david9690 david9690 komentáře u knih

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Zajímavá věc. Rozhodně výborný nápad o cestování v čase, lidském osudu a neobyčejném umění být člověkem všem ostatním navzdory. Krásné čtení, zajímavé myšlenky a dobře nastavené zrcadlo společnosti a intrikanstvi mocných, všudypřítomných patolizalů a vlezdoprdelků. Věci jsou zde předkládány s humorem a ironií a přitom tak reálné.

12.06.2019 4 z 5

Palác tisíce koření Palác tisíce koření Claus Cornelius Fischer

Zajímavý počin. K této detektivce mi dopomohla manželka, která na knihu náhodně narazila a měla v době čtení pouze 3 komentáře na DK - takže pro výzvu ideální kandidát. Příběh velmi zajímavý, pohled do života přistěhovalců (indů) v Amsterdamu pro mě byl objevný a velmi neotřelý, také hlavní postavy se autorovi opravdu povedly zajímavě vykreslit - zvláště pak boj a vyrovnávání se komisaře Bruna s Alzheimerovou chorobou u jeho manželky Sim mě opravdu dostalo. Konec mi už přišel trošku "zameričtělý" a přepálený, ale jinak to bylo zajímavé čtení.

29.03.2019 4 z 5

Ach jo... Knihu jsem vyhlížel se zvědavostí a očekáváním ale musím říct že mě to fakt zklamalo. Tohle byl bohužel propadák, nakonec jsem to dočetl, ale bylo to nemastné neslané a příliš přepolitizované. Pan Jonnasson už bohužel nedokáže navázat na skvělou prvotinu ať snaží sebevíc.

17.03.2019 1 z 5

Raci v hlavě Raci v hlavě Rudolf Král

No jsem tak nějak na rozpacích jak ta kniha na mě vlastně působila. Příběhy Nestora a Taryk a to vše okolo mě bavilo hodně, ale Mike mě nějak míjel a ta rádoby "gangsterská linka" mi to nějak nabourávala. Jako chápu, že to byly jen jeho představy a sny, o tom, že je někdo, kdo má moc, vliv, peníze atd. Ale mě osobně to tam moc nepasovalo. Možná to byla skvělá kniha a třeba si mě jen našla v nesprávném načasování... Kdo ví.

04.04.2024 4 z 5

Nives, co to povídáš? Nives, co to povídáš? Sacha Naspini

Začíná to šíleně...ta zhypnotizovaná slepice v roli "psychoterapueta" je velmi netradiční "odrazový můstek". Ale pak se začne "na imaginární plátno" projektovat příběh, jež je celý vykreslený jako telefonát mezi bývalými milenci, složený ze vzpomínek a postřehů obou hlavních protagonistů, během nějž dojde k "očistné zpovědi" a určitému uvolňujícímu a osvobozujícímu "odstranění strupů z hlubokých ran a frustrací". A čtenář se dozví věci... Opravdu velmi originálně pojatá kniha, něco takového jsem ještě asi nečetl, ale bylo to moc zajímavé. Přečteno jako 1 kniha do výzvy 2024 7. Kniha poprvé vydaná v ČR/SR v posledním čtvrtletí 2023

01.01.2024 5 z 5

Artemis Fowl Artemis Fowl Eoin Colfer

Určeno pro mnohem mladší čtenáře, ale mě to neskutečně bavilo - skvělý příběh a výborné nápady, parádní humor, úžasné postavy a geniální propojení světů lidí a skřítků (skřetů, trolů, leprikonů, kentaurů atd) - přečteno za den a prostě musím na další díly, protože tohle je mega-jízda po tobogánu fantazie a dobrodružství. Pecka!!!

24.11.2023 5 z 5

Kurkul Kurkul Maxim Butčenko

Tohle byla síla - ani ne tak jako čtenářský zážitek, spíše to co autor v knize zaznamenal, to co se tam dělo, popis toho kolik zla, bezpráví, utrpení přineslo "budování nových zítřků" pro ty ubohé rolníky na Ukrajině, kteří si jen chtěli v potu tváře a každodenní dřině obdělávat svoje políčka, starat se o svůj grunt, dobytek a rodinu, zkrátka žít si svůj běžný život a postarat se o získání aspoň jakéhosi skromného živobytí a zajištění rodiny. Bylo to pro mě absolutně šílené a nestravitelné jen číst o tom čeho byli soudruzi schopni, jak vypadala kolektivizace těch bídných vesničanů a jejich rodin, jak celá ta stalinistická tyranie v reálu probíhala a jak si tito "uvědomělí budovatelé" a pachatelé zla všechnu tu svoji krutost, násilí a bezohlednost vždy obhájili a chápali jako službu vlasti a nezbytné oběti pro budování komunistických zářných ideálů.
A když si pak člověk přečte kolik milionů lidí bylo vlastně takto zabito, zmrzačeno, znásilněno, zuboženo, okradeno, navždy drasticky poškozeno nebo deportováno do lágrů na Sibiři, když si zjistíte nějaké informace o hladomoru, který tohle všechno vyvolalo, tak je z toho opravdu velmi smutno a člověk je z toho všeho zděšený, šokovaný a otřesený.
Vůbec nedokážu pochopit jak je možné, že i dnes je v naší společnosti tolik lidí, kteří Rusy a komunismus bezmezně a zcela nekriticky obdivují a propagují.
Tohle byla kniha kterou by si měl přečíst a trošku o tom uvažovat každý. Kritický ovšem musím být vůči korekturám po překladu, protože bohužel pravopisných chyb tam bylo fakt příliš hodně a tohle teda pro mě velmi snižuje renomé jinak dobré knihy.
Přečteno v rámci výzvy - 6. Kniha od ukrajinského autora/autorky

19.04.2023 4 z 5

Aurora hasne Aurora hasne Amie Kaufman

Závěrečný díl téhle trilogie mě asi bavil nejvíce. Autoři tam přidali nejen cestování v hyper-prostoru ale i v čase a tak popustili ještě více stavidla své fantazie na plno. Byla to dobrá jízda, mělo to super nápady, spád, dynamiku a nečekané zvraty. Také se tam objevily i některé celkem zajímavější a hlubší myšlenky . Za mě jako čtenáře tedy poměrně veliká spokojenost (jak s celou sérií tak obzvláště s posledním dílem) a zábavné počtení - sice drobné výhrady bych měl k těm "romantickým linkám", což úplně nevyhledávám, ale zase vzhledem ke zbytku příběhu a hlavně s ohledem na cílovou věkovou skupinu se tyto "zápory" asi dají snadno přejít a akceptovat.
Asi nejvíc mě zaujala ta neustále se resetující a zkracující časová smyčka, kterou řešili Zila, Fin, Scar a Nari - to bylo jak v nějaké super počítačové hře se "samoučící se živou neuronovou sítí". Poslední díl série jsem četl jako klasickou papírovou knihu (po delší době mi zase kniha šustila pod rukama a musel jsem sedět pod lampou na což jsem si už tak trochu odvykl díky e-knihám a čtečce).
Myslím, že někdy v brzké budoucnosti si od autorů přečtu i jejich předchozí sérii Akta Illuminae.

27.02.2023 4 z 5

Je těžké být lvem Je těžké být lvem Uri Orlev (p)

Už dlouho jsem se tak nepobavil jako při čtení této knížky. Absolutně skvělý nápad a perfektní zpracování. Vtipné, hrozně moc milé, úžasně zpracované a také i ty ilustrace byly naprosto parádní. Skvělá oddychovka pro děti a dovoluji si říct, že ještě více pro dospělé.

Objevil jsem ji čistě náhodou, když jsem si procházel žebříčky pro výzvu - 8. Kniha, jejíž autor zemřel v roce 2022 a když jsem narazil na Uri Orleva a přečetl si anotaci, okamžitě jsem si ji půjčil jako e-knihu z knihovny a za nějaké 2-3 hodinky mám přečteno. Jsem okouzlen, pobaven, zrelaxován a nadšen. Pokud chcete něco fakt moc příjemného, nebo ještě lépe pokud čtete dětem před spaním tak tohle dílko můžu doporučit všemi deseti. Prostě báječné....

15.01.2023 5 z 5

Rudá moře pod rudými nebesy Rudá moře pod rudými nebesy Scott Lynch

Tak jsem se po opravdu skvělém prvním dílu vrhnul na druhý a musím říct, že už to nebylo úplně takové WOW jako 1, ale i tak mě ta kniha hodně bavila a bylo pro mě moc příjemnou záležitostí si ji přečíst. Začátek super, pak ty mořské pasáže mi už občas přišly drobet naivní, ale konec opět strhující a velmi dynamický. Je škoda, že další díly nebyly přeloženy, takže momentálně je nutné se s těmi dvěma božskými lháři a podvodníky rozloučit. Jednoznačně fajn četba a rozhodně můžu říct, že tuhle sérii jsem si fakt náramně užil a bylo to přesně to, co mě baví.

11.11.2022 5 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Asi už jsem se toho příběhu nějak nasytil nebo co, ale 4 díl mě už moc nechytil a chvílemi jsem se k četbě musel nutit. Už mi to přišlo jako neustále opakování stejného motivu a navrhového vzoru, kde se jen vyměnily jména a drobatko upravily souvislosti. Za mě teda nejslabší díl ze série a kdyby byl ještě jeden tak ten už ani číst nechci. Dočetl jsem to kvůli výzvě (kniha od autora staršího o 22 let) ale jinak bych to asi opustil a přestože mám pana Vondrušku jako celkem oblíbeného autora tohle mi už přišlo jako vykrádání sama sebe za účelem zisku.

01.08.2022 3 z 5

Satan v Goraji Satan v Goraji Isaac Bashevis Singer

Jo tohle mě bavilo. Všechny ty jejich židovské rituály, obřadnost, zákazy a příkazy, způsob života mě fascinovaly a hlavně ta rétorika a citace Tóry mi odkryly prozatím nepoznané, ale musím říct, že velmi zajímavé světy.
Autor kouzelným způsobem zaznamenal, jak lze jednoduše manipulovat s davy, jak je možné v podstatě primitivními metodami a s vynaložením téměř minimálního úsilí a prostředků zfanatizovat lidi a přesvědčit je, aby totálně přestali přemýšlet v souvislostech a odhodili vše co předtím považovali za důležité, hodnotné v čem byli vychováni a čím celou dobu žili.
Tato kniha mi velmi pomohla pochopit jak fungují sekty a jak velmi snadné a nebezpečné je nechat se zblbnout nějakym "Mesiášem".

30.06.2022 5 z 5

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Druhý díl série je fakt super. Děj je výborně ženoucí se vpřed, jako řeka - místy klidnější zátočiny jsou následovány dravými peřejemi. Některé pasáže jsem sice ne úplně chápal ale celkově je to moc dobrá série a rozhodně se těším na další díl, který začínám číst právě teď

04.02.2021 4 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Že začátku mě to vůbec nechytlo, ale jelikož jsem si to přečetl v komentářích, tak jsem to prostě nevzdal a pak se to fakt dobře rozjelo. Příběh velmi zajímavý, Kvothe jakožto hlavní hrdina pěkně zraje a bylo pro mě fakt hodně zajímavé sledovat jak se hrdina vyvíjí a posouvá. Sice místy to spíše než nádherná fantazy bylo hustokrutě reálné až z toho mrazilo. Četlo se to samo a hned jsem potom začal číst 2 díl. Úplná top kniha to není ale 4,5 hvězd si určitě zaslouží

04.02.2021 4 z 5

Anděl zkázy Anděl zkázy Robert Crais

Postava Carol mi teda sympatická moc nebyla (a s tím pitím to autor fakt přepískl - takovýto opilec jakým byla Carol prezentována nemůže pracovat u policie natož pak vést vyšetřování), ani ostatní postavy si nějak moje sympatie také nezískaly. Ale co se týče děje a rozvíjení zápletky to bylo velmi zajímavé a čtivé. Nebyla to úplně wow kniha, ale za pokus to stálo. Přečteno v rámci výzvy kdy mi chyběla poslední kniha (cena EA Poa) a přestože žánr thriller není úplně můj oblíbený, tohle dílo mě celkem chytlo.

19.06.2020 4 z 5

Podivuhodná odhalení Artura Peppera Podivuhodná odhalení Artura Peppera Phaedra Patrick

Milá oddychovka, místy mi to sice přišlo drobátko naivní, ale celkově to bylo příjemné čtení, zábavné, děj měl spád a byl jsem zvědavý jak se to bude vyvíjet a kam pátrání hlavního hrdinu zavede. Postavy docela dobré (hlavně mě bavil Artur ale i Bernardeta a Natan byli sympatičtí) a taky celkem oceňuji nápad a dějovou linku. Mohl jsem si znovu uvědomit, jak důležitá je rodina, komunikace a společně prožitý čas - prostě abychom jako lidé žili ve svých rodinách dohromady a né jen pouze pasivně koexistovali vedle sebe. A taky zde bylo zdůrazněno, že pokud člověk dává něco ze sebe lidem kolem, tak se mu to mnohonásobně vrátí. Za mě pozitivní pocity a knihu můžu ostatním doporučit

20.02.2020 5 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Knihu jsem si přečetl kvůli tomu, že syn je Kovyho velkým fanouškem a také se aktuálně pro mě celkem zviditelnil ve StarDance. Takže jsem si říkal, že si přečtu tuhle knížečku a zkusím toho človíčka poznat trochu více. Je to taková oddychovka, v některých pasážích jsem se docela fakt pobavil a protože mám rád kreativitu a kreativní lidi kteří se nebojí udělat i třeba blbosti, dělat si legraci sami ze sebe, tak můžu říct, že Kovy je přesně ten typ člověka a byl mi celkem sympatický. Velmi se mi líbilo, že z toho jeho povídání o sobě vyzařuje takové pozitivní odhodlání a hlavně sebeuvědomění, že za to kam se dostal a jak se vyvinul může být vděčný hlavně své rodině, která ho inspirovala a maximálně podporovala a zajišťovala mu podmínky a impulzy ke kreativnímu sebeprojevování se. Pro teenagery opravdu fajn a myslím že i dospělý člověk tam muže najít docela dost dobrých myšlenek a podnětů.

12.01.2020 4 z 5

Prokletí Titánů Prokletí Titánů Rick Riordan

zimní výprava byla nečekaná, ale určitě zajímavá a dobrodružná. Nové postavy Thalie, Bianky, Zoe a Nica byly dobře podané a postupem času si získávaly více a více sympatií - mělo to akci a to "rostoucí zlo" a povstávání Titanů je podle mě velmi dobře dávkováno a dává tak vyniknout pozitivním vlastnostem hrdinů. Velmi skvělé čtení.

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

Nápad s Minotaurovým labyrintem pod celou USA byl parádní, to jak jím hlavní hrdinové museli cestovat a čelit různým nástrahám mě bavilo a bylo to fakt moc dobré čtení. Líbilo se mi i to jak to bylo variabilní a jak se celý labyrint pořád měnil a snažil se hrdiny zmást - moc zajímavý nápad a pro mě velmi zábavně a čtivě zpracováno.

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

ten konec se mi líbil velmi... to se autorovi fakt povedlo a bylo to pro mě určitým způsobem i překvapující, jak se s tím autor popral. Kniha obsahuje spoustu zajímavých myšlenek a podnětů k zamyšlení. Celá serie si mi četla velmi příjemně a rozhodně si někdy přečtu i další serie od pana Autora