Crimble Crimble komentáře u knih

Jiné hlasy, jiné pokoje Jiné hlasy, jiné pokoje Truman Capote

Tahle kniha mne tak neuhranula, jako některé jiné od Capoteho, přesto má jeho poetika jedinečné kouzlo. Příjemné, nebanální čtení.

28.05.2022 4 z 5

Ostrovy uprostřed proudu Ostrovy uprostřed proudu Ernest Hemingway

Silný příběh, vystupující z trochu moc upovídané knihy spíš tak mimochodem. Je znát, že při psaní tohoto díla už nebyl Hemingway na vrcholu svých sil, přesto ale stojí za to začíst se.

06.05.2022 4 z 5

Bel Canto Bel Canto Ann Patchett

Poněkud méně záživný rozjezd, ale v průběhu nenápadně narůstá poutavý rozvoj postav a vztahů mezi nimi, aby vše vyvrcholilo v nemilosrdném závěru.

07.04.2022 4 z 5

Strom Strom John Fowles

Dovedné pojednání o divoké i zkrocené přírodě se zajímavými analogiemi a rozdílnými náhledy. Výsostně intelektuální dílko.

28.03.2022 4 z 5

Novely a texty pro nic Novely a texty pro nic Samuel Beckett

Chtěl jsem napsat, že je to kafkárna - ale Kafka je proti tomu lehce stravitelný. Je to spíš taková poezie v próze. Občas se čte hezky, má to takovou "melodii", ale většinu času jsem se ztrácel. Asi jsem k takto vysoké literatuře přece jen ještě nedospěl. Ale budu na sobě pracovat.

22.03.2022 3 z 5

Možnost ostrova Možnost ostrova Michel Houellebecq

Další nemilosrdná dávka cynismu od Houellebecqa. V první půlce knihy mi odbočky do neolidské budoucnosti přišly samoúčelné, vše se logicky propojilo až ke konci. Nemohl bych takováto bezcitná až nihilistická díla číst pořád, ale čas od času to nezaškodí, abychom si připomněli, co je důležité.

18.03.2022 4 z 5

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

Opravdu bych nikdy nevěřil, že si budu číst knihu o Gottovi. Fakt nemám rád českou popmusic, božského Káju nevyjímaje. Klusák však dokazuje, že jeho příběh byl nevšední, zasazuje postup jeho kariéry do kontextu vývoje společnosti a české scény. Demaskuje dovednou (úspěšnou) snahu Gotta o absolutní kontrolu nad svojí image a mediálním obrazem. Nejde o žádné bulvární pomluvy. Vše poctivě ozdrojované a vyargumentované. Není cílem knihy udělat z milovaného slavíka šmejda, nýbrž odhalit některé stránky jeho života, které byly celou dobu za ochotné asistence medií pomíjeny a tabuizovány. Karel byl jenom člověk s dobrými a horšími vlastnostmi, jako každý jiný. Tak bych prosil jeho fanoušky, aby nezostuzovali tuto knihu jako senzacechtivý bulvár, když vůbec nemají potuchy, o co jde.

04.03.2022 5 z 5

Planeta pana Sammlera Planeta pana Sammlera Saul Bellow

Bellowova tvorba je dost intelektuálně náročná, pro mne už tak skoro na hraně. Mám rád ty jeho postavy starších nepraktických, trochu srandovních mudrců. V této knize opravdu málo děje, zato hutné odstavce různých úvah a analýz. Lehké se ztratit. Humanismus a židovství, to je to, proč Bellowa vyhledávám.

01.03.2022 4 z 5

Jediný příběh Jediný příběh Julian Barnes

Barnes je vždycky fajn a originální. Vcelku banální příběh podaný z nečekaných úhlů pohledu a se svéráznými závěry.

20.02.2022 4 z 5

Bruce Springsteen - Není to jen rock´n´roll Bruce Springsteen - Není to jen rock´n´roll Marc Dolan

Autor se vlastně snaží analyzovat VŠECHNY Springsteenovy písně a koncerty, což je úkol zřejmě šílený. Proto chvílemi vyznívá jeho snaha poněkud absurdně, na některých skladbách prostě třeba není co zkoumat. Na druhou stranu pro fanoušky jistě obohacující počin, sám nemůžu tvrdit, že jsem se nedozvěděl dost nových věcí.

07.02.2022 3 z 5

Zápisky z blázince Zápisky z blázince Miroslav Macháček

Zajímavý dokument z absurdní a kruté doby. Je pro mne překvapující, jak pan Macháček i po všech svých zkušenostech a v pokročilém věku věřil, že režimu jde i o něco jiného, než o vlastní prospěch. Proto stále marně hledal v krocích představitelů moci nějakou logiku.

07.02.2022 4 z 5

Boží obec Boží obec E. L. Doctorow

"Chcete udělat film o muži, který dělá film s herečkou, jejíž filmový osud se opakuje v jejím skutečném životě, až na to, že její skutečný život je film, který točíte s jinou herečkou o tom, jak vaše filmy předpovídají skutečný život - to máte na mysli?" Tahle skvostná citace tak trochu vystihuje moje pocity při čtení - je to geniální, ale občas si nejsem jist, jestli to chápu a někdy se tak trochu ztrácím. Ale zážitek to byl!

30.01.2022 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Kdo už zná Soukupovou a její styl, ví přesně, co ho v této knize čeká. I tak si stále užívám její schopnost nepovrchního vystižení povah a vztahů - prostě toho normálního života, v němž se vždy skrývají nějaká nepochopení, křivdy a nenápadně narůstající konflikty. A tak se stane z banálního příběhu netušené drama.

13.01.2022 4 z 5

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Michael Chabon

Mám rád tyhle velké americké romány. Začátkem jsem se prokousával trochu pomaleji, ale pak už to byla klasická epická jízda. Chabon se směle může postavit do jedné linie se Steinbeckem, Irvingem nebo Rothem. Úžasné dílo!

01.01.2022 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

O tom, co dokáže napáchat dysfunkční rodina. Nevelké rozsahem, ale totálně přesvědčivé a hutné.

25.12.2021 5 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Nevím proč, čekal jsem už nějaké "odcházení" slavného spisovatele, ale místo toho jsem si přečetl další geniální dílo. Takhle to prostě umí napsat jen Kundera. Smekám.

25.12.2021 5 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Zpočátku oslnivé, ve střední části jsem se trochu začal ztrácet a nudit, závěrečná fáze nakonec zase lepší. Ten žánr mi přijde trochu neujasněný, příběh dosti chatrný a fantasmagorický, ale nakonec proč ne. Vypravěčsky velmi dobré. Mrtvosliz a živosliz top! Suma sumárum, kdybych to nečetl, asi o moc nepřijdu, na druhou stranu - nebyl to ztracenej čas.

19.12.2021 3 z 5

Stará láska Stará láska Isaac Bashevis Singer

Prostě krásná kniha plná skvělých povídek. Žádné šoky, žádné zvraty, většinou normální příběhy, co mají začátek, střed i konec. Kdo umí, ten umí.

14.12.2021 5 z 5

Milostná píseň pro kočku Milostná píseň pro kočku Nikola Tachecí

Příběh, který vás upoutá a chcete vědět, jak to dopadne. Nemůžu se ale ubránit dojmu určité překombinovanosti a nepravděpodobného jednání postav. Stejně tak občas klišé a instantní "životní moudra". Jinak dobrý.

01.12.2021 3 z 5

Pohyblivé písky Pohyblivé písky Jaroslav Putík

Tak nějak to proplulo kolem mne... figurky více či méně všední.

19.11.2021 3 z 5