dRobert dRobert komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Přečetl jsem si jí v 1982. Myslel jsem si, že v ní budu žít celoživotně. Kolik lidí vědělo o světě tolik jako Orwell. Děkuji.

02.05.2020 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Dětská a přesto dospělá, fantazy a přesto scifi. V době mého narození Herbert navrhl jak se zbavit umělé inteligence. Tehdy počítače vyplňovaly místnosti a krmily se dírkatým papírem. Ekologie, rytířský epos. Dobrý čtení. Krystalický zuby písečný obludy a překvapení. "Poslala jsem svůj vzkaz do budoucnosti, kde ho můžeš slyšet jen Ty. Zabila jsem našeho dědečka, tlustého barona, ani moc netrpěl ..."

16.04.2024 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Báseň. Hvízdající vítr studí a zpocená trika smrdí. Zničíme svět a rozhlížíme se po dalším. Kniha je o lidech, o mě, o nás.

09.04.2021 5 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Cadfael je pro mne odpočinkem i zamyšlením nad vírou. Hlavně je to dobré čtení. První kniha série dává tvar všem ostatním. Jen mě dostal český nakladatel, který z "Morbid taste for bones" udělal takovýhle název.

23.01.2019

Anička skřítek a Slaměný Hubert Anička skřítek a Slaměný Hubert Vítězslav Nezval

Knihu mi přečítali někdy ve 4 letech a to mně fascinovala, pak jsem jí četl někdy v 12 a přišla mi úplně nesmyslná. Teď mi připadá jako jedno z nesmrtelných děl české literatury. Udělat z ní povinnou četbu je ovšem vražda. Snová, hravá, halucinogenní. Báseň v próze. Tlustej Nezval byl génius, přes všechny své historické omyly.
Celá kniha je vlastně pohled do vitríny hračkářství a přitom má sílu Brautigana.

19.08.2018 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Láska a další kouzla, udavači a zrůdy reálného socialismu - je tam všechno. Již mlčím, jako tichá halucinace ... ( kocour Kňour)

18.06.2020 5 z 5

O kolečko míň (můj život s autismem) O kolečko míň (můj život s autismem) Josef Schovanec

Kniha mi přinesla mnohem víc než setkání s autismem. Snad poprvé jsem si do hloubky uvědomil, že pohled "úplňkových" lidí je naprosto potřebný, abychom se uviděli z vnějšku. Protože, stejně jako oni i my jsme hodně zvláštní a také "nejsme normálními lidmi". Jsme závislí na našem pohledu na svět a při rozkolísání našich jistot jsme schopni se chovat nelidsky. Velké díky.

24.01.2018 4 z 5

Guliverove cesty Guliverove cesty Jonathan Swift

Učitelé, kteří ji zařadili do dětské četby, se od Jahuů liší jen oblečením. Sqost.

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Strugačtí byli úžasnou anomálií v sovětském prostředí a Stalker je dechberoucí anomálií v jejich díle. Nechápu, že to cenzoři pustili a zajímalo by mne, zda byla nějaká šuplíková verze. Četl jsem to za socíku a čtu to i dnes. Nezapomenutelné. Film jsem poprvé sledoval s naprostým nepochopením, a i po letech si myslím, že to jsou dvě velmi odlišná díla formou i obsahem. Kniha je seškrtaná na kost a každé slovo platí. Autorský název "Piknik u cesty" je mnohem pravdivější.

19.08.2018

Těžký život, lehké usínání ...

Já nic, já Mohamed Já nic, já Mohamed Milena Holcová

Opravdu jsem nevěděl jak moc si chci takovouhle knihu přečíst. Podobně jako autorka jsem se kdysi (před třetinou století) zčásti prokousal Koránem a nic mi to nedalo.
Feministický pohled je u téhle knihy ještě přínosnější než u jejích ostatních děl. Díky Mileno.

03.05.2019 4 z 5

Valérie a týden divů Valérie a týden divů Vítězslav Nezval

Ach, proč to nemůžu číst znova poprvé ...
Holt si to přečtu opakovaně. Tenhle člověk vychrlil tolik krásy, že těch pár s..ček se dá přejít.

19.08.2018 4 z 5

V šoku V šoku Rana Awdish

S obrovskou silou prožitého strachu a bolesti se Rana Awdish vrací do svého života a práce lékařky. Hledá důvody zraňování pacientů a nedostatečnosti vlastní i cizí léčby. Nachází je uvnitř duše lékařů. Medicína je plná zranění, které pacienti i lékaři sami nechápou. Rana přednáší a léčí nemoce medicíny. Kniha je psána v cyklech a je dobré ji číst dokola. (jsem lékař)

11.06.2022 5 z 5

Kniha knih, v každém věku má něco do sebe

19.08.2018 5 z 5

V melounovém cukru V melounovém cukru Richard Brautigan

Kniha ve který bydlím (nebo aspoň jezdím na dovolenou, no)

19.08.2018 5 z 5

Zelená kobyla Zelená kobyla Marcel Aymé

Pohled zeleného tvora z obrazu na milování i šukání v místnosti, kde visí na stěně. Vzletná slova podšprajcovaná nízkou chtivostí. Zemitost lidí, jejich potěšení a zuřivosti. Slunce a drsná veselost - "století dědci padali už jako mouchy".
Francouzsky to musí být k sežrání.

01.04.2024 4 z 5

Dobrodružství kytičky Pepičky Dobrodružství kytičky Pepičky Jiří Robert Pick

Odpoutaná od reality, plně pochopitelná pro děti. Nádherné ilustrace Miloše Nolla. V té době se surrealismus a opravdové výtvatrno stahovaly do knížek pro děti.Vítek Svítek je prvoplánovější, tohle poetičtější.

29.03.2020 5 z 5

Oběžník Oběžník Jiří Dědeček

Obrovská prča s příchutí oceli. Přímá linka do času přijíždějících tanků. Jak jsme si po 17 letech zase zvykli na okupaci. Z tohodle se povinná četba naštěstí udělat nedá.
"pan učitel vešel do třídy a nebyl na něj hezký pohled ..."

19.08.2023 5 z 5

Knížka s červeným obalem Knížka s červeným obalem Alexandra Berková

Naprosto zásadní kniha magického realizmu české kotliny. "Je to s těma jinýma ... jiný?"
V době reálného socialismu to byla pecka a kvůli místnímu podhodnocení si jí běžím přečíst znova. Ale nepochybuju, že zasáhne i po 36 letech

10.03.2023 5 z 5

Jasná voda vůkol Jasná voda vůkol Gavin Maxwell

Ztratit se v divočině a drbat sametovou vydru. Sen, do kterého jen občas vkoukne drsná realita celníků, revolucí a mrtvého kamaráda. Po třiceti letech jsem si nejvíc užil ty úvodní pomalé pasáže, plné rachotu vln a ječení větru. Vydání s fotkami je fajn - leta jsem si užíval nádherné ilustrace Evy Haškové, ale vidět Midžbila a Edal "ve skutečnosti" ...

11.06.2022 5 z 5