Dany3304 Dany3304 komentáře u knih

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Tak jsem se po nějakých těch rocích (ano, opravdu rocích) ocitla v rybníčku naší české literární scény a přesněji u knížky Muffin a čaj a nedělá mi po dočtení téhle knihy problém ji nominovat na nejlepší knihu roku 2018. Ano, až tak byla ta knížka úchvatná.
Šla jsem do toho s nulovým očekáváním, protože mi bylo řečeno, že příběh na mě bude moc jednoduchý a nemuselo by mě to bavit, ale v jednoduchosti je krása a tady to platí. Samotný děj je jednoduchý, ale sám vás strhne a necháte se unášet s proudem (nebo se alespoň unášet s proudem nechte). Knížka nelpí na přehnaných detailech (když to teda není potřeba)a jsem za to osobně ráda, protože kdyby tam těch detailů byla hromada, tak by s toho byla taková“fanfikce“. Dejme tomu, že posledních 20 stránek jsem brečela jako dítě a nechci vám nic moc spoilerovat, ale konec je prostě emotivní bomba. Když už jsme u děje, tak nemůžu nezmínit postavy. Daniel a Kit mi přirostli k srdíčku nadzvukovou rychlostí, ale musim osobně přiznat, že Kit miluju o krapet víc, protože tak skvělou postavu jsem dlouho neviděla, až se z něj stal můj knižní crush (jooo, kdyby jen existoval v hetero verzi…).
Vzhledem k tomu, že jsem přečetla i knížku Probuzení Simona Spiera , tak jsem dostala otázku “co je lepší? “a nebudu vám lhát, Muffin a čaj je lepší (o kousek, ale přece). Samozřejmě každá knížka je jiná, když porovnám, jak jsem si knížky užila, tak je to remíza, ale když porovnám, jaký jsem z nich měla konečný dojem, pocit a myšlenky po dočtení, tak Muffin a čaj prostě vítězí. Nechci tímhle říct, že Probuzení Simona Spiera je špatná knížka, to vůbec (doufám, že se chápem )!
Takže závěrem bych vám neřekla nic jiného než si jít tu knížku hned teď přečíst a prožívat neřesti a slasti našich dvou hlavních hrdinů (neodsouvejte to jako já, nedělejte stejnou chybu).

07.09.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Konečně jsem se k této knížce jako správný čtenář dostala a ano, je skvělá. V jednoduchosti je krása, ne? Příběh o pilotovi, který potká v poušti Malého prince. Teď se příběh dostává do minulosti, kde se setkáváme s růží, liškou, králem, pijákem, lampářem, hadem a dalšími.

Hada tu máme jako záporáka, je z něj cítit to "temno" a i když tam mluví málo, měla jsem z toho nepříjemný pocity.

Teď se chci přesunout ke konci, takže bacha spoilery

Vezmeme od té chvíle, kdy Princ vedl dialog s hadem, při kterém mi zamrazilo. Protože mi samotná postava Prince přirostla k srdci, jak viděl vše čistě a byl ještě bez poskvrnky a jak mluvil o smrti s hadem, tak mě až píchlo u srdce, když řekl větu "a nebude to bolet?". Na konci jsem doufala, že Princ své rozhodnutí změní, nenechá se uštknout a nezemře. Jeho opuštění nemůžete brát jako smrt, ale jako odchod za hvědami (doufám, že Vám to aspoň trochu zmírní smutek)

konec spoilerové části

Je to krásná knížka plná čistoty, rozumu a toho, že není problém stát se dospělím, ale zapomenou, jaké je být dítětem. Tak na to nezapomeňte a až budete koukat na hvězdy, poslouchejte a uslyšíte Princovo smích.

04.08.2018 4 z 5

Ja, Simon ...proti pravidlám Homo sapiens Ja, Simon ...proti pravidlám Homo sapiens Becky Albertalli

beze spoilerů
Já nevim, co k tomu mam říct... Snad jenom...Dokonalost. Komu se takhle knížka nelíbila tak nemá vkus nebo je homofob (silný slovo, pardon). Knihu sem přečetla za 3 dny, protože se nešlo odtrhnout. Rychle se začtete a přestat je těžký. Celý je to poutavě psaný a neuvěřitelně uvěřitelný. Ste si jistý, že se spisovatelka nevloupala nějakýmu klukovi do hlavy? Protože jestli vás to chytne jako mě, tak budete se Simonem prožívat vše. Opravdu vše. Několikrát sem brečela a to i dojetím, ale ono to nešlo zastavit. Strašně se mi střídaly pocity, protože to bylo jako na horský dráze..šťastná, smutná, zaražená, šťastná, brečim, a tak dále. Prostě mindfuck. Občas sem si připadala, jako by se to dělo nějakýmu mýmu kamarádovi. Další věc, se váže k LGBTQ. Kdyby to bylo napsaný jako holka a kluk, beru to jako basic young adult, která okupuje knižní pulty. Tady je to kluk a kluk (což je známý jen z popisu knihy) a já sem za to strašně ráda. Protože to otevírá spoustu otázek ohledně přijetí do společnosti, coming outech a podobně. Myslim, že to může pomoc a dodat odvahu. Zároveň semi líbí myšlenka "proč si heterosexuálové, nemusí procházet coming outama?", hej ta knížka má pravdu,že by se k tomu měl každej by se měl k něčemu a projít si takovym "coming outem". Další je, že nebudete čekat, kdo je ten záhadný Blue. prostě nebudete, protože počet vodítek je hodně nízký, ale když je nakonec Blue odhalen je tam vysvětleno, proč ta e-mailová adresa, ty vodítka (když teda nějaký poskytnul) atd atd... Po dočtení,sem usínala ve 3 ráno se spokojenym úsměvem, protože ten příběh samotný zahřál u srdce.
Když to vezmu kolem a kolem...Vemte svoje peníze,běžte no nejbližšího knihkupectví, vemte tu knížku a běžte číst. Hned teď, je to pro vaše dobro.

13.05.2018

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

(SPOILER) Slečnu Zoe sleduji na sociálních sítích a vždy jsem cenila její kontent, který vytváří. Zároveň jsem navštívila pár jejich přednášek, které pro mě byly také příjemné překvapení. Kéžbych toto mohla říct i o knize Národní opruzení. Myslím, že pro mě byla problémem už začáteční premisa - reálné postavy, které jsou zasazené do fikčního světa. Celá kombinace smíchání reality a fikce pro mě skončila jako takový paskvil. I když jsem počítala se zdravou dávkou smyšlenost, tento level už mi přišel až tak přehnaný, že jsem knihu musela v určitých momentech odkládat, abych přemýšlela nad tím, co to vlastně čtu. Jediné, co zůstalo reálného na této knize, jsou jména a pár vlastností postav. Vše to pro mě vyeskalovalo na konci, který mi přišel uspěchaný a bizardní, kdy skupina dostane informace od ducha dívky a Havlíček poté nachází Julii Sýkorovou a Boženu Němcovou pod gilotinami (???). Celý příběh pro mě neměl přidanou hodnotu, i když jsem v to na začátku doufala, což se také váže k tomu, že nepatřím do cílové skupiny této literatury.

18.08.2023 2 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Dejme rovnou na úvod, ze sem o tom slyšela velkou chválu... Jakože fakt velkou. A ona je to dobra knížka, to nepopírám. Je to z prvního pohledu utopie, ve které nejsou nemoce, války, prostě nic z 'Věku smrtelnosti', a proto máme smrtky, které mají za úkol zabíjet aby nebyla přelidněnost. Každá smrtka si vybírá jednoho učedníka (v našem případě dva) a vycvičí ho/jí aby se stal/a smrtkou. Docela jednoduchý děj, ne? Ale mně ta knížka přišla taková normální YA, která měla pár podobností s Hunger Games

Spoilery
Vztah Citry a Rowana je podobný Katniss a Peetovi.
Na začátku jsou vybráni dva a mají zůstat dva, obrovským zvratem je to, že má nakonec zůstat jeden, ale Citra/Katniss je chytrá, tak vymyslí způsob, aby přežili oba.
Máme tu záporáky, kteří si to zabíjení užívaj
-Snow a Goddar
Rowan se dostane do výcviku Goddara
-Peeta se dostal do spárů Snowa
A k tomuhle nepočítám zbraně, protože už bych byla moc puntičkářská
Konec spoilerové části

Spisovatel se mohl víc rozmáchnout v popisování výcviku, protože to bylo takový 'teď udělali tohle, bum, teď tohle a je konec'
Styl psaní mi přišel takovej normální z toho příběhu se mohlo vyždímat víc, ale dle mého by to byl dobrej seriál. A jen tak mimochodem jsem přilnula k smrtkovi Voltovi víc než k ostatním postavám

A pokud z toho bude série, tak nevim, jestli budu pokračovat

Takže pokud chcete něco, od čeho nebolí ruce, tak děte do toho.

23.07.2018 3 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Přiznávám, že takový druh knih nemusím. Tato kniha byla pro mě překvapením. Přečetla jsem ji během dvou dnů a konec mě překvapil. Bylo to úžasné odreagování doplněné obrázkama. ALE je to docela podobné knize 'Hvězdy nam nepřály' ohledně dějové linky ;)

18.11.2017

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Hunger games (hladové hry) je má nejoblíbenější knížka i film. Všude mám hladové hry (tapety na mobilu, náramk s reprodrozden, plakátů, atd...) Kamarádka mě na to dostala v prezentaci na prví díl (arénu smrti) ,od té doby jsem pořád přemýšlela jak to dopadne. Po přečtení první knížky jsem musela číst dál a dál. Mně osobně se ta knížka osobně moc líbila (každý má jiný vkus). Nejvíce se mi líbilo, že Katnis není ta typická zamilovaná "husa",ale je odvážná, dobrá...
Je to příběh s vlastním kouzlem. Opravdu rychle jsem do té knížky ponořila a začetla. Od této chvíle jsem začala milovat knížky.
knížce dávám 1000% :)

16.11.2015 5 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Z týhletý knížky jsem měla v hlavě pěknej guláš...jako opravdu velkej. Pro lidi, kteří to četli, tak doufám, že mě chápou. Kniha se celkem skládá z několika příběhů, které jsou odlišné. Okey u nějakých pasáží jsem se nudila, ale velkou většinu času jsem to měla naopak. TA knížka je strašně dobře udělaná, protože vás nutí číst dál a dál. Když se něco stalo v jednom příběhu, musela sem přečíst ty další, abych se dostala k tomu 1., ale v těch dalších se taky a takhle to šlo dokola.
Takže to hodnotím jako super oddechovku a knížku, která má myšlanku, že najít svůj dokonalý protějšek pomocí DNA test je teď hračka.
A otázka na vás, kteří ste to četli: šli byste do toho?

08.07.2018 4 z 5

Tíha vesmíru Tíha vesmíru Jennifer Niven

tahle knížka se dá schrnout "skvělá pro naivní 16ti letý teen"(může to být pro starší i mladší, takže doufám, že chápete muj point) a já sem 16ti letá naivní teen a miluju to! Ano, příběh je to extrém. Holka, která byla nejtlusčí teen Ameriky a nejkrásnější kluk školy, který neoznává obličeje. Nereálné? Ano, asi. Ale ten příběh vás polapí, ať už je to charakterem postav, dějem, kterej je kapku předvídatelnej co si budeme...Prostě oddechovka, která zahřeje u srdíčka, zapíše se do hlavy a nebolí od ní ruce. A jako bonus vám to dodá spoustu selflove/sebelásky

17.08.2018 4 z 5

Dívka na kusy Dívka na kusy Kathleen Glasgow

BEZ SPOILERŮ
Byla to hezká knížka? Ano
Dobrej příběh? Ano
Je to jinej druh knížky? Ano
"Nutila" jsem se na její čtení? Ano
Chytala jsem absťák, když jsem den nečetla? Ne...bohužel
Za tohle mě bude chtít hodně lidí odstranit, ale já na tu knížku měla hooodně velký nároky, což se mi nejspíš vymstilo, protože knížka, která má 92%, musí být naprostá bomba (což hodně komentářů říka, že byla). Je to moje "špatná" vlastnost očekávat moc a pak být zklamaná. Líbí se mi, že hlavní hrdinka se s ničím nes-re. Je to surová a hezká knížka, ale když na mě někdo na prvních stránkách vybalí drogy, sex za peníže a řezání, který jemi brutálně nepříjemný, jen o něm čtu, tak to trochu dá šok.
VERDIKT
Knížku si přečtěte, protože vám otevře "nový pohled" na problematiku sebepoškozování, traumat a dalších.
ALE nemějte ooooobrovský očekávání jako by se jednalo o Bibli No.2

29.05.2018 3 z 5

jedním slovem WOW.
pro milovníka Sci-fi, fantasy, dobrodružství, trochu i hororů ideál.
na začátku to bylo trochu nudné, ale od půlky to začíná.
ke konci si myslíte, že už se nic zajímavého dít nebude, ale tam se to zvrtne.
rozhodně si musím koupit druhý díl
kdybyste někdo měl na prodej rozhodně napište :)

22.10.2016 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Malé zklamání.
kniha nejde jinak popsat než zklamání... Nevím jestli je to kvůli tomu, že jsem viděla film s Leonardem, ale prostě... Zdlouhavé kapitoly, ve kterých se popisuje "jak dělají krok za krokem a dýchají" jsou akorát zdlouhavým čtením. Akce byla až nakonci, takže opravdu zklamání. A Daisy? Panebože ta mě zklamala nejvíc, že bych ji nebyla schopná popsat slušně. Ale ostava Nicka a Gatsbyho byly dobré.

23.01.2017