Osmašedesátý

Kritická studie o reformistech Pražského jara je originální filozofickou a historickou sondou do dějin Československa 20. století.

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93232/osmasedesaty-MLE-93232.jpg 4.315
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Rozmluvy

Kniha Osmašedesátý

TipsyChipsy
15.09.2018

Pro mě to bylo úžasné čtení, nejen o roce 1968. Petr Pithart rozebírá a analyzuje mladou historii našeho státu a pokládá stále aktuální otázky o smyslu našich dějin, našeho národa. Trpké roky 1938, 1948 a 1968 ukazuje bez růžových brýlí. Podrobně se věnuje rozdílnosti Čechů a Slováků. Rozebírá spoustu dalších většinou smutných skutečností a souvislostí naší historie. Proč je tolik kritický, vysvětluje jasně, jestliže si chceme jako národ vážit sami sebe, musíme nejdříve dokázat nastavit zrcadlo sami sobě a až poté hledat zlo kolem. Nejpřísnější je ovšem k aktérům pražského jara - sám k sobě. Četba je to dost napínavá, co vlastně si máme o tom bolavém roce myslet? Snad po přečtení této knihy je člověku líp, ne že by mohl být na něco pyšný, ale už má jasno a necítí takovou bolest z roku 1968. Petr Pithart je podle mě největší polistopadový politik, vzdělaný a poctivý. To by byl prezident, kterého bychom si mohli vážit, ale v kontextu s touto knihou, máme, co jsme si zasloužili...

8520L
02.09.2018

Nejsem profesionální literární kritik, ale i přesto jako laik musím říct, že tohle je asi jeden z nejhorších výplodů národního flagelantsví, který jsem kdy četl. Literární a analytické schopnosti panu Pithartovi upřít rozhodně nelze, ale skrz všechny jeho analýzy a úvahy nelze vidět nic jiného, než co to opravdu je: zpráva plná zoufalství a národního sebepohrdání, která nenabízí žádnou naději do budoucna, ale soustředí se (snad záměrně) jen na bahno minulosti a bagatelizuje cokoliv pozitivního, co se tehdy odehrálo.

Snad nikdo nemůže popřít, že kdyby ty největší jména a osobnosti naší novodobé historie (Masaryk, Beneš, Baťa, Horáková, Havel!...) přemýšlely stejně jako pan Pithart, těžko bychom dnes mluvili o říjnu 1918, prosperující první republice nebo jiných úspěších tohoto národa. Ve skutečnosti: Masaryk by se styděl! Kritika a sebereflexe je určitě žádoucí a vždy na místě, ale ve formě, v které ji pojal pan Pithart, je naprosto k ničemu, ba kontraproduktivní.

Pro zanícené aroganty pohrdající svým národem úžasné čtení!

Dexter94
05.01.2018

Velmi dobra kniha. Doporucuji precist kazdemu ktereho toto obdobi zajima. Nepise se zde jen o 68 roce ale je obecne o povaze naroda a jeho vnimani historie budoucnosti a predstave o statu. Musim rict ze mi tato kniha pomohla pochopit proc nase politicka scena v dnesni dobe vypada tak jak vypada.