Pověsti Zlatého koně

Pověsti Zlatého koně https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46336/povesti-zlateho-kone-46336.jpg 4 3 2

Sedm pověstí z Koněpruského kraje. Pověsti jsou vyprávěny poutavě a zachycují věrně historii kraje a společenských proměn od mytických dob až po dnešní časy. O muži se železnou rukou,O mysliveckém mládenci Vojtěchovi,O sliční rusalce Majce a čarodějnici Mikudě,O sídle pana Koukola,O zvědavém pasáčkovi Jankovi.

David81
21.06.2023 3 z 5

Knížka obsahuje známou pověst o pasáčkovi, který objevil podzemní úkryt s pokladem na Zlatém koni. Tento příběh jsem znal z legendárního komiksu Káji Saudka, který je pro mě naprosto dokonalý. Vždycky jsem myslel, že pasáček pocházel z Koněprus, ale zde se uvádí, že ovce vodil na pastvu až z Tmaně. Slyšel jsem ale názor, že tato pověst je až novodobá smyšlenka, která vznikla zřejmě až po objevu Koněpruských jeskyní (viz Vl. Stárka, Stalagmit 1982). Ostatní příběhy mě už tolik nezaujaly, snad ještě vyprávění o rusalce Majce a rybáři Smilovi. Text, především ten v přímé řeči, je psán šroubovaně a neudržel mou pozornost.
Pověstí tu je ve skutečnosti jen prvních pět příběhů. Šestý, o prohnaném zemanu z Terešova, je autorovou fabulací, jak se asi mohly přihodit události související se vznikem penězokazecké dílny na Zlatém koni. Poslední příběh se pak týká popisu vlastního objevu Koněpruských jeskyní. Zajímavé jsou především poznámky, kde jsou uváděny i odlišné varianty pověstí, a taky doslov se vzpomínkou na setkání s Karlem Chvojkou - lomařem, který první nahlédl do Koněpruských jeskyní.

milan.krimsky
09.07.2017 5 z 5