Doug Doug komentáře u knih

Když padaly hvězdy Když padaly hvězdy Jan Kucin

Ačkoli žánr fantasy v této víceméně standardní podobě úplně nevyhledávám a rozvláčnost vyprávění mě občas trochu odrazovala od pokračování, knihu jsem přečetl s chutí. Hlavní postavy jsou vesměs uvěřitelné (a v rámci možností sympatické), těším se na další setkání s nimi a jsem zvědavý, co bude dál. Řekl bych, že to, co je v knize popsáno, je vlastně jen začátek rozsáhlého příběhu.

20.02.2022 4 z 5

Zápisky osamělého poutníka s autoharfou Zápisky osamělého poutníka s autoharfou Martin Žák

Zážitky Martina Žáka jsou podány čtivě, i když možná až příliš americky usměvavě, pozitivně a rozvláčně. I tak jsem si ale čtení užil.

22.11.2021 4 z 5

Česko-prajzský slovník + Frky + Nadávky Česko-prajzský slovník + Frky + Nadávky Lidie Rumanová

Člověk si při čtení této knihy uvědomí, kolik výrazů prajzštiny pochází z němčiny (a že je to vlastně zcela logické). Osobně bych velmi uvítal, kdyby slovník byl sestaven i opačně, tedy jako prajzsko-český.

22.11.2021 4 z 5

Psí rady pro šťastný život Psí rady pro šťastný život Dave Barry

Dave Barry zjišťuje, že stárne, a snaží se od svého psa naučit, v čem změnit přístup k životu. Sarkasmu je tentokrát méně, doplňuje jej laskavý popis vidění světa právě z pohledu fenky Lucy. Škoda překlepů a překladatelských neobratností v české verzi...

30.05.2021 4 z 5

Případ na Zlaté horečce Případ na Zlaté horečce Jan Frána

Další velice čtivý a zábavný případ ze série s oblíbenou trampskou partou.

26.02.2021 5 z 5

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

Jsem nadšen obsahem i formou, tenhle styl uvažování a humoru mi přesně sedí. V některých pasážích ale člověku tuhne úsměv na rtech, když si uvědomí, že od nadsázky k realitě nemusí být vůbec daleko...

06.02.2021 5 z 5

Případ pohřešovaného háčka Případ pohřešovaného háčka Jan Frána

Oblíbení hrdinové se vracejí s novými dobrodružstvími! Příběhy jsou opět originální a dobře vystavěné, děj se téměř neustále posunuje dopředu a vzájemným špičkováním postav se všechno skvěle odlehčuje.

23.08.2018 5 z 5

Případ zatoulanýho rybáře Případ zatoulanýho rybáře Jan Frána

Díky vyvážené kombinaci sympatických hlavních postav, čtivosti příběhů a humoru jsem se od knížky téměř nedokázal odtrhnout. Detektivky mě obvykle příliš neoslovují, ale tato kniha mě nadchla (a přes drobné formální výhrady jsem se bez problémů přenesl). Trampové a vodáci ocení autorovu dokonalou znalost reálií a ostatním se dostane potřebné osvěty, takže se nemusí bát, že by se neorientovali.

23.08.2018 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Navázat na styl Zdeňka Jirotky zvládl Miroslav Macek nad očekávání dobře (ačkoli drobné mouchy by se našly – ty nicméně svědčí spíše o kvalitě práce odvedené korektorem). Co mě však velmi zklamalo, bylo množství historek v podobě převyprávění známých anekdot a soudniček. Myslím, že si tak specifická kniha zasloužila mnohem větší originalitu (a osobně bych uvítal i bohatší děj).

20.03.2018 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Knihu Muž jménem Ove jsem si koupil víceméně proto, že se mi líbil Stoletý stařík, ke kterému je přirovnávána. Ze začátku Ove vycházel ze srovnání o něco hůře, postupně si mě ale kniha získala a na konci jsem byl naprosto nadšený. Typ konzervativního nemluvy a jeho způsob uvažování a jednání je mi ohromně sympatický a díky autorovým střípkům suchého humoru jsem se opět po dlouhé době při čtení smál nahlas. Díky!

08.05.2015 5 z 5