draka draka komentáře u knih

Emírův rubín Emírův rubín Percy Francis Westerman

Ve školních letech jsem četl Rodokapsy, jejichž tématem byly dobrodružné příběhy, které se odehrávaly na Divokém západě. Styl příběhu odehrávající v několika končinách světa mně dávné dobrodružné čtení připomněl. Je to oddychové čtení, které mě potěšilo.

28.12.2020 4 z 5

Werl Werl L.P. Jordan

Po přečtení úvodu ke knize jsem ji chtěl hned odložit, protože se mně zdálo, že v době studené války bude psána tendenčně. Je zde popsán život vězňů odsouzených po 2. světové válce ve věznici Werl, na území Spolkové republiky, za fašistické zločiny i kriminální činy. Vychází mi z toho zajímavé nahlédnutí do života odsouzených v této „fešácké“ věznici a porovnání s podmínkami života vězňů v českých vězeních a táborech po roce 1948 včetně sovětských gulagů.

21.12.2020 4 z 5

Fotbalové hvězdičky Fotbalové hvězdičky Josef Mašek

Krásná, vzpomínky vyvolávající knížka bývalého velmi úspěšného fotbalisty, který aktivně zasvětil svůj život tomuto sportovnímu odvětví. Jako hráč, trenér fotbalové mládeže, a nakonec jako funkcionář. A to vše v těžkém, meziválečném období. Pro mě velice blízké sportovní prostředí i důvěrně známá fotbalová místa, o kterých autora píše. Reálný, ničím nezkrášlený pohled do života tehdejších amatérských hráčů kopané i postupného přechod k profesionalismu.

18.12.2020 5 z 5

Vítr umírá před džunglí Vítr umírá před džunglí Harry Thürk

Příběh a osudy lidí, kteří neváhali obětovat život v poválečném boji za nezávislost Malajsie, proti kolonizátorům, neštítících se genocidy na obyvatelstvu. Příběh, který se v podobných případech odehrával po 2. světové válce i v jiných jihoasijských zemích. Kniha se mi líbila.

16.12.2020 5 z 5

Vzorec pro vraždu Vzorec pro vraždu Hasso Plötze

Čtivý, vtipný a svižně psaný detektivní příběh. Oddychové čtení pro volné chvíle, zachycuje vyšetřování několika vražd sehraným týmem zkušených kriminalistů.

16.12.2020 5 z 5

Sto povídek aneb Nesplněný plán Sto povídek aneb Nesplněný plán Jiří Suchý

Zábavné, vtipné i poučné čtení o lidské duši a chování člověka v různých životních situacích. Povídky, jež jsou psané krásnou češtinou, se mi velmi líbily

12.12.2020 5 z 5

Poloopice a opice Poloopice a opice Luděk J. Dobroruka

Další z knih edice „Zvířata celého světa“, ke které se vracím. Výborně a velice čtivě napsaná knížka, která nás seznamuje s těmito důležitými a zajímavými savci.

04.12.2020 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Po letech jsem vzal do rukou tuto tenkou knížku a neodolal znovu si přečíst příběh o lásce mezi dvěma souznějícími mladými lidmi, který v době válečné vřavy dojme svým tragickým koncem. Silné emocionální protiválečné dílo, odehrávající se v Paříži v průběhu I. světové války.

04.12.2020 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Knížku mně s velkým doporučením zapůjčila kamarádka. Prvních několik stran jsem četl se zaujetím. Poté moje zaujetí klesalo, až upadlo docela. Začal jsem vynechávat stránky a poté celé listy. Knihu jsem pouze dolistoval až dokonce. Na prsty jedné ruky bych spočítal, kolik knih jsem takhle „přečetl“. Opravdu mi to připadalo jako nekonečný televizní seriál s nuceně rozvíjejícím se dějem, kam se ještě pro efekt přidávají obecně známí lidé.

04.12.2020 1 z 5

Ukradený obraz Ukradený obraz Nikolaj Aleksandrovič Asanov

Knížečka, kterou jsem vzal z nostalgie a četl po mnoha letech. Kdysi stála tři koruny. Že jsem si místo toho tehdy raději nekoupil deset rohlíků.

27.11.2020 2 z 5

Splněné touhy Splněné touhy Veniamin Kaverin (p)

Dlouho jsem knihu odkládal a odkládal. Je přitom čtivá, ukazuje nejen studentský život dvou mladých lidí, studentů univerzit, ale i provází tehdejším už Leningradem a vzpomínkami na život města, které se pomalu mění nástupem bolševismu.

Černá planeta / Nemesis z hvězd Černá planeta / Nemesis z hvězd Hans Kneifel

Mnoho knih sci-fi jsem doposud nepřečetl, ale tahle stála zato. Dvě povídky se zajímavými tématy jsou velmi čtivé. Zaujmuly mě od prvních řádků.

Prales leopardů Prales leopardů Ladislav Mikeš Pařízek

Tuto cestopisnou knížečku jsem měl vždycky rád a četl jsem ji několikrát. Klukovské čtení, plné dobrodružství, které i nyní přináší poučení o životě původních domorodých obyvatel Afriky.

27.11.2020 5 z 5

Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Lion Feuchtwanger

Historický román, který jsem si po letech znovu přečetl se zaujetím a bavil mě. Drsně, ale poutavě zachycený pohled na mocnou ženu tehdejší doby a Intriky o moc, které lidstvo provázejí od nepaměti.
Chytrá, vzdělaná ano, ale škaredá jak je popisovaná, snad ani nemohla být.

27.11.2020 5 z 5

Informatorium pro každého, aneb, Moderní vševěd. 5, Věda a technika Informatorium pro každého, aneb, Moderní vševěd. 5, Věda a technika kolektiv autorů

Moderní vševěd podává dnes i již historický pohled na některou tehdejší nemodernější techniku. Ještě v roce 1986 jsem při meziměstském telefonickém spojení musel vyčkat na spojení přes ústřednu na poště. Na počátku 90. let jsme používali mobilní telefon od Telecomu. Byla velká těžká krabice s vytáčecím číselníkem a sluchátkem do ruky. Fungoval jen v blízkosti dálnice. Využívali jsme ho na pomoc řidičům, kteří měli poruchu vozidla na dálnici. První služební mobily Nokia jsme pořídili v roce 1995 a začali budovat počítačovou síť. Dnes mají předškolní děti své mobily a tablety i spojení s celým světem. Úžasné.

30.09.2020 5 z 5

Soumrak kouzelníků Soumrak kouzelníků Jaroslav Malina

V diskuzi při pracovních poradách jsem vždy uplatňoval zásadu, aby se diskutující mohli a nebáli vystoupit a říct svůj názor a náhled na způsob řešení, ať se mně nebo ostatním může zdát, že je to, s prominutím, hloupost. Vždyť i ta, v té chvíli zdánlivě hloupá, ale vyslovená myšlenka, může každého z nás přivést na tu správnou myšlenku a dovést k nejlepšímu řešení. Tak je to i v případě pseudovědy a jejich autorů, vyznavačů a příznivců, ať je k tomu vede cokoliv. Já k nim nepatřím, ale to neznamená, že je odsuzuju, zesměšňuju a jinak znevažuju. Nechávám blízkou nebo i hodně vzdálenou budoucnost objasnit a uvést na pravou míru dosud nevysvětlené jevy, záhady a oblasti, které jsou dosud „vědecky“ neobjasněny

30.09.2020 3 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Strhující děj knihy, kterou jsem četl v době vydání a silně mě zasáhla. A nyní ji začínám číst znovu. Jedná se o těžké, tragické a kruté období dějin jednoho národa, které má i v současné době smutné pokračování, jak můžeme sledovat v mediích a denním tisku. Smutné, ale krásné a dojemné čtení.

30.09.2020 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Kniha, u které jsem se opravdu bavil a smál. Krásně humorné vyprávění a vtipně popsané postavy, jejich přednosti a neřesti. Otevřu lahev vína, naleju sklenku, pohodlně se usadím a čtu. Zdáli slyším zvonit zvony, zpívat kosy.

27.09.2020 5 z 5

Černá lilie Černá lilie Václav Bor (p)

Špionážně kriminální příběh z doby prvních měsíců po skončení 2. světové války o zdánlivě nesouvislém případu vraždy a záškodnické činnosti příslušníků teroristických oddílů wehrwolf na území republiky. Je to zajímavý, dobrodružný a velmi čtivý popis vyšetřování, zachycený očima vyšetřovatele.

27.09.2020 5 z 5

Pověsti z Velkého Meziříčí a okolí Pověsti z Velkého Meziříčí a okolí kolektiv autorů

Útlá brožurka místních pověstí o vzniku a názvu města, o zámku a životě lidí v blízkém okolí. Zajímavé a poutavé čtení, zvláště pro místní obyvatele, rodáky a čtenáře, kteří mají vztah k městu a okolním obcím.