Covenant Covenant komentáře u knih

Kdo půjde spinkat? Kdo půjde spinkat? Sonia Baretti

Krátké. Průměr.

14.09.2023 3 z 5

Dobrou noc, pejsku! Dobrou noc, pejsku! Katie Button

Kniha je bezchybnatá. Pro malé děti top. Jediná nevýhoda, že ona "baterka", se častým používáním zohýbá a dodrbe.

14.09.2023 5 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Je trochu sebevražedné, vzít si na krk "filosofické" veledílo, které zná skoro každý a dát mu komiksovou podobu, když jde převážně o dialogy, monology a vůbec vnitřní myšlenkové pochody. To je pak pro kreslíře dost práce, aby zatraktivnil okénka různými pózami, zajímavým a proměnlivým prostředím, apod. Namai to měl těžké, ale povedlo se. Okénka nudná nejsou a při setkání je opravdu cítit napětí, touha a poznání. Komiks, ale stejně neutáhne vše a musí si vypomoct dlouhým textem, než přejde na "akčnější" část, kde se ukáže kreslířovo um. Vytvořil opravdu hustou atmosféru až do konce, který ve vás zanechá skoro to samé, co kniha. Adaptace se prostě zdařila. Tečka.

10.09.2023 4 z 5

Volemanovy příhody Volemanovy příhody Jiří Grus

Některá okénka se dost povedla a to i po textové stránce. Nicméně se nemůžu ubránit pocitu, že to zas taková paráda nebyla. Víc se mi líbila prezentace a rozhovor s autorem, než právě komiks samotný. Je to, ale Jiří Grus, takže i tak je to prostě ve srovnání s jinými autory skvělá práce.

10.09.2023 4 z 5

Dlouhý, temný čas svačiny duše Dlouhý, temný čas svačiny duše Douglas Adams

Tak u této knihy jsem měl bohužel pocit, že Adams používal stejnou metodu při psaní, jako Gently při vyšetřování. Na začátku jsem si říkal, že se děj krásně odvíjí a jako v předchozím díle, jsem žasnul, že jsem ve druhé třetině knihy a stále se odvíjí. První díl však měl lepší vypointování. Tady mi přišlo, jakoby to autora prostě přestalo bavit a tak popsal všechno co se stalo, v pár větách. Pak přidal něco o Dirkovi a tečka. Upřímně, u Adamse to není tolik o ději, jako o vtipných situacích a rozebírání absurdit. To je to, co mě vždy u Douglase drží a proč knihy od něj rád čtu. Vždycky se objeví nějaká scéna, která mi zvedne náladu. Třeba takový návod, jak si nechat rychle a levně spravit auto nebo proč neotvírat ledničku.

13.08.2023 3 z 5

Obři, bacha! Obři, bacha! Jorge Aguirre

Děti to baví, mě to nenudilo. Povedené.

02.07.2023 5 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Kdysi hodně dávno, jsem tuto knihu četl, ale kromě elektrického mnicha, jsem si vůbec nic nepamatoval. Zřejmě někdo změnil minulost, protože přece nejsem s pamětí na tom tak špatně. Ano, přesně tak to bylo. Knihu jsem začínal číst, začínal číst, začínal číst... asi tak do jedné třetiny, to byl stále začátek. Na tak útlou knihu, mi přišel "úvod" opravdu dlouhý a vleklý. Naštěstí se misky vah přehouply a zbytek knihy prosvištěl, docela smysluplně (na Adamse), až do konce. Žádné popadání za břicho, se nekonalo, ale tak hezky jsem si početl. PS: Kdo píše tyhle anotace? Vždyť to je vyzrazení celého příběhu. Chybí tam už jen část o tom, co měl Dirk k obědu.

29.06.2023 4 z 5

Tokyo Revengers 5 Tokyo Revengers 5 Ken Wakui

Není to špatný, jen je to tak trochu nastavování kaše. Za mě bych byl spokojený, kdyby to skončilo předchozím dílem. Ale tohle je manga, že. To nemůže skončit čtvrtým dílem, ani desátým, dvacátým..... Výhoda je, že "přečtený" to je do půl hodiny i s prohlížením, takže není čas si stěžovat na protahování aktuálního dílu. Pořád se budeme vracet a pořád budou přibývat postavy z minulosti. Vzhledem k tomu, jak je Takemíček typický příklad lůzra, předpokládám, že nastane okamžik, kdy začne výcvik a potom všechny přepere a Rocky hadr. Nebo mě Wakui překvapí nečekanou pointou? Uvidíme. Nechám to na setrvačnosti a když se mi šestý díl dostane do pazour, zase proč se nepodívat. Pořád jsem ještě zvědavý..

22.06.2023 3 z 5

Apokalypsa Apokalypsa Mike Carey

Nedokážu to vysvětlit, ale pokaždé než jsem začal číst další díl, nechtělo se mi do toho. Doslova jsem se do toho nutil. Asi mi přišlo, že by celý příběh mohl být i kratší. Zároveň mě potom čtení bavilo. Kupříkladu mě čekal crossover s Mýty a jelikož s nimi jsem skončil v desátém díle a už mě ten svět nijak nevábil, přestal jsem je číst. Obával jsem se, že mi to pak bude dělat bordel Mezi řádky. A tak vznikla tříletá mezera. Když jsem jednoho dne v knihovně uviděl poslední tři díly pohromadě, byla by hloupost je tam nechat. A udělal jsem dobře. V crossoveru se mi trochu změnila Sněhurka, ale nebylo to nic, kvůli čemu by potřeboval člověk dohnat předešlé díly. No a pak už to šlo samo a mělo to spád. Ocitl jsem se najednou na konci cesty a musím uznat, že příběhem se táhly originální myšlenky a momenty, které by bylo škoda vynechat. Celé to propojení fantazie a "reality", bylo mistrně zvládnuté a série byla zdárně dokončena, bez zbytečných klišé.

18.05.2023 4 z 5

Temná věž 9: Pistolník 4: Dostavníková stanice Temná věž 9: Pistolník 4: Dostavníková stanice Peter David

Tak tu máme další díl komiksové věže. Musím říct, že se do těch míst vracím rád. Ságu bych už znova nečetl, ale takhle zkráceně v komiksu mě to baví a všechno se mi zase vybavuje a doplňuje. Výhrady mám jen ke kresbě. Ta mi prostě nesedne. Ale nemůžu mít všechno. Hlavně, že už konečně máme Džejka Čámbrse. Svět je hned veselejší (jsou jiné světy než tento). Takové putování dospělého s dítětem, ke kterému cítí rodičovskou lásku - to je vděčné téma, které je stále pro čtenáře, diváka i hráče her zajímavější, než např. putování s přítelkyní. Džejk je vtipnej, ohleduplnej, cituplnej, duchaplnej a bůhví, čeho všeho je ještě plnej. A já s chtivostí očekávám, kdy se dostaneme alespoň na úroveň knihy Třech vyvolených.

18.05.2023 4 z 5

Je dobré být mrtvý Je dobré být mrtvý Jiří Pavlovský

Pro mě rozhodně lepší, než sbírka Rigor Mortis. I když dle hodnocení, to vypadá obráceně. Ale rovnou k věci. Vemu to od konce. Nejhorší povídka, byla pro mě ta poslední "Knihovna a chrám". Stručně řečeno, mě nudila, i když nebyla napsaná špatně a měla i jakous takous pointu. Poté následuje "Druhej funus strejdy Skleroťáka". Taková odlehčená povídka Malostranská o zombíkovi, ale šlo to mimo mě. Podobně jsou na tom s hodnocením "Siela Viery" a "Lepší než pudr". Tam byl problém v tom, že první zmiňovaná hezky začala, ale postupně jaksi uvadala. Druhá naopak se pomalu rozjížděla, ale byla utnutá, když se konečně začalo něco dít. A nyní už se dostávám k tomu lepšímu. "Dluhy se také splácejí, Je dobré být mrtvý, Kargo, Marxova konstanta, Najhorší zločin vo Wilsonove, Rezavění." Tyto povídky mě opravdu bavili, jen jim vždy chybělo něco k dokonalosti. A jako poslední jsem si nechal dvě povídky, které byly pro mě nejlepší. Přiháněč Jaroslava Mosteckého. Ačkoliv poměrně jednoduchá věc, na nic si nehrála, bavila mě a bylo v ní vše. No a na závěr jsem si nechal povídku "Když jsem ve službě, nevraždím" od J. W. Procházky. Dokonalé spojení dvou mých oblíbených témat. Z nichž jednu můžu prozradit. No, ehm....že by zombie? Ale druhou nemohu, protože je tak trochu hlavním dějovým prvkem. Snažil jsem se být stručný. Jednotlivé názory, jsem napsal k jednotlivým povídkám.

15.05.2023 4 z 5

Tulák Tulák Iván Brandon

(SPOILER) Tulák je především skvěle výtvarně zvládnuté dílo. Kresby a barvy, to je prostě nádhera. Z rozhovorů na konci s Nicem Kleinem jsem si i potvrdil to, co jsem v kresbách vnímal. Zabarvení podle dané situace, piplání se s detaily, apod. Co se týká scénáře (nepůjde o spoiler, ale asi lepší nečíst) tak mi přišlo, že si to dělá náběh na údernou a překvapující pointu, ale tohle jsme už někde několikrát viděli. Prostě pro ty, co ujíždí na sci-fi, to nebude nic nového. Teď možná trochu spoiler ... Co se týče knih, vzpomněl jsem si například na Solaris (film od Tarkovského jsem viděl, ale tam si pamatuju jen jak jede žiguli po silnici - remake jsem neviděl), nebo mnohem banálnější (jednodušší na pochopení) Oblivion. Ne snad, že by to bylo stejné, ale určité prvky jsou použity i zde. A to se mi vybavilo teď další sci-fi, ale nebudu už nikoho tím otravovat a chytračit. Aby mě, ale někdo nepochopil špatně - píšu to jen proto, že Brandon dílo prezentuje jako něco, co jsme ještě nečetli, tak ať z nás nerdů, nedělá blbečky :). Upřímně, ono je těžké vymyslet něco, co tu ještě nebylo. A třeba to ani nechceme. Tohle je poctivé sci-fi ... no i když poctivé ... tohle je sci-fi, které jsem s radostí přečetl během dvou hodin a to nejsem rychlý čtenář. Šlo o to, že jsem si říkal, jak jsem nechápavý a v určitém momentě jsem začal listovat zpět, ale zbytečně - protože (a to je plus tohoto komiksu), se vám postupně rozkryjí i detaily, na něž autor neupozorňuje a jen je vidíte nakreslené. No a to pak hltáte stránku za stránkou, abyste rozkryli celek. Po přečtení jsem se vrátil i zpátky na začátek, abych se podíval na některé věci, které jsem si ani nemohl s ničím v průběhu čtení spojit. A opravdu to do sebe krásně zapadlo. Pak právě radost z pochopení, vystřídal pocit ošizení o genialitu. Ale jak píšu. Jen taková drobná "vada" na kráse, vizuálně dokonale zvládnutého díla.

17.04.2023 4 z 5

Tokyo Revengers 4 Tokyo Revengers 4 Ken Wakui

(SPOILER) Zase o chlup lepší, než předchozí díl. Asi zatím nejlepší. Když pominu dramatické, uslzené a uřvané výlevy, ke kterým se nebudu už vracet, protože jsou v každém díle (někdy více, někdy méně - tady se to dalo zkousnout), tak mi tam vadila jedna věc. Začnu obšírněji a budu spoilerovat. Tato manga je pro mě zábavná, protože mám prostě rád cestování v čase. Pak zavírám oči u pubertálních výlevů a emočních výtrysků (no dobře, tak to bylo naposled teď). Ale do této doby byl děj zábavný a tak nějak to sedělo. SPOILER ALERT!!! ALE když Takemíček změní minulost, což znamená, že zachrání v budoucnosti Hinu, jaktože Naoto (snad se tak její bratr jmenuje) ví v budoucnosti o změně, co se udála. Stal se přece policistou, protože mu zavraždili sestru. Teď je sestra naživu, ale u něj se nic nezměnilo a ví všechno. Poučen četbou sci-fi a čuměním na filmy, by si Naoto nic nepamatoval a nebyl by ani polda. Ještě by tam mohla být nějaká klička ohledně jejich propojení - potřásání si rukou. Jenomže v minulosti Naoto nechápe, proč si pořád s ním chce tou rukou třást, takže nechápající by měl být i v budoucnosti. Rozumíme si? Že vás to nezajímá? No tak nic, no. Teď budu jak blbec čekat na další díl, protože i kdybych byl raději, kdyby to tady skončilo - a proč ne - podle mě parádní závěr - tak jedeme dál. A já jsem od přírody zvědavý a vadí mi nedokončené

17.04.2023 4 z 5

Tokyo Revengers 3 Tokyo Revengers 3 Ken Wakui

V tomhle díle se stane spoustu věcí a je lepší, než předchozí. Přesto všechno mi pořád vadí emoční výlevy Takemíčka. Když se slzami v očích a se zatnutými pěstmi řve: ,,Já se nevzdám! Všechny zachráním" a ještě se objeví v pozadí nápis "TA DA", tak už je to na mě moc. Já vím, japonci to takhle občas v manze mají, ale to jejich pateticky dramatické přehrávání zkousnu jen, když se objeví semtam. Tady je to pořád a narušuje to jinak zajímavě budovaný děj.

16.04.2023 3 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Tenhle díl mě sice určitým způsobem bavil, ALE celkově šlo o takové intermezzo, před posledním dílem. Alespoň doufám, že pátý díl bude více humorné sci-fi, než romantická komedie. Beru to jako, že si Adams potřeboval oddechnout od cestování vesmírem a trochu zpomalit tempo. Přemýšlet o tak přízemních věcech, jako je láska, sex a vůbec. "A v případě, že by vás napadlo o tom pochybovat, což chápu, že by se klidně mohlo stát, vás ujišťuju, že jsem úplně normální. Proto si říkám Wonko Příčetný, abych o tom lidi ujistil." PS: když vyprávěl Arthur historku Fenchurch, uvědomil jsem si s údivem, že mi je to povědomé. Zapátral jsem v paměti a dopátral se k tomuto kraťasi: https://www.youtube.com/watch?v=6YSxJnqCr8I Náhoda? Nemyslím si.

13.04.2023 3 z 5

Punk & hardcore: Co bylo, co zbylo Punk & hardcore: Co bylo, co zbylo Alex Švamberk

Když jsem začal knihu číst, přišlo mi, že předchozí komentář je příliš kritický. Postupně jsem, ale musel uznat, že kniha je docela nezáživná. Když jí porovnám s knihou od Švamberka "Nenech se zas oblbnout", propadá se o několik levelů níže. Především mě srali uměle vytvořené můstky. Rozhovor jakoby nikde nekončí a navazuje s dalším protagonistou z jiné kapely jen při zmínce, že někde něco podobného řekl a myslel si. Dáte si dohromady, kdo z jaké kapely to řekl, ale je to mírně nepřehledné. Další věcí, že se celou knihou táhne vzdychání, co už je a není punk. Obsah, ale vlastně není chybou autora, když jde o rozhovory. I když možná by se mohl ptát na jiné věci, aby to bylo zajímavější. Nemyslím bulvární (aby mě nikdo nechytal za slovo), ale ne stále na to samé. Alespoň dle odpovědí, to tak vypadá. Další věcí je, že jsou v knize nakopírované rozhovory, které jsem již četl v předchozí zmiňované knize. Zajímá mě od mládí punk, hraju punk (lépe zaškatulkovat to nedokážu - dle některých zdejších punkových veteránů, mám špatné základy na to, hrát tuhle muziku - nemlátil mě v dětství fotr, nefetoval jsem, nekradl...),ale většina kapel mě nezajímala (což je subjektivní, přiznávám) a jejich názory byly mnohdy takové, že spíš přesvědčovali sami sebe, že věří a konají to, o čem zpívají. To v předchozí knize byl výběr interpretů pestřejší, zajímavější a upřímnější. Např. rozhovor s Henrym Rollinsem mě zaujal natolik, že si asi přečtu nějakou z jeho knih. Nebo rozhovor s Biafrou. Nebo Ian MacKay (Minor Threat, Fugazzi) - fakt sympaťák. Když jsem poprvé slyšel Waiting room, byl jsem z toho odpálenej a když jsem četl rozhovor s tímto inteligentním člověkem, ještě se mi pohled na kapelu zlepšil....ale to odbočuju - tady se nic podobného nedočtete. Tady je na přebalu Tim Armstrong z Rancid, ale rozhovor s ním žádný. Jen se tam mihne nějaký štěk od Freemana. Prostě tam přes sebe hovoří několik lidí o tom, jak kombinují turné s prací a rodinou. Jak to dřív bylo lepší..... ale někteří píšou (říkají) i pozitivní věci, abych nekřivdil. Ale u některých textů jsem se musel smát trapnosti. Jako když čtete např.: ,,Říkám FUCK velké nahrávací společnosti" - to je v 55ti letech velké gesto. Je to borec, že to dokázal vydat u malý nahrávací společnosti - ale dokazovat tím, jak je velkej pankáč....sorry. Nechci kecat, protože to bylo fakt nepřehledný, ale myslím, že šlo o zpěváka z Pennywise (kteroužto kapelu jsem slyšel poprvé na kompilaci Punk-o-rama, nahrané u Epitaphu - chápete?). Celkově zklamání. Jakoby šlo o nějaké zbytky rozhovorů, nasypané do jednoho koše .... knihy. Přesto nejdu s hodnocením tak nízko, protože jsem si vědom, že kniha nabízí víc pro lidi, které to zajímá.

31.03.2023 3 z 5

Strašáci Strašáci Mathieu Salvia

Náhodička tomu dala, abych si prolistoval tento komiks. Po přečtení musím říct, že velmi povedený. Co se týče scénáře, připomíná mi stylem a vlastně i postavami Gaimana. Takové zhmotněné emoce. Ilustrace jsou ještě o stupeň výše. I když jsem během čtení tušil, kam se děj bude ubírat, netušil jsem všechno. A ten úplný konec mě pak dostal a zůstal jsem u něj o chvíli déle, než bylo třeba.

20.03.2023 4 z 5

Warhammer 40,000: Sestry bitvy Warhammer 40,000: Sestry bitvy Torunn Grønbekk

Sestry bitvy jsou dobré, ale postrádají něco navíc. Něco upamatovatelného, něco čím bych si tento komiks zafixoval. Povrchní, i když dobrá a dobře vykreslená akce nenabídne prostě nic víc. Charaktery sester jsou ploché a na žádné z nich mi nezáleželo. No, možná trochu na Ghitě. Postavit je vedle Calgara, úplně zaniknou. Také jsem postrádal sarkasmus předchozího dílu, suchý humor ... vlastně humor vůbec. Mise mi přišla na ostřílené sestry, které si prošly peklem, průměrná. Přesto je zaskočilo skoro všechno. Ne, že by byly slabé a hloupé, ale mohly by dělat méně chyb a autorka je podle mého, mohla více předimenzovat. Ano, byly tam situace, co by normální smrtelník nedal, ale potom se tam objeví pár chudáků s pistolkama a rázem je tu problém. Zrovna ve Warhammeru, bych se toho nebál a sestry bych obdařil větší mocí. Trochu do toho šlápnout a nebát se odvázat. Kéž by další komiks ze světa Warhammeru, byl o něco pádnější.. Císaři ochraňuj nás!

20.03.2023 3 z 5

Goodbye Parakeet, Goodnite My Sista Goodbye Parakeet, Goodnite My Sista Tite Kubo (p)

Je mi jasný, že nejsem cílovka, ale jako mladší jsem v té době viděl i nějaký anime díl. Takže nyní navazuju mangou. Něco mě na tom baví, ale nedokážu říct, co. Když chci vypíchnout dobrý momenty, nenapadá mě nic. Kdybych to chtěl rozebrat nezaujatě, přijde mi to tuctový, dialogy jednoduchý, humor trapný, Hollow příšery stejný... ale já zřejmě zaujatý jsem a třeba v dalším díle objevím proč.

06.03.2023 4 z 5

Zabíječ lidí Zabíječ lidí Nathan Long

Chtěl jsem napsat spoustu sprostých slov o zdlouhavém a trapném konci. Nicméně podle zdejších komentářů vidím, že nejsem jediný nespokojený. A přitom to tak pěkně začalo a do dvou třetin knihy vydrželo... Jakoby se autor ponořil do psaní, bavilo ho, dokud na něj nakladatel nezačal tlačit s termínem. Longovi došla fantazie, měl málo řádků, tak natáhl jednu scénu, přes třetinu knihy. Možná je nefér, moje hodnocení. Ale ten konec byl opravdu long.

06.03.2023 3 z 5