Dax Dax komentáře u knih

Makom. Kniha míst Makom. Kniha míst Václav Cílek

Václavu Cílkovi ne vždy rozumím na úrovni logického myšlení. Téměř vždy se ovšem nějak protneme na úrovni "metafyzické," kdy u Cílka obdivuji schopnost vidět "za" nebo "pod" povrch. Díky čtení jeho knih jsem si tohle "vidění" už trochu osvojil.
Makom je kniha esejí, která začíná metafyzicky a končí realisticky. Některé pasáže jsou velmi poetické (a komplikované,) jiné na dřeň logické. Občas je cítit, že pan C. něco sděluje, ale slova už nestačí... Rád používá různé bůžky, archetypy a genie, to se potom těžko aplikuje na vědu :) Ale to je právě to; Makom napsal vědec s fantazií, RNDr s obřím přehledem o poezii, architektuře a umění vůbec. Umí spojovat, dát dohromady klimatickou změnu s Yeatsem, zen s geologií. Nalézá to hezké ve stále složitějším světě.
To všechno v Makomu je. Račte.

14.07.2018

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Od knihy jsem čekal současnější pohled na tak zajímavé téma. King celou knihu popisuje scény z filmů, které jsem neviděl a ani neuvidím ( zkuste si pustit biják Kočičí lidé, ze čtyřicátých let minulého století...), vzpomíná, jak v padesátých poslouchal rozhlasové hry a na kolektivní podvědomý strach Studené války. Rozebírá staré hororové klasiky a porovnává je s "novinkami," které jsou už dávno v antikvariátech. Neříkám, že není vtipný a bystrý, ale rozhodně není současný. Nemůžu si pomoci, ale cítím z vydání téhle knihy ždímání dobře zavedené značky King.

17.06.2018

Psaní i běh jsou vytrvalostní disciplíny. Aby Murakami-san dobře psal (a vyplavoval jed, který v něm psaním vzniká) dal se na dálkové běhy a triatlon. Houževnatý chlapík. Některé myšlenky týkající se přípravy na maratóny mě opravdu zaujaly a dá se říct, že tohle je první kniha, ve které Murakamimu opravdu rozumím.
"Bolest je nevyhnutelná, utrpení nikoliv." K poslechu si dejte to, co poslouchá Murakami-san při běhu.

05.06.2018 4 z 5

Moudrost cítění Moudrost cítění Rob Preece

Zásah! Knihy o buddhistické meditaci psané západními spisovateli mi vyhovují. Když západní mysl píše pro západní mysl, ne-dualita, odosobnění, emoce...,všechny apekty buddhistické meditační praxe, zapadají. Při vší úctě k Chögyam Trungpovi, Geše Rabtenovi, Suzuki rošimu...., je pro mě jednodušší uchopovat tu praktickou část buddhismu od západních učitelů. A Rob Preece, zkušený buddhista a zároveň psychoterapeut dokáže vysvětlit vliv meditace na mysl velice dobře. Zachází totiž do detailů, (pocity, emoce, nálady) které výše zmínění buď vůbec nerozebírají, nebo jen okrajově, věcně, (neboť východní mysl je prostě jiná než západní, kontempluje jinak, není tak individualistická, tak egoistická...) které ovšem nás na západě provázejí denně. Několik odpovědí ohledně meditace a psychologie, které jsem zatím marně hledal jak v knihách, tak na přednáškách, mi dala tato kniha.

21.02.2018 5 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Nebylo to mé první setkání s Miévillem, bylo však totální. Zmizel jsem v jeho šerém světě a nenašel cestu zpět. Od stylu vyprávění, přes rozmanitost světa po příběh; vše na výbornou. Steampunk rulez!
Soundtrack: https://www.youtube.com/watch?v=1S89FRTEGu8

21.04.2017 5 z 5

Hory a řeky bez konce Hory a řeky bez konce Gary Snyder

Pravda, vypadá to, že k pochopení této sbírky je potřeba rozumět pohybu mraků, znát taoismus a šamanismus severoamerických indiánů, rozpoznat chování medvědů a vlků, chlastat a chodit po horách, poznat ticho velkoměst i rámus hvozdů, rozumět řeči vod a japonců a hlavně ctít život jako dharmový tulák, ale přesto je její poselství krásně jednoduché: milujte život, takový, jaký je.

05.02.2017 4 z 5

Velké a tajné show Velké a tajné show Clive Barker

Old school! Před fantazií páně Bakera nelze než smeknout. Zřejmě frčí v nunciu, protože Nápadů má v knize tolik, že by jiným autorům vystačili na knihy tři. Na druhé straně mi toho chce ukázat vždycky tolik najednou a všechno tak podrobně, že to brzdí děj a kouzlo se trochu vytrácí.

20.04.2016 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Výborná kniha. Občas smutná, občas úsměvná, dost často děsivá. Démon alkohol v české verzi.

16.01.2016 4 z 5

Big Sur Big Sur Jack Kerouac

Kerouacovo osobní peklo. Pro mě nejkontroverznější autorova kniha, ukazující druhou tvář svobody beat generation. Od motivujícího zenbuddhismu Dharmových tuláků, k nutnosti se ožrat v každé situaci.

06.01.2016 4 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

V překladu Vítězslava Nezvala dost slabé. Dekadentní zlo se někam zakutálelo, a květy ne a ne zvadnout.

31.10.2015 3 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Spíše než kriminální zápletka mě bralo vylíčení temné atmosféry stalinistického Sovsvazu. Děj mi místy přišel nepravděpodobný, hlavní hrdina by musel mít 3x víc štěstí než rozumu, ale na pěkné hodiny ve Smithově temném světě rád vzpomínám. Těším se na další díly.

16.05.2015 4 z 5

Mezi Ohněm a Vodou Mezi Ohněm a Vodou Vladimír Vokolek

Básně tohoto pána ke mě velmi promlouvaly. Krásné obraty a zajímavé skladby veršů. A ta pravda v nich. Mohu doporučit!

24.04.2019 5 z 5

Lidé a oceán Lidé a oceán Rudolf Krautschneider

Velký obdiv k tomuto pánovi, a velký dík za to, že mě svými slovy přenesl do míst a doby,
které jsem nezažil.

29.03.2019 4 z 5

Palimpsest Palimpsest Lubomír Martínek

Martínkovo zhodnocení zkušenosti odcizení se společnosti, přes emigraci až po prozření, že svět začíná a končí hlavně v hlavě. Spousta citátů různých zajímavých lidí, jako doplnění jeho vlastních závěrů je dobrý bonus.

26.03.2019 4 z 5

Slovy a dechem Slovy a dechem Allen Ginsberg

Průřez tvorbou. Překlady pana Joska mě bavily víc. Čím déle Allena čtu, tím víc mě nebaví tělesnost a sexualita a to i v básních, které jsou obsahově úplně o něčem jiném.

27.02.2019 4 z 5

Tajemství mentálního tréninku Tajemství mentálního tréninku Alice McVeigh

Pár špatně napsaných příhod á la Pokojný bojovník, jako oslí můstek pro pár rad a pouček. Millman má Sokrata, Gonzales Lea. Rady typu "Dýchej, když jsi ve stresu," nebo "Před výkonem vizualizuj úspěch" snad v dnešní době každý zná a není třeba je stále znovu opakovat. Nebo jo? Asi jo. Jdu vizualizovat jak koukám do zdi a piju pivo. To je přínosnější než čtení téhle knihy.

25.07.2018 1 z 5

Nebezpečí na vrcholcích Nebezpečí na vrcholcích Gary Snyder

Krásná, melancholická sbírka. Setkání s přítelem.

Tenhle okamžik
který přetrvá

aby se stal

dávnem

14.03.2018 5 z 5

Posouvání hranic Posouvání hranic Al Kavadlo

Tenhle pán je mým kalistenickým guruem. Triatlonista, kalistenik, jogín a navíc zenový meditant. Kniha přináší funkční trénink, který umožňuje vybudovat skutečnou Sílu a odolnost těla při zachování pružnosti, bez nárůstu zbytečně velkých svalů. Kavadlo v knize předkládá dostatečně širokou zásobu cviků pro všechny partie a to v různých stupních obtížnosti, aby si každý mohl vybrat podle zkušenosti a pokročilosti. Na fotografiích je vše dobře zachyceno a pokud by někdo potřeboval další úhel pohledu, nabízí se zde: https://www.youtube.com/playlist?list=PLKAgdec9WlFVi37qEXu0rqNQsXJJajpFY Knihu mohu doporučit, cvičím podle ní už dva roky a jsem velmi spokojen.

11.03.2018 5 z 5

Poutník časem chaosu Poutník časem chaosu Václav Cílek

Větší část knihy jsou informace obsažené v různých jiných rozhovorech s Václavem Cílkem, zbylé představují další nálož k přemýšlení a poznávání krajiny, a/nebo doplňují nové poznatky k již řečenému. Pan Cílek je člověk na kterého bude slyšet čím dál víc lidí, ať už v pozitivním nebo negativním, a toto je další střípek do mozaiky jeho zajímavého vidění světa.

09.01.2018 4 z 5

Dějiny peloponnéské války Dějiny peloponnéské války Thúkydidés

Thúkydidés popisuje události konfliktu tak věcně, až to někdy působí úsměvně: Jedni přijeli, vylodili se, dostali na frak a s nářkem odjeli. Druzí na oslavu vítězství postavili tropaion a odjeli...., ale v promluvách stratégů, králů, senátorů, eforů.., nebo v samotných popisech, k nám přes věky hovoří moudrost, která se dá velmi lehce vztáhnout na naši dobu.

29.10.2017 4 z 5