do krátkých rychlých pasáží, čímž jsou odstraněny ty nudné části, které by děj jen zdržovaly. Od knihy jsem se nemohl odtrhnout škoda, že jsem neměl více času. Jsem prostě rád, že i česká fantasy může být tak dobrá.

04.11.2017 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Kdo by neznal Babičku od B. Němcové. Je to idilické dílo, které se dobře čte. Odvede človeka od reality života. Vše tam bylo tak krásně, že tomu dnes věří málokdo.

23.04.2023 5 z 5