Prodejce

Kyber-thriller o nebezpečné i nebezpečně blízké budoucnosti, v níž je základem společnosti konzum a člověk jen o málo víc než spotřebitel a zároveň stroj na práci. Obří výrobní koncern se pro mnohé své zaměstnance stává nechtěným domovem, který není snadné opustit – a to i přesto, že rodinné vztahy nejsou zrovna zdravé. Jenže na průmyslového giganta sociálku nezavoláte, a tak si Paxton, Zinnia a ostatní zaměstnanci musí poradit po svém¬…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434611/big_prodejce-2Ju-434611.jpg 3.815
Literatura světová, Thrillery, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Warehouse, 2019

Kniha Prodejce

shootingstar

Svižně napsané, a podnětné v tom, že padouch nebyl až tak úplně padouch - tedy alespoň pokud jste starý pravičák, mladí levičáci asi budou mít jasno. Každopádně otázky zde řešené už dlouhou dobu řešení vyžadují, a na nic spásného a zároveň morálního zatím pokud vím nikdo nepřišel.

Denny456

Za mě příjemné překvapení. Zajímavý námět a vcelku čtivé podání. Myslím, že to stojí za to zkusit.

Alena_S

Smutný námět mě zaujal: Na počátku vizionář s tvrdými, ale pochopitelnými nároky na lidi. Na konci život podle kréda „Udři se u nás (musíš ale chtít!), nebo si neškrtni už ani na pracáku. Rádo se stalo. Od toho jsme tady.“
Jak jsem se těšila, tak musím přiznat, že jsem skončila v půlce.
Dál jsem se nedostala přes dojem, že pro každou věc, co jsem kdy koupila online, někdo kdesi v hypermoderním lágru umřel nebo aspoň nehorázně trpí. (A teď si představte minulý korona-rok, kdy jinak než online nakoupit ani nešlo.) Jestli tohle je budoucnost nakupování a konzumu obecně, tak no nazdar.

petaSk

Mám hrozně ráda knihy z korporátního prostředí a zvláště pokud je promíchaný s technologiemi. Tady jsem dostala mix Amazonu, Googlu a dystopické budoucnosti. Možná měla kniha pomalejší tempo, ale vůbec mi to nevadilo. V tomhle případě mi to dávalo do ruky lupu, kterou jsem si mohla přiblížit ubíjející rutinu a pinožení zaměstnanců Oblaku. Co se týká hrdinů: Paxton byl ňouma a Zinnia by taky nevyhrála miss sympatie, ale oblíbila jsem si ji víc. Celkově se jednalo o knihu, kdy odlehčenost kontrastovala s hrůzností celého systému. Ráda bych dostala další díl, ale ten asi nebude. Konec totiž vyšuměl.

martin3683

Představte si, že by Baťa měl dost času, peněz a současné technologie, kam až by mohl dotáhnout svá miniměsta kolem výrobních fabrik jako bylo např. ve Zlíně. Představte si, že Amazon nebo u nás Alza :-) kompletně zničí svou konkurenci a stane se celosvětově jediný prodejce všeho. A nakonec si představte blízkou budoucnost, kdy je země po ekologické katastrofě, venku je velké vedro a blbě se v tom žije.
Kniha začíná jako dystopická satira odehrávající se v jednom takovém "baťovském Zlíně" - což je velký megasklad (kniha se v originále jmenuje Warehouse) a kolem něj baráky, ubytovny, nákupák, sportoviště a vše pro život. Z těchto skladů se doručuje do okolí zboží dronama a pracovat v jednom z těchto městeček je sen každého člověka, který chce mít kvalitní život. Dostat se tam je velký úspěch a nechat se vyhodit největší chyba, protože život "tam venku" není žádný med. Jak ale ukáže kniha, není to úplně ideální ani vevnitř.
Kniha je vyprávěná z pohledu tří postav. Umírajícího zakladatele korporace, který vypráví svůj pohled na firmu a život v ní, který je spojen s tvrdou prací. Je často až vtipné, jak podobné je to vyprávění s dopisy od Baťi a nebo rozhovory velkopodnikatelů ve Forbesu. To, že realita je trošku jinde, ukazuje pohled druhé postavy, zkrachovalého podnikatele, kterého korporace tlakem na marži připraví o firmu a on ze zoufalství jde k nim pracovat a potká tam třetí postavu - špionku na korporátní tajemství. Ta nastoupí přímo jako "pickerka" do hlavního skladu a snaží se dostat do systémů firmy a ukradnout jednu informaci.
Satira postupem knihy zvážní a ukazuje život pod dohledem diktátorské korporace a velkého bratra a také potřebu lidí žít v podobném řádu a jistotě i za cenu ztráty osobní svobody.

Dzovicek
29.12.2020

Docela bych uvítal pokračování, i když je mi jasné, že autor řekl vše, co říci chtěl. Kniha čtivá, za pár večerů přelouskáno, námět zajímavý, jen tomu trošku chybí šťáva. Nějaké napětí... No a SPOILER - ještě kdyby aspoň ten Paxton nebyl takovej přizdis... Však víte.

Na závěr výňatek:

"Kdo je Paxton? Nějaký chlápek. Koho zajímá? Lidi umírají. Tak už to s lidmi chodí. Lidi jsou jenom pytle masa s nějakým sajrajtem uvnitř. Něco z toho sajrajtu jim umožňuje mluvit a hýbat se. Ale když se to vezme kolem a kolem, nakonec je to pořád jen maso."

Nepri
09.11.2020

Kniha mě celkově moc nebavila. Styl, kterým je napsaná se mi moc dobře nečetl, málo akce a napětí. Jinak námět celkově dobrý, zajímavý.