David81 David81 komentáře u knih

Jeskyně v okolí Tišnova Jeskyně v okolí Tišnova Pavel Vašík

Tuhle knížku jsem dostal darem od autora a kamaráda Pavla Vašíka (přispěl jsem do ní několika fotkami). Jedná se o přehled a popis krasových i pseudokrasových jevů (jeskyní, vývěrů, závrtů) v okolí Tišnova. Zahrnuje i několik dnes už odtěžených lokalit. U větších jeskyní jsou, kromě popisu, chronologicky zaznamenány i jednotlivé objevy. Převažuje obrovské množství cenných dokumentačních fotek (často historických) a map. Do přehledu se dostalo také několik štol. Největší část je věnována pochopitelně obří Králové jeskyni (přes 1,3 km).
Co mě zaujalo nejvíc: Přehledně zpracované mapy Květnice s vyznačeným rozmístěním jeskyní a systémy zdejších štol. O krasu u Štěpánovic a probíhajícím výzkumu Vavříčkovy jeskyně jsem se dozvěděl až z této knížky. Popis i fotky Úžinové jeskyně v Lažáneckém krasu působí silně klaustrofobicky. Podobně sugestivně jsou tu vylíčeny čerpací zkoušky Vinšovy vyvěračky. Svoji jeskyni má dokonce i Brněnská přehrada!
Poznámka hnidopicha: Na straně 14 je překlep - rok objevu Výročního dómu je uveden 2023 (to stejné i u průkopu do objevné pukliny), správně má být 2022.
Celkově jde o velmi dobrou knížku, která doplňuje starší publikaci Jeskyňáři pod horou Květnicí.

15.10.2023 4 z 5

Josefovská kanalizace Josefovská kanalizace kolektiv autorů

Publikace o kanalizaci? To samo o sobě zní zajímavě. Ale že jde ještě o kanalizaci v Josefovské městské pevnosti? Tak to je něco zásadního!
Samotnou pevnost jsem nedávno navštívil a všem to vřele doporučuju. Oproti sesterskému Terezínu tu není všude cítit depresivní nálada bývalého koncentráku. Naopak! Není nic pozitivnějšího, než obří unikátní pevnost, která nebyla nikdy použita k zabíjení lidí.
Leč zpátky k publikaci. Kolegové z Albeřické ZO provedli průzkum domovních, uličních i páteřních stok, jejichž celková délka činí kolem osmi kilometrů. Což dělá pevnost, která má navíc dalších 35 km podzemních obranných chodeb, ještě zajímavější. K nim jsou tu popsány veškeré informace co se týká rozměrů, hloubky, typů vyzdívek, pozdějších přístaveb a mnohem víc. Text provází řada fotek i schémat celkového systému i dílčích částí. Zároveň tu je zdokumentován mnohdy havarijní stav vzniklý vinou trestuhodných neodborných zásahů, díky kterým trpěla nejen kanalizace, ale i zdejší budovy. Čeho lze jen litovat, je krátký rozsah - jde v podstatě o brožuru. I tak se jedná, především pro tzv. kanálníky, o důležitou publikaci.

09.10.2023 4 z 5

Moravský kras ve své kulturní historii a v beletrii Moravský kras ve své kulturní historii a v beletrii Jan Skutil

O tom, jak se Moravský kras objevuje v českých a německých básních a prózách, vyšlo překvapivě dost různých studií a pojednání. Je to zvláštní, protože takovéto beletrie je poskrovnu.
V této publikaci sestavil historik a archeolog Josef Skutil se svým synem Janem přehled nejrůznějších literárních drobností, článků z dobových časopisů, zápisků z návštěvních knih, pověstí, básní, povídek či drobných próz. Navazují tak především na starší publikaci Moravský kras v krásném písemnictví od Miloslava Hýska, kterou zde doplňují. Soupis je chronologický a je rozdělený do několika kapitol.
Obdivuji autory, kteří museli pročíst obrovské kvantum literatury. Ke každému záznamu uvádí i krátké informace o autorovi, případně i historické okolnosti jejich vzniku. Nejzajímavější části jsou i krátce ocitovány, a to v jazyce, ve kterém byly napsány.
Přesto mám z knihy dojem, že autoři občas vařili z vody vzhledem k opravdu skromném vlivu Moravského krasu na tvorbu našich spisovatelů. A tak se tu nesčetněkrát vyskytují fráze typu: „Jak bychom si mohli přát, kdyby tento autor svoji zdejší návštěvu popsal ve svých dílech“ nebo „Litujeme, že ani tento autor, ani onen se o Macoše nezmiňují ve svém díle“ Bez těchto vycpávek by byla publikace možná o čtvrtinu kratší. Až žárlivě zde například uvádějí, že se Leoš Janáček spolu s Rudolfem Těsnohlídkem mnohem více věnovali Demänovským jeskyním než Moravskému krasu. A tak mezi autory, jejichž díla tato oblast nejvíc ovlivnila, patří dnes už málo známí František Taufer a Jaroslav Zatloukal. Vysvětlení možná podává i postřeh, že největší literární zájem vyvolávala u veřejnosti spíš novinová dobová černá kronika o vraždách i sebevraždách, kterých se tu událo opravdu dost. Poslední dvě kapitolky se věnují v krátkosti i beletrii z dalších krasových oblastí Moravy a Slovenska.
Poznámky hnidopicha: Soška býka v Býčí skále nebyla nalezena roku 1896, ale 1869 (str. 6). V kapitole Meziválečné období se dle nadpisu má pojednat o Jaroslavu Marchovi (básníkovi z Babic), ale není pak zde o něm ani zmínka (str. 54). Novela Alfreda Technika Mlýn na ponorné řece není situovaná na Punkvě, ale v Holštejnském údolí (str. 64).

06.10.2023 3 z 5

Poseidon v Teplických skalách: Nejdelší evropský systém podzemních prostor v pískovcích Poseidon v Teplických skalách: Nejdelší evropský systém podzemních prostor v pískovcích Roman Mlejnek

Brožura popisuje pseudokrasový podzemní systém Poseidon, který byl objeven teprve roku 2006 a v současné době činí celková délka přístupných puklin kolem 30 km (!). Některé jeho části byly známy již dříve (např. Skalní chrám). O nich je tu popsána poutavá historie, kdy tu místní svérázní průvodci prováděli turisty již od poloviny 19. století (za pomocí flašinetu a sugestivní recitace básní).
Zaujal mě i popis vzácných druhů členovců nebo kořenových stalagmitů. Výborně je zpracována půdorysová mapa celého labyrintu i některých jeho menších částí. Publikace je jen malou ochutnávkou základních informací s několika hezkými fotografiemi.
Brožuru jsem využil při nedávné návštěvě Teplických skal. Stále se dá ještě sehnat - například na pokladně na zámku v Adršpachu.

02.10.2023 4 z 5

Jeskyně České republiky na historických mapách Jeskyně České republiky na historických mapách Petr Zajíček

O této publikaci se většinou píše, že jde o unikátní dílo, které dosud nemělo obdoby - a s tím se dá jen souhlasit. Rozhodně netypický je vlastní formát 46 historických map na samostatných skládaných listech spolu s průvodní knížkou, která o každé z těchto map přináší spoustu informací a to vše v kartonovém pouzdře - to je opravdu něco hodně neobvyklého.

Co se týká vlastních map - většina z nich okouzluje svojí uměleckou hodnotou. Nezobrazují jen obrysy jeskyně, ale je tu většinou zaznamenáno i okolí s vegetací, jednotlivé krápníky, nebo třeba i malé postavičky průzkumníků s žebříky nebo s loďkami. To vše tyto plánky „zlidšťuje“ a je škoda, že tohle na dnešních strohých mapách nebo 3D skenech už neuvidíme. Nejdokonalejší plány pochází (jak jinak) od Karla Absolona a myslím, že třeba jeho mapa Sloupsko-šošůvských jeskyní je naprosto nepřekonatelná.

Dále mě zaujala mapa jeskyně Výpustek od Antonína Loly, která byla dlouho považovaná za ztracenou, než ji v roce 2011 nalezl autor této knížky ve vídeňském archivu. Podobný osud měla první mapa jeskyně Netopýrka od Floriana Koudelky, která byla znovuobjevena v roce 2012, a i první mapa Ochozské jeskyně, kterou v archivech znovuobjevil Martin Golec krátce před vydáním této publikace. Málo známé jsou i mapy Němčických jeskyní, odtěžené Svatoprokopské jeskyně, nebo třeba Mariánské jeskyně. Malou výtku mám jen k pořadí jak jsou skládané listy po sobě seřazeny, například soubor profilů Sloupsko-šošůvských jeskyní od Karla Süsze který tvoří prvních šest listů, ale půdorys ze stejné doby je až na listu 24.

Neméně zajímavá je i knížka s doprovodnými informacemi k jednotlivým mapám, jejich autorům i k historii objevů v dané jeskyni. Dvě hnidopišské drobnosti: Josef Szombathy nezemřel v roce 1942, ale 1943 (str. 70), bratři Čeněk a Josef Chromý nestrávili po přetržení lana ve Zbrašovských aragonitových jeskyních po tmě 18 hodin, ale „jen“ 8 hodin (str. 156).
Celkem shrnuto ano, je to unikátní dílo.

25.09.2023 5 z 5

Krasové oblasti střední a severní Moravy a Slezska Krasové oblasti střední a severní Moravy a Slezska Petr Zajíček

Po dlouhých pětašedesáti letech konečně vyšla další populárně-naučná knížka o krasových oblastech střední a severní Moravy, navíc ve skutečně reprezentativním formátu. Sestavit přehlednou publikaci o tak roztroušených a nesouvislých krasových ostrůvcích s tak odlišným vývojem je ořech jako hrom, ale autor se s tím dokázal i přes pár drobností poprat.
Hlavními přednostmi knížky jsou opravdu krásné fotografie a velké množství málo známých historických informací, které se autorovi podařilo sestavit z archívů a dobových zdrojů. K většině jeskyní se tak dozvíme o podrobnostech jejich objevování, výzkumu, nebo zpřístupňování veřejnosti. Zaujaly mě například kapitoly o málo známém krasovém badateli Karlu Kostroňovi, o výzkumu nepřístupných jeskyní u Kadeřína, o historických nápisech v jeskyni Na Špičáku, o historii hloubkových ponorů v Hranické propasti, nebo třeba o krasové oblasti u Vitošova.
Jako hlavní negativum je absence jakékoliv mapy - což v případě tak roztříštěných a většinou i málo známých oblastí je dost na škodu. Je tu i několik faktických chyb: V kapitole o potápění v Hranické propasti je David Čaňi chybně uvedený jako Michal. Javoříčské jeskyně jsou tu jednou uvedeny jako třetí nejdelší v ČR, o pár stran dál jako čtvrté. Na straně 121 je informace, že v kapitole 25 je zmínka o lomové stěně u jeskyně Na Špičáku, ale informace tu chybí. Přes pár drobností jde o velmi dobrou knížku, kterou se vyplatí sehnat.

03.09.2023 4 z 5

Rudické propadání Rudické propadání kolektiv autorů

Málo známá publikace, která popisuje události od vzniku speleologické skupiny při ROH ČKD Blansko, přes její transformaci na ZO ČSS 6-04, až k roku 1985, kdy skupina slavila 30 let od založení.
Kromě hlavního přehledu výzkumů, který je tu stručně popisován rok po roce, zde najdeme i informace o geologii a paleontologii okolí Rudického propadání, popis topografie některých částí jeskyně, přehled expedic a výprav, kterých se skupina zúčastnila nebo soupis všech jejích členů od založení.
Co mě zaujalo: pár zmínek o dnes už pozapomenutém výzkumu závrtu U Klostermannovy studánky, celá kapitola o průzkumu sedmnácti komínů Rudického propadání - včetně jejich popisu, poměrně podrobný zápis průběhu expedice Jean - Bernard 1984, kterého se skupina zúčastnila. Nejzajímavější je asi popis průzkumu Ponorné chodby Rudického propadání, kde byl v roce 1978 proveden první sestup a výstup za normálního stavu vody.
Součástí sešitu je i obsáhlý přehled literatury a několik map a černobílých fotografií, které jsou bohužel hodně nekvalitně reprodukované.

25.08.2023 4 z 5

III. seminář o historickém podzemí : Stříbro 1987 III. seminář o historickém podzemí : Stříbro 1987 kolektiv autorů

Líbí se mi, že sešitové publikace z edice Knihovna ČSS se nezabývají jen krasovými oblastmi a jejich jeskyněmi. V tomto svazku se vydáme do historického podzemí. Konkrétně do plzeňského podzemí a jeho středověkých studní, jámového lomu na vápenec Loreta u Klatov, kaolinového dolu u Nevřeně, do jednotlivých rudních revírů v okolí Stříbra, či do Rudolfovy štoly v Praze a jejich šachtic. Dozvíme se tu o jejich historii, rozsahu podzemí a aktuálním stavu (v době sepsání). Nejvíc se mi ale líbil příspěvek Františka Barocha, který tu popisuje sisyfovský výzkum známé (dnes zpřístupněné) štoly Jeroným. Je tu krásně vidět arogance tehdejších úřadů. Vchody byly dokonce několikrát záměrně zasypány.
Zajímavá je třeba i zmínka o krasových jevech ve středověkých štolách na Stříbrsku. Součástí jsou i černobílé fotografie a několik map podzemních prostor.

29.07.2023 4 z 5

Charakteristiky jeskynních systémů vzniklých rozpouštěním karbonátových hornin Charakteristiky jeskynních systémů vzniklých rozpouštěním karbonátových hornin Derek C. Ford

Pokud chcete získat srozumitelné, přehledné a komplexní informace o tvorbě jeskyní, vyhněte se této publikaci obloukem.
Jde o vědeckou práci, která má řadu neduhů. Jedním z nich je opravdu nelogický, až nesrozumitelný překlad pana Pavla Bosáka, utopený ve spoustě odborných výrazů. Například definici jeskyní na str. 5 jsem četl opakovaně několikrát, než jsem pochopil, že logiku ve slovosledu zde opravdu hledat nemám. O to víc působí jako pěst na oko některé svérázné překlady - například, že v jeskynních sedimentech se po zvířatech může akumulovat hnůj (str. 29).
Velice chaotické je členění jednotlivých kapitol - kdy se například v kapitole Erozní jevy v jeskynních chodbách objevuje podkapitola Korozní kapsy (str. 21). Někdy se tu i žongluje s definicemi, jako například když facety se tvoří ve statické vodě a o pár řádků dál ve vodě tekoucí (str. 24).
Krasovění je zde podmíněno dvěma zakladními faktory: 1) strukturně - existencí puklin (tzv. protojeskyní) umožňujících vnikání vody do horniny a 2) hydrologicky - schopností vody působit na horniny. Zcela zde ale chybí faktor litologický (míra rozpustnosti hornin - např. vlivem typu vápence). Chybí zmínka o rozdílné míře koroze u tekoucí a stojaté vody, nebo třeba o vlivu jeskynního mikroklimatu na tvorbu dutin.
Publikace byla pro mě naprosto zmatečná.

17.07.2023 2 z 5

Speleologie v Jihomoravském kraji Speleologie v Jihomoravském kraji kolektiv autorů

Drobná publikace, která byla vydaná k 1. sjezdu České speleologické společnosti. Obsahuje příspěvky většiny z tehdejších 17 základních organizací ČSS Jihomoravského kraje (chybí jen ZO 6-01, 03 a 07). V každém příspěvku je ve stručnosti shrnuta krátká historie a přehled zkoumaných lokalit, objevů, nebo zahraničních expedic.
Co mě zaujalo: Historie průzkumu Jestřábí skály + info o obnoveném výzkumu jeskyně Předsíňové v roce 1976 (ZO 6-05), popis otevírky propadání ve Zmole ve Vilémovicích (ZO 6-06), průzkum Hlubokého závrtu (ZO 6-10), nebo třeba zmínka o tom, že Jihlavští speleologové byli v té době součástí ZO 6-14 Suchý žleb. Přes svoji stručnost a množství překlepů, podává sešit základní přehled o stavu ČSS krátce po jejím vzniku v době vrcholné normalizace.

16.07.2023 3 z 5

Základní organizace České speleologické společnosti 6-08 Dagmar v Brně Základní organizace České speleologické společnosti 6-08 Dagmar v Brně Hugo Havel

Jde o výroční publikaci, která popisuje 15 let historie speleologické skupiny Dagmar. V době sepsání tvořily tuto základní organizaci ČSS dvě frakce. Kromě vlastní Dagmary byla součástí i skupina Babická, která se připojila v roce 1980. Dále tu najdeme přehled a popis jednotlivých lokalit, kde Dagmaráci působili: např. jeskyně v oblasti propadání v Jedlích, Dagmar, Křížovy jeskyně + celá oblast Babické plošiny - jeskyně Babická, Ve Člopech, Závrt č. 12 a další. Pro úplnost je přidaný i soupis všech členů, výčet exkurzí v zahraničí, nebo třeba přehled provedených přednášek, brigád, kulturních akcí atd. Součástí jsou i mapové a fotografické přílohy. Sešit tak podává nejdůležitější informace vycházejích z výročních zpráv. Ducha Dagmaráků se tu zachytit nepodařilo.

04.07.2023 4 z 5

Jeskynní výzkum u Březiny : 40. let březinské skupiny speleologického klubu v Brně Jeskynní výzkum u Březiny : 40. let březinské skupiny speleologického klubu v Brně Martin Vrána

Březinská skupina byla v době napsání tohoto sešitu jednou z posledních pracovních skupin kdysi slavného Speleologického klubu v Brně, který se po vzniku České speleologické společnosti stal jen jednou její základní organizací a i ta se následně dál štěpila.
Publikace popisuje překvapivě bohatou historii Březinské skupiny - zaujalo mě například, že v padesátých letech se výrazně zapojila do technické obnovy a výzkumu Býčí skály. Zajímavá je i historie výzkumu jeskyní kolem Březiny. Třeba že v jeskyni U studánek byla použita při těžbě i úzkokolejová dráha. Největší část textu se týká hlavního projektu skupiny - výzkumu Malého lesíku, nejzajímavější jeskyně jižní části Moravského krasu. Jedná se o mohutný paleoponor Březinského (Ochozského) potoka, který je kompletně zasedimentován. Jeskyňáři pomocí elektrifikované závěsné dráhy tuto jeskyni postupně prodloužili na délku přes 350 metrů. Hlavní ponorovou propast pak vytěžili na hloubku 20 metrů. Jde o naprosto mimořádné dílo i na poměry Moravského krasu. Zajímavé jsou i informace o ostatních jeskyních - Na Technice, Ve Skalce a další. Všechny tyto jeskyně znám, takže pro mě má knížka velkou cenu. Součástí je spousta unikátních fotografií i map.

02.07.2023 4 z 5

Almanach : 50 let Plánivské jeskyňářské skupiny Almanach : 50 let Plánivské jeskyňářské skupiny kolektiv autorů

Plánivská skupina patří mezi nejvýznamnější základní organizace České speleologické společnosti. Během své historie se její členové zasloužili o ty největší objevy v Moravském krasu - jeskyně Amatérská, 13C, Piková dáma, Plánivy a mnoho dalších, nejen v České republice, ale i v zahraničí. Čtyři členové bohužel zaplatili svým životem za touhu posunout hranice lidského poznání. Díky tragédii v Amatérské jeskyni bylo skupině dokonce znemožněno na dlouhých 23 let pokračovat v jejím průzkumu.
Almanach popisuje na 30 stránkách s řadou fotografií ve zkratce ty nejdůležitější události Plániváků. Bohužel na tak bohatou historii je to žalostně málo. Součástí je jmenný seznam všech členů za 50 let existence a mapa Moravského krasu i Evropy s vyznačenými místy, kde skupina působila.

02.07.2023 3 z 5

Přírodovědné studie Muzea Prostějovska - svazek 8 Přírodovědné studie Muzea Prostějovska - svazek 8 kolektiv autorů

Publikace, která mi hodně otevřela oči. Jako většina amatérský jeskyňářů mám při výzkumu jeskyní hlavní cíl - objevit a vykopat co nejvíc nových prostor a jeskyni co nejvíc prodloužit. Sediment je pro mě jen překážka pro další postup, které je třeba se zbavit. Přitom je to v podstatě ten nejdůležitější zdroj informací, který o jeskyni může prozradit hrozně moc.
Co všechno se z něj dá zjistit, je krásně vidět v tomto souboru studií, na kterém se podíleli naši přední odborníci pod vedením prof. Rudolfa Musila. V jeskyni Za Hájovnou zkoumali stratigrafie sedimentů, jejich geochemii, minerály nebo třeba geomagnetismus. Byla analyzována pylová zrna jednotlivých vrstev a paleontologické nálezy medvědů a ostatních zvířat. Toto vše poskytlo tolik znalostí, že z nich bylo možné zjistit, jak jeskyně vznikala, její postupný vývoj. Palynologický výzkum ukázal, jak se průběžně měnilo složení rostlin v okolí, a tím i místní klima. Díky těmto výzkumům bylo zjištěno, jak je tato jeskyně výjimečná - většinou se totiž v krasových oblastech zachovávají sedimenty z posledního glaciálu, zde se vyskytují i daleko starší.
Toto vše se dá zjistit ale pouze komplexním výzkumem ve spolupráci amatérských jeskyňářů a vědeckých odborníků - což je hlavní myšlenka celé publikace.

01.07.2023 5 z 5

Pověsti Zlatého koně Pověsti Zlatého koně Viktor Palivec

Knížka obsahuje známou pověst o pasáčkovi, který objevil podzemní úkryt s pokladem na Zlatém koni. Tento příběh jsem znal z legendárního komiksu Káji Saudka, který je pro mě naprosto dokonalý. Vždycky jsem myslel, že pasáček pocházel z Koněprus, ale zde se uvádí, že ovce vodil na pastvu až z Tmaně. Slyšel jsem ale názor, že tato pověst je až novodobá smyšlenka, která vznikla zřejmě až po objevu Koněpruských jeskyní (viz Vl. Stárka, Stalagmit 1982). Ostatní příběhy mě už tolik nezaujaly, snad ještě vyprávění o rusalce Majce a rybáři Smilovi. Text, především ten v přímé řeči, je psán šroubovaně a neudržel mou pozornost.
Pověstí tu je ve skutečnosti jen prvních pět příběhů. Šestý, o prohnaném zemanu z Terešova, je autorovou fabulací, jak se asi mohly přihodit události související se vznikem penězokazecké dílny na Zlatém koni. Poslední příběh se pak týká popisu vlastního objevu Koněpruských jeskyní. Zajímavé jsou především poznámky, kde jsou uváděny i odlišné varianty pověstí, a taky doslov se vzpomínkou na setkání s Karlem Chvojkou - lomařem, který první nahlédl do Koněpruských jeskyní.

21.06.2023 3 z 5

Zlatohorské podzemí Zlatohorské podzemí Petr Hruban

Obrázková publikace, která se věnuje šesti ložiskům zlatohorského rudního revíru. Každá tato oblast je krátce uvedena stručnou historií a popisem jejích důlních děl včetně informací, co se v nich těžilo. Vše je kromě češtiny psáno i v polštině, němčině a v angličtině. Hlavní část pak tvoří fotografie podzemí - většina (z pohledu laika) celkem zdařilých, občas působících trochu ploše, ale dobře vystihujících atmosféru místa. Nejlepší jsou obrázky zaplavených štol, barevné náteky minerálů a industriální záběry poničené těžební techniky. Zajímavé jsou fotky obřího propadu důlního díla Žebračka (95 x 55 metrů), který vznikl po odstřelu mezikomorového pilíře v roce 1985 a měl být před pár lety nesmyslně zasypán za 100 mil. Kč.
Vstup do většiny míst je nelegální, takže knížka umožňuje běžným smrtelníkům nahlídnout do tohoto podzemí aspoň touto formou. Škoda, že tu k jednotlivým podzemním prostorám chybí mapová dokumentace.

21.06.2023 4 z 5

Naši netopýři Naši netopýři Miloš Anděra

Počet dosud vydaných knížek o netopýrech by se dal spočítat na jedné zmrzačené ruce. Navíc se spíš jednalo o úzce specializované publikace. A tak až tato kniha přináší první ucelený přehled informací o těchto nádherných tvorech. Je psána populárně naučnou formou v tom nejlepším slova smyslu. Je určená pro širokou veřejnost, přičemž v ní nechybí nejnovější (v době vydání) zjištěné vědecké poznatky.
Kromě obligátního popisu všech druhů letounů žijících v ČR tu najdeme i zajímavosti o jejich evoluci, tělesné stavbě, jídelníčku, ročním cyklu nebo třeba migraci. Výborný je i překladový slovník jejich názvů v 6 jazycích pro jednotlivé druhy. Že knížka není suchopárná, dokazuje i kapitola vtipů o netopýrech.

20.06.2023 5 z 5

Jaskyne na Slovensku Jaskyne na Slovensku Anton Droppa

Souhlasím s komentářem Kory98. Jen doplním, že knížka obsahuje fotografie z 10 tehdy veřejnosti zpřístupněných a z dalších 3 nepřístupných jeskyní, které se měly turistům otevřít také. To se podařilo uskutečnit pouze u Ochtinské aragonitové. Zaujme tu tedy například informace o existujícím plánu na zbudování elektrické železnice v Demänovské jeskyni míru o délce 1800 metrů. Další zajímavostí je zmínka o chystaném zpřístupnění horních pater Stanišovské jeskyně - rovněž neuskutečněné.
Necelé dvě stovky fotografií, převážně černobílých, zobrazují především detaily krápníkové nebo ledové výzdoby. Pro staré černobílé fotografie z jeskyní mám slabost a tady jsou opravdu povedené. Některé z mála barevných fotografií jsou bohužel přeházené a zařazeny k jiným jeskyním, než zobrazují (např. z fotky Gombasecké jeskyně v kapitole o Jasovské jeskyni).

09.06.2023 4 z 5

Moravský kras, čas a kámen. Moravský kras, čas a kámen. Igor Audy

S Igorem Audym i s jeho manželkou Jiřinou jsem měl tu čest se jednou (před cca 10 lety) potkat na pracovce v závrtu U Hrušky. Tehdy jsem byl naprostý zelenáč a vůbec jsem neměl ponětí, kdo mi to tu ukazuje, kde a jak mám kopat. A až nyní jsem si prohlédl tuhle jejich fotopublikaci.
Znám hodně lidí, kteří se o jeskyňářských fotoknihách vyjadřují docela pohrdavě. Mně se ale líbí si někdy pro radost prohlídnout krásné fotky a připomenout si některá místa, která jsem kdysi navštívil. Je pravda, že fotografie v podobných knížkách bývají občas na hraně kýče. To se ale v tomto případě říct rozhodně nedá. Střídají se zde záběry větších celků podzemí a detailů krápníkové výzdoby, které (co můžu posoudit jako naprostý laik) jsou nasvícené převážně vkusně s krásným prostorovým dojmem. V některých případech u větších dómů ale chybí zadní protisvětlo, a tak pár fotek je podle mě vyloženě tmavých (j. Spirálka, Rudický dóm, j. Harbešská). Nejvíc fotografií pochází z různých částí Amatérské jeskyně. Ty patří, spolu s těmi z Býčí skály, mezi nejhezčí z celé knížky.
Pokud tuhle publikaci porovnám s další fotoknihou z této doby (Moravský kras - V. Panoš, J. Špičák, J. Vozdecký), tak tato u mě jasně vede. Krátký doprovodný text neurazí, nenadchne.

08.06.2023 4 z 5

Jan Knies 1860-1937 Jan Knies 1860-1937 Petr Kostrhun

Skvělá biografie o významné osobnosti naší archeologie a paleontologie. Jan Knies, rodák z Tasova, působil na více místech, ale nejvíc je spjatý s oblastí Moravského krasu.
Knížka nezachycuje pouze jeho život, ale pojednává i o počátcích archeologie a paleontologie v českých zemích. Tyto obory se koncem 19. století teprve utvářely a amatérsky se jim věnovala tehdejší inteligence - lékaři, duchovní nebo třeba i učitelé, jako právě v případě Jana Kniese. Je tu krásně vidět, jak tito nadšenci věnovali svému zájmu veškerý volný čas, peníze a hlavně zdraví (Knies díky výzkumům oslepnul na jedno oko).
Publikace se skládá z vlastního životopisu a z příloh, které jsou opravdu mimořádně zajímavé - části vědeckých rukopisů, které již nestihl dokončit, osobní vzpomínky na své přátele a zejména osobní korespondence s takovými velikány jako K. Absolon, J. Wankel, M. Kříž, K. J. Maška a mnoho dalších. V nich se nejvíc projevuje Kniesův charakter, břitký humor a sarkasmus. Je zvláštní, jaká mezi těmito lidmi panovala nevraživost a k čemu mezi nimi docházelo. K tomuto mi v knížce chybí zmínka o údajném podnětu J. Wankla, díky kterému bylo Kniesovi znemožněno bádat v jeskyni Pekárna.
Z vlastního životopisu mě zaujal popis budování soukromého Kniesova muzea Moravského krasu ve Sloupu (první takové svého druhu v Evropě) a především úžasný vztah, jaký měl se svojí ženou Antonií, která mu osobně pomáhala u vykopávek a hlavně jej podporovala finančně (na výzkum svého manžela obětovala celé své nemalé věno). Bylo by výborné, kdyby vyšla i nějaká publikace popisující život manželek těchto svérázných osobností.

08.06.2023 5 z 5