Vteřiny mezi životem a smrtí

Souborné vydání dvou vynikajících knih: AKCE HS / CESTA KONČÍ POD HUASCARÁNEM

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/86651/vteriny-mezi-zivotem-86651.jpg 412
Literatura česká
Vydáno:, Severočeské nakladatelství

Kniha Vteřiny mezi životem a smrtí

Mánička178
27.08.2014

První knížka s horolezeckou tematikou, kterou jsem přečetla a musím říct, že mě hodně oslovila... Je fakt, že se jedná o líčení neštěstí, která se v horách stala, takže ačkoli čteno v parném létě, celkem u toho mrazilo... Jak se zmiňuje valda, jedná se o celkem bulvární látku, ale je mi sympatické, že se snaží zrekonstruovat události z několika pramenů (typicky je uvedeno několik stran výpovědi jak se události sešly), což dodává knize na autenticitě... Hore zdar :)

valda
10.06.2014

Jedná se o souborné vydání dvou dříve vydaných knih. Tématem je horolezectví, konkrétně vlastně horolezecká neštěstí, což může být trochu pochmurné, a taky bulvární téma. Vypravování Jana Suchla je ale pojato dost odborně. První kniha Akce HS, se skládá z mnoha spíše žurnalisticky pojatých článků, doplněných o různé mapky a plánky, ve kterých se popisují významné zásahy horské služby v období od 50. do 70. let. To může být zajímavé pro lidi, kteří se zajímají o prehistorii HS, jde hlavně o Tatry a Krkonoše, nebo pro horolezce, kteří se mohou poučit z chyb svých předchůdců.
Druhá kniha Cesta končí pod Huascaránem, popisuje známou výpravu skupiny skvělých československých horolezců, kteří se vydali na Huascarán, ale naprosto neuvěřitelně smolná náhoda zapříčinila, že celá patnáctičlenná výprava zahynula, protože zrovna v době výpravy proběhlo v Peru jedno z nejničivějších zemětřesení lidské historie.
Obě knihy jsou napsány hodně odborně a profesionálně, což může být zajímavé pro historiky, ale bohužel už ne tak zajímavé pro laické čtenáře, kteří by jistě uvítali více napínavě psanou formu.

Jan Suchl

Jan Suchl
česká, 1928

všechny knihy autora

Kniha Vteřiny mezi životem a smrtí je: