draka draka komentáře u knih

Stopy mimozemšťanů Stopy mimozemšťanů Erich von Däniken

Na knize si cením barevných dokumentárních fotografií krajiny a kulturních památek. A jestli slouží jako průkazné svědectví, že je vytvořila mimozemská civilizace, nechávám na posouzení a fantazii každého z čtenářů.

26.09.2020 4 z 5

Kandidáti smrti Kandidáti smrti František Bálek

Skvělý detektivní příběh, který mě od první stránky zaujal svým svižným spádem, napínavým dějem i nečekaným rozuzlením.

26.09.2020 5 z 5

Tři mušketýři Tři mušketýři Alexandre Dumas, st.

Krásný román, od kterého jsem se nemohl odtrhnout. Poprvé jsem knížku četl, když mně ji půjčil kamarád ještě na základce. Pak se mi podařilo koupit toto krásné vydaní s původními ilustracemi. Je to nádherný příběh, který bude vždy přitahovat čtenáře bez rozdílu věku.

24.09.2020 5 z 5

Informatorium pro každého, aneb, Moderní vševěd. 3, Historie, filozofie, politika Informatorium pro každého, aneb, Moderní vševěd. 3, Historie, filozofie, politika Ivan Hlaváček

Třetí z sešitových vševědů jako prémiová publikace edice Máj, která mě potěšila, neboť takových publikací v tehdejší době nebylo.

21.09.2020 5 z 5

Řemeslo urozených Řemeslo urozených Pierre Boulle

Trošku netypický, psychologický špionážní příběh karierního člověka, který si chce vysloužit uznání a obdiv nejen svých nadřízených a pro ostatní se stát hrdinou, ale jeho charakterové vlastnosti mu to nedovolí. Člověk, který své okolí přesvědčuje o svých mimořádných schopnostech být uznávaným, neohroženým a nepostradatelným i za cenu největších podlostí. Čtivý a napínavý příběh z druhé světové války.

Pevnost Saganne Pevnost Saganne Louis Gardel

Tahle kniha se mně velmi líbila, myslím, že jsem nad ní i slzu uronil. Moc pěkný příběh francouzského vojáka, který vykonává službu na Sahaře. Místy drsná, ale krásná kniha plná citu, lásky a lidského pochopení.

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Když narukujete na vojnu do přijímače v Plzni na Borech a proděláváte základní výcvik tankového nabíječe, zažijete tvrdou mazáckou školu, vojenské opravárenské dílny na OT a tanky, vyvedení a společná cvičení, tak vás nikdo neodradí od přečtení této knihy, protože k tomu máte vztah a můžete pochopit souvislosti. Humor a na druhé straně velmi smutná kniha o pokřivené době, kterou jsem v této podobě naštěstí nezažil.

Osmašedesátý Osmašedesátý Petr Pithart

Trošku smutné bilancování krátké historie našeho státu od bývalého člena KSČ a dalších stran a hnutí, pozdějšího předsedy vlády. Ve své knize je P.Pithart velmi kritický skoro všemu i ke všem účastníkům naší nedávné minulosti. Vzdělaný určitě je a věřím, že i natolik chytrý a sebekritický, když se vzdal kandidatury na prezidenta a do budoucna už o ní neuvažuje. Knihu jsem četl skoro již před dvaceti lety a dávám jí pětku, neboť ve mně vyvolala zájem přečíst si další literaturu z naší předválečné a poválečné doby.

Lovy v rákosí Lovy v rákosí Gavriil Nikolajevič Trojepolskij

Mám rád knihy o lásce k přírodě a přátelství mezi lidmi i lovecké vášni, kterou spisovatel i jeho přátelé měli. Poutavé, veselé i smutné příběhy lovců kachen a ryb na řece Tiché Olši i běžném životě obyčejných vesnických lidí.
„Lidem je pořád všechno málo. Jenom rozumu má každej dost, každej si myslí, že by ho moh ještě rozdávat. Se svým rozumem je každej spokojenej. Žádnej pitomec si nenaříká, že ho má málo. Ale ničeho jinýho lidi jaktěživi dost nemají.“

20.09.2020 5 z 5

Informatorium pro každého, aneb, Moderní vševěd. 2, Literatura, divadlo, film, fotografie Informatorium pro každého, aneb, Moderní vševěd. 2, Literatura, divadlo, film, fotografie kolektiv autorů

V době vydání docela dobrá, sešitová encyklopedická publikace. I v dnes zde dá najít mnohé, jinde neuvedené.

18.09.2020 5 z 5

Knihu jsem četl ještě před vojnou, tištěnou na cyklostylovaném papíru. Mojí starší kamarádi se mohli uřechtat smíchy, když si o Terazkym a dalších povídali u piva v hospodě. Ale v té době to šlo trochu mimo mě. Po vojně se mi podařilo, už ale knihu, půjčit a pochopit děj a ocenit humor. Výborná kniha, později jsem viděl i filmovou verzi. Je to dobrý film, ale kniha je mnohem lepší.

Voda z dračí studánky Voda z dračí studánky Vojtěch Martínek

Já mám pohádky od malička velmi rád a nestydím se, že si je občas čtu i dnes a nejraději dětem. Čtu a jedním koutkem pozoruji, jak poslouchají. Jsou úžasné, dělají jako že neposlouchají, ale jakmile nějakou větu schválně vynechám, a pokud už pohádku slyšely, hned se ozvou, abych nevynechával. Nebo, jak pohybují rty a říkají se mnou některá čtená slova. Vojtěch Martínek napsal úžasné pohádky, mám rád.

Prvky očima minulosti Prvky očima minulosti Jaroslav Zýka

Velice zajímavá knížka o nahlédnutí do historie objevů některých chemických prvků, jejich vlastností, zajímavostí i úspěších a omylech jejich objevitelů. Není to učebnice, ke čtení není potřeba žádných speciálních znalostí chemie.

Na moři Na moři Boris Žitkov

Ve svých klukovských letech to byla pro mě kniha plná dobrodružství. Každou povídku jsem četl s nadšením a touhou dostat se jednou na nějakou plavbu po moři. Splnilo se mi to až za hodně dlouho dobu, ale stálo to zato, byl to úžasný zážitek.

Dar hadího krále Dar hadího krále Vojtěch Martínek

Velmi pěkná a krásně ilustrovaná sbírka pohádek, ke které se rád vracím i dnes. Knihu jsem dostal od prodavačky v knihkupectví za to, že jsem jí přenesl knihy ve skladě. Byl to můj nejmilejší obchod, prodavačky mě už léta dobře znaly a nechávaly prohlížet si knížky, jak dlouho jsem chtěl.

Naše zahrádka Naše zahrádka Josef Kutina

Zahrádkářská kniha, kterou si pořídili rodiče. V té době jsem považoval práci na zahradě za trest a chodil tam jenom z donucení. O několik let se můj přístup k zahradě úplně otočil a tato obsáhlá publikace se stala výborným pomocníkem a rádcem při pěstování ovoce, zeleniny a květin. Zahrada je místem, kde se v sezóně takřka denně setkává celá naše velká rodina a naši přátelé. Je to místo klidu a odpočinku.

Ferda cvičí mraveniště Ferda cvičí mraveniště Ondřej Sekora

Vedle Spejbla, Hurvínka, Rumcajze, Krtka a dalších, patří Ferda s Pytlíkem k nejvýznamnějším českým postavám, dětským hrdinům. Když jsem s dětmi přišel k velkému mraveništi, vždy se zastavily a hledaly tam „Ferďáska“, jak mu říkaly. Děti jsem naučil strčit do mraveniště stéblo trávy, po chvíli vytáhnout, otřepat mravence a stéblo s mravenčí kyselinou olíznout. Krásně se u toho šklebily a žena mě hubovala. Ferdu jsme neuviděli, asi odpočíval nebo byl na výpravě, třeba budeme mít štěstí někdy příště.

Vteřiny  mezi životem a smrtí Vteřiny mezi životem a smrtí Jan Suchl

Je to již delší doba, co jsem knihu o našich horolezcích, kteří zahynuli při výstupu na peruánskou horu Huascarán. Horolezce jsem od malička velmi obdivoval pro jejich odvahu, obětavost, otužilost a sílu překonávat překážky v boji s drsnou přírodou. Stejný obdiv a uznání mám i k práci členům horské služby. Bylo mně nesmírně líto celé tragédie, jak obětí peruánských obyvatel, tak i našich zahynuvších čtrnácti horolezců pod lavinou sněhu a kamení, způsobené zemětřesením. Jeden, zrovna ten nejzkušenější člen výpravy, Ivan Bortel, tragicky zahynul ještě před zemětřesením pádem do třicetimetrového vodopádu.

Hodina Ypsilon Hodina Ypsilon Jaroslav Valenta

Příprava a přepadení polské vojenské pevnosti na poloostrově Westerplatte a statečný odpor jejich obránců proti mnohonásobné početní i materiálové přesile na straně fašistů. Velmi čtivá publikace, zachycující počátek 2.světové války, když nacistické Německo napadlo Polska.

16.09.2020 5 z 5

Diamantová sekera – Baltské pohádky Diamantová sekera – Baltské pohádky Jaroslav Tichý

Pohádková knížka z padesátých let byla námi dětmi tak čtená, že se rozpadla a poztrácely se listy. Už jako dospělý jsem si pořídil novou pro své vlastní děti, až budu někdy nějaké mít. Nádherné pohádky, a tyto mezi ně patří, velmi rád čtu vnoučatům. Poslouchají ani nedutají.

15.09.2020 5 z 5