Denny456 Denny456 komentáře u knih

Únor 1948 Únor 1948 Karel Kaplan

Prostě Kaplan. Už když jsem psal bakalářku na Třetí republiku, tak jsem z něj hodně čerpal. Tahle knížka bohužel vyšla potom, což je škoda, dost by mi bývala pomohla. Spousty dokumentů, které vyškrábal z archivů a jako v ostatních knížkách velmi dobře zapojil k osvětlení toho, jak to tehdy probíhalo. Jediné co jsem úplně nepobral bylo rozdělení knhy na první část se souvislým textem. Pak druhá část jakýchsi esejů, které zase celý příběh od začátku do konce popisovaly a dost se opakovaly. A pak třetí část příloh. Myslím, že první a druhá část mohla být sloučena pro větší přehlednost a neopakování se. Ale jinak super.

15.08.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

No tak si to shrňme. Knížka vybrána na databázi, jen kvůli čtenářské výzvě a díky tomu, že tohle by snad ještě alespoň trochu šlo. No a splnilo to očekávání. Dostáváme další, v podstatě pořád stejný, příběh, který je napsán jen maličko jinak, ale hezky postupně vypsány všechny klišé, které jsou v knížkách o holokaustu. Jediná změna je jen závěr za který jsem přidal jednu hvězdu.

14.08.2021 2 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

První díl Zaklínače jsem recenzoval dost vlažně. Za mě neodpovídal obrovské bublině, která kolem Zaklínače je. Druhý díl je slušný posun. Ještě pořád si myslím, že jsou lepší fantasy, ale tohle se mi už líbilo. Myslím, že i text mi přišel vypsanější a lépe a více promyšlenější. Takže za mě ok.

14.08.2021 4 z 5

Historie deskových her Historie deskových her Adrian Seville

Tak tady trochu pozor. Pokud vás navnadí název Historie deskových her a jste hráči deskových her, tak budete výrazně zklamáni. V knize totiž nejsou nejen moderní deskové hry, ale ani žádná skutečná historie deskových her. Autor se zaměřil v podstatě jen na tzv. závodivé hry - tedy hážu kostkou a postupuju po plánu a jsou u toho nějaké pomůcky nebo překážky. Navíc je kniha zaměřena jen na dané historické období naznačeným malým písmem dole na knize. Takže až na snad jednu vyjímku, jde opravdu o hry závodivé a já u knihy vydržel jen proto, že řada plánů má spíše uměleckou než herní kvalitu. O historii deskových her se tu moc nedozvíte. Na to je lepší cokoliv od Miloše Zapletala. Dvě hvězdy jsou jen za některé krásné plány.

01.08.2021 2 z 5

Příběhy budov Příběhy budov Patrick Dilllon

Kniha je taková nevyrovnaná. Pro mladší čtenáře je tam občas dost nezvyklý jazyk a některé podněty si nebudou umět spojit a pro dospělé je to zase velmi povrchní průlet dějinami architektury. Jedná se o styl sem tam si něco vyberu z různých období. Ilustrace jsou pěkné, ale díky vazbě knih jsou dvoustranné ilustrace občas uprostřed nekoukatelné.

31.07.2021 2 z 5

Poselství ze Stínadel Poselství ze Stínadel J. Č. Grifin (p)

Tak to byla jízda. Narozdíl od Hrnčíře, který pracuje s tématikou Stínadel z pohledu 90. let, tak Červinka navazuje na stinadelskou trilogii. Tu mám načtenou z dětství a mám ji rád, přestože Foglar napsal lepší knížky. Červinka pochopitelně není Foglar, ale rozhodně není horší. Příběh vás celkem pohltí a žene dopředu. Ano je zde hodně postav a je potřeba znát dobře trilogii, abyste se chytili. A vystupuje tu i dost dospělých a hrdinové jsou konfrontováni se svým okolím, což je mnohem více realističtější než Foglarova trilogie. Obecně mě přišla ta kniha realističtější, ale to mě vadí skoro u všech Foglarovských knich. Takže za mě velmi jednoznačně dobré pokračování. Snad Albatros vydá i další dva díly.

28.07.2021 5 z 5

Beatles...a byla hudba Beatles...a byla hudba Tim Hill

Zvláštní typ knihy. Rozdělen do jakéhosi kalendáře, kde jsou popsány v jedné - dvou větách co kdy Betales dělali a pak podstatnější část knihy, kde jsou popsány v několika odstavcích zásadnější události v kapele. Dost často se to opakuje a ně vždy je to ku prospěchu. Faktograficky je to zajímavé a pro řadu lidí poučné. Je zde také orvoské množství fotografického doprovodu. Akoratá si musíte pořídi stůl na čtení. S tímhle fakt do postele ne. :)

26.07.2021 4 z 5

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Jaroslav Foglar

Kniha zahrnuje příběhy, které nakreslil Jan Fischer. Takže pozor nejsou všechny, jen část. V tomto Olympia před lety udělala větší kus práce. Co je tedy nového? Především Prokůpkův doslov, který je jako vždy kvalitní. Pak několik komiksů, kde je ukázka, jak postupně byly některé příběhy přemalovávány a pak Foglarův úvod, který ale už dříve párkrát vyšel. Když to srovnám s Olympií, tak jsem rád, že ji mám a tuhle knížku zase vrátím do knihovny. No a nostalgie jinak veliká.

24.07.2021 4 z 5

Ach, ty Češky! Ach, ty Češky! Mariusz Surosz

Jak nás vidí svět... ne, tohle není fakt dle streamu. Polský bohemista napsal knihu, která má v tutilu, že bude o češkách, ale spíše je o české hisrtorii. Kromě Mandlové a Čáslavské je to spíše o různých historických etapách a příbězích z české historie. A to tak jak to vidí polský spisovatel. Za mě velmi osvěžující čtení. A jdu hledat druhou knihu o Pepících.

22.07.2021 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínače jsem dlouho odkládal... a byla to chyba. Ne snad proto, že by to bylo úplná top fantasy. Právě naopak. Myslím, že už mám načteno tak, že to trochu zapadlo k průměru. Myslím, že před 20 lety bych z toho byl paf a tzv. "wau efekt" by se dostavil určitě. Ale aby bylo jasné, není to vůbec špatné, jen jsem už četl i lepší fantasy. Spojení příběhů s pohádkami je fajn, ale, že by to udrželo celou knihu to zase úplně ne. Tak snad další díly.

22.07.2021 3 z 5

Babylon Berlín Babylon Berlín Arne Jysch

Četl jsem knihu a neviděl seriál. To, že jsem četl knihu je podstatné, protože převést ji do takhle krátkého komiksu byl nadlidský úkol a díky knize mi neunikly některé důležité příběhové nuance, které čtenáři komiksu prostě museli uniknout. Kresba je však pěkná, i když Charly mohla být daleko větší kočka, jak o ní píše autor v knihách. Tak uvidíme zda se bude okrašlovat v dalším dílem.

18.07.2021 3 z 5

Dílo v černé, dílo v bílé Dílo v černé, dílo v bílé Alejandro Jodorowsky

Tak zase jiný Jodorowsky. Zase s historí, ale méně nahoty a sexu, než jinde. Příběh, kdy prostupujeme historií v různých časech mě baví. I popis zasvěcení stál za to. No a resba se povedla, byť na hlavního hrdinu jsem si chvíli musel zvykat.

17.07.2021 4 z 5

Linka Linka Max Bubakoff (p)

Za mě bohužel těžké zklamání. Kresba je mimo můj vkus a příběh mi nějak nevyhovoval. Tak snad někdy příště.

17.07.2021 1 z 5

Safírová stezka / Tom a Péťa / Záhada smaragdového jezírka Safírová stezka / Tom a Péťa / Záhada smaragdového jezírka Miloš Zapletal

Trošku jednodušší Marko Čermák, trošku se opakuje, ale první příběh dobrý.

17.07.2021 2 z 5

Papež ukrutný Papež ukrutný Alejandro Jodorowsky

Jodorowsky. Spousta sexu, byť narozdíl od Borgiu homosexuálního. Dost krve a nechutností. Úžasná kresba a pořádná bichle, která se bohužel čte hrozně rychle. Trošku poupravená historie, ale pokud snesete, že to celé je lehce nadnesené, tak to je možné přejít. Takže si určitě vychutnejte další skvělý komiks.

16.07.2021 4 z 5

Pevnost Pevnost Vicente Segrelles

Tenhle komiks je prostě hlavně o nádherné kresbě. Zatímco jinde hltám děj, tak tady je děj podružnější a občas dost prostý. Ale ty kresby, to je prostě stále paráda.

Město světla Město světla Jason Lutes

Celá sága tří dílů mi přišla poměrně nevyrovnaná s klesající tendencí kvality. Třetí díl končí vlastně jen uzavřením jednoho příběhu, přičemž všechny ostatní zůstavají nedořešené.

15.07.2021 2 z 5

Prodejce Prodejce Rob Hart

Za mě příjemné překvapení. Zajímavý námět a vcelku čtivé podání. Myslím, že to stojí za to zkusit.

Tma Tma Ondřej Neff

Budu se opakovat po ostatních. V podstatě dvě knihy. První část super popisu chaosu a dění po ztrátě elektřiny. Druhá část mi přijde natahovaná, se spoustou postav a lehce chaotickým dějem. Teď mě napadá, že podobný koment ke druhé části, jsem dal k Vondruškově Kronice zániku Evropy.

15.07.2021 3 z 5

Oběť Oběť Vicente Segrelles