Covenant

Přečtené 911Rudý vrabčák
červenec 2022 (18.-25.)
Rudý vrabčák 2021, F. Kotleta (pseudonym)

Takže asi takhle. Zde se příčka opět zvedla a mě to neskutečně bavilo. Děj se posouvá a charaktery se prohlubují. Všechno mělo tak rychlý spád, že v této chvíli už hltám další díl, který v podstatě navazuje na tento. Chtěl bych toho napsat víc, ale všechno by byl spoiler. Co se týče obecného pohledu na děj, i když se zdá, že věci tohoto typu už jsme četli/viděli tisíckrát, Kotleta přidává prvky, které tento náhled zdatně maskuje a činí ho originálním. Především je tu, ale série Legie pro zábavu a ne pro hlubokomyslné filozofování.... i když o mimozemských "pankáčích", by se ještě dalo dlouho diskutovat. A ano. Sex a násilí, je tu opět v hojném množství. Nicméně, co se týče toho sexu, má zde své opodstatnění a není sem vpraven za každou cenu - což mi přišlo v předchozích dílech, občas jako laciné podbízení čtenáře, k udržení pozornosti. Chci tím říct, že i když to má všechny prvky béčkového braku, funguje to celé perfektně a tímto dílem jsem utvrzen, že s Legií budu až do konce, i přes slabší díly. PS: Červený trpaslík a Kouř. Laciné vykrádání hlášek, ale doprdele....prostě Kotleta ví, jak na mně


Přístav Země / Zatmění
březen - červenec 2022
Přístav Země / Zatmění 2021, Zack Kaplan


Šprti & frajeři
červenec 2022 (14.-17.)
Šprti & frajeři 2021, Kristýna Sněgoňová


Amanda
červen - červenec 2022
Amanda 2020, Kristýna Sněgoňová

Kristýna navázala dobře a hlavně ze začátku i humorně. Postupně, ale humor odpadal a začínal jsem se už přejídat narážkami na Guiseppeho kuchyni. Bitka v hospodě (a´la Star Wars), byla ještě dobrá. Jak, ale přišlo na "hlavní" misi, klesala zábavnost. Charaktery postav začaly blednout a do popředí se dostala změna různých prostředí, výčty druhů mimozemšťanů, zvěře, apod. Né, že by to nebylo dobře popsáno. Ani toho nebylo tolik, aby to člověk nepobral. Ale chyběla mi tam ta chemie mezi hlavními hrdiny. Nějaké větší napětí, humor. I když sem tam prosvitlo něco z toho, abych autorce nekřivdil a dokonce i nějaké jiné emoce, které nebyly ani v díle prvním. Nicméně většinou zůstalo pouze u hlášek, Azyniných stále stejných poznámkách o mase, Moravcových o kuchaři, Gerasimových o sexu..... no, trochu se dostal do popředí Vodička - tak za to určitě plus. Jinak Jurský park a Duna, mě tak moc nenadchla. Vůbec já nějak celkově honičky nemusím. Také se opakovalo spousta slov. Například takový zmrd, byl všude. Přesto všechno co jsem popsal, jsem se bavil.


Kulihrášek a Budulínek
? - červenec 2022
Kulihrášek a Budulínek 2019, M. Ďuríčková (pseudonym)


Dvě pohádky - Tři prasátka / Jak šlo vejce na vandr
? - červenec 2022
Dvě pohádky - Tři prasátka / Jak šlo vejce na vandr 2018, Mária Rázusová-Martáková

Příběh o třech prasátkách, je všem známý a je zde vyobrazen moc hezky. Trochu mi, ale přijde k smíchu, když si řekne prasátko o PÁR cihel od kolemjdoucího, aby si postavilo domeček. Co se týče vejce, jde zde z větší části o repetetivní potkávání a nabírání zvířat na společnou cestu a nevim, jestli je zrovna poučné (ať jde o zlého člověka), hodit babku do jámy a obsadit jí dům, protože vám odmítla dát najíst. Nicméně ilustrace jsou pěkné a malým dětem se to líbí. Přesto si neodpustím poznámku, že kniha o Kulihráškovi/Budulínkovi, byla mnohem lepší.


Jedno obyčejný léto
červen - červenec 2022
Jedno obyčejný léto 2020, Mariko Tamaki

Název vystihuje z hlediska obsahu vše. Co komiks vyzdvihuje o laťku výše, je ilustrace.


Operace Thümmel
červen 2022 (15.-28.)
Operace Thümmel 2020, F. Kotleta (pseudonym)

Poté, co jsem si zkritizoval Hustej nářez, jsem na Kotletu zanevřel. Po povídkách Válkotvůrců, jsem opět zbystřil a na Františka Leoše Kyšu Kotletu, jsem se více zaměřil. Zrovna byl v Pevnosti (to je takovej časopis pro nás nerdy, kdyby někdo nevěděl), byl článek o Legii. Protože mám rád drcení invazivních emzáků a k tomu když hlavní hrdina pochází z našich lužin a hájů, šel jsem do toho. První překvapení bylo, že se tentokrát Kotleta držel a nesnažil se nacpat přirovnání ke všemu, co potkal. Postavy si člověk taky hned oblíbí ( trochu se mi do toho cpali v hlavě Strážci galaxie) a co se týká děje, tak na rozjezd dobrý. Sice nic originálního, ani složitýho, ale zabaví to. Odpouštím tomu i tu akci ke konci, která by logicky proběhla zcela jinak. Vypnout mozek a těšit se na další díl. / ,, Jiná lednička mi nabídla jakýsi mixér různobarevných nápojů. Ten růžový chutnal jako kafe, zelený jako Starobrno. Po vyprsknutí na podlahu, zmizel z nabídky."


Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!
červen 2022 (15.-28.)
Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej! 2016, Jan Novák

Jako první, se mi dostala do ruky Čáslavská. Oba komiksy vyšly zpracováním a pojetím nastejno. Nicméně mě příběh Čáslavské vzal za srdce více.


Paper Girls 1
? - červen 2022
Paper Girls 1 2021, Brian K. Vaughan

Hned po přečtení, jsem tomu dal plnou palbu. Teď už to tak nevidím, když se zamyslím nad některými detaily, ale nechám to. Protože když přečtu komiks na jeden zátah, bez přerušení, je to pro mně známka kvality a zábavy. Skvělá atmosfěra a navíc tomu nechyběl ani nevtíravý humor. Hurá na další díl!


Jízda mrtvých
květen - červen 2022
Jízda mrtvých 2005, Dan Abnett

Od Abnetta jsem zkoušel číst Gauntovi duchy, nebo Maluse a nějak mě to nechytlo. Třeba někdy jindy. Co se týká, ale Jízdy mrtvých, bavilo mě to hned od začátku. Jednoduchý děj, ale napsaný záživně tak, jako bych četl Zabíječe od Kinga. Kniha je oproštěna od zbytečných popisných pasáží, ale přesto dokáže navodit atmosféru, jaká je potřeba. Připomíná mi to i trochu trilogii Otroci temnot od Gava Thorpa, kterou mám ve svém žebříčku Warhammeru na vrcholu. Přeci jenom je to, ale propracovanější děj - když čítá tři knihy. Zabíječ od Kinga je zase více akční. Avšak toto je dobrá, nenáročná jednohubka. Něco mezi těmito dvěma knihami. Chaos a Řád!


Hlubina temných strachů
? - červen 2022
Hlubina temných strachů 2015, Fran Krause

Nepřišlo mi to celkově ani děsivé, ani moc veselé. Přišlo mi to místy docela smutné. Dost věcí vlastně zavinili rodiče a příbuzní, v dětství dotyčných. Např. jestli se v noci počůráš, vylezou z deky a polštáře červy a postupně tě za živa sežerou. Říct mi tohle rodiče, jako malýmu, tak se možná z toho ještě strachy poseru. Samozřejmě jsem to bral s nadhledem a "veselé" ilustrace navodili pozitivní atmosféru. Nejvíc mě pobavil asi ten, kde ,,Ježíš žije hluboko ve tvém srdci!"


Človíčkova dobrodružství
? - červen 2022
Človíčkova dobrodružství 2005, Pavel Teisinger

Čas od času se k této knize vracíme. Vyváženost textu a ilustrací, funguje dokonale.


Velká kniha Vlase a Brady
? - červen 2022
Velká kniha Vlase a Brady 2021, František Skála

Moc pěkné. Docela by mě zajímalo, jestli tato kniha byla inspirací pro putování Malého pána, jelikož podobnost se mi zdá více, než zdánlivá.


Harley Quinn: Utržená ze řetězů
? - červen 2022
Harley Quinn: Utržená ze řetězů 2021, Mariko Tamaki

Jde o dobrý komiks, ale s odstupem času mi už v hlavě bledne jeho "poselství". Jde asi o grafické zpracování, které dodává příběhu větší hloubku, než bych si byl připustil. Protože ta kresba je opravdu skvělá. Nejen vykreslení postav, ale především jejich výrazy (kde samozřejmě dominuje Harley) jsou dokonalé. Komiks je prošpikovaný feminismem a travestity, což je zajímavý prvek, ale je to jen taková vata a kulisy příběhu. Kromě vývoje hlavní postavy tu jde o "zlou" korporaci, která vyhání lidi z jejich domovů, za účelem staveb pro "zbohatlíky". To už je trochu omleté téma, které znám především z dětských knížek a animáků. Ale prosím. Může být. Nicméně tohle a až přespříliš uvědomnělá Ivy, je pro mně trochu trnem v oku.


Aargh! #13
? - červen 2022
Aargh! #13 2014, Tomáš Prokůpek


Aargh! #10
? - červen 2022
Aargh! #10 2011, Tomáš Prokůpek


Nadace
květen 2022 (19.-28.)
Nadace 2009, Isaac Asimov


Slepý bankéř
? - květen 2022
Slepý bankéř 2019, Steven Moffat


Rozpady
duben - květen 2022
Rozpady 2008, Martin Vokurka

Kniha Rozpady působí dojmem, že je poskládána z povídek, vytažených ze šuplíku. Někteří to jistě znáte. Kdysi jste napsali povídku v domnění, že jde o něco skvělého, neotřelého a že vám pod rukama vzniká dílo, se kterým se musíte pochlubit široké veřejnosti. Pokud se vám podaří dílo dokončit (protože nejsnažší, alespoň pro mně, jsou začátky), na čas povídku odložíte do šuplíku. Když jí po čase vytáhnete a přečtete, zjistíte že jde o hrozný škvár. Takhle na mně působí povídka Kocour a v těsném závěsu Adopce. Ale kniha, jako každá sbírka povídek, má špatné, ale i dobré kusy. Ještě abych se to nějak pokusil uchopit, kniha obsahuje povídky různých žánrů a nejspíš by si vybral každý, alespoň jednu povídku, která by se mu zamlouvala. Spojuje je opravdu dobře zvolené slovo Rozpady. Mně osobně se nejvíc zamlouvali tři povídky. Takovou vlajkovou lodí je Rozpadlý. Opravdu dobře popsaná psychika, fyzickou formou, abych tak řekl. Povídka je nejkratší a jde spíše o prózu, tak nemá smysl víc se o ní rozepisovat. Jen jí mohu doporučit. Druhou povídkou je Obraz, pro mě s krásnou pointou a vlastně i zamyšlením se nad materiálností. Nejvíc se mi, ale líbilo samotné popisování obrazu. Třetí povídka, která se mi líbila, byla Společnost. Sice nejjednodušší na pochopení, ale dýchala na mně sci-fi atmosférou a to mám rád. Zbytek jsou díla, která mají potenciál, ale jsou jaksi rychle nebo špatně ukončena. Například Medikus. I když autor třeba psal o rozpoložení člověka a přirovnávání jeho stavu života k vnějšímu okolí, působilo to, jako popisná, rozvláčná fantasy, ukončená pár větami. Jak jsem psal v úvodu. Jakoby autor ze začátku krásně formuloval a skládal věty, aniž by věděl, kam to povede, dal si pauzu a pak na tlak dotvořil konec. Některé povídky vám nenabídnou jednoznačnou odpověď a to je také dobré. Vlastně něco na toto téma je rozepsáno ve zmiňované povídce Obraz. A v povídce Slova, jsem pochopil, že si sám ze sebe autor tak trochu utahuje, což byl sympatický nadhled. A nebo jsem nepochopil nic a jenom tu tak tlachám...


Den opričníka
duben - květen 2022
Den opričníka 2009, Vladimir Sorokin

Sice dobře napsáno a zajímavě podáno prostřednictvím osoby, kterou si může oblíbit, jen nemocný člověk, ale chybí tomu nějaké vyvrcholení. Nemyslím to doslovné, které se v knize nalézá, myslím to které vám i po přečtení, ještě chvíli doznívá v hlavě. Dílo se tváří, že jde do hloubky, ale v podstatě je velice povrchní. Co jsem taky chtěl, když název napovídá, že jde o den. Je to prostě popis dne člověka, oddaného své práci. Kdyby se odstranila ta pekelná nálož násilí, sexuálního násilí a vulgarit, klidně by mohlo jít o popis práce exekutora v první osobě.


Češi 1992 - Jak Mečiar s Klausem rozdělili stát
duben - květen 2022
Češi 1992 - Jak Mečiar s Klausem rozdělili stát 2015, Dan Černý


Češi 1989 - Jak se stal Havel prezidentem
duben 2022 (26.-30.)
Češi 1989 - Jak se stal Havel prezidentem 2015, Pavel Kosatík


Komiksová Kytice
duben 2022 (28.-29.)
Komiksová Kytice 2016, Karel Jaromír Erben


Nešťastně až do smrti
duben 2022 (26.-29.)
Nešťastně až do smrti 2021, Skottie Young


Kocourek Tulák Kotoulek
? - duben 2022
Kocourek Tulák Kotoulek 2021, Milada Rezková


Strakáč a Tioni
? - duben 2022
Strakáč a Tioni 2019, Daniel Rušar


Gruffalinka
? - duben 2022
Gruffalinka 2014, Julia Donaldson


Labyrint smrti
? - duben 2022
Labyrint smrti 2021, Jim Zub


Gantz 29
? - duben 2022
Gantz 29 2021, Hiroya Oku


Hladový Jeníček a nenasytná Mařenka
? - duben 2022
Hladový Jeníček a nenasytná Mařenka 2017, . Zavka (pseudonym)

Tak tohle byl opravdu drsný trip v lese a to ani nešlo o perníček. Upřímně bych měl trochu problém, poznat kdo je Jeníček a kdo Mařenka, nebýt návaznosti příběhu. Jinak "ošklivé" ilustrace tomuhle kousku sedly jako prdel na hrnec. Docela rád, bych si od autorky přečetl další a hlavně delší dílo. I když je všem jasné už z titulní strany, že nejde o pohádku pro děti, přesto varuji a dejte dětem raději do ruky Loba na dobrou noc.


Pravda
březen - duben 2022
Pravda 2002, Terry Pratchett


Bezdětná
? - duben 2022
Bezdětná 2020, Monika Baudišová


Záleskautky
? - březen 2022
Záleskautky 2017, Noelle Stevenson


Rozmary času
? - březen 2022
Rozmary času 2020, Noelle Stevenson


Hejna běsů
? - březen 2022
Hejna běsů 2018, Cullen Bunn


Čaroděj Zeměmoří
únor - březen 2022
Čaroděj Zeměmoří 2003, Ursula K. Le Guin

Dlouho jsem se tomuto kousku vyhýbal, ačkoliv jde o jednu z největších klasik. A to jen z jediného důvodu. Nebaví mě čarodějové. Když jde o humor, jako v Pratchettovi, apod., tak ano. Ale ti vážní, hloubaví a holí mávající postavy, vykřikující nesmyslná slova, mě prostě neberou. Občas se najde, ale vyjímka. Tak Šmajdalf je jasný, ale já si hodně oblíbil Puga, od Feista. Ten napsal svojí ságu, až o 14let po této knize později a klidně se mohl inspirovat, tímto dílem ( kde mi chvílemi přišlo, že čtu Starce a moře). Takže takhle. Nemůžu říct, že jde o klišé, když Ursula je určitě jeden z těch autorů, co v šedesátých letech zpopularizovali žánr fantasy. Objevují se tam prvky, které lze vidět skoro všude. Zdánlivě obyčejný kluk, velká moc, moudrý učitel, chyba, cesta, atd. Ale Ursula do díla vkládá víc, než jen povrchní děj. A dělá to s takovou lehkostí, jak to umí jen velmi dobří vypravěči.


Studie v růžové
? - březen 2022
Studie v růžové 2018, Steven Moffat


1 ...