draka draka komentáře u knih

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Velmi povedená kniha, která díky svým obrázkům zaujala moje školou povinné dětičky více, než učebnice dějepisu.

15.09.2020 5 z 5

Jaroměřice nad Rokytnou kulturní II Jaroměřice nad Rokytnou kulturní II Radovan Zejda

Knihu jsem dostal od jednoho známého a já si ji moc vážím. Jaroměřice nám sloužili jako cestovní zastávka na občerstvením při návratu ze sportovních utkání. Kdysi jsem navštívil i Zámek Jaroměřice s přilehlým parkem a místní kostel, obě historické památky jsou velmi pěkné a stojí za prohlídku.

Automobil v obrazech Automobil v obrazech Josef Fronk

Historickou techniku jsem vždy obdivoval. Tato publikace nás vrací cca 50 let nazpět. Princip je však stejný. Můj mistr, který mě hodně moc naučil říkal: "Když nejde nastartovat motor, jsou jenom dvě závady. Buď není co zapálit, a nebo není čím zapálit". Pěkná kniha s úžasnou obrazovou přílohou pro motoristické fandy.

21. srpen 1968 21. srpen 1968 Antonín Benčík

Další dokument o vstupu spojeneckých vojsk na naše území a co mu předcházelo. Jsou zde zveřejněná vyjádření a dokumenty z jednání ÚV KSČ a ÚV KSS předsrpnových dnů, vlády a prohlášení některých politiků. Tečku za Pražským jarem pak udělalo Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ, schválené oficiálně v květnu 1971. „Poučení“ – vnesené závazně i do školní výuky a výchovy – bylo osou státní ideologie dalších let, tzv. „normalizace“.

Slabikář Slabikář Jiří Žáček

Slabikář mé dcery, nechala mně ho na památku, ale já ji ho tu schovávám. Někdy, když přijde, vytáhne ho z knihovny a ukazuje svým dětem. Já vytáhnu zase svůj Slabikář z roku 1962, a pak je prohlížíme s vnoučaty dohromady a říkáme, že máme nejhezčí Slabikáře na celičkém světě.

14.09.2020 5 z 5

Pasekův kratochvilný astrologický kalendář 1991 Pasekův kratochvilný astrologický kalendář 1991 Vítězslav Čížek

Proč se těším na středu? Protože dnes je teprve pondělí, ne snad jako obvykle, ale jako bohužel často v letošním roce, začne drobnými zádrhely. V úterý nesmím jít na úřady a nezačínat si soudní pře, mohl bych se dopustit hanobení ústavních činitelů. Vše si mám vynahradit od středy do soboty. Středa je ideální k početí zdárného potomka, jenž se narodí ve Štíru a jen tak se v životě nedá. Budou to dlouhé dva dny čekání.

14.09.2020 5 z 5

Hokej '79 - ročenka hokejovej sezóny 1978-79 Hokej '79 - ročenka hokejovej sezóny 1978-79 Ferdinand Kráľovič

Vítěz Stanleyho poháru – Montreal Canadiens, na MS v Moskvě jsme byli druzí za Ruskem, mistrem ČSSR se stal Slovan Bratislava v sestavě s takovými borci jako: Dušan Pašek, Antonín, Marián a Peter Šťastných. Pěkné připomenutí zásluhou přehledné ročenky s výsledky, tabulkami a sestavami týmů.

14.09.2020 5 z 5

Srub U zlatého klíče Srub U zlatého klíče Michael Bernard (p)

V klukovských letech jsem často četl rodokapsy a tento příběh jako by jim z oka vypadl. Knížku jsem měl půjčenou od kamaráda a později si ji zakoupil. Napínavý příběh, který jsem s chlapci mého věku prožíval.

14.09.2020 5 z 5

Mistrovství Evropy v kopané 1980 Mistrovství Evropy v kopané 1980 František Černoch

Naši fotbalisti hrají o třetí místo s Itálií na Evropě 1980 a já jsem na svatbě své sestry. Je mně jasné, že musím najít místní hospodu, kde mají televizi. To se mi podaří a za chvíli sedím mezi místními štamgasty a fandíme. Dodnes se mně vybavuje Jurkemikova nechytatelná dělovka do šibenice na 1:0 a poté nekonečný nervy drásající rozstřel na penalty. Zlatá to není, ale lepší bronzová než bramborová. Dali jsme si se spolusedícími u stolu po kalíšku a odebral jsem se zpět na oslavu.

Brouk Pytlík Brouk Pytlík Ondřej Sekora

Díky panu Sekorovi, že nám ukázal, jak máme pojmenovat všechny ty všeználky a chytrolíny kolem nás. Pytlík s Ferdou jsou naší dětští národní hrdinové a číst si jejich veselé příběhy společně s dětmi, nám všem určitě prodlouží život.

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Pardye kopyto, pokrýlepána, to jsou ale krásné příběhy kmotry lišky od pana Lady a ještě k tomu ty obrázky, nádhera. Moc krásná a oblíbená kniha.

13.09.2020 5 z 5

Naděje a zklamání - Pražské jaro 1968 Naděje a zklamání - Pražské jaro 1968 Jiří Vančura

Velmi věcný a objektivní dokument autora o „Pražském jaru“, který dává ucelený a nezkreslený pohled na vývoj konce 60tých let minulého století. Na zvídavou otázka, zda bylo možné zabránit vpádu cizích vojsk na naše území odpovídá, že patrně ano.

Bajky Bajky Oldřich Syrovátka

Pěkná knížka s hezkými obrázky. Bajky jsou krásně převyprávěny a jsou krátké, takže mám odzkoušené, že je poslouchají i menší děti. Ale bajky si jistě rády přečtou starší děti a i dospělí se k ním určitě vrací.

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Na verneovky nedám dopustit. Provázejí mě prakticky celým životem. Vždy mě fascinovaly jeho romány, četl jsem a prožíval s jeho hrdiny dobrodružství a napětí, které bylo vždy umocněno krásnými ilustracemi.

První doma První doma František Fajtl

Přejít bojovat na východní frontu pod ruské velení, a ještě létat na jejich strojích, vyžadovalo velkou dávku odvahy ode všech letců. Zvláště, když šlo o boje při Slovenském národním povstání. Fajtl je výborný vypravěč a jeho knihy mám rád.

12.09.2020 5 z 5

Jak zlepšit organizaci a techniku duševní práce Jak zlepšit organizaci a techniku duševní práce Jiří Toman

Když jsem v 80tých letech dostal do ruky tuto, dnes bych ji nazval knížku pro manažery, bylo to něco nového, na co jsem nebyl při své práci zvyklý. Znal jsem jen kalendář, poznámkový blok a šanony, takže jsem si ji důkladně prostudoval a některé rady začal používat. Na tehdejší dobu to byla ojedinělá příručka a některé metody organizace práce lze využívat s úspěchem i dnes.

Psohlavci Psohlavci Alois Jirásek

Mám rád díla A. Jiráska pro jeho styl psaní o české historii a lidech. A na boj o chodské výsady včele s Janem Kozinou můžeme být jenom hrdí.

Cesta ke Kristu Cesta ke Kristu Ellen Gould White

Knížku jsem si koupil, přestože nejsem v pravém smyslu slova věřící a do kostela chodím pouze jako na prohlídku památek. Nepočítal jsem, že přečtení této knížky mě přesvědčí na stranu pravověrných, ale za přečtení stojí. Najde se v ní spoustu myšlenek, které vedou člověka ke Kristovu učení.

Chov psů Chov psů Zdeněk Procházka

Pokud jsem chovatelem psů nebo si chci pořídit psa, ať již z jakéhokoliv důvodu, neměla by mně tato komplexní knížka o chovu dávných přátel člověka chybět v knihovně.

Díra v hlavě Díra v hlavě Jiří Ruml

Přesvědčivá výpověď reportéra a novináře o událostech srpna 1968 a následujícího období, které následovalo před i po nástupu Husáka a o postupné utužování a centralizování komunistické moci za cenu pronásledování, prověřování, vylučování, sledování a věznění „osmašedesátníků“ i všech dalších jejich odpůrců.
- Chci spravedlivý svět, aby se lidé měli dobře, aby směli dělat, co je těší, z čeho mají radost, co je baví, aby mohli mluvit a psát, co si skutečně myslí, cestovat po světě a vracet se domů beze strachu, zkrátka aby mohli spokojeně žít. To není špatná idea. Lidi zkrátka touží po komunismu, dokud ho nepoznají na vlastní kůži. -