Dragell - Příspěvky

PlaygroundPlaygroundL. Kepler

Příběh o boji s tím, co je ještě reálné. Příběh o touze přežít tam na druhé straně, kde vládnou zločinecké organizace. Příběh o pravdě a lásce.
Napínavé, tajemné a akční. Kniha vás nechává v nejistotě, čemu věřit a postupně odkrývá možná příběh šílence a možná příběh člověka, kterému nikdo nevěří.
Nejspíše zasloužilo více pozornosti propracování postav. Kniha mne ovšem pohltila, je atmosferická a za mě jedině doporučuji.

28.08.2016


40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaL. Zibura

Dokonalé vyprávění jedné dlouhé pouti bez mapy se všelijakými trampotami, které autor bere s nadhledem a humorem sobě vlastním. Takový odpočinkový humorný cestopis, vřele doporučuji.

23.09.2016


Volání netvoraVolání netvoraP. Ness

Dojemný příběh sledující život mladého chlapce, jehož maminka má vážnou chorobu. Jak se s tím třináctiletý hoch dokáže vypořádat? Jak se dá předpokládat, moc dobře ne, kolem sebe kope a všechno své trápení drží uvnitř sebe.
A proto jej začne navštěvovat po nocích netvor, který mu vypráví poučné příběhy a očekává, že až bude chlapec připraven, podělí se o ten svůj.
Příběh pro mladé o prioritách v životě, o vážné nemoci, která se může vyskytnout v každé rodině.

Poslechnuta audiokniha, je opravdu výborně načtena Janem Vondráčkem, který doslova vdechnul život starému, moudrému netvorovi a do kontrastu ovládnul hlas malého drzého hocha. Rozhodně doporučuji.

22.10.2017


Dveře do létaDveře do létaR. A. Heinlein

I přesto, že máme před sebou více jak 60 let starý příběh, stále má svým čtenářům co říct. Nejedná se o typické sci-fi, sice zde cestujeme časem do budoucnosti, ale moderním technologiím se kniha nevěnuje. Naopak je zaměřena na lidské osudy, lásku a nenávist, pomstu a starost.

Příběh ve mně rozbouřil celou řadu emocí, na kterých jsem se vezla společně se sympatickým hlavním hrdinou.

Audioknihu namluvil Otakar Brousek mladší a výborně si poradil s intonací hlasu především při namluvení ženských postav.

17. dubna


Děti vániceDěti vániceT. Matoušková

Tajemný svět Podmoří, jehož chod udává mechanické slunce, prožívá nepříjemné chvilky. Ať už továrny byly uzavřeny nebo ne, z jedné něco nemilého uniklo. Vynikající atmosféra, děsivé momenty a hlavně horda stvoření, které dříve byly děti. Uvítala bych bohatší příběh, ale i tak jsem si knihu užívala.

15.04.2016


Co mě naučil tučňákCo mě naučil tučňákT. Michell

Přátelství je mocná věc, dokáže měnit pohled na svět mnohým. Jenže co když se přátelství vyvine mezi člověkem a tučňákem? Dokážou ti dva vůbec prolomit jazykovou bariéru a porozumět si?

Mnohdy komické situace, které nastávají mezi Tomem a tučňákem vám mile zpříjemní den, nemluvě o chvílích, kdy se Juan Salvado rozhodne motivovat své okolí k novým výkonům.

Doporučuji všem milovníků zvířat.
Příběh s jedním velkým poselstvím.

17.08.2016


Metro 2033Metro 2033D. Glukhovsky

Dokáže jaderná katastrofa z člověka dostat to nejlepší nebo nejhorší?

Příběh odehrávající se na posledním lidmi obyvatelném místě - moskevském metru, jehož jednu stanici začnou ohrožovat podivná monstra z povrchu. Arťom je tak nucen se vydat skrz metro pro pomoc, přičemž zažije mnohá dobrodružství (o která ne vždy stojí) a je postaven před nemálo názorů, náboženství a politických projevů - takové zrcadlo dnešní společnosti.

Pomalu budovaná dějová linie a napětí, stupňující se akční scény. Neuvěřitelná atmosféra a ještě neuvěřitelnější svět tam nahoře, kam nakonec taky nakoukneme.

Doporučuji.

23.08.2016


Mrtvý klíčMrtvý klíčD. M. Pulley

Pořád všude slyším o Mrtvém klíči jako úžasné knize, která je navíc od začínající autorky, tak jsem se nakonec nechala zlákat její namluvenou podobou.

Kniha má opravdu ledacos do sebe, předně se mi moc líbily dvě časové úrovně, ve kterých jsme procházeli Clevelandskou bankou - ať už za časů její slávy, ale take v době jejího zapomenutí, kdy se Iris při zakreslování plánu budovy procházela 20 let nedotčenými prostorami a odhalovala všechna ta tajemství. Jako by na vás dýchl duch budovy z celého příběhu.

Dvě časové/dějové linie do sebe navíc perfektně zapadají a vy si postupně děláte obrázek o tom, co se vlastně stalo. Bohužel poměrně velká čast knihy je pomalá, rozkoukáváme se kolem, snažíme se zorientovat v postavách a ten opravdu výborný spád nastává spíše až v poslední třetině. Příběh nabere tempo, přihodí nějakou tu akci a hlavně napětí.

A abych se ještě vrátila k audioknižní podobě - překvapivě ji namluvil muž, tedy Robert Mikluš, ačkoliv hlavními hrdinkami jsou ženy. I přesto jeho přednes dodal audioknize výbornou atmosféru.

24. února


Tvář vodyTvář vodyG. d. Toro

Kam zařadit Tvář vody? Nejspíše do temné fantasy romance. Atmosféra je neuvěřitelná, postupně vyvýjející se vztah mezi postavami a navíc tajemný božský tvor vytrhnutý z hloubi džungle.

Velmi se mi líbí práce s postavami, jejich vykreslení i drobné výstřednosti, které jim pomáhají roztříštit všednost. Jak se jejich životy změní, když se střetnou s mýtickým stvořením?

V neposlední řadě určitě stojí za zmínku tempo knihy, které nás strhne do víru čtení. Zhruba v poslední třetině knihy mne překvapila velká akce, která v podstatě mohla knihu zakončit, protože poté nastala taková klidnější pasáž. Nakonec se ale vše strhlo v překvapivé zakončení.

Jinak pozor, nic pro křehké bytosti, dočkáme se i nějaké té krve.

28. února


Muffin a čajMuffin a čajT. Addair (pseudonym)

Co všechno dokáže změnit jeden muffin a čaj? Tak přesně o tomhle vypráví tato výborná svěží knížka od českého autora. Dočkáme se hromady romantiky a postupně se budující vztah mezi dvěma chlapci. V každé kapitole se něco děje, kdy v první polovině knihy sledujeme spíše vznikající vztah, v druhé polovině pak reakce okolí.

Kniha je psána střídáním dvou pohledů, takže můžeme nakouknout do hlavy jak Danielovi, tak Kitovi, protože oba kluci jsou jak nebe a dudy a hlavně jeden hledá kamaráda a ten druhý tak trochu něco více.

16. dubna


TulákTulákP. Newman

Neuvěřitelná pouť mlčenlivého rytíře, malého ubreptaného uzlíčku a tvrdohlavé kozy. Pouť zemí zpustošenou démony, kdy jedinou záchranu představuje tento tichý chodec, který má zanést to nejcennější zpět mezi lidi.

Originální námět plný přátelství a boji proti vlastnímu osudu, protože v každém z nás je trochu dobra. Na druhou stranu to autor trochu hůře zpracoval. Postavy jsou plošší, nedá se do nich pořádně vcítit i přes pohnuté osudy. Jsou zde navíc dvě dějové linie kdy ta z minulosti osvětluje děj přítomný. Od začátku totiž netušíme, proč Tulák jde krajinou, kam jde, co tak důležitého nese a kdo to vlastně je. Začátek je tedy takový těžší a místy přemýšlíte o smyslu příběhu. Čtenáře navíc střídání času může zmást.

02.10.2016


ArtemisArtemisA. Weir

Ačkoliv je podle hodnocení ostatních kniha Marťan stále nejlepší knihou Andyho Weira, já mám na tohle trochu jiný názor. Pro mne byla daleko zajímavější Artemis především z hlediska lépe podaných vědeckých faktů, které jsou přirozeně vloženy do děje a nijak složitě vysvětlovány. Kniha se tak pro mne stala stravitelnější, nabídla velmi zajímavý dobrodružný a akční příběh, kde se snažíme odhalit hlavního zloducha v netradičním měsíčním prostředí. Parádní jízda, musím říct.

17. září


Pět dníPět dníJ. Lawson Timmer

Kniha, která vypráví dva příběhy lidí, kteří bojují s osudem.

Mara byla úspěšnou právničkou, než ji začala ničit nevyléčitelná choroba. Je díky tomu více doma se svojí rodinou, ovšem přestává plně ovládat své tělo, padají ji věci z rukou, je taková nemotornější a pak se dostává i do fáze, kdy přestane ovládat svůj močový měchýř. V té chvíli se rozhodne, že nechce být pro rodinu příteží a začne se připravovat na odchod ze světa.

Scott se stává dočasným otcem malého klučiny, jehož matka narkomanka se dostala do vězení. Jenže brzy má jít na svobodu a on má s Chlapíkem poslední dny. Cítí k němu mnoho a nechce se jej vzdát, ačkoliv musí.

Dva silné příběhy plné lásky a trápení. Větší pozornost je věnována osudu Mary. Scottův příběh je v první polovině knihy pomalý, spíše překážející, ovšem v druhé polovině se vyhrocuje a je podstatný pro závěr knihy.

Výborná kniha, velmi emotivní, doporučuji.

11.10.2015


GameGameA. d. l. Motte

Game - hra, tě jednou pohltí, už tě nepustí.
Právě s ní se zapotal i náš hlavní hrdina HP. Někomu může přijít nesympatický, neboť je to prostě povaleč a nějak svým způsobem (a ne moc čestným) prolézá životem. Já jsem si jej ale užila, do příběhu výborně seděl.

Napínavé, akční, děsivé... má výbornou atmosféru, která mne opravdu dostala.

U audioknihy se mi velmi líbil výběr hlasů pro postavy. Kromě toho, že je děj vyprávěn z pohledu dvou postav, máme zde navíc hlas třetí, který namlouvá nejen kapitoly, ale také speciálně hlas Hry.

19.11.2015


RychlopalbaRychlopalbaŠ. Kopřiva

Hlavní hrdina jakožto policista se na vlastní pěst pustí do pátrání po zmizelé Báře. Její matka je zavřena za ubližování ji, ale po zmizení není tělo nikde nalezeno. Není proto divu, že příbuzní chtějí dojít k úplné pravdě, na kterou se zákon nezmohl.

Výborný příběh z našeho prostředí, místy trochu násilnější, ale udržuje napětí a opravdu mne nadchl. Kromě velkého pátrání zde máme i stříbky ze soukromého života či policejní zásahy našeho policisty.

Poslechnuto jako audiokniha - výborně zvolen interpret, hudební i zvukový doprovod v potřebných místech. Výborně zpracováno.

20.12.2015


VidořádVidořádS. Shannon

Utéct z jednoho vězení neznámená mít vyhráno. Bledý snílek se vrací do Londýna rozhodnutý zakročit proti Refájcům. Zjišťuje ovšem, že ani ve městě, ve kterém vyrůstala, není vše tak, jak by mělo.

Příběh plný akce a napětí, možná občas pomalejší, což je škoda. I přesto mne opět dostal a já napjatě čekám na další díl. Možná jen si mohla autorka ten otevřený konec v tu nejméně vhodnou chvíli odpustit - jak si to mám všechno do dalšího dílu pamatovat? :)

27.12.2015


Moudré z nebeMoudré z nebeR. Skolek

Knihu si představím jako takovou perfektní jednohubku ke kávičce. Je to vlastně souhrn takových životních příběhů bez nějaké hlavní dějové linky a tak je výborná na příležitostné čtení, na odreagování se.
Některé možná překvapí autorův styl psaní - nekonečně dlouhé věty a nespisovná mluva, ale to je přesně to, co udržuje tempo a přesně patří do dětského deníku, kterým kniha je.

02.02.2016


Harry Potter a kameň mudrcovHarry Potter a kameň mudrcovJ. K. Rowling

Po letech jsem se zase vrátila do dětství k Harrymu, který je jedním z těch, kteří mi pomohli zamilovat si čtení. Kniha, která se dá číst zas a znova a neomrzí.

Listování ilustrovanou verzí:
https://www.youtube.com/watch?v=mtazww2e5lQ

31.03.2016


Jak (ne)být divný na netuJak (ne)být divný na netuF. Day

Čtivá kniha přizpůsobena jak skalním fanouškům, tak lidem naprosto neznalým Feliciu Day. Přeplněná spoustou motivace, inspirace a ochutnávkou netradičního života, který si Felicia prožila a jak svéhlavě mířila za svým snem.
Protože nic není nemožné.

09.07.2016


MarťanMarťanA. Weir

Když chcete být v něčem první a jedineční, rozhodně byste tím nemysleli být první člověk na Marsu, který zde uvízne a hrozí mu jistá smrt. Mark Watney ale svůj život nechce dát lacino a tak začne boj s časem a nehostinnou marsovskou krajinou.

Napínavý příběh formou deníkových zápisků nabývající na reálnosti, který sleduje šikovného Marka v boji proti nepřízni osudu pomocí vlastní znalostí a všeho okolo sebe. Technika a biologie - to je něco, čím je protkán příběh, vše čtenářský přístupné.

24.07.2016


DunaDunaF. Herbert

Nádherný příběh zasazen v zcela novém světě. Nějaké to intrikaření, politika, ale později hlavně jedno velké dobrodružství, které si opravdu užijete.
Kultovní sci-fi, které by si rozhodně nikdo neměl nechat ujít.

10.10.2016


ElementumElementumJ. Dittrich

Kniha mne příliš neoslovila, je roztahaná, určitě bych se neváhala zasáhnout a proškrtat spoustu přebytečných scén. Díky tomu chybí nějaké napětí, něco, co by mne do knihy vtáhlo - četla se mi opravdu pomalu.
Hlavní hrdina je typický Gary Stue - tragická minulost, ale pohledný, dokonalý, bez chyb, zvládne si zajistit na novém místě novou lásku prakticky okamžitě, nemluvě o rychlosti a bezchybnosti při učení ovládání živlů.
Je to autorova prvotina, která by potřebovala více péče, ale věřím, že jakmile se autor řádně rozepíše a nabere zkušenosti, dočkáme se lepších knih.

18.09.2017


Útěk z ArestonuÚtěk z ArestonuJ. Pecinovský

Sršeň už je pár let na Arestonu, a tak by se mohlo říct, že už vlastně všechno zná a zapadne do chodu vězeňské "planety". Opak je ale pravdou a zapletením se s inkvizicí to teprve začíná. Takové akční dobrodružství odehrávající se sice ve vesmíru, ale přeci jen v uzavřeném prostoru, ovšem s velkolepým finále.
Některé čtenářské otázky ohledně chodu Arestonu jsou hned v počátku hravě vysvětleny díky interview se Sršněm. Další díl jich ovšem spoustu nových připraví, takže je se rozhodně nač těšit a nad čím novým dumat.
Škoda jen těch několika překlepů, které vás sem tam vytrhnou jinak z úžasného a netradičního počtení.

24.06.2017


Stačí jen chtítStačí jen chtítJ. Charbonneau

Krátký, svižný, čtivý příběh přinášející napětí na každé straně a temnější atmosférou. Studenti střední školy se dostanou ke zvláštní sociální síti, která vyplní každé jejich přání za splnění přidělených úkolů. Pokládá tak zajímavou otázku - co všechno jsme ochotní udělat pro své tužby? Kniha odráží problémy mladých, nepochopení či strach, ale také nahlíží do jejich vlastního vědomí a svědomí.
Thriller pro mladé, odpolední jednohubka, která by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti.

28.09.2017


Pěšky mezi buddhisty a komunistyPěšky mezi buddhisty a komunistyL. Zibura

Vtipný a netradiční cestopis o jednom odvážlivci, který pěšky prošel Nepál a Čínu. Opravdu netradiční dobrodružství díky tomu, že nenocuje v hotelech, ale spoléhá na hvězdné nebe či pohostinnost lidí - protože přeci jen tak se nejlépe pozná zdejší kultura. Díky jazykové bariéře se Ladislav Zibura občas připlete do situací, které jsou ať už více či méně milé. Jediné, co mi příběh lehce kazilo, byl cyklus Špatné básně, které byly místy nevhodné.
Posloucháno audioknižně - velmi se mi líbí, že si autor audioknihu namluvil sám a je tak opravdu osobitá.

03.10.2017


Enderova hraEnderova hraO. S. Card

Úžasné dílo, které i po tolika desítkách let od svého prvního vydání dokáže novým čtenářům stále co říct. Válka s mimozemskou civilizací je stále aktuální a ti nejlepší vojevůdci se hledají a rekrutují z řad dětí díky jejich neposkvrněnému myšlení. Ovšem co všechno jsou lidé schopni udělat, aby z nich udělali supervojáky?

Především manipulace a psychologická hra je to, co hýbá hlavním dějem knihy o nadprůměrně inteligentních dětech, kteří se rozhodnou pomoci své domovině. Rozhodně doporučuji přečíst všem.

09. března


ŠepotáníŠepotáníA. Howard (pseudonym)

Fantasy příběh s jedním velkým dobrodružstvím v tak trochu jiné Říši divů. Trošku mne mrzelo, že hlavní hrdinka celým světem a úkoly procházela zcela bez obtíží, ačkoliv to bylo na závěr vysvětleno, přesto mne to ochudilo o prožitek z dobrodružství.
Pro příběh je velmi podstatná milostná dějová linie, kde o Alyssino srdce bojují rovnou dva chlapci. Ta se náhodně střídavě přiklání k jednomu a k druhému. Mnohdy všechno to hašteření probíhá na úkor samotné výpravy po novém světě.
Pozor, v knize se nachází i více méně morbidnější výjevy.
I přesto byl závěr překvapivý a uspokojující.

28.11.2017


Na lovuNa lovuM. Spooner

Další z tak populárních retellingů, tentokrát na Krásku a Zvíře.
Přiznám se, že tentokrát mne čekalo knižní zklamání. Příběh je opravdu pomalý, velmi se táhne, sází na opakování stejných akcí, nedal mi jakoukoliv příležitost se do něj začíst.

Konec pro mě nebyl nijakým překvapením, tak nějak nám hlavní hrdinky tajemství Zvířete prozradí už v polovině knihy a ten zvláštní románek je prostě k neuvěření.

Ale abych nebyla jen záporná, na knize mne zaujaly malé pasáže na počátku kapitol, které byly věnovány myšlenkám a pocitům Zvířete a byly také graficky provedeny tak, aby i obrazově znázorňovaly stav jeho mysli.

20. března


Sektor OsmSektor OsmM. A. Atamanov

Kniha, která se mi po dlouhé době opravdu velmi příjemně a svižně četla. Napsaná s vtipem, výborná pro herní nadšence, ale jediné, co jí neodpustím, je ten useknutý konec přesně v tom nejnapínavějším. Ale byla jsem chycena na háček a tak už se moc těším na nový díl. Bitvy vesmírných kolosů, politika, cizí rasy, ale vše podáno tak odlehčeným způsobem, že z toho vznikla prostě taková ta lahůdka, kterou si zpříjemníte jeden letní večer.

08. června


Lady Mechanika: Tajemství mechanické mrtvolyLady Mechanika: Tajemství mechanické mrtvolyJ. Benitez (pseudonym)

Taková Lara Croft oděná do steampunku, odvážná ženská, která nemá daleko pro ránu a pátrá po historii – akorát teda po té svojí. Příběh protknutý detektivní linií, dialogy (hrdinka je občas hodně ukecaná), akčními scénami, ale i třeba starými křivdami, které se neodpouštějí. Překvapivé okamžiky vás dostanou a navnadí na další díl. Kresba je propracovaná, nese se v temnějších barvách a dodává příběhu výbornou atmosféru. Ilustrátor si opravdu vyhrál s detaily, takže si můžete naplno užít rozličné stroje a stylové oblečení především hlavní hrdinky.

09. července


1 2 3