Poloopice a opice

Populárně vědecká knížka o všech známých druzích žíjících primátů. Seznamuje s rozšířením a způsobem života tan, poloopic, lemurů i nejmenších opic světa. Popisuje zvláštní znaky opic Jižní Ameriky, vzácné druhy chované v zoologických zahradách, paviány, mangabeje, makaky a kočkodany. Informuje o charakteristických rysech lidoopů a připomíná dosud neobjasněnou otázku existence sněžného muže. – První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14521/poloopice-a-opice-14521.jpg 4.816

Zvířata celého světa 5.

Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno, SZN - Státní zemědělské nakladatelství

Kniha Poloopice a opice

draka
04.12.2020

Další z knih edice „Zvířata celého světa“, ke které se vracím. Výborně a velice čtivě napsaná knížka, která nás seznamuje s těmito důležitými a zajímavými savci.

HTO
07.05.2012

Kniha z výborné edice Zvířata celého světa. O tom, jak důležité tyto knihy jsou, svědčí třeba to, že před jejím vydáním byl náš jediný přehled druhů primátů vydán v suplementu IV časopisu Lynx, který vydává Národní muzeum v Praze (kde ovšem byl jen seznam jmen); zde poprvé česky najdete přehled všech druhů a informace o nich. O tom, jak jsou důkladné, svěčí i to, že u chápanů je zmíněn Ameranthropoides loysi (pokud si ho dáte do vyhledávače, tak se nelekněte). Kniha je výtečně napsaná, nabitá informacemi, a smekám klobouk před autorovou odvahou, s níž napsal výbornou kapitolu o yettim.

Čtenář, toužící po ludikativnu, zajisté ocení např. strany 12 a 13, kde jsou krásné historické odstavce o tanách, včetně Jamese Cooka, Geoffroye Saint-Hilaira a rádži ze Sarawaku. Já bych tam vrazil i Sandokana: to je asi důvod, proč nepíšu vědecké knihy.