Dela111 Dela111 komentáře u knih

Marokánka Marokánka Christine Mangan

Marokánka vypráví temný příběh plný tajemství dvou kdysi nerozlučných kamarádek. Děj sledujeme střídavě z pohledu Alice a Lucy a to jak ze současnosti, tak z minulosti. Příběh o manipulaci, ovládání, podezírání a nezdravé závislosti na jiném člověku se zpočátku odvíjí velmi pomalu, zajímavější je až druhá polovina knihy.
Děj je umístěn do exotického prostředí Maroka, ale autorka to využila jen málo. Z knihy sice dýchá horko, ale popis Tangeru, jeho vůní a atmosféry je slabý.

Tento román má výborné téma, úžasné umístění i dobu, ve které se odehrává, ale na psychologický příběh je vykreslení charakterů, jednání postav i prostředí nedostatečné. Dovedu si představit, že dobře udělaný film zaujme víc než tato kniha.
Román stojí za přečtení, ale zpracování je slabší.

01.04.2019 3 z 5

Hermafrodit Hermafrodit Jeffrey Eugenides

Dokonalé, za tuto knihu si autor Pulitzerovu cenu zaslouží.
Hermafrodit není jen o tom, co dokáže jeden zmutovaný gen a o tajemství prarodičů hlavní postavy. Je to především rozsáhlá sága jedné řecké rodiny klenoucí se přes tři generace.
Příběh vypráví Cal, který se narodil jako dívka Calliope. Děj začíná v roce 1922 ve vesnici v Malé Asii, kde žijí Calovi prarodiče. Při vypálení Smyrny prchají do Ameriky. Do příběhu rodiny se promítají dějiny Spojených států zasahující téměř celé 20. století.
Kniha je dějově velmi bohatá. Stejně tak je bohatý a krásný literární styl. Všechny postavy jsou úžasně vykreslené. Na této knize autor dokazuje, že je vynikající vypravěč. Tuto četbu jsem si užila, doporučuji.

22.03.2019 5 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Balíček je naprosto brilantně napsaný psychothriller se složitou, ale mistrně promyšlenou zápletkou.
Skvěle je zvolené povolání hlavní hrdinky. Jako psychiatrička velmi dobře ví, čeho všeho je mozek schopen, takže později už místy sama pochybuje...
Příběh je od začátku do konce napínavý, přičemž napětí se postupně stupňuje až do vynikajícího finále. Rozuzlení je jako vždy u tohoto autora logické, vysvětlené je vše do posledního detailu.
Oceňuji i originální obálku. Vzhledem i netradičním seříznutím stránek skutečně vypadá jako balíček :-). A protože Balíček zatím nevyšel jako e-kniha, tak si to vychutnáme všichni ;-).

20.03.2019 5 z 5

Naprostý cizinec Naprostý cizinec Kay Schubach

Tento autentický příběh o životě s tyranem, žárlivým násilníkem je velmi dobře napsaný. Je tu všechno od seznámení autorky se Simonem, důvod proč s ním začala žít (biologické hodiny jsou mrcha), přes všechny hrůzy, které zažila až po konec vztahu a ještě něco z jejího života navíc.

Taky patřím k těm, které mají naprosto jasno, že toto by se mi stát nemohlo, že s někým takovým bych byla raz dva hotová. Jenže mně se toto naštěstí nestalo. Nikdy bych si netroufla postižené ženy "soudit". Většina z nás si není ani zdaleka schopna představit, co takový manipulátor umí, jak přesvědčivý dokáže být a to jak v lichocení, tak ve výhrůžkách a zastrašování.

Autorka projevila obrovskou sílu a odvahu, že svůj příběh zveřejnila. Tím, že svoji zkušenost sdílí, dává jiným ženám varování a šanci, aby se nedopustily stejných chyb.

01.03.2019 5 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Kniha ověnčená cenami a mně se tak těžko četla... :-(. Obsahuje silná témata - válka, kolonialismus, násilí, zrada a samozřejmě láska a věrnost. Závěrečný útok na Hirošimu a Nagasaki přináší i rasové téma:
"Nikdy by takovou bombu nesvrhli na bílý národ."

Příběh je vyprávěný střídavě z pohledu čtyř postav, které spolu těsně po válce dočasně žijí v polorozbořené vile. Každý z nich je válkou poznamenaný a unavený ze všeho co zažili. Vyprávění je někdy změť vířících myšlenek, naznačování, současnost, minulost, střídání vypravěčů.
Tato tragická válečná love story obsahuje na můj vkus příliš melodramatických prvků a je to hodně roztříštěné. Příběh a témata jsou úžasné, bohužel zpracování se mně nelíbí, nečetlo se mi to dobře.
Chtěla jsem dát jen 2*, za myšlenku, že na bílý národ by Američané a Evropané bombu nesvrhli, dávám 3*. Už dva dny mi to leží v hlavě, to je něco k zamyšlení...

26.02.2019 3 z 5

Jména mrtvých dívek Jména mrtvých dívek Eric Rickstad

Příběh v tomto díle navazuje přesně tam, kde předchozí skončil, což taky znamená, že prohodit tyto dva díly by bylo špatně. Nedořešené věci z minulého dílu se uzavřou.
Zápletka je dobře promyšlená, vyšetřování se rozebíhá hned od začátku, tentokrát je to bez zbytečných odboček. Zvratů v závěru se dočkáme, překvapení také, takže za mě spokojenost. Vlastně díky závěru dávám plný počet hvězdiček.
Děj je opět zasazený do nádherných vermontských lesů a v poznámce na závěr autor vysvětluje proč. Zažít v mládí v takových lesích to co on, tak možná píši thrillery taky ;-).

22.02.2019 5 z 5

Kde se skrývá ďábel Kde se skrývá ďábel Craig Russell

Kniha obsahuje prvky gotického románu, místy je to více horor než thriller. Autor čerpal ze slovanské mytologie, využil bohatý folklór, báje a legendy střední a východní Evropy.

V příběhu sledujeme dvě dějové linie, které se prolínají. V Praze pátrá policie po vrahovi, který připomíná Jacka Rozparovače. Na tajemném Orlím hradě hledá psychiatr Kosárek "ďábelský aspekt" v myslích uvězněných šílenců.

Z knihy dýchá smutná a temná atmosféra roku 1935 v Československu. V Evropě se vzmáhá nacismus a antisemitská nálada. Mě v této knize neděsily vraždy, ale doslova mně běhal mráz po zádech a nebylo mi dobře, když ďábel líčil, jak si "užije" druhou světovou válku:
"... tohle je nanejvýš zajímavá doba - nastává temná epocha, míří sem mohutný příval krve a trýzně. Můj typ temné duše bude mezi lidmi už brzy běžný jev. Mnohé z toho, co se tady bude dít v nadcházející době, mě velmi pobaví. Tolik smrti, tolik utrpení, tolik nádherně banálního zla."

Je to rozsáhlý, působivý a temný příběh, velice dobře napsaný, ale pravděpodobně nesedne každému.

17.01.2019 5 z 5

Fobie Fobie Wulf Dorn

Typická výborná psychologická hra v režii Wulfa Dorna.
Určitý strach je nutný a zdravý, bez něho by to nešlo. Špatné je když se přehoupne do fobie...
Předchozí autorovy knihy se mi líbily malinko víc, přesto hodnotím na 5*. Psychothrillery Wulfa Dorna jsou bez výjimky napínavé, temné a především na vysoké úrovni v oblasti psychologie a psychiatrie a to na nich oceňuji. Autor velmi dobře ví o čem píše.

28.12.2018 5 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Tak toto mě dostalo, neotřelý námět, perfektně napsáno!
Nač se namáhat s hledáním partnera/ky a přitom se třeba několikrát zklamat, absolvovat rozchody :-O ..., když vám ho díky rozboru DNA najdou a bude to ten/ta pravý/á?! Šokující myšlenka? Během čtení mi párkrát blesklo hlavou kolik knih bylo v době svého vzniku označeno jako sci-fi a za pár desítek let už to byla realita...

V příběhu sledujeme pět dějových linek a všechny jsou výborně rozehrané, udrží naši pozornost, u všech chceme honem vědět jak je to dál...
Příběh je napínavý, dynamický, chytlavý, má v sobě spoustu tajemna a mrazivých momentů.

Určitě doporučuji. A rozhodně by si knihu neměli nechat ujít ti, kteří mají rádi v románech psychologii a mezilidské vztahy, pro ty to bude lahůdka :-)

13.09.2018 5 z 5

Smrtící záře Smrtící záře Stuart MacBride

V Aberdeenu se zločinci opět činí, že policisté neví kam dřív skočit. Někdo systematicky vraždí prostitutky, jiný úchyl se baví tím, že zapaluje domy s obyvateli uvnitř, prodej drog vzkvétá, na radnici bují korupce a to zdaleka není všechno.
Logan je převelen do týmu detektiva inspektorky Steelové - příšerné baby a chodícího popelníku v jednom.
Kniha je plná černého a ironického humoru a nejvíc perlí Steelová.
Ani tento díl nezklamal, vynikající čtení. Doporučuji.

06.09.2018 5 z 5

Zmizelé z Cooley Ridge Zmizelé z Cooley Ridge Megan Miranda

Autorka si zaslouží obdiv za odvahu napsat příběh takto netradičně, kdy se děj vrací v čase zpět. Myslím, že se jí to velice povedlo. Příběh vystavěla tak, že až na konci pochopíme proč je takto vyprávěný. Vše je logické, je to velmi čtivé, děj mě držel, kniha se těžko odkládala. Já ale za sebe musím říct, že mi tento styl nesedí, není to špatné, jen to není pro mě, raději bych příběh vystavěný "klasicky". A právě za to ubírám jednu hvězdu.

14.07.2018 4 z 5

Nejvyšší utajení Nejvyšší utajení Paul Harper (p)

Kniha měla slušný potenciál, téma zajímavé a mohl z ní být skvělý thriller, ale bohužel z toho byl slabší špionážní román a na to nás anotace neupozornila, takže čtenář dostane něco jiného, než co čeká.

02.07.2018 3 z 5

Sůl do rány Sůl do rány Becky Masterman

Tento zatím poslední díl série se odehrává na Floridě, kam Brigit přijíždí navštívit nemocného otce a současně pomoct bývalé kolegyni dokázat nevinu člověka odsouzeného k trestu smrti.
Hlavní dějová linka je celkem bohatá, je to závod s časem, protože vězeň je v cele smrti a příkaz k popravě byl vydaný. Ve vedlejší dějové lince se řeší komplikované rodinné vztahy Quinnů. A že je co řešit, dostat takovou rodinu do práce psycholog, tetelil by se blahem kolik práce a na jak dlouho bude mít... ;-)
I přes zajímavý námět, nápaditý děj a překvapivé rozuzlení, mně připadal tento díl nejslabší. Za přečtení ale stojí.

04.07.2019 4 z 5

Temné vody Temné vody Kodži Suzuki

Zajímavá sbírka lehce hororových povídek, většinou velmi zdařilých. Tísnivou atmosféru vytváří už motiv povídek, temná, hluboká voda.
Dobré počtení nejen pro ty, kteří mají rádi tajemno a duchařinu. Mě to bavilo, je to oddechové čtení, můžu doporučit.

28.02.2019 4 z 5

Nezvěstná Nezvěstná T. J. Brearton

Knihu bych zařadila mezi dobrodružné thrillery. Příběh má dvě dějové linie. V jedné pátrá policie a manžel po unesené Katie. V druhé sledujeme Katie jak bojuje nejen s únosci, ale i se samotnou přírodou.
Mě bavila víc ta druhá. Rozsáhlé divoké území nedotčené přírody, nekonečné lesy, strmé hory, skalnaté útesy, kopce, údolí, potoky, jezera... Je to krása, ale dostat se z toho je boj o život...
Dějová linka s Katie je akční, napínavá, se spoustou zvratů. Pachatele jsem nezkoušela tipovat, přesto mi rozuzlení nepřišlo moc překvapivé. Tak nějak se to dalo čekat.
Možná bych hodnotila níž nebýt prostředí, ve kterém se děj odehrává. 70 %

22.01.2019 4 z 5

Protože tě miluji Protože tě miluji Guillaume Musso

Guillaume Musso má originální styl psaní. U všech knih nás od začátku parádně vodí za nos, postrkuje všemi možnými směry a to jen proto, aby nám v závěru ukázal, jak je vše jinak a on nás opět převezl...

Kniha má název jak z červené knihovny, ale v žádném případě do tohoto žánru nepatří. Je to smutný, ale úžasně poutavý příběh s nečekaným rozuzlením. Prolíná se tu současnost s minulostí a autor pomalu odhaluje všechna tajemství, trápení a naděje všech postav. Nenásilně a přitom poutavě rozebral téma pomsty a odpuštění, rozebral chování lidí v těžkých situacích. Sama jsem se u čtení zamýšlela, jestli bych dokázala odpustit věci, o kterých příběh je. Tohle si zaslouží 5* a doporučení.

30.12.2018 5 z 5

V cizí kůži V cizí kůži Allen Eskens

Tento thriller má obrovský švih! Autor se s tím nepáral, tady mrtvoly přibývají jak na běžícím pásu...
Při autonehodě zemře muž, který nebyl tím za koho se vydával. Pátrání po jeho totožnosti spustí lavinu úmrtí...

Kniha se lehce čte, děj je napínavý a čtenáře naprosto pohltí. Pokud nikam nespěcháte, otevřete na první straně a zavíráte až na poslední. Konec je trochu jiný, na takový si každý autor netroufne. Allen Eskens očividně ano.
4,5*

25.11.2018 5 z 5

Neštěstí těch druhých Neštěstí těch druhých Pierre Boulle

Téma knihy bude při lidské povaze bohužel aktuální stále - chamtivost, sobectví, bezohlednost.

"... opět si v mysli promítl některé významné události minulého období, od chvíle, kdy se rozhodl svým způsobem ovlivnit výzkum AIDS. Patřil k lidem, kteří se beze zbytku obětují úspěchu svého podnikání a jsou zcela neteční k druhotným následkům, které může jejich jednání vyvolat. Žádné výčitky nemohou proniknout do jejich svědomí, jež je chráněno tlustým brněním."

Jednoduchý děj, malý rozsah příběhu, čtivě napsáno. Jasná myšlenka - nenič dnes ostatním něco, co můžeš zítra potřebovat taky, obzvlášť když za peníze to nekoupíš. Líbilo se mi, jak autor vyřešil závěr, jakékoli jiné řešení by se k této hlavní postavě nehodilo.
3,5 *

09.11.2018 4 z 5

Jantarová komnata Jantarová komnata Steve Berry

Kdo by nechtěl znát skutečný osud Jantarové komnaty? Autor tuto záhadu, kterou se nepodařilo od konce 2. světové války rozluštit, dokonale využil pro svůj thriller. Vytvořil akční příběh, kde jsou fanatičtí sběratelé v honbě za tímto pokladem schopni jít přes mrtvoly.

Fantastický námět, čtivě podaný, ovšem místy akční takovým tím laciným způsobem, že jen taktak nespadne do béčkového zpracování.
Autorovy představy o bývalém Československu jsou v lepším případě úsměvné, v tom horším smutné. Autor si o reáliích země, do které děj příběhu zčásti zasadil, mnoho nezjistil :-(
Hodnotila bych tak na 70 %.

20.10.2018 4 z 5

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Stejně jako první díl série je i Andělská hra nádherná kniha. I tady si užijeme temné atmosféry tzv. gotického románu. Hlavním motivem je posedlost napsáním jedinečného díla. Příběh je poutavý a fascinující, nechybí osudová láska i neštěstí, dotýká se života i smrti. Opět se stavíme v tajuplném pohřebišti zapomenutých knih.

Nemám pocit, že jsem knihu četla, jen jsem ji na začátku otevřela, pak autor rozhrnul oponu a já vstoupila do tajemného příběhu odehrávajícího se v Barceloně v první polovině 20. století. No ano, tak totiž pan Ruiz Zafón píše... Úžasný zážitek.
Opět jasných 5* a velké doporučení.

14.10.2018 5 z 5