ChristineDaee ChristineDaee komentáře u knih

Je to jedna z naozaj mnohých Dumasovych kníh, ale je pre mňa výnimočná. Gróf je veľmi pôsobivo vykreslený a napriek tomu, že existuje veľa dobrých filmových spracovaní ani jedno ho celkom nevystihuje. Napríklad scéna, počas ktorej gróf pozoruje popravu bez akéhokoľvek prejavu súcitu alebo odporu a poznamenáva, že smrť nepovažuje za dostatočný trest. Gerard Depardieu sa vo filme odmietol popravy, čo len zúčastniť ! V knihe gróf odmieta prijať od Mercedes akékoľvek jedlo, lebo podľa orientálneho zvyku nechce jesť v dome nepriateľa ( prečítajte si Ali Baba a štyridsať zbojníkov) a ona je z toho stále zúfalejšia. Tak Marais ako Depardieu sa snažia k Mercedes vrátiť, ale skutočný gróf je neúprosný. Nemá žiadneho blízkeho priateľa, sluha, aj dobrý sluha, je pre neho len sluha. Je neúprosný, má dokonalé spôsoby a pripomína upíra - veľmi bledý. Inak, toto ma vždy zaujímalo, veď je z väzenia už toľko vonku a stále sa neopálil ? Dozvedela som sa, že po takom dlhom čase mohol stratiť prirodzený pigment. Určite sa k nemu ešte vrátim. A spomínané filmy sa oplatí pozrieť, rovnako ako 2 muzikály český a nemecký ( ten druhý sa mi páčil viac).

12.02.2018 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Môj prvý King. Prvý raz som si Carrie obzerala v kníhkupectve, keď som mala 12 rokov. Krvavý obal ma zároveň desil a priťahoval. Ale text na zadnej strane ma zmiatol a nakoniec som dospela k presvedčeniu, že hrdinka je nielen uväznená, ale najmä duševne chorá. :D Asi o rok neskôr som si z knižnice priniesla Žiarenie, s tým istým výsledkom... Nepochopila som, o čom je dej. Mám veľmi rada horory a ďalšie roky som strávila počúvaním, aký je King skvelý. Sem-tam som do neho nakukla a tento rok sa konečne dostavil výsledok. Carrie bola skvelá. Nemohla som sa od nej odtrhnúť. Na základnej škole som to nemala ľahké, aj keď sa nemôžem sťažovať na svojich rodičov, a preto ju viem pochopiť. Teším sa na Žiarenie a To a na filmové spracovania.

18.01.2018 5 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Prekrásna kniha... Všetko, čo by ste požadovali od viktoriánskeho románu snov. Priam hrôzostrašný a zároveň krásny príbeh večnej nevesty ma veľmi potešil. Pipiva láska ku dievčine, ktorá bola vy vychovaná tak, aby ničila mužov je originálna. Hrozivá tvár anglickej justície má aj svoju prívetivejšiu tvár v podobe veľmi svojského obhajcu a jeho tajomníka. A nesmierne som si vychutnala, keď Pip ukázal všetkým hnusným príbuzným a vyšvihol sa na pána. :D Niekoľko zvratov, ktoré som naozaj nečakala a na konci poriadne prekvapenie. :D A to všetko Dickensovym neopakovateľným, podrobným, vtipným až sarkastickým štýlom ( dokonalé je predstavenie Hamleta, smiala som sa nahlas, keď som ho čítala) a s jeho nezabudnuteľnými figúrkami. A za odmenu, že ste prečítali tak hrubú knihu, vás čaká nádherný koniec.

31.10.2017 5 z 5

Môj boj 1 Môj boj 1 Karl Ove Knausgård

Moja prvá tohtoročná kniha. Aká náhoda, že opisuje silvestrovské udalosti, o ktorých som čítala práve na Silvestra! A dúfam, že v tomto prípade sa vyplní:,,Ako na Nový rok, tak po celý rok.'' Som z nej naozaj uchvátená! Z dôverčivosti a zároveň cynickej odvahy autora, ktorý otvára mŕtvemu konzumnému svetu svoje najhlbšie vnútro. Neočakávajme od tejto knihy napätie alebo prekvapenia, Karl Ove píše len o tom, čo už všetci dávno poznáme a čo sme poznali vždy. Avšak takéto knihy sú predsa najlepšie. Je úžasné konečne vidieť tak veľa z mojich myšlienok a predstáv zhrnutých pár vhodne zvolenými vetami. Jeho skvelé postrehy o hudbe, knihách, maliaroch, detstve, starobe, otcovstve a láske som prečítala na dúšok a určite sa k nim ešte veľakrát vrátim.

,,Čím väčší má človek prehľad o svete, menšia je nielen bolesť, ktorú spôsobuje, ale aj zmysel.

10.01.2019 5 z 5

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Uznávam, Dance Macabre rozhodne nie je pre každého. Aby ste boli tým pravým čitateľom, musíte byť:
1. Fanúšik filmov, kníh a rozhlasových hier starších ako 20 rokov, pretože novšie tu nenájdete.
2. Veľký fanúšik, ktorý väčšinu už pozná a tak ho neznechutí lavína spoilerov.
3. Najväčší fanúšik, takže vás zaujme aj odpad z hororového žánru, ktorý si v skutočnosti zrejme nikdy nepozriete....
Ja osobne spĺňam požiadavky a knihu som si veľmi užila. Naozaj ma sklamala len absencia nemých hororových filmov a tiež tých z 30. rokov, ktoré preferujem. Najviac na oslovila kapitola o svätej trojici hororových klasik - Dracula, Frankenstein a Hyde.

24.04.2019 4 z 5

Kliatba Kliatba Richard Bachman (p)

Zaujímavé dielko. Zjavne na motívy klasického vlkodlačieho hororu ( kto má záujem, môže skúsiť klasický film The Wolf Man s Lonom Chaneym Jr.). Hlavnú postavu prekľaje cigán, najskôr odmieta existenciu svojho prekliatia, potom uverí, ale ostatní mu neveria, stáva sa z neho štvanec, snaží sa nájsť liečbu... King príbeh obohatil myšlienkou o konzumnej spoločnosti ( ako píše užívateľ Metla) a veľmi zdrvujúcimi opismi prekliatí hlavného hrdinu aj jeho známych. Keďže v čase čítania knihy začala mať moja mama problémy s vyrážkami, nebolo mi práve ľahko na duši. Mala opuchnutú celú tvár a viac ako rok sa lekárom nedarilo odhaliť diagnózu. Teraz je viac-menej v poriadku, ale myslím, že ma King zabezpečil strachom z kožných chorôb do konca života. :D

01.01.2019 4 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Máme tu príbeh o mužovi, čo zneužil dve ženy, s ktorými sa oženil, minimálne tri milenky, podviedol a oklamal nespočetné množstvo priateľov i nepriateľov a azda ani jediný cit v jeho živote nebol hlboký a pravdivý. Takto zdolal všetky prekážky a žil šťastne až do smrti....! Autor príjemným prirodzeným spôsobom (realizmus) opisuje spoločnosť konca 19.storočia na pozadí krehkých prírodných opisov. Každá jedna postava v knihe je skazená a hrabe len pre seba. A súhlasím s užívateľom patrik0816, všetci sa snažia nájsť chvíľkovú rozkoš počas svojho zúfalého úteku pred smrťou. Kniha nám zanecháva znepokojivú otázku: Sme takí aj my ?

13.08.2018 4 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Naozaj V.Y.N.I.K.A.J.Ú.C.E. Od románu v listoch sa dá očakávať, že sa bude ťažko čítať, ale opak je pravdou. Práve perfektné podelenie deja a vlastných názorov postáv do korešpondencie vás vtiahne priamo do deja a stanete sa jedným z jeho aktérov. Príbeh sa ani na chvíľu nezasekávala a čitateľa zaplavuje množstvo stále diabolskejších intríg a podvodov. Každá postava je neuveriteľne plastická. A na 18. storočie veľmi odvážne reči o sexe. :D Určite si nenechajte ujsť aj dokonalý film s Malkovichom.

23.07.2018 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Áno, film je úplne iný. Vážnejší, hlbší a dojímavý. Ale nezasmejete sa na ňom toľko. A preto túto knihu milujem. Na žiadne knihe som sa nesmiala skoro neprerušovane a nahlas. Zrejme tam nebolo treba zaťahovať domorodcov, cestu na mesiac a Hollywood, čo z filmu veľmi múdro vyradili. A zámerné gramatické chyba tiež neuľahčujú zrozumiteľnosť. Ale určite sa naozaj oplatí prečítať a pokiaľ možno PRED filmom.

23.07.2018 4 z 5

Portrét Doriana Graya Portrét Doriana Graya Oscar Wilde

Portrét Doriana Graya nie je kniha o zle, aj keď ho v duchu radím k svojim obľúbeným viktoriánskym hororom. Je to kniha o kráse. Je neobyčajne opojný, sladký, neodolateľný. Zvlášť nádherný je úvod, ktorý, podľa mňa, udáva veľmi výstižný pohľad na umenie a jeho odporcov. A prvá kapitola, kedy sa vždy nanovo nechám omámiť príťažlivými paradoxmi lorda Henryho, ktoré sú často zámerne nepravdivé a práve tým tak pôsobivé, jemnými, nezvyčajnými replikami maliara Basila a nadpozemskou krásou Doriana, ktorý je vtedy skôr predstava ako človek. Všetko sa to odohráva za letného večera a vy cítite vo vzduchu orgován, sedmokrásky a letný vietor. V celom diele asi nie je príťažlivejšia kapitola. Dej ale stále popisuje mnoho, krásy, ktorú postupne zastiera zlo. Lebo zlo je odpudivé. Sluhovia ho spoznali len podľa prsteňov. Jeden z najsmutnejších a najdesivejších koncov za celú históriu literatúry.

11.05.2018 5 z 5

Červený a čierny Červený a čierny Stendhal (p)

Hlavný hrdina mi bol celkom sympatický, dej bol zaujímavý a prekvapivý.
Román je určite na mnohých miestach skutočne nelogický. Postavy prechádzajú od najhlbšej lásky k nenávisti, od nenávisti k ľahostajnosti. Predstava, ktorú si s pomocou autora vytvoríte sa chvíľu zdá správna a zrazu vás zavedie do slepej uličky. Nikto nekoná podľa očakávania, postavy sa nedajú zaradiť do kategórií. Nemôžete si s čistým svedomím povedať: Toto je ten dobrý, ktorému môžeme veľa odpustiť a toto sú tí zlí.
Niektorí užívatelia sú nespokojní s citátmi v úvode kapitol - mne sa páčilo ich prepojenie s dejom a bavilo ma lúštiť citácie v angličtine (vo vysvetlivkách na konci knihy bol preklad, ale to som zistila až po prečítaní).
Tomu, aby som dala 100% hodnotenie, bráni záver, ktorý bol síce jediným možným ukončení, no predsa mi pripadal akýsi neuzatvorený po všetkých predpovediach autora a Julienových plánov do budúcna. Samozrejme, že život mladého človeka sa môže predčasne skončiť napriek jeho snom a plánom. Mňa zmiatlo to, že po takých dlhých prípravách sa poprava odbavila na štvrť strane, bez akéhokoľvek opisu duševného stavu hrdinu, ktorý sa nám predtým dostával každých 5 minúta a bez opisu priebehu samotnej udalosti.
Predpokladám, že sa ku knihe ešte vrátim.

28.04.2017 4 z 5

We learned the Whole of Love / Učili sme sa celú lásku (dvojjazyčná kniha) We learned the Whole of Love / Učili sme sa celú lásku (dvojjazyčná kniha) Emily Dickinson

Prenádherne básne, ktoré sú skôr pestrofarebné detailné obrazy veľkých citov vo svete prírody, slnka, mesiaca, vtákov, včiel a kvetov. Možnosť porovnania s originálom je skvelá.

08.12.2018 5 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Nudné. Pomalý dej. Priveľa neprirodzených prirovnaní. Nezdá sa vám čudné, že kňaz, ktorý by mal mať celkom inú slovnú zásobu, používa rovnaké prirovnania ako hlavná hrdinka ? Papierové postavy. Hlavná myšlienka knihy: zavrhnite kresťanstvo a vráťte sa k pohanským zvykom, ak ste chorý, kašlite na to a prežierajte sa, manželstvo je zastarané a najlepšie je len za jednu noc si nechať spraviť decko od dobrého chlapa, kresťania zakazujú svojim deťom stýkať sa so starými rodičmi, moderne sa obliekajú a podpaľujú cudzí majetok. Niekto tú knihu miluje práve z týchto dôvodov, ale, prepáčte, ja nie.

01.05.2018 2 z 5

Naozaj úžasný príbeh s nádhernou atmosférou zahmlených tmavých londýnskych uličiek a sliepňajúceho mesačného svetla. Dej sa rýchlo a neodvratne stupňuje k tragickému záveru a ani na okamih nespomalí. Postava Jekylla a Hydea je určitým zvráteným spôsobom príťažlivá a zároveň je to výstražný prst, ktorý môžeme chápať rôznymi spôsobmi ak začneš fajčiť/brať drogy/kradnúť/zabíjať/klamať už s tým nedokážeš prestať, aj keď budeš chcieť alebo s tebou navždy ostanú následky. Mám zvlášť rada Hydeove stretnutie s Laynonom, lebo v mnohých filmových spracovaniach sa Hyde a Jekyll chápu ako dvaja úplne rozdielny ľudia, ktorí len žijú v jednom tele a často ani nevedia, čo ten druhý robí, ale Hydeov prejav v tejto časti dokazuje, že to stále JE Jekyll, ktorého vždy rozčuľoval Laynonov postoj k jeho výskumom a po prvý raz nemá problém, otvorene sa vyjadriť a užíva si svoj triumf. Úžasný je aj záver, kedy je Jekyll vo forme Hydea ukrýva vo vlastnom dome, pred vlastným služobníctvom a vlastným priateľom. Samozrejme, napriek všetkému sú Jekyll a Hyde aj rozdielny ľudia. Moja učiteľka na základnej škole zvykla hovoriť, že keby bol niekto aj celkom taký istý ako ty, ale líšil by sa len jednou vlastnosťou, už by si to nebol ty. :) Chcela povedať, že sme každí originálny, ale platí to aj v tomto prípade. Oplatí sa vidieť film z roku 1931 s F. Marchom, remake z roku 1941, Mary Reilly a muzikál Jekyll and Hyde - je vynikajúci. Skalopevný fanúšik si môže pozrieť aj nemý film, niektoré okolnosti sú tam pekne zachytené. Ostatné spracovanie sú viac-či menej príšerné. A kto si chce precvičiť angličtinu, môže si prečítať Mary Reilly v originály. Ide o denník Jekyllovej slúžky, ktorý nemení nič z pôvodného príbehu, len ho dopĺňa. Bola do Jekylla zaľúbená. :)

03.03.2018 5 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Poézia, ktorá má dej a to veľmi pútavý a tragický. Má všetky kvality poézie: pestrosť prírodných opisov, citov aj myšlienok, ale je aj veľmi úderný v kritike starého Ruska.

12.02.2018 5 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

(SPOILER) Perfektná kniha. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť a nepretržite ma držala v napätí. Najväčšie nechutnosti, aké len možno vymyslieť sa striedajú s prekrásnymi popismi nábytku, kvalitného jedla, drahých šiat, stredovekých pamiatok... Doktor Lecter je práve taký dokonalý, ako v Mlčaní jahniat, ale obohatený o fascinujúci ľudský prvok (jeho sestra). Nemohla som si pomôcť a bola som hneď od začiatku na jeho strane. A ten záver ? Tisíckrát čítame o neohrozenej vyšetrovateľke, ktorá prenasleduje šialenca... ale koľkokrát sa stane, že sa do neho zaľúbi ? O takomto konci som snívala už od Mlčania jahniat a moja túžba sa mi splnila, keď som už prestávala dúfať. Zrejme sa aj u mňa vyskytuje úchylka, ktorú by Doktor Lecter rýchlo odhalil...

21.01.2018 5 z 5

Index strachu Index strachu Robert Harris

Pre mňa nečakané prekvapenie, program, ktorý prevzal moc. Nie, že by som sa s touto témou nestretla predtým, ale tu som to jednoducho nečakala. Mrazivé prekvapenie prinieslo aj jeho záverečné víťazstvo, ale sklamal ma veľmi rýchlo odbavený osud ostatných postáv. Burze a financiám vôbec nerozumiem, ale napriek tomu ma tieto časti nenudili. :) A s pojmom strach sa tu pracovalo veľmi pekne.

02.01.2018 4 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Krásny, nevinný príbeh. Roztomilé obrázky.

11.12.2017 4 z 5

Mlčanie jahniat Mlčanie jahniat Thomas Harris

Skvelý thriller. Nechutné vraždy, zložité pátrania, príjemná hlavná hrdinka. Vrah výnimočný aj na dnešné pomery. A doktor Lecter posúva príbeh aj o 4 priečky vyššie. Jeho vtipnosť, inteligencia, zmysel pre umenie a čudný vzťah k hlavnej hrdinke nútia určitým spôsobom obdivovať aj jeho krutosť, ktorá nemá obdoby. A napokon sa tešíte z jeho úteku spolu s ním. Netreba zabúdať na bezpečnostné opatrenia okolo neho, tie ma naozaj upútali.
Koľko súčasných thrillerov sa na tento podozrivo ponáša...

11.12.2017 5 z 5

Pohádky Pohádky Oscar Wilde

Nádherné príbehy, pri ktorých som sa niekoľkokrát neubránila slzám. Cítiť v nich ozvenu Andersenovych rozprávok s ich smútkom a životom vo všetkom okolo nás. A svojou neuveriteľnou nádherou pripomínajú Rozprávky tisíc a jednej noci. Poetickejšie ako rozprávky a zrozumiteľnejšie ako poézia.

18.07.2017