dangerita dangerita komentáře u knih

Zabiják Zabiják George Brown

Kniha s opravdu ohromujícím spádem, vtáhne Vás a nepustí. Drží Vás ve střehu, čelíte neustálým zvratům, nemůžete ničemu věřit . . . Jednoznačně velmi čtivé, nepředvídatelné a napínavé čtení, asi i proto, že sám autor byl agentem tajné služby.

28.12.2011 5 z 5

Parazit Parazit Peter James

Tato sci-fi rozvíjí příběh postavený na oblíbeném tématu "dát počítačům vědomí". Jak to tak bývá, snaha se zvrtne a začíná boj se silným protivníkem, kterému dal do ruky (nebo snad do klávesnice? :-) všechny jeho zbraně sám člověk. Oceňuji však napětí, spád, nečekané zvraty i neotřelý konec. Milovníkům žánru určitě doporučuji.

Třetí komando Třetí komando John Dunford-Slater

Winston Churchil se nechtěl omezit jen na obrannou válku a tak na jeho přímý podnět začali Britové vytvářet v polovině roku 1940 první speciální bojová komanda. O tom, jaké překážky a problémy muselo první komando překonat se dozvíte z vyprávění jeho velitele, brigadýra Johna Dunforda-Slatera. Jeho paměti jsou jedinečným záznamem bojové činnosti jednotek, které dokázaly Hitlerovým vojskům uštědřit jedny z prvních porážek.

Přímý úder Přímý úder Johny Howard

Tento akční román, který je situován na horkém území Afghánistánu. Po teroristických útocích v Jakartě a Lagosu plánují USA a Velké Británie společný útok včele se svými elitními jednotkami. Román těží ze zkušenosti autora, který byl členem SAS a má bohatou zásobu zkušeností z nespočtů misí po celém světě. Díky němu jsou postavy i samotný děj velmi realistický a nechybí mu spád. Těžko tak hledáme hranici mezi realitou a fikcí.

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Pokaždé, když si na čtení jejího deníku vzpomenu si říkám, jak málo chybělo. Jak strašně málo chybělo, aby svůj boj vyhrála. A vždy mě přepadne smutek. Velmi obdivuji její vytrvalost a odhodlání, její vnitřní sílu. Stála tváří v tvář smrti, a přesto dokázala žertovat a snít o životě po válce, udržet si svůj optimismus a nevzdat se. Do paměti se mi vryly jedny z jejích posledních vět:

„Přesto ještě pořád věřím, navzdory všemu, na vnitřní dobro v člověku. Nejsem prostě schopna, abych celý svůj život a všechno budovala na základě smrti, bídy a chaosu. Vidím, jak se svět stále více přeměňuje v poušť, slyším stále dunivěji valící se hrom, cítím utrpení miliónů lidí. A přece, hledíme-li k nebesům, myslím si, že přestane i tato krutost, že se navrátí klid a mír."

Na frontu Na frontu Bill Mauldin

Jedná se o autobiografii, kde autor shromáždil své vzpomínky na II. světovou válku. Hlavní hrdiny Willyho a Joea doprovází na stránkách knihy vlastními ilustracemi. Ty zobrazují běžné problémy, s kterými se pěšák musel vypořádat.

Kniha mi pomohla alespoň částečně pochopit pocity amerických vojáků, kteří byli nuceni bojovat v II. SV.
Známé "Kdo nezažil, nepochopí" by se dalo překlopit do "Kdo nečetl, nepochopí".

28.12.2011 5 z 5

HMS Neviditelný HMS Neviditelný Patrick Robinson

Příběh i vyprávění autora je velmi realistické a čtenář má pocit, že se může stát kdykoliv skutečností. Děj nás zavede do Iráku, Íránu, nechybí ani CIA, či IRA. V době, kdy jsem knihu četla, byla pro mě jakousi sondou do muslimského světa a to i s přihlédnutím k událostem z 11. září. Velice zdařilá kniha, která je zpestřením žánru a není usazena uvnitř tolik oblíbeného trojúhelníku Rusko-Čína-USA.

Zero Option: Nulová varianta Zero Option: Nulová varianta Peter T. Deutermann

Jak už bývá zvykem, ani hrdina tohoto příběhu není ušetřen problémům v osobním životě a je tak trochu psancem, smysl pro spravedlnost mu ale samozřejmě nechybí. K tomu přidáme ukradenou biologickou zbraní a bandu zlých generálů, kteří se snaží vše ututlat a zamést pod koberec. Typická zápletka je na světě. Přesto však hodnotím knihu velice dobře. Jedná se o napínavé čtení a autor zřejmě dobře zúročil své zkušenosti z Vietnamské války. Kniha tak i přes pár sci-fi prvků působí velmi realisticky.

Lovci diamantů Lovci diamantů Wilbur Smith

Moje první kniha od Wilbura Smithe, milovníka Afriky a skvělého vypravěče. Nesourodé trio dědiců, těžba diamantů a divoká Afrika dává prostor pro napínavý a strhující děj, který čtenáři nedovolí knihu odložit.

28.12.2011 4 z 5

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Betty Truck

Zdráhám se knihu hodnotit bodově, ale jak už napsala "Kituska" - je to jediná kniha, kterou jsem nedokázala přečíst v kuse. Těch přestávek bylo opravdu hodně. Tak silný zážitek ve mně zanechala... lítost, soucit, zklamání, vztek, bezmoc - vše se ve mě zmítalo a při vzpomínce stále zmítá.

Strohé vyprávění typické pro dokument či reportáž to celé ještě více umocňuje. Sice se o tomto mluvilo, mluví a mluvit bude - ať už ve škole, nebo v médiích. Ale člověk časem otupí. Tahle kniha ho však zasáhne, z ní je totiž ta hrůza, strach a bolest opravdu cítit a mě jako středoškoláka naprosto šokovala, na to jsem nebyla připravena. Ale na to bych nebyla připravena ani dnes, téměř o 15 let později.

28.12.2011

Projekt Kassandra Projekt Kassandra Robert Ludlum

Robert Ludlum mě i tentokrát přikoval ke své knize tak že jsem ji přečetla téměř na jeden zátah. Volné pokračování Hádova faktoru je opět okořeněno hrozbou biologického útoku a s hlavními hrdiny rozplétáme spletitý děj, jehož rozuzlení není až tak nečekané. Zvlášť v době, kdy se v oblasti farmaceutických firem a obecně ve vývoji léčiv točí nemalé peníze.

Osvobození mysli Osvobození mysli Stephen Russel

Kvalitní román, při jehož čtení pocítíme napětí mezi Severní a Jižní Koreou, sledujeme mocenské praktiky, politické dění a diplomatické hry. Nahlédneme také do Bílého domu a seznámíme se s děním na Wall Street. Pro mě další výborná kniha ze série od Toma Clancyho.

Ten den mi patřilo nebe Ten den mi patřilo nebe Robert Lee Scott

Po přečtení knihy Bůh je mým druhým pilotem jsem si s chutí přečetla i její volné pokračování. Je to odlehčená verze, která se odehrává více v současnosti. Sledujeme, jak si autor plní další ze svých životních snů, ale i to, jak se vypořádává s nástrahami osudu ve svém osobním životě.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Kniha se čte velmi dobře, autorka netrápí čtenáře nepodstatnými kudrlinkami při popisu postav a přesto se v nich velice rychle a dobře zorientujete. Při četní jsem se nebála, jak tady někteří píší, což mě trochu mrzí :-) Každopádně na rozuzlení jsem byla opravdu zvědavá a konec knihy mě překvapil a potěšil zároveň.

Bez_milosti.com Bez_milosti.com Tom Clancy

Na můj vkus trochu rozvleklý začátek, ke konci dostává děj už lepší spád. Odehrává se v exotických zákoutích a dotýká se zajímavých odvětví jako je kryptografie. Ovšem autor nezabíhá příliš do podrobností, což je dle mého názoru škoda. Vše je jaksi stručné a zrychlené - i s "mikrozápletkami" autor šetřil. Mezi nejlepší kousky tuto knihu nezařadím, ale milovníky žánru rozhodně neurazí.

26.12.2011 3 z 5

Špinavá hra Špinavá hra Tom Clancy

Jako vždy několik prolínajících se dějů, velmi uvěřitelné postavy i prostředí, ale dějové linie jsou lehce předvídatelné a není zde příliš prostoru pro překvapení a zvraty. Kniha nepatří mezi nejlepší díla autora, ale i tak si myslím, že fandy nezklame.

23.12.2011 3 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Příjemné oddechové čtení. Nejvíce se mi líbily povídky O slušném taxikáři, Ve vlaku, Lázně Mokřady a hlavně poslední povídka - Dvojí vidění. Vypravěč se mi svým nadhledem a humorem trefil do noty.

23.12.2011 4 z 5

Lovec duší Lovec duší John Edward Douglas

Velmi zajímavá výpověď člověka, který vyřešil spoustu zdánlivě neřešitelných případů. Autor by se dal označit za průkopníka - na základě výsledků svých studií založil profilovací proram. Ačkoliv zprvu čelil nedůvěře svých kolegů, dokázal svůj projekt dokončit a uvést do praxe. V současné době se jedná o velice účinnou a běžně používanou metodu při vyšetřování násilných trestných činů.

05.12.2011 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Opět silný příběh plný emocí. Člověk po přečtení Remarqueových knih dost věcí přehodnotí.

05.12.2011 4 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Bezpochyby silný příběh a zároveň také zřejmě autorovo nejvýznamnější odsouzení fašismu.

05.12.2011 4 z 5