Dryáda Dryáda komentáře u knih

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

S velkým očekáváním jsem se pustila do posledního dílu trilogie, abych z něj vyšla roztrpčena s velmi smíšenými pocity. Byla to skutečně kniha od stejného autora?
Ale nejprve pozitiva... za nejlepší část knihy považuji příběh Mary a jejího objevu, zajímavá byla také myšlenka "Světa mrtvých" i různorodost postav. Napínavé momenty jsou skutečně napínavé a kniha se snaží popohánět kupředu. Tím to ale končí. Bohužel zápory v mnohém převažují.
Celý děj knihy by se dal shrnout několika větami. Zbytek byla vycpávka spousty cestování, bloudění a hledání. Zajímavé pasáže a zvraty knihy byly záhy ubity vleklostí. Konec již naprosto ignoroval děj v pozadí a soustředil se výhradně na hlavní dvě postavy. Poté jsem již měla pocit, že sleduji jakousi knižní telenovelu.
Kniha rozhodně stojí za přečtení, nejen kvůli zakončení trilogie ale i pro zajímavé i když poněkud idealistické myšlenky. Více se ovšem rozepisovat nemohu, abych někomu nevyzradila děj.

02.04.2015 2 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Děj knihy začal zajímavě a napínavě, ale ve chvíli, kdy se přesunul ze Švédska nastoupila nekonečná vlna nudy. Čím dále se příběh posouval, tím více se nesmyslně protahoval a stával ještě více nudným. V každém rozhodujícím momentu se vše jen pokazilo a přitížilo, jen aby se děj opět natáhl na několik dalších kapitol. Připomínalo mi to situace s nesmrtelnými záporáky v béčkových filmech, kteří ani po několika kulkách v těle nemají v úmyslu umřít.

13.09.2014 2 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Místy příliš nezáživné a rozvláčné, místy velmi čtivé. Pozitivní je, že postavy nejsou černobílé, ovšem styl, jakým je kniha psaná, na mě působil velmi stroze a často jsem postavám jejich emoce a důvody konání "nevěřila". Žádná mě nezaujala natolik, abych jí aspoň trochu fandila. Mé hodnocení může být ovlivněno i tím, že jsem dříve viděla seriál, který se mi líbil více. Spíš než 3 hodnotím 3,5.

23.09.2011 3 z 5

Fakta o Finsku Fakta o Finsku Erlend Loe

Končím na straně 68 a nehodnotím. Komentář si ovšem neodpustím. Začalo to zajímavě, ale velmi rychle tomu došla šťáva. Když mě kniha začala opravdu nudit, odložila jsem ji a nakonec jsem se už nedokázala znovu začíst ani napotřetí ani napočtvrté. On se ten příběh asi někam vyvine, ale mne to nějak nezajímá.

07.12.2019

Případ Pegasus Případ Pegasus Gregg Loomis

Kdybych hodnotila nedočtené knihy, dostalo by to nejspíš odpad. Minimálně za prvních 100 stran, přes které jsem se prokousala, a které byly neskutečně nudné. Šifře mistra Leonarda to nesahá ani po kotníky ani dějem, ani napětím a čtivostí, ani hlavní postavou (zase jednou hezký reklamní tah). Hlavní hrdina je superman, který zneškodní vraha skoro holýma rukama, hned pozná, že ho někdo sleduje, má spoustu super kamarádů, letí na něj krásné ženy a ještě je k tomu bohatý. No a teď prosím tu o Červené karkulce.
A to neustálé "tohle je evropské, tohle by Američan neudělal, nenosil, teď vypadám jako pravý Ital, český utečenec(???)" .. to vážně? Ach jo.

16.08.2016

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Původně jsem si myslela, že je Rozum a cit něco podobného jako Pýcha a předsudek, ale brzy jsem zjistila, že jsem se mýlila. Je sice pravda, že se hlavní dějová linie věnuje obdobně hledání manžela, ale co jiného bylo v té době cílem dívek a žen. Když se tato dějová linka osekala, zbyl až karikaturní psychologický výjev všemožných špatných vlastností a neřestí, od naivity a hlouposti, které svou domýšlivosti dokázaly ubližovat, až po sobeckost, vypočítavost a aroganci, které tak činily s vědomím i stejně nevědomě.
Kniha se nese na mnohem vážnější notě i s několika tragickými osudy, díky kterým postrádá naivitu následující Pýchy a předsudku.
Poněkud mne ovšem zklamalo protahování konce a dvě události (nemoc jedné hlavní postavy a také životní osudy Lucy), které na mne působily trochu jako "deus ex machina", proto jen 4 hvězdy.

20.02.2016 4 z 5

Přezrálé moruše Přezrálé moruše Jana Klimečková

Budilo to dojem zajímavého románu z dob komunismu, ale daleko jsem nedošla. Hlavní hrdinka je typ ženy/dívky, který mi k srdci opravdu nepřirostl a její životní příhody mě ponechaly chladnou.

31.12.2015

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Kniha je psaná k plynulému čtení dost nepříjemným stylem, kdy autor často používá věty bez přísudku a tato "hesla" působí jako výkřiky nebo novinové titulky. V první chvíli mě to odradilo, ale dala jsem knize šanci a brzy jsem si na to zvykla.

Příběh se rozjíždí dobře, je velmi čtivý a napínavý. Ovšem ke konci se začíná táhnout, s čímž jsem se setkala už u několika severských detektivek. Samotný konec mi přišel utnutý, nedořešený, jakoby autor narychlo dopisoval. Zajímavý a originální mi přišel komentář oběti. Celkově považuji dějovou linku za nejlepší část knihy.

Největším kamenem úrazu je ovšem samotná hlavní postava Malin. Svými starostmi s dospívající dcerou, nevyjasněným vztahem s ex-manželem a velmi kladným vztahem k alkoholu mi přijde pouze jako kříženec mezi detektivem Holem od Nesba a komisařem Wallanderem od Mankella. Ze všech členů policejního sboru je nejméně zajímavá a nejvíce postrádající originalitu.

Co se týče vraha, byl mi jasný od první chvíle, kdy se tam objevil... o to víc jsem byla zklamaná, když byl okamžitě vyřazen z okruhu podezřelých, přestože byla policie schopná držet se jako klíšťata dvou patnáctiletých puberťáků.

26.10.2015 2 z 5

Dilema všežravce Dilema všežravce Michael Pollan

Kniha mě již od prvního setkání velmi zaujala a protože se o danou problematiku dost zajímám, měla jsem dlouho v úmyslu si ji přečíst. Jaké nemilé překvapení mne čekalo již v úvodní kapitole, kdy se vynořil první nesmysl v podobě informace, že lidé přešli k zemědělství, protože si vyhubili velká zvířata. A tímto to neskončilo, v první kapitole se velmi záhy objevují další zkreslené a účelové informace (ne, pomocí izotopů opravdu nezjistíme, kterou konkrétní obilovinu lidé konzumovali).
Ač jsem měla zpočátku i přes tyto záseky v úmyslu knihu dočíst, autor u mne jakožto zdroj informací ztratil veškerou důvěryhodnost a já se je raději vydám hledat jinam...

29.08.2015

Už po první kapitole jsem si říkala, že tohle půjde velmi těžce. Děj se vlekl prvoplánovitě, tak nějak násilně. Dala jsem ale knize šanci a přečetla jsem další dvě kapitoly... a byly to naprosto zbytečné kapitoly, kterými jsem se kdy prokousala. Celou dobu mi přišlo, že Murakami mluví, ale z jeho úst nevychází žádná slova. Číší z toho psaní pro psaní, jen čisté "řemeslo", které má autorovi snad vydělat peníze, snad uspokojit fanoušky. Dále tím již ztrácet čas nebudu, mám na seznamu spoustu jiných knih, které si chci přečíst...

22.06.2015

Stoletý švédský Forest Gump se jednoho rána rozhodne utéct z domova důchodců a tím spustí lavinu neuvěřitelných situací, které přestávají být až tak neuvěřitelné, když začneme sledovat jeho život od nejranějšího věku. Ve strohém ale úderném stylu se kniha rozbíhá ke komickým a napínavým situacím, až ji dojde po první třetině dech. Vtipy i události se začínají opakovat a ztrácí na zábavnosti. Přestože se i v poslední třetině našlo pár situací, kterým jsem se zasmála nahlas, plácá se to všechno tak nějak přes sebe, aby to dospělo k šťastnému přeslazenému konci s paraplíčkem. Na závěr už chybí jen podotknout: "A zazvonil zvonec a pohádky je konec."

15.06.2015 3 z 5

Jedinečný nůž Jedinečný nůž Philip Pullman

Je jen málo knih, které mne opravdu dokáží pohltit a Subtle knife rozhodně patřila mezi ně. Bohužel některé podstatné vyhrocené situace se ukázaly jako silně předvídatelné a v některých místech mi to přišlo až úsměvné. Přesto jsem dala 4 hvězdy a to hlavně za konec, který mě "přikoval do židle".

24.03.2015 4 z 5

Kouzlo šerosvitu: Úvahy o japonské kultuře Kouzlo šerosvitu: Úvahy o japonské kultuře Antonín Líman

Vcelku zajímavá sbírka esejů, která "naťukává" různá témata o japonské kultuře, především literatuře a filmu. S některými názory pana autora naprosto souhlasím, některé mi přišly poněkud přehnané. Zaujaly mě eseje na téma kultury a filmu, eseje na téma literatury již byly méně stravitelné pro běžné smrtelníky (tedy čtenáře). Jako pozitivum bych určitě vyzdvihla spoustu zajímavých informací o japonských autorech a japonské mentalitě. Pobavila mě i "recenze" na film Geiša.
Jedna poznámka na okraj: Není mi jasné proč pan autor zvolil pro srovnání s americkými Disney pohádkami zrovna Markétu Lazarovou, odkdy srovnáváme pohádky s historickými filmy (romány)? Nebo šlo především o snahu studenty šokovat?

08.02.2015 4 z 5

Vyprávění za měsíce a deště Vyprávění za měsíce a deště Akinari Ueda

Výborné povídky s pár slabšími místy.

05.02.2015 4 z 5

Kniha větru Kniha větru Džiró Taniguči

Přišlo mi to takové nemastné, neslané, jak kresbou, tak dějem. Spousta jmen osob a míst, většina děje se skládá z poněkud jednostranných soubojů a zkratkovitého vysvětlení historického pozadí. Přesto se to dalo dočíst, děj nebyl nudný a souboje byly vykresleny dobře a přehledně.

19.01.2015 2 z 5

Tak dlouho mi název téhle knihy zněl v hlavě, až jsem si ji musela přečíst. A ačkoliv nepatřím ani mezi Murakamiho fanoušky, ani hledače spisovatelského receptu ani běžce, velmi se mi líbila a velmi dobře se četla.

14.04.2012 4 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Četlo se to dobře. Ale ani po přečtení doslovu Tomáše Jurkoviče, který se rozpisuje o symbolice a psychologii v jednotlivých povídkách, tam prostě tu hloubku nevidím. Chápu, že zemětřesení v Kóbe bylo jakýmsi hybným bodem každého příběhu, že se pan Murakami snažil popsat, jak to všechno člověka po psychické stránce ovlivňuje, ale pro mne ty příběhy vyznívají naprázdno, bez pointy, nezanechaly ve mně potřebu nad nimi přemýšlet.

12.04.2012 3 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

V podstatě se jedná o výbornou knihu s napínavým detektivním dějem (i když jsem předem věděla, kdo za vším stojí), zajímavým historickým pozadím, které mne navnadilo se konečně dovědět něco víc o církevních dějinách a filozofii v období středověku. Ale kniha je místy dost zdlouhavá, Eco si minimálně v tomto díle libuje v popisech a výčtech různých věcí, snad aby nám podal, co nejpodrobnější informace. Mne to ovšem nijak neoslnilo a čtení popisu portálu na 4 strany, vyjmenovávání oblud na iluminaci a jako vrchol Adsonův sen pro mne bylo čisté utrpení (snad to někomu nebude připadat jako spoiler). Ani dlouhé debaty postav, rozjímajících nad náboženskými, filozofickými a logickými otázkami, se rozhodně nedají zařadit mezi odpočinkovou četbu, což nepovažují za mínus, ale od čtenáře vyžadují alespoň základní znalosti církevních a filozofických dějin.
A ještě poznámka k mému vydání (Odeon 1988). Omlouvám se za tento výraz, ale prasáčtěji udělanou knihu jsem už dlouho neviděla. Chybějící interpunkce, zaměněná písmenka v textu, odstavce ujíždějící do stran, div že se tiskař ke konci knihy trefil na stránku. Vysvětlivky latinských a dalších cizích textů "na konci knihy" (následuji ještě poznámky překladatele a historický "úvod"?) mi také radost neudělaly, navíc ne všechna latinská slova/pojmy se obtěžovali do vysvětlivek napsat.

09.01.2012 4 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Příběh je výborný a dobře se čte, ale nemohla jsem se ubránit dojmu, že je to psané stylem slohové práce žáka základní školy.

12.01.2011 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha se většinu času dobře četla, ale byla strašně zdlouhavá, autor zabředává do naprosto zbytečných podrobností jako vaření kávy, sprchování, popisy, co kdy kdo snědl. Konec už byl natolik nudný a na můj vkus hodně natažený, že jsem se držela zuby nehty, abych to dočetla. Pokud se pustím do dalšího dílu, tak to bude až po opravdu dlouhé pauze. A ještě poznámka k filmu: doporučuji film nechat až po knize, bylo pro mě hodně těžké se prokousat na konec, když už jsem věděla, jak to dopadne. Dávám sice 4 hvězdy, ale je to spíš tak 3,5.

07.01.2011 4 z 5