Anglický pacient

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román o bolesti a lásce odehrávající se v posledních dnech 2. světové války je sugestivním příběhem umírajícího anglického letce a mladé kanadské ošetřovatelky.

https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88502/big_anglicky-pacient-ueD-88502.jpg 3.7215
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

The English Patient, 1992


více info...
Nahrávám...

Komentáře (59)

Kniha Anglický pacient

GYROTOURBILLON
30. května

Film byl kdysi velkým hitem. Jeho herecké obsazení R. Fiennes , J. Binoche a K. S. Thomas v hlavních rolích byli skvělí. Pravda Kristin Scoot Thomas byla velmi sexy ve své roli. Příběh je o lásce, vášni, a sebepoznání. Z jisté biografie vím , že to byl oblíbený film i soundtrack zesnulé princezny Diany.
Kniha je samozřejmě též krásná, trochu jiná, přesto velmi čtivá, ano i trochu složitější. Proto jsem si ji chtěl přečíst a porovnat s filmem. 9 oscarů u filmu asi něco znamená.

adorjas
01. ledna

Ak chcete romantiku, tak pozerajte len film, pretože táto kniha má oveľa viac vrstiev ako len tá romantická línia. Hľadanie identity, či národ ovplyvňuje to, kým sme, či sa z toho dokážeme vymaniť. Zároveň osud každého z nás je naším jedinečným životným prežívaním, a nikdy, aj keď sa snažíte svoju skúsenosť posunúť ďalej niekomu inému, nikdy ju nesprostredkujete v takej forme, aby ste to tej druhej osobe predali úplne presne tak, ako ste to prežili vy. K tomu 4 zaujímavé postavy so svojim vlastným životným príbehom a máte hotovú knihu. Zaujalo ma, aj Ondaatjeho pocit viny, ohľadom zhodenia atómovej bomby, vraj by bomba nikdy nespadla na belochov, s čím nedokážem súhlasiť, pretože večné rozpory v následnej studenej vojne hrozili atómovou bombou aj medzi sebou. Ondaatje písal knihu v 90.rokoch, napriek tomu som mala pocit, že doteraz zazlieva "západným mocnostiam" zverstvá, ktoré sa stali v Ázii, s čím opäť nesúhlasím, keďže si osobne myslím, že "ázijské mocnosti" si mnoho zverstiev vykonali aj navzájom. A opäť tu máme identitu, keď sme na jednom kontinente/svetadiely/krajine/štáte, či si ubližujeme. A ubližujeme si i tak...


Acamar
03.10.2020

Čtyři nesourodí jedinci, jejichž životní cesty se nakrátko protnou po válce v jedné poničené vile v Toskánsku ... Krátké, až klipovité záběry nahodilých momentů jejich současného spolužití se střídají s retrospektivními záběry na vzpomínky každého z nich, ale jen v jakýchsi črtách o pár hlavních tazích, soustředěných spíše na pocity postav, které (i když je to román z velké míry o lásce) jakoby i přes všechno objevené a sdílené, si zůstaly navzájem tajemné a uzavřené ...
Atmosféra této knihy se nedá příliš vyjádřit, stejně jako to, o čem vlastně je, je tvořena rozházenými střípky, které sice nějak příběhovou linku poskládají, ale pocity, který z ní v konkrétním čtenáři zůstanou, budou asi značně rozdílné.
Rozdíl mezi filmem a knihou dle mého názoru výborně vystihl komentář uživatele Oophaga.

Vidrholec
26.07.2020

Krásná kniha, krásný překlad. I film je vizuálně nádherný, ve filmovém scénáři se ovšem naprosto pomíjí hlavní myšlenka Ondaatjeho knihy. Sdělení, ke kterému celý text od počátku směřuje.

Abroš
03.07.2020

Můj nejoblíbenější film.Kniha je trošku složitější,náročné čtení a nevyjadřuje pro mě pocity,které cítím z filmu.

verense
29.12.2019

Už jste někdy stáli před obrazem, a v první chvíli jste si říkali, co tím chtěl malíř vlastně sdělit? A pak stačilo před obrazem strávit trochu času, udělat krok sem či tam, trochu změnit perspektivu, a najednou se vám před očima vyloupl příběh, který ve vás vyvolal plno emocí (a ne vždy pozitivních). Tak přesně tohle jsem měla s Anglickým pacientem v knižní podobě. U některých knih se mi stává, že je vnímám spíš jako obrazy, než slova (možná proto, že ne vše se dá vyjádřit psanou formou), a o to více pocitů ve mně zanechají. Anglický pacient není jednoduché čtení, není pro každého a ani bych se neodvážila ho někomu s klidným srdcem doporučit, protože to není tuctově líbivá kniha. Asi bych řekla, že k němu člověk musí dospět, vyzrát (a i já si na něj občas připadala ještě mladá). Někdy (tak za 10-20 let) si ho přečtu znovu a jsem zvědavá, co nového mi to přinese.

fénix56
20.12.2019

Toto je asi jediná kniha, která se mi líbí méně než film. Film Anglický pacient považuji za jeden z mých nejoblíbenějších filmů, ale knížka mne místy nudila. Námět vynikající, ale zpracování bylo pro mne poutavější ve filmové podobě.

karimatka1
10.12.2019

Dost náročné čtení, ze začátku jsem se nemohla začíst, ale bylo to zajímavé

1