ChristineDaee ChristineDaee komentáře u knih

Dracula Dracula Bram Stoker

Rozšírené vydanie ma veľmi potešilo. Skrátený Dracula sa mi zdal vždy neúplný. Rozšírenie o úvahy a opisy môže niekomu pripadať otravné, lenže to je práve niečo, čo sa mi neodvratne spája s gotickým hororom. Opisy sú prekrásne a mnohé úvahy veľmi úderné - nečudo, že sa v tejto knihe hľadá už dlhé roky ďalší, skrytý význam. Bolo dôležité vytvoriť protiváhu čistému zlu, ktorým je Dracula, vytvorením dobrých hrdinov. A zvlášť treba upozorniť na Mínu, lebo kto nečítal Draculu, ale videl film Draula Brama Stokera, môže nadobudnúť pocit, že tak Lucy ako Mína, boli šľapky, schopné skočiť na krk prvému chlapovi, ktorý sa o ne obtrel. Dodám len, že by som si želala aby aj ďalšie gotické horory ako Neviditeľný, Carmilla alebo Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda z ničoho nič vyšli v predĺženom vydaní.

21.01.2018

Hannibal Hannibal Thomas Harris

(SPOILER) Perfektná kniha. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť a nepretržite ma držala v napätí. Najväčšie nechutnosti, aké len možno vymyslieť sa striedajú s prekrásnymi popismi nábytku, kvalitného jedla, drahých šiat, stredovekých pamiatok... Doktor Lecter je práve taký dokonalý, ako v Mlčaní jahniat, ale obohatený o fascinujúci ľudský prvok (jeho sestra). Nemohla som si pomôcť a bola som hneď od začiatku na jeho strane. A ten záver ? Tisíckrát čítame o neohrozenej vyšetrovateľke, ktorá prenasleduje šialenca... ale koľkokrát sa stane, že sa do neho zaľúbi ? O takomto konci som snívala už od Mlčania jahniat a moja túžba sa mi splnila, keď som už prestávala dúfať. Zrejme sa aj u mňa vyskytuje úchylka, ktorú by Doktor Lecter rýchlo odhalil...

21.01.2018 5 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Neužila som si to. Nepáčil sa mi hlavný hrdina... Možno ma rozčuľovalo aj ustavičné zdôrazňovanie jeho ateizmu, lebo v čase, keď som Detektíva čítala, prežívala som krízu v rámci duchovného života. Teraz, keď som už oveľa vyrovnanejšia uznávam, že záver bol nečakaný, ale trvám na svojom, že som čítala veľa lepších, ako thrillerov, tak aj detektívok.

18.01.2018 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kto by si pomyslel, že tak maličká knížočka, s tak jednoduchým dejom prinesie toľko krásy, radosti a bolesti. Koniec ma dohnal k výbuchu plaču. Určite s pozrite aj prekrásny film s Johnom Malkovichom z 1992, bol skoro presne podľa mojich predstáv.

18.01.2018 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Môj prvý King. Prvý raz som si Carrie obzerala v kníhkupectve, keď som mala 12 rokov. Krvavý obal ma zároveň desil a priťahoval. Ale text na zadnej strane ma zmiatol a nakoniec som dospela k presvedčeniu, že hrdinka je nielen uväznená, ale najmä duševne chorá. :D Asi o rok neskôr som si z knižnice priniesla Žiarenie, s tým istým výsledkom... Nepochopila som, o čom je dej. Mám veľmi rada horory a ďalšie roky som strávila počúvaním, aký je King skvelý. Sem-tam som do neho nakukla a tento rok sa konečne dostavil výsledok. Carrie bola skvelá. Nemohla som sa od nej odtrhnúť. Na základnej škole som to nemala ľahké, aj keď sa nemôžem sťažovať na svojich rodičov, a preto ju viem pochopiť. Teším sa na Žiarenie a To a na filmové spracovania.

18.01.2018 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Nesmierne prekrásna báseň, od ktorej som očakávala hádam len dlhší dej. Tu sa vlastne už všetko stalo a dôležité udalosti sú len v retrospektíve. Okrem pravidelne spomínanej prekrásnej prírody, ma zaujali hrdinove myšlienky na smrť a príprava duchov na prijatie nového člena. Zdá sa, že malé množstvo pochmúrnosti romantickej literatúry zo zahraničia sa prebojovalo aj k nám. :)

18.01.2018 4 z 5

Krstný otec Krstný otec Mario Puzo

Úžasná. Krstnému otcovi ,,nemožno odolať". Neuveriteľne prepracovaný príbeh, postavy, prostredie... V komentároch bolo povedané už asi všetko. Ja len dodám, že sa k nemu určite vrátim a teším sa na film. :D

07.01.2018 5 z 5

Index strachu Index strachu Robert Harris

Pre mňa nečakané prekvapenie, program, ktorý prevzal moc. Nie, že by som sa s touto témou nestretla predtým, ale tu som to jednoducho nečakala. Mrazivé prekvapenie prinieslo aj jeho záverečné víťazstvo, ale sklamal ma veľmi rýchlo odbavený osud ostatných postáv. Burze a financiám vôbec nerozumiem, ale napriek tomu ma tieto časti nenudili. :) A s pojmom strach sa tu pracovalo veľmi pekne.

02.01.2018 4 z 5

Odbila 13. hodina Odbila 13. hodina Dušan Fabian

Možno takémuto hororu skrátka nerozumiem, ale pre mňa len neznesiteľná nuda a mierne znechutenie.

29.12.2017 1 z 5

Zbohom, moja krásna Zbohom, moja krásna Raymond Chandler

Ľahulinký príbeh, som zvyknutá na náročnú klasiku, takže priehľadný a na tvrdšie thrillery a horory, takže nie veľmi šokujúci. Ale ten jazyk... slovné spojenia, prirovnania, metafory... tak neuveriteľne omamné, sladké, chvíľami trpké, chvíľami štipľavé až zapáchajúce... ale fantastické... Prirovnám k potešeniu z čítania básne... a napokon je naozaj vtipný :D

29.12.2017 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Krásny, nevinný príbeh. Roztomilé obrázky.

11.12.2017 4 z 5

Obětní beránek Obětní beránek Daphne du Maurier

Začiatok príbehu sa zdá úžasný, má potenciál. Niečo ako Princ a Bedár v novoveku. Príbeh postupne upadá. Hlavný hrdina má obrovské možnosti a miesto toho aby ich využil, rieši samé zbytočnosti. Koniec nemastný, neslaný. Autorke našťastie ostáva schopnosť pútavo vykresliť ľudské charaktery.

11.12.2017 3 z 5

Mlčanie jahniat Mlčanie jahniat Thomas Harris

Skvelý thriller. Nechutné vraždy, zložité pátrania, príjemná hlavná hrdinka. Vrah výnimočný aj na dnešné pomery. A doktor Lecter posúva príbeh aj o 4 priečky vyššie. Jeho vtipnosť, inteligencia, zmysel pre umenie a čudný vzťah k hlavnej hrdinke nútia určitým spôsobom obdivovať aj jeho krutosť, ktorá nemá obdoby. A napokon sa tešíte z jeho úteku spolu s ním. Netreba zabúdať na bezpečnostné opatrenia okolo neho, tie ma naozaj upútali.
Koľko súčasných thrillerov sa na tento podozrivo ponáša...

11.12.2017 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Typická dobrá oddychovka. Príjemný príbeh, ktorý ničím neurazí, ale ani nedostane do extázy. Typické pátranie v starých dokumentoch, prekrývanie minulosti a prítomnosti, nedorozumenia v láske. Všetko tu už bolo. Happyending v najhlbšom slova zmysle.

11.12.2017 4 z 5

Dáma z Monsoreau Dáma z Monsoreau Alexandre Dumas, st.

Príjemný príbeh, až priveľmi jednoduchý, zaujímavé postavy. Len koniec bol trochu nejednoznačný a neuspokojivý.

29.11.2017 4 z 5

Malá Dorritka II. Malá Dorritka II. Charles Dickens

Prvý diel je prekrásny a druhý ešte krajší. Postavičky sú ešte rozmanitejšie, farebnejšie a zábavnejšie. Dej má rýchlejší spád a zhruba v polovici sa začnú riešiť jednotlivé problémy. Všetkých zlých stihne trest, všetci dobrí budú odmenení, všetky ťažkosti sa urovnajú a dlhočizný zložitý príbeh sa končí ako najlepšia rozprávka.

02.11.2017 5 z 5

Strašidelný dům – duchařské povídky Strašidelný dům – duchařské povídky Charles Dickens

Asi som čakala niečo ...strašidelné... Koniec možno trošku je, ale hlavne je čudný... A celkovo sa zdá, že som nepochopila zmysel knihy, utešuje ma to, že nie som jediná...

31.10.2017 2 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Prekrásna kniha... Všetko, čo by ste požadovali od viktoriánskeho románu snov. Priam hrôzostrašný a zároveň krásny príbeh večnej nevesty ma veľmi potešil. Pipiva láska ku dievčine, ktorá bola vy vychovaná tak, aby ničila mužov je originálna. Hrozivá tvár anglickej justície má aj svoju prívetivejšiu tvár v podobe veľmi svojského obhajcu a jeho tajomníka. A nesmierne som si vychutnala, keď Pip ukázal všetkým hnusným príbuzným a vyšvihol sa na pána. :D Niekoľko zvratov, ktoré som naozaj nečakala a na konci poriadne prekvapenie. :D A to všetko Dickensovym neopakovateľným, podrobným, vtipným až sarkastickým štýlom ( dokonalé je predstavenie Hamleta, smiala som sa nahlas, keď som ho čítala) a s jeho nezabudnuteľnými figúrkami. A za odmenu, že ste prečítali tak hrubú knihu, vás čaká nádherný koniec.

31.10.2017 5 z 5

Tono-Bungay Tono-Bungay Herbert George Wells

Zo začiatku sa mi ťažko čítala, autor rozpráva útržkovito, rozvláčne veľa odbočuje a prezrádza dôležité zvraty dopredu. Postupne ma príbeh upútal. Strýko hlavného hrdinu sa z malej lekárne šplhá stále vyššie a sťahuje sa do čoraz prepychovejších domov až kým nedospeje k svojmu zániku. Jeho teta je nezvyčajné vtipná osôbka, na ktorej som sa niekoľkokrát nahlas zasmiala, napriek tomu, že v tomto diele sa zďaleka nekladie taký dôraz na humor ako v iných autorových prácach. Pútavo vykreslený je aj ľúbostný život hlavného hrdinu, jeho manželka, s ktorou sa rozviedol a láska z detstva, ktorú sa mu nikdy nepodarilo úplne získať. Význam diela už veľmi výstižne popísal užívateľ Kozel. Knihu rozhodne odporúčam.

14.10.2017 5 z 5

David Copperfield uvádí Neuvěřitelné příběhy David Copperfield uvádí Neuvěřitelné příběhy * antologie

Príbehy, ktoré priamo alebo celkom nepriamo súvisia s mágiou na javisku. Lepšie aj horšie. Spomeniem len niektoré, ktoré ma oslovili. Záhada nech zostane záhadou sa mierne pohráva s vyvolávaním duchou, no aj s vierou, že láska pretrvá aj po smrti. Celkom maličký chrobáčik je zúfalo desivá a zúfalo smutná pravda o tých, čo sa pokúšajú nájsť vysvetlenie smrteľnej choroby blízkeho. Diamanty nie sú večné vtipný a inteligentný neskutočný príbeh o hľadaní strateného pomocou mágie. Poviedka od F. P. Wilsona s nezapísateľným názvom o tom, čo by sa stalo, keby sme mohli mať úplne všetko, čo by sme chceli. Ale najviac sa mi páčila Zmluva s diablom - Hazardný hráč, ktorý uzavrel s diablom dohodu, že mu každý rok prinesie do pekla 10 duší, za čo ho diabol nechá o rok dlhšie žiť, hrá karty s farárom o tieto duše, pričom ak kňaz zlyhá, príde aj o svoju vlastnú. Nemôžem dať plné hodnotenie, pretože niektoré poviedky sa mi vyslovene nepáčili.

10.10.2017 4 z 5