Astronautův průvodce životem na Zemi

Plukovník Chris Hadfield věnoval desetiletí astronautickému výcviku a ve vesmíru strávil více než čtyři tisíce hodin. V této knize plné zábavných a poučných příběhů, okouzlujících líčení vesmírných procházek i chladně klidných popisů krizí vysvětluje, jak lze s použitím selského rozumu dosáhnout úspěchu. Pravděpodobně nikdy nebudete stavět robot, řídit kosmickou loď ani provádět základní chirurgické úkony jako plukovník Hadfield, avšak jeho živé postřehy vás naučí, jak myslet jako astronaut – a možná zcela změní váš pohled na život na Zemi, a zvláště váš vlastní....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/234153/astronautuv-pruvodce-zivotem-na-zem-234153.jpg 4.684
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Vesmír
Vydáno, Universum (ČR)

An Astronaut´s Guide to Life on Earth, 2013

Kniha Astronautův průvodce životem na Zemi

Metla
23.12.2019

Plánujete kariéru astronauta? Pak tuhle knihu berte jako povinnou četbu, protože se v ní dozvíte prakticky vše o životě lidí, kteří této práci zasvětili svou existenci. Ano, včetně úskalí močení ve stavu beztíže. Dozvíte se, jaké schopnosti, dovednosti a charakter potřebujete, abyste vůbec měli šanci projít neskutečně jemným sítem vesmírného programu a co PŘESNĚ obnáší být astronautem, veškeré nároky, povinnosti, oběti v rodinném životě atd. Jde o důkladný návod, byť spousta z uvedených rad patří (cituji z jiného chytrého románu) k těm blbostem, co každý zná, ale málokdo je schopný se podle nich řídit. Ve zkratce: vždy se připravovat na každou eventualitu. Pilně. Opravdu pilně. Opravdu fakt superpilně a pořád!
Zvolili jste jinou kariéru, přesto vás téma letů do vesmíru zajímá? Zřejmě neexistuje lepší forma, jak získat seriózní informace, podané s patřičným nadhledem a v ohromném množství. Kromě toho většinu pouček uplatníte i v jiných odvětvích lidského konání.
Chris Hadfield je perfekcionista a srdcař, z jeho slov čiší vášeň pro jeho práci, rodinu, celý život... obdivuhodný člověk. Akorát mu měl někdo říct, že ten kartáč pod jeho nosem vypadá obludně :-). 85-90%

Janadvorackova
22.11.2019

Paráda :). Autor bude profíkem na všech frontách, protože nezapře ani vypravěčský um.
Kapitolky jsou podrobné a věcné, zároveň vtipné a svěží.
S lehkostí popisuje svou cestu, která začala, když mu bylo devět a viděl přistání Apolla 11 na Měsíci. A pokračuje přes "překážky" profesní a osobní, až ke třem cestám do vesmíru. Nevyhýbá se ani smutným stránkám výzkumu vesmíru a vzpomínce na posádku Columbie. Vesměs ale kniha popisuje autorovy vlastní zážitky a zkušenosti. Nejde ani tak o ryze faktografickou a naučnou literaturu, jako spíš o "hrozně dlouhou a strašlivě zajímavou přednášku" o životě astronauta.

Ono to totiž vypadá, jako by pro něj nebylo překážkou naprosto nic. Zdá se, že se v devíti letech vydal na cestu a prostě šel :), až došel na ISS :). Jenomže k tomu se váže pravdivé zjištění o síle negativního myšlení - v podstatě si nepředstavovat jenom výhry, ale zaměřit se na možné překážky, byť jsou třeba daleko, nebo o nich nic nenasvědčuje. A pak se po té cestě šlape měkce :).

Líbil se mi popis zážitku prvního výstupu do vesmíru -:))) - představa intenzity šoku pro nás, co se tam nepodíváme. A jo, hodně by mě to překvapilo, opravdu moc.

Je to super. Vlastně v kapitole, v níž popisuje vzájemnou spolupráci při plnění úkolů, jsem si něco uvědomila. A pak ještě něco. A nakonec to možná zatočí s mou nespavostí :).
Jsem ráda, že jsem, pro změnu na své cestě, o tuhle knihu "zakopla."
Takže mise splněna :).

ijacek.007
21.11.2019

Tahle kniha mě vážně bavila a je to jedna z mála které jsem dal plný počet bodů. Jednak popisuje reálný život reálného člověka. Také velice pěkně rozvádí myšlenku, co je potřeba udělat pro úspěch a co člověk musí překonat na cestě za svým snem. Navíc je ale kniha napsaná až s neuvěřitelnou pokorou. Moc krásně se čte. Za mě jde jednoznačně o výborný titul, který by neměl minout nikoho do alespoň trochu chce číst.

pismeno
16.08.2019

Když se rozhodnete být kosmonautem/astronautem v zemi, která v té době ještě neměla program pilotovaných letů a nevíte, jestli mít bude? Tak to by bylo potřeba asi změnit tu zemi, nebo rovnou svět, aby byl spravedlivější ne? nene, tudy na to Chris jako dítě nešel. Zeptal se sám sebe. Co bych já měl udělat, abych byl schopen tu příležitost využít, kdyby se náhodou naskytla?

I z videí působí ten pán jako zajímavá osobnost, což tak u některých kosmo/astro/nautů je, u některých ne.... lidský rozhled a přesah, u některých je, u některých neni. On jej má. Kromě celkem prokazatelných technických (je typem kosmo/astronauta letce a technika, nikoliv vědce) a týmových schopností. Navíc dar vyprávění.

Pro fanouška téhle oblasti jedním dechem. Troufnu si říct, že díky tomu přesahu by velmi dobré čtyři hvězdičky mohl dávat i někdo, kdo do té kosmonautiky tak zanořený neni. Já pět, jasně.

jaroiva
25.07.2019

Kam se hrabe Marťan, tohle je opravdové dobrodružství, nejen ve vesmíru. Je správně, že se kniha jmenuje "průvodce životem na Zemi". Jak se dovídáme, to, že se možná někdy na chvilku dostane i do vesmíru, je jen nepatrný zlomek astronautovy práce. Od Chrise Hadfielda se můžeme učit, jak přežít poezii všedního dne i my, i když nejsme kosmonauti. Základem je "být připraven", a to si myslím, že platí pro každého pozemšťana.
Výborná protistresová kuchařka, biografická, naučná, dobrodružná a motivační knížka zároveň. Mohu jedině doporučit.

Kattulli
10.02.2019

Audioverzi knihy jsem poslouchala v autě na cestě po Skandinávii. Dokreslovala krásně atmosféru cestování. Nikdy dříve jsem se nesetkala s reálným životem astronautů a díky této knize se mi ho podařilo sice teoreticky, ale docela podrobně poznat. A to nejen ty výjimečné chvíle, kdy se astronautovi podaří podívat se do Vesmíru, ale také vše, co tato práce obnáší na Zemi - složitá kvalifikace a výběrová řízení, celoživotní studium, cestování a stěhování se po světě, zdravotní komplikace, atd. Některé pasáže byly opravdu zábavné - člověk si například uvědomí, o kolik jednodušší jsou běžné každodenní úkony, když žijeme na Zemi v přirozených podmínkách a ne v kosmické stanici ve Vesmíru. Některé věci a situace v knize už mi přišly mnohokrát opakované a až moc podrobně popisované a možná i moc osobní. Celkově však jednoznačně poučné a zajímavé čtení.

Max671
07.11.2018

tato kniha je hodně moc zajímavá protože popisuje skoro každý moment života Chrise Hadfielda. Nato že kniha má 271stran tak se čte až moc rychle
tuhle knihu doporučuju komukoliv kdo se zajímá o kosmonautiku.

Soboll
04.10.2018

Neuvěřitelná cílevědomost , píle, připravenost a obrovské nasazení při splnění vlastního snu ,až z toho má člověk pocit ,že sám nic pořádného nedokázal :D (alespoň já) .
Zajímavé, vtipné ,motivační čtení .
Klobouk dolů před tímto Pánem

kosmonautika vesmír