draka draka komentáře u knih

Od Frištenského k Máchovi Od Frištenského k Máchovi Josef Davídek

V současné době jsou na vzestupu a čím více populární a sledované bojové zápasy MMA, ve kterých slaví úspěchy i naši bojovníci. Znovu jsem se proto vrátil k této publikaci, která nás vede po stopách vzniku a rozvoje zápasnického sportu. Seznámí a přiblíží nám nejen sportovní život vynikajících českých sportovců, zápasníků, ale i základy vzniku tohoto olympijského sportu.

25.05.2021 5 z 5

Hlavní přelíčení Hlavní přelíčení Karel Poláček

Čtivý, skvěle napsaný příběh s náhledem do myšlení maloměšťáckého člověka, kterého okolnosti dokázat všem okolo, že on je ten, kdo si vždy a ve všem umí poradit, dovede až ke spáchání zločinu a přitom se cítit nepochopenou, neuznanou a nevinnou obětí, která chtěla splnit jen svůj sen.

25.05.2021 5 z 5

Můj životopis Můj životopis Charles Spencer Chaplin

Tato kniha, kterou mám už léta v knihovně, patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Charles Chaplin byl zcela výjimečný umělec i člověk a napsal o sobě úžasnou knihu. Nedokázal jsem ji odložit a přečetl ji jedním dechem.

Městečko na dlani Městečko na dlani Jan Drda

Už jen popis vzniku a založení městečka „Rukapáně“ ukazuje, jaký skvělý vypravěč Jan Drda byl a jak je čeština krásná. A v tomto duchu poutavě pokračuje nadále a vypráví o životě a osudech obyvatel městečka. Četl jsem ji už několikrát a vždy se k ní budu rád vracet.

Z Buzuluku do Prahy Z Buzuluku do Prahy Ludvík Svoboda

Vzpomínky na válečné období 2. světové války Ludvíka Svobody jen potvrzují, že patří k velkým postavám našich dějin. Byl to velmi skromný, charakterní člověk s mimořádnou ctí a oddanosti k vlasti. Neměli bychom zapomínat na nikoho, kdo se účastnil bojů za osvobození na východní či západní frontě … . Jen škoda, že po něm nezbyly žádné paměti. Možná proto, že věděl příliš mnoho.

Danny, mistr světa Danny, mistr světa Roald Dahl

Skvělá knížka, kterou jsem přečetl s velkým zaujetím, zachycuje příběh lásky mezi otcem a jeho malým synkem Po přečtení několika odstavců jsem nejprve myslel, že děj bude ze sportovního prostředí. A opravdu se odehrával, akorát že v jednom netypickém odvětví, které je takříkajíc za hranou zákona. Přesto, anebo právě proto, je děj knihy plný nečekaných dobrodružství a napětí ale je i zdrojem mnoha ponaučení.

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Příběhy žen, nastávajících matek, prožívající své těhotenství v nacistických koncentračních táborech a jejich boj za životy svých nenarozených dětí, je tak silný, že jsem pro slzy musel knihu odkládat.

Tři řeky Tři řeky Vladislav Vančura

Čtivý, zajímavý a poučný román, zachycující život tehdejší vesnice a příběh chlapce od útlého mládí až do dospělosti. Projde si různým obdobím života, poznává život v několika podobách, včetně bojů v 1. svět. války a života v Rusku po nástupu bolševiků. Hledá cestu a pochopení svého bytí, aby se nakonec vrátil do své rodné vesnice a pokračoval v rodné tradici.

Jak pochopit tento svět Jak pochopit tento svět Renata Šťastná

Kniha je souhrn z přednášek a z praktických setkání s klienty autorky, která je známá mezi okruhem lidí zajímající se o alternativní léčitelství, astrologii, vykladu karet a kurzů magie. Poskytuje velmi zajímavý a netradiční pohled na tento svět a život člověka v něm.

Zakryto slzami Zakryto slzami Václav Prokůpek

Román o lásce a úctě. O vzájemné lásce mezi mužem a ženou, čisté, silné, vše objímající a obětavé. O lásce rodičů k dětem a vnoučatům. O lásce k přírodě a práci. O lásce k rodné půdě a vlasti.
Obdivuji autora, člověka, který si prožil v komunistických lágrech padesátých let minulého století tolik perzekuce, utrpení a soužení, jeho blízké, rodinu, manželku a děti nevyjímaje, že vydržel nezlomen.

05.03.2021 5 z 5

Dědečkovo mládí Dědečkovo mládí František Kubka

Vyprávění zachycující strastiplný osud mladých chlapců, které vyžene chudoba české vesnice v polovině 19. století za živobytím do revoluční Vídně. Byl jsem zaujat poutavým sdělením o velmi tvrdém a těžkém životě v tehdejších časech, seznámením s historickými místy hlavního města monarchie a osudy některých politických postav této doby. Kniha je psána pro mládež, ale myslím si, že pro dnešního mladého čtenáře bude velmi těžké najít si k ní cestu.

26.02.2021 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Skvěle popsaný životní úsek mladého dospívajícího člověka, syrová výpověď zážitků několika dnů. Jsem rád, že mám tuto knihu a mohu do ní čas od času nahlédnout. Každý si v ní může najít kousek sám sebe.

24.01.2021

Milostný listář Milostný listář Jaroslav Hašek

Skvělá kniha, kterou jsem bůhví proč objevil v knihově neprávem osiřelou, zapomenutou a nečtenou. O to víc jsem si v ní pročítal a vracel se. Nádherné čtení s neméně skvělými doprovodnými reprodukcemi s portréty žen od malířských mistrů.

Za zvířátky do lesa Za zvířátky do lesa Jaroslav Holeček

Slíbil jsem, že až bude pěkné počasí, vezmu vnoučata do přírody a ukážu jim některá lesní zvířátka z knížečky naživo. Asi to bude to jen zajíček ušáček, veveruška a srneček.

Když je hezky všem Když je hezky všem Vladimír Brandejs

Krásné a milé veršované vyprávění, doplňující neméně krásné obrázky. Děti poslouchají, nahlíží a ani nedutají. Nezapomenutelný, nádherně strávený čas s vnoučaty.

Hračky Hračky Marie Černá

Milé obrázky hraček, které jsou dětem známé a blízké. Dá se o nich hodně vyprávět, a přitom se učit rozeznávat barvy.

Hrajeme si celý den Hrajeme si celý den František Hrubín

I tenhle poklad zůstal doma, nádherné veršované povídání s krásnými ilustracemi, které zvídavá vnoučátka inspirují k tolika otázkám. Krásná knížka.

Lesní zvířátka Lesní zvířátka neznámý - neuveden

Hlídání vnoučátek je velká příležitost vzít do ruky staré dětské obrázkové knížky, které ještě zůstaly po našich dětech a vrátit se do doby, když ještě byly malé a chtivé po čtení pohádek, říkadel, …, stejně jako jejich děti, naše vnoučata.

Kluci v kleci Kluci v kleci Samuil Jakovlevič Maršak

Tak rád jsem četl, prohlížel, a přitom odpovídal na zvídavé otázky svým malým dětem během čtení, zvláště o zvířátkách, které viděly v zoologické zahradě.

Strýček měsíček, teta hvězdička Strýček měsíček, teta hvězdička Jaroslav Hutka

Jedno z mnoha krásně veršovaných leporel, které jsme měli doma pro své děti, vyvolávající pěkné vzpomínky