Astronautův průvodce životem na Zemi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Plukovník Chris Hadfield věnoval desetiletí astronautickému výcviku a ve vesmíru strávil více než čtyři tisíce hodin. V této knize plné zábavných a poučných příběhů, okouzlujících líčení vesmírných procházek i chladně klidných popisů krizí vysvětluje, jak lze s použitím selského rozumu dosáhnout úspěchu. Pravděpodobně nikdy nebudete stavět robot, řídit kosmickou loď ani provádět základní chirurgické úkony jako plukovník Hadfield, avšak jeho živé postřehy vás naučí, jak myslet jako astronaut – a možná zcela změní váš pohled na život na Zemi, a zvláště váš vlastní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234153/big_astronautuv-pruvodce-zivotem-na-zem-234153.jpg 4.4111
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Vesmír

Vydáno: , Universum (ČR)
Originální název:

An Astronaut´s Guide to Life on Earth, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (31)

Kniha Astronautův průvodce životem na Zemi

boxas
05. dubna

"Očekávání problémů je ten nejlepší způsob, jak se jim vyhnout."
"Vedení znamená, že prošlapáváte cestu, ne že lidi nutíte dělat věci po vašem."
"Nikdy nezesměšňuj kolegu! A to ani ironickou poznámkou. Bez ohledu na to, jak lákavé to je nebo jak lákavá je pointa."
Chris Hadfield

Tahle kniha se vážně dost špatně hodnotí.
Na jedné straně spousta zajímavostí z "běžného" života na vesmírné stanici i z dlouhé přípravy na let tady na zemi, na druhé straně dost nudný patron, který opakuje, jak on, obyčejný devítiletý kanadský kluk, se rozhodl, že udělá všechno pro to, aby se stal kosmonautem.

Chvílemi jsem se dobře bavila. Víte např. co je jeden z největších problémů kromě ohně na vesmírné stanici?
Chvílemi jsem se poučila. Třeba, že člověk by měl mít sice svůj sen, ale neměl by být tímto snem posedlý. A také, že štěstí přeje připraveným.
Chvílemi mi ovšem Chris Hadfield přes jeho nesporné zásluhy a úspěchy připadal jako nudný patron, který rozdává moudra všem kolem.
Chvílemi jsem Chrise Hadfielda obdivovala. Byl nesmírně houževnatý, trpělivý, předvídavý, odhodlaný a cílevědomý.
Z knihy Astronautův průvodce životem na Zemi mám tedy rozporuplné pocity. Ovšem převažují ty kladné, Chris Hadfield se mi nakonec tak nějak dostal pod kůži a už jsem se ani moc nedivila, že s ním jeho obětavá žena vydržela, ale že ho i podporovala.
P. S. Tak co je velikým problémem na vesmírné stanici, srovnatelným s hořícím ohněm? No přece dobře fungující bezporuchový záchod.

R47
21. ledna

Je to taková zvláštní motivační příručka, která ale na mě nepůsobila a daleko spíš bodovala jako populárně naučná knížka o kosmonautice, konkrétně běžném životě na ISS a výcviku kosmonautů. Nikde jinde jsem nenašel tak dokonalý, vtipný, a přitom detailní popis, co pobyt na stanici obnáší. Jinak autor mi přišel dost nesympatický a srší z něj taková ta snaha nebýt namyšlený a být pokorný. I když vůbec není. Pokud se ale od tohodle oprostíte, jako fanoušek kosmonautiky si knihu můžete užít.


nai.ivka
10.07.2022

Kniha je nabitá informacemi, ale místy je nudná až uspávací. Jen 280 stran mi přišlo asi tak 5x delší. Doporučuji všem kdo sní o účasti na nějakém komerčním turistickém letu. Zjistila jsem, že bych si to kvůli nevolnostem a jiným tělesným obtížím vůbec neužila.

lagina
15.01.2022

Ono se to blbě hodnotí, že jo, když vám někdo řekne - toto je nejlepší kniha mého života. Achjo, no mého ne :-)) Prvních padesát stránek jsem přečetla naráz, trochu jsem vzdychala a kroutila se. Pak už mi teklo do bot a musela ji vracet, tak jsem se ještě k tomu vrátila. Za těch pár chvil s touto knihou - chápu, komu sedne "americký styl psaní" najde v tom i nějakou tu myšlenku a koho zajímá vše o letectví či kosmu bude uchvácen... Já to nejsem. Pár myšlenek, říkám si že zkusím audioknihu a ještě tomu dám jednu šanci - protože mi někdo řekl, že je nej. A protože se v poslední době nemůžu soustředit.

tami1
28.01.2021

Kniha je skvělým návodem pro člověka, který se chce stát astronautem. Snad nikde jinde se nedozvíte tolik podrobností o životě těchto vesmírných kovbojů jako zde. Zjistíte, že let do vesmíru je jen třešínkou na dortu pro pár vyvolených šťastlivců, další tisíce celý život studují, trénují a své mety nikdy nedosáhnou. Velmi zajímavá byla část o pobytu na ISS nebo příprava v Rusku.
Plukovník Hadfield je jistě obdivuhodný člověk, ale je mizerný spisovatel. Snaží se působit skromně, ale v jeho podání to vyznívá falešně. Kniha je takový kočkopes. Trochu motivační, trochu biografie a trochu naučná. Velmi mi vadil styl, absence chronologického vyprávění a neustále opakování některých názorů.

E_Lan
01.11.2020

Jaké překvapení! Čekal jsem knihu o cestě a motivaci stát se kosmonautem a zatím jsem našel velmi moudrou knihu o životě nejen ve vesmíru, ale hlavně na zemi. Poučení o nulách a jedničkách mě pak velmi významně ovlivnilo. Jak příjemné čtení (doslova jedním dechem) a navíc namluveno panem Frejem, no lahůdka! Bravo!

Kolohnát
27.10.2020

Velmi nezáživné mudrování sebestředného člověka, posedlého svojí kariérou, vyjma pasáží s technickým popisem života na ISS.
Zajímavý komentář: Adhara

Adhara
08.10.2020

Štyri hviezdy za to, že kniha mi poskytla množstvo cenných informácií (aj) pre vlastnú tvorbu. Nikde inde v slovenčine som nevidela toľko podrobností o fungovaní kozmických agentúr, prípravách na let, a živote astronautov pred, počas aj po misii. Jednu hviezdu strhávam za neúspešný, rušivý motivačný rádoby presah. Ako každá motivačná kniha má v sebe hromadu protirečení (napr. keď je v podstate fajn aj neletieť do vesmíru, tak načo tam vôbec letieť?), nevysvetlených a ľahko napadnuteľných vecí. Nesadol mi ani štýl – hoci sa astronaut snaží pôsobiť ako veľmi prísny na seba aj na iných, jeho skromnosť vyznieva falošne, ako maska. Rušivé pre mňa bolo aj neveľmi chronologické radenie udalostí, skákanie od misie k misii, porovnávanie rôznych situácií v nich za účelom ilustrácie motivačných myšlienok. A pritom, keby len stručne a jasne napísal pekne zaradom o svojej životnej ceste s použitím vecných informácií bez rozčuľujúcich „presahov“, mohla to byť dokonalá kniha. Teda, ak by bola dobre preložená. Nad prekladom niektorých výrazov do slovenčiny sa mi totiž nožík vo vrecku otváral. Prečo nedali terminológiu skontrolovať nejakému odborníkovi?

1