druzickaster druzickaster komentáře u knih

Legenda Legenda Marie Lu

Napínavý příběh totalitárního režimu. Hlavní hrdinové jsou klaďasové a v pohodě, záporáci jsou jasní, děj je celkem předvídatelný, ale nic to neubírá na spádu a napětí. Myslím, že první díl se povedl, jdu na druhý.

27.02.2018 5 z 5

Pusinka Pusinka Karel Žilák

Rychlá jednohubka, propletené osudy lidí a jejich zápletka jsou zajímavé a neotřelé. Téma drog a podsvětí je neatraktivní a přesto nás obklopuje víc, než jsme si ochotni připustit. Až na ten ne zcela reálný závěr mě kniha bavila, uvidíme jak se osudy hlavních hrdinů budou vyvíjet dál.

21.02.2018 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Mari Jungstedt

4 vraždy stačí drahoušku...Nevím, tato detektivka mě až tak neoslovila. Zápletka je taková těžko uvěřitelná, vstupy vrahova myšlení mě vyloženě rušily a nejvíc mi vadil překombinovaný konec. Auto, peníze to prostě nebyl psychický profil onoho knižního vraha. Kniha měla skončit o pár stran dříve. Takže za mě průměrná detektivka v níž se roztrhl pytel s názvy měst, ulic a jmen, které jsou pro mě šílené.

20.02.2018 3 z 5

Zóna 22 Zóna 22 Tig Hague

Nevím, nějak mám problém autorovi uvěřit. Primární zápletka je opravdu těžko uvěřitelná a následný průběh ještě méně. Pokecat s policisty o hulení a pak sám latinkou dopsat do protokolu v podstatě přiznání, no když budu moc hnusný tak řeknu: už to fakt nehul. Proč netrval u soudu na převážení zabavené látky když se jednalo o desetinásobnou hmotnost než by měla ve skutečnosti být atd.
Průběh trestu se pak dá těžko hodnotit díky nedostatku relevantních informacím, ale těch balíků a "dárků" bylo fakt nějak moc a tisícovky liber jenom lítalo vzduchem, tedy spíš papírem. V závěru mi asi nejvíc chybělo shrnutí celého "pobytu". Kolik dní byl nakonec trest včetně vazby, kolik celá ta "legrace" doopravdy stála atd. Na literaturu faktu byl konec spíš románový...

15.02.2018 3 z 5

Sharpův regiment Sharpův regiment Bernard Cornwell

Nevím, ale tento díl nebyl vyloženě můj šálek čaje. Ten konec je vyloženě překombinovaný a když jsem četl začátek dalšího dílu musel jsem si myslet, že je Sharpe dle svých požadavků na konci, s odpuštěním pitomec, ale tak ne každý den je posvícení. Snad bude další díl lepší.

20.01.2018 4 z 5

Sharpova bitva Sharpova bitva Bernard Cornwell

Napínavé od začátku do konce, zaujala promyšlená propaganda a špionáž na plné obrátky. Tak uvidíme jaké další bitvy bude pan Sharpe absolvovat.

03.01.2018 5 z 5

Mistr lopaty Mistr lopaty Varlam Šalamov

Nevím, zda u díla o gulagu lze napsat, výborně, ale ano v tomot případě si to dovolím, pane Šalamove, výborně. Dokázat vypsat všechny hrůzy gulagu, emoce a sebezapření. Lidské osudy a jejich utrpení to chce samo o sobě velkou odvahu a um. Je dobře že knihy o gulazích vycházejí a je nutné je číst abychom se podobným zvrácenostem jednou pro vždy vyhnuli a ukončili je už v zárodku.

28.12.2017 5 z 5

Astronautův průvodce životem na Zemi Astronautův průvodce životem na Zemi Chris Hadfield

Prima oddechovka. Lidsky popsané strasti a radosti astronautů a kosmonautů. Musím uznat, je to spíš řehole než radost. Ovšem největší řehole je to pro rodinu, velký obdiv manželce i dětem, je to skutečná oběť.
Velmi zajímavé jsou i autorovy populárně naučné videa z jeho pobytu na vesmírné stanici ISS uložená na soc. sítích.
Knihu mohu jen doporučit.

11.12.2017 5 z 5

Putování diletantů Putování diletantů Bulat Šalvovič Okudžava

V podstatě banánlní příběh, ale nikdy mně nepřestena udivovat jak nádherná kniha se o tom dá napsat. Popisy společnosti, morálky a vztahů carského Ruska. Zatracování všech, kteří jen trošku vyčuhují z řady atd. Kniha i autor mi učarovali a četbu můžu jen doporučit.

05.11.2017 5 z 5

Planina ticha Planina ticha Stanislav Vodička

Návod k použití: Letní ráno ve stínu stromu opřený o kmen, otevřít knihu a číst. Pan Vodička velmi poutavě a laskavě popisuje obyčejné lidi, přírodu a její obyvatele. Cokoli v jeho popisu se stává středobodem vesmíru. Laskavě a s humorem nám předkládá běžné životní situace a člověku je u toho tak nějak fajn.

16.10.2017 5 z 5

Smrt králů Smrt králů Bernard Cornwell

Kvalita ustálená, Uhtred pořád svůj a jedinečný. Jedine co mi vadí jsou některé pasáže/myšlenky/ které se celou sérií pořád melou dokola, o mečích a hradbě atd, ale chápu, že je to pro ty, kteří nečtou celou sérii, takže to strpím. Jde se na další díl.

13.10.2017 5 z 5

Den mravenců Den mravenců Bernard Werber

Spíš 4.5*, lidské i mravenčí zápletky v pohodě, ale...
Vadilo mi vyšumění lidské zápletky, prostě to nechme a jako že se nic nestalo? U mravenco-lidkského závěru mi vadilo konečné překombinování děje, ale co už.
Jinak mě kniha bavila a jdu na poslední díl.

20.08.2017 4 z 5

Jakub fatalista a jeho pán Jakub fatalista a jeho pán Denis Diderot

Když jsem viděl v antikvariátu tuto útlou knížku, vzpomněl jsem si, že jsem o ní slyšel bratru před čtyřiadvacetiléty. Ihned jsem se rozhodl si knihu koupit. Teď už vím, "že to tak muselo být, protože to bylo psáno tam nahoře."
Musím uznat, že příběh Jakuba a jeho pána mě chytl za srdce a už nepustil. Jejich vztah to je ona čistá demokracie, ne to co se nám snaží vnutit naši mocipáni a Diderot má můj neskonalý obdiv za svou odvahu a nadčasovost zveřejnit myšleky tohoto díla. Také se mi líbí se jeho promlouvy na čtenáře. Jak zatahuje čtenáře do děje, diskutuje s ním, plísní mu, prostě a jednoduše to se čtenářem umí.
Za sebe mohu jen doporučit.

23.06.2017 5 z 5

Kolymské povídky (sebrané spisy I.) Kolymské povídky (sebrané spisy I.) Varlam Šalamov

První z šesti sbírek povídek z prostředí GULAGu. Střípky života mukla, jeho strasti, bolesti, starosti. Ne radosti tam nehledejte, težko hledat něco co není. Život ze dne na den, bez perspektivy, v bolesti a hladu. Tak nějak se dá poskládat život z oněch zmiňovaných střípků tehdejších politických trestanců. Povídky zajímavě doplňují trilogii Souostroví Gulag od Solženicyna. No je čas sehnat další pokračování povídek a to Levý břeh.

19.06.2017 5 z 5

Mládí imrvére v hajzlu aneb Geny nezapřeš Mládí imrvére v hajzlu aneb Geny nezapřeš C. D. Payne

Příběh už nebyl tzak poutavý jako předešlé, ale pořád se to dalo vydržet. POdle otevřeného konce můžeme tušit ještě pokračování...

03.10.2016 4 z 5

Charašo pán, da? - Zápisky všelijakého vojáka 1914–1919 Charašo pán, da? - Zápisky všelijakého vojáka 1914–1919 Karel Vaněk

Autentický a syrový pohled na válku a následné zajetí v Rusku. Formou deníku autor čtenáře provází léty 1914 - 1921. Popis událostí střídají úvahy a vlastní básně k tématu. Kniha mě zaujala.

24.09.2016 5 z 5

Gargantua a Pantagruel Gargantua a Pantagruel François Rabelais

Tak ne, prostě to nedám. Dával jsme knize šanci, ale nejde mi to a trápím se. Autor byl bezesporu velmi vzdělaný člověk, jeho všeobecný přehled z knihy vyloženě čiší, ale i přesto to nedám. Dost mi vadí vyjmenovávání názvu něčeho až do zblbnutí, skoro bych řekl, že to byla nějaká forma obsedantně-kompulzivní poruchy. No nevadí, třeba někdy až budu starší se ke knize vrátím. Nedočteno, nehodnoceno.

14.10.2018

Král nezná bratra Král nezná bratra Jan Bauer

Tak tak, kdo s čím zachází s tím také schází. Vydařený díl s povedeným rozuzlením. Tak se podíváme na další....

20.07.2018 5 z 5

Povídky Povídky Mychajlo Mychajlovyč Kocjubynskyj

Uff tak to byla jízda, povídky jsem po kouscích četl téměř půl roku, ale není to naškodu, myslím, že kniha by se jako celek najednou četla špatně. Kocjubynskyj psát umí, ale umí i něco navíc. Chytne čtenáře a už ho nepustí. Umí tak nádherně a barvitě popisovat všední věci kolem sebe, až se člověku zatají dech. V jeho povídkách se projdeme Krymem a životem tamních Tatarů, Ukrajinskou vesnicí, ostrovem Capri a Itálií a vše je popsáno barvitě, lidské příběhy plné emocí, radostí ale i strastí. Autor ve svých povídkách předloží čtenáři nádherný obraz a slovy jej maluje do čtenářovy fantazie. Určitě si od autora přečtu i další knihy a tuto knihu mohu jen doporučit.

19.06.2018 5 z 5

Ženy s krátkými nehty Ženy s krátkými nehty Josef Pepson Snětivý (p)

Kniha není špatná, ale děj i samotná zápletka je krapet plytká. Tak nějak jsem tušil jak to celé dopadne a celou dobu jsem si říkal, neee to bude jistě nějaká zdrcující konspirace, takový kotrmelec, že budu sedět s otevřenou ústicí a budu se divit,..... tak bohužel, tohle se opravdu nekonalo.

31.05.2018 3 z 5