Astronautův průvodce životem na Zemi

Plukovník Chris Hadfield věnoval desetiletí astronautickému výcviku a ve vesmíru strávil více než čtyři tisíce hodin. V této knize plné zábavných a poučných příběhů, okouzlujících líčení vesmírných procházek i chladně klidných popisů krizí vysvětluje, jak lze s použitím selského rozumu dosáhnout úspěchu. Pravděpodobně nikdy nebudete stavět robot, řídit kosmickou loď ani provádět základní chirurgické úkony jako plukovník Hadfield, avšak jeho živé postřehy vás naučí, jak myslet jako astronaut – a možná zcela změní váš pohled na život na Zemi, a zvláště váš vlastní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234153/astronautuv-pruvodce-zivotem-na-zem-234153.jpg 4.594
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Vesmír
Vydáno, Universum (ČR)

An Astronaut´s Guide to Life on Earth, 2013

Kniha Astronautův průvodce životem na Zemi

E_Lan
01.11.2020

Jaké překvapení! Čekal jsem knihu o cestě a motivaci stát se kosmonautem a zatím jsem našel velmi moudrou knihu o životě nejen ve vesmíru, ale hlavně na zemi. Poučení o nulách a jedničkách mě pak velmi významně ovlivnilo. Jak příjemné čtení (doslova jedním dechem) a navíc namluveno panem Frejem, no lahůdka! Bravo!

Kolohnát
27.10.2020

Velmi nezáživné mudrování sebestředného člověka, posedlého svojí kariérou, vyjma pasáží s technickým popisem života na ISS.
Zajímavý komentář: Adhara

Adhara
08.10.2020

Štyri hviezdy za to, že kniha mi poskytla množstvo cenných informácií (aj) pre vlastnú tvorbu. Nikde inde v slovenčine som nevidela toľko podrobností o fungovaní kozmických agentúr, prípravách na let, a živote astronautov pred, počas aj po misii. Jednu hviezdu strhávam za neúspešný, rušivý motivačný rádoby presah. Ako každá motivačná kniha má v sebe hromadu protirečení (napr. keď je v podstate fajn aj neletieť do vesmíru, tak načo tam vôbec letieť?), nevysvetlených a ľahko napadnuteľných vecí. Nesadol mi ani štýl – hoci sa astronaut snaží pôsobiť ako veľmi prísny na seba aj na iných, jeho skromnosť vyznieva falošne, ako maska. Rušivé pre mňa bolo aj neveľmi chronologické radenie udalostí, skákanie od misie k misii, porovnávanie rôznych situácií v nich za účelom ilustrácie motivačných myšlienok. A pritom, keby len stručne a jasne napísal pekne zaradom o svojej životnej ceste s použitím vecných informácií bez rozčuľujúcich „presahov“, mohla to byť dokonalá kniha. Teda, ak by bola dobre preložená. Nad prekladom niektorých výrazov do slovenčiny sa mi totiž nožík vo vrecku otváral. Prečo nedali terminológiu skontrolovať nejakému odborníkovi?

Recidivista
13.04.2020

Už si presne nepamätám, čo bola pohnútka, ktorá ma minulý rok viedla ku kúpe tejto knihy, keďže tento typ literatúry čítavam iba sporadicky. Pravdepodobne išlo o kombináciu dobrých recenzií a milého videa s fúzatým astronautom hrajúcim na gitare, ktoré mi utkvelo v pamäti po tom, ako pred pár rokmi preletelo médiami po celom svete. Nie je to biografia, nazvem to, európskeho typu, naopak štýl je typický americký, navyše so silným presahom k motivačnej literatúre. A toto už vôbec nie je žáner, ktorý by som vyhľadával. Podobný problém som mal aj pri toľko vychvaľovanej knihe Hillbilly Elegy od D. Vanceho, ktorá mi prišla úplne priemerná a dokonca nebola ani tou sociologickou sondou, ktorá by mi pomohla pochopiť, ako je možné, že Trump zvíťazil v prezidentských voľbách.

Na rozdiel od autora knihy, ktorý bol od deviatich rokov presvedčený, že sa stane astronautom a bude sa raz na svet pozerať z výšky hviezd, moje ambície v tomto veku siahali iba do výšky kabíny smetiarskeho auta, ktorého šoférom som sa chcel stať. Takže mi určite neprináleží hodnotiť život tak úspešného a rešpektovaného človeka, akým je Chris Hadfield. Čo však môžem hodnotiť je kniha samotná, keďže som ju nakoniec dokázal prečítať celú aj napriek silnému nutkaniu preskakovať nudné pasáže, ktorých bolo najmä na prvých 200 stranách viacero. V podstate by sa dala zhrnúť do reťazca slov: trénuj – nevzdávaj sa – sústreď sa – trénuj - dbaj na detaily – neustále sa uč – opäť trénuj - buď pripravený na všetko a to stále dokola v miernych obmenách.

Chápem, že mnohým sa kniha páčila a určite sa nájdu ľudia, ktorých motivovala k splneniu ich cieľov a snov. Na mňa však takéto motivačné rečičky pôsobia skôr kontraproduktívne, zjavne nie som cieľová skupina podobných kníh, čo malo na moje hodnotenie výrazný vplyv. Toto Chris Hadfield pri písaní knihy nemohol veľmi ovplyvniť, možno iba tým, že by sa viac snažil, aby napísaný text nepôsobil tak umelo, strojene a chválenkársky, ale zvolil by ľudskejší prístup, ktorý by skôr viedol k získaniu čitateľových sympatií. Najsmutnejšie (pri každej knihe bez rozdielu) je, keď v nej absentuje jazyková korektúra. Ako je možné, že v slovenskom vydaní takmer na každej strane nájdeme preklepy, poprehadzované písmena a celé chýbajúce slová, ak podľa obálky tú knihu pred zaslaním do tlače čítali minimálne dvaja prekladatelia, redaktor, korektor a možno aj technická korektorka?

Mojim najobľúbenejším Hadfieldom tak aj po prečítaní tejto knihy naďalej zostáva James Hetfield zo skupiny Metallica.

Záverečné hodnotenie: 6/10

Metla
23.12.2019

Plánujete kariéru astronauta? Pak tuhle knihu berte jako povinnou četbu, protože se v ní dozvíte prakticky vše o životě lidí, kteří této práci zasvětili svou existenci. Ano, včetně úskalí močení ve stavu beztíže. Zjistíte, jaké schopnosti, dovednosti a charakter potřebujete, abyste vůbec měli šanci projít neskutečně jemným sítem vesmírného programu a co PŘESNĚ obnáší být astronautem, veškeré nároky, povinnosti, oběti v rodinném životě atd. Jde o důkladný návod, byť spousta z uvedených rad patří (cituji z jiného chytrého románu) k těm blbostem, co každý zná, ale málokdo je schopný se podle nich řídit. Ve zkratce: vždy se připravovat na každou eventualitu. Pilně. Opravdu pilně. Opravdu fakt superpilně a pořád!
Zvolili jste jinou kariéru, přesto vás téma letů do vesmíru zajímá? Zřejmě neexistuje lepší forma, jak získat seriózní informace, podané s patřičným nadhledem a v ohromném množství. Kromě toho většinu pouček uplatníte i v jiných odvětvích lidského konání.
Chris Hadfield je perfekcionista a srdcař, z jeho slov čiší vášeň pro jeho práci, rodinu, celý život... obdivuhodný člověk. Akorát mu měl někdo říct, že ten kartáč pod jeho nosem vypadá obludně :-). 85-90%

Janadvorackova
22.11.2019

Paráda :). Autor bude profíkem na všech frontách, protože nezapře ani vypravěčský um.
Kapitolky jsou podrobné a věcné, zároveň vtipné a svěží.
S lehkostí popisuje svou cestu, která začala, když mu bylo devět a viděl přistání Apolla 11 na Měsíci. A pokračuje přes "překážky" profesní a osobní, až ke třem cestám do vesmíru. Nevyhýbá se ani smutným stránkám výzkumu vesmíru a vzpomínce na posádku Columbie. Vesměs ale kniha popisuje autorovy vlastní zážitky a zkušenosti. Nejde ani tak o ryze faktografickou a naučnou literaturu, jako spíš o "hrozně dlouhou a strašlivě zajímavou přednášku" o životě astronauta.

Ono to totiž vypadá, jako by pro něj nebylo překážkou naprosto nic. Zdá se, že se v devíti letech vydal na cestu a prostě šel :), až došel na ISS :). Jenomže k tomu se váže pravdivé zjištění o síle negativního myšlení - v podstatě si nepředstavovat jenom výhry, ale zaměřit se na možné překážky, byť jsou třeba daleko, nebo o nich nic nenasvědčuje. A pak se po té cestě šlape měkce :).

Líbil se mi popis zážitku prvního výstupu do vesmíru -:))) - představa intenzity šoku pro nás, co se tam nepodíváme. A jo, hodně by mě to překvapilo, opravdu moc.

Je to super. Vlastně v kapitole, v níž popisuje vzájemnou spolupráci při plnění úkolů, jsem si něco uvědomila. A pak ještě něco. A nakonec to možná zatočí s mou nespavostí :).
Jsem ráda, že jsem, pro změnu na své cestě, o tuhle knihu "zakopla."
Takže mise splněna :).

ijacek.007
21.11.2019

Tahle kniha mě vážně bavila a je to jedna z mála které jsem dal plný počet bodů. Jednak popisuje reálný život reálného člověka. Také velice pěkně rozvádí myšlenku, co je potřeba udělat pro úspěch a co člověk musí překonat na cestě za svým snem. Navíc je ale kniha napsaná až s neuvěřitelnou pokorou. Moc krásně se čte. Za mě jde jednoznačně o výborný titul, který by neměl minout nikoho do alespoň trochu chce číst.

pismeno
16.08.2019

Když se rozhodnete být kosmonautem/astronautem v zemi, která v té době ještě neměla program pilotovaných letů a nevíte, jestli mít bude? Tak to by bylo potřeba asi změnit tu zemi, nebo rovnou svět, aby byl spravedlivější ne? nene, tudy na to Chris jako dítě nešel. Zeptal se sám sebe. Co bych já měl udělat, abych byl schopen tu příležitost využít, kdyby se náhodou naskytla?

I z videí působí ten pán jako zajímavá osobnost, což tak u některých kosmo/astro/nautů je, u některých ne.... lidský rozhled a přesah, u některých je, u některých neni. On jej má. Kromě celkem prokazatelných technických (je typem kosmo/astronauta letce a technika, nikoliv vědce) a týmových schopností. Navíc dar vyprávění.

Pro fanouška téhle oblasti jedním dechem. Troufnu si říct, že díky tomu přesahu by velmi dobré čtyři hvězdičky mohl dávat i někdo, kdo do té kosmonautiky tak zanořený neni. Já pět, jasně.

kosmonautika vesmír

Autor knihy