ChristineDaee ChristineDaee komentáře u knih

Klub bitkárov Klub bitkárov Chuck Palahniuk

Výborná. :D Odporná, dojímavá, krvavá a nemravná. Stelesňuje všetko, čomu sa slušný človek radšej vyhne. Ale zároveň je neobyčajná, krehká, poetická a dojímavá. Spôsob rozprávania je výnimočný a jednému trvá dlho zorientovať sa, ale keď sa to podarí, stojí to za to. :D Súhlasím s užívateľom J_D, odteraz budem do reštaurácie aj kina chodiť veľmi obozretne. :) Film je úžasný, ale vite ako sa to má robiť... Určite si knihu prečítajte prvú ! :)

23.05.2018 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Ďalšia z Kingovych naozaj čítavých kníh. Dorazila som ju za dva dni. :) Nejde o super strašidelné dielo. Výnimka sú prachoví zajačikovia, keď som si na nich spomenula v noci, keď som sa šla napiť, zrýchlila som skoro do behu ! :D Inak dielo vnímam ako srdcervúci príbeh ženy, ktorá robila to, čo každá matka, ktorá by bola v tak príšernej situácii. Jazyk je veľmi šťavnatý a na čitateľa čakajú veľmi otvorené reči o sexe a vylučovaní. Priznajme si, že pracujúca žena nemá čas na niekoho brať ohľady. :D Kniha, na ktorú sa nedá zabudnúť.

23.05.2018 5 z 5

Vánoce nebudou! Vánoce nebudou! John Grisham

Zo začiatku ako zvrátená verzia Vianočnej koledy. Oslavovať Vianoce nie je dobré, ale ZLÉ ! :D Potom sa všetko zvráti a čitateľ nevie, na čom je. Boli susedia zlí, či dobrí ? Mal pravdu manželskí pár alebo nie ? Dodám, že mnohí z nás majú radi vianočné nákupy... aspoň zozačiatku :) Čítala som len kvôli Výzve.

23.05.2018 2 z 5

Portrét Doriana Graya Portrét Doriana Graya Oscar Wilde

Portrét Doriana Graya nie je kniha o zle, aj keď ho v duchu radím k svojim obľúbeným viktoriánskym hororom. Je to kniha o kráse. Je neobyčajne opojný, sladký, neodolateľný. Zvlášť nádherný je úvod, ktorý, podľa mňa, udáva veľmi výstižný pohľad na umenie a jeho odporcov. A prvá kapitola, kedy sa vždy nanovo nechám omámiť príťažlivými paradoxmi lorda Henryho, ktoré sú často zámerne nepravdivé a práve tým tak pôsobivé, jemnými, nezvyčajnými replikami maliara Basila a nadpozemskou krásou Doriana, ktorý je vtedy skôr predstava ako človek. Všetko sa to odohráva za letného večera a vy cítite vo vzduchu orgován, sedmokrásky a letný vietor. V celom diele asi nie je príťažlivejšia kapitola. Dej ale stále popisuje mnoho, krásy, ktorú postupne zastiera zlo. Lebo zlo je odpudivé. Sluhovia ho spoznali len podľa prsteňov. Jeden z najsmutnejších a najdesivejších koncov za celú históriu literatúry.

11.05.2018 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Dej sa mi zdal o niečo pomalší a nudnejší, ako by som chcela, ale stále to je dobrá kniha. Najpôsobivejšie je rozhodne naozaj brutálne násilie, ktoré je vykreslené tak sugestívne, že CÍTITE ako sa to deje vám. Aj chvíle, keď sa popisuje postupný rozklad zápornej postavy z hlavy tak ľahko nedostanete. Slabšie 4*.

01.05.2018 4 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Nudné. Pomalý dej. Priveľa neprirodzených prirovnaní. Nezdá sa vám čudné, že kňaz, ktorý by mal mať celkom inú slovnú zásobu, používa rovnaké prirovnania ako hlavná hrdinka ? Papierové postavy. Hlavná myšlienka knihy: zavrhnite kresťanstvo a vráťte sa k pohanským zvykom, ak ste chorý, kašlite na to a prežierajte sa, manželstvo je zastarané a najlepšie je len za jednu noc si nechať spraviť decko od dobrého chlapa, kresťania zakazujú svojim deťom stýkať sa so starými rodičmi, moderne sa obliekajú a podpaľujú cudzí majetok. Niekto tú knihu miluje práve z týchto dôvodov, ale, prepáčte, ja nie.

01.05.2018 2 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Toto je kniha, ktorá sa neobyčajne ťažko hodnotí. Z niektorých komentárov sa dá vyvodiť, že ide o prekrásne poetické dielko o veľkej špinavosti, autor používa ,,krásny a bohatý jazyk'' a ,,mistrovský sloh''. Pod niečím takýmto si predstavím ,,Portrét Doriana Graya'' alebo Burtonove filmy, ale táto kniha očakávania tohto smeru nespĺňa. Sloh je pekný, ale často veľmi uťahaný, niekedy množstvo neslovesných viet pripomína nákupné zoznamy. Francúzština je tiež len na škodu veci. Prvá polovica viac-menej odporná a druhá nudná. Súhlasím, že Lolita je podivné dieťa, papierové a tvrdím, že Humbert ju zničil a pokazil a rozhodne to nebola jej vina. Najkrajšie sú drobné epizódy každodenného života a niektoré z komparzových postavičiek, ktoré sa mihnú dejom. Udivuje ma, že všetky posledné komentáre písali ženy. A v hĺbke duše si myslím, že tie, ktoré sú tak natešené týmto dielkom, musia byť podivné bytosti. Autora si vážim kvôli záveru, ktorý som neočakávala, t.j. Humbert nezabil Lolitu ani jej muža a dokonca jej dal peniaze. Najkrajší moment knihy. Knihu si treba prečítať, aby ste vedeli, o čom všetci hovoria. :)

22.04.2018 3 z 5

Prelet nad kukučím hniezdom Prelet nad kukučím hniezdom Ken Kesey

Pacienti na psychiatrickom oddelení trpia despotickou nadvládou ,,Veľkej sestry'', ich každodenný život je jednotvárny, pravidelný a bolestivý. Toto ale naruší výnimočný, nespratný a divoký, no absolútne príčetný McMurphy, ktorý sa sem dostal, pretože dúfal, že mu bude poskytnutá lepšia starostlivosť ako vo väzení. Onedlho medzi ním a hlavnou sestrou začína boj na život a na smrť. Veľa smiechu cez slzy. Ustavične vyčkávate, čo nové vyvedie a bojíte sa ČO sa mu môže stať. Pacienti sú stále šťastnejší a odvážnejší a McMurphy sa navidomoči stráca a bledne. Záver sa dá teda vytušiť, je bolestivý, ale dobro zvíťazilo. Postava náčelníka Bromdena a jeho smutného detstva dodáva príbehu odraz westernu. Film je výborný, chýba mi tam McMurphyho ranné pobehovanie v prvý deň na oddelení aj jeho opakované rozbíjanie skla, no inak som veľmi spokojná. Jack Nicholson podal úžasný výkon (môj obľúbený herec :D) a vlastne ho podal aj každý, kto sa vo filme len mihne. A, samozrejme, koniec v knihe je smutný, koniec vo filme je KATASTROFA, spôsobil mi záchvat plaču !

18.04.2018 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Úvod je dlhý, pomalý a zložitý, ale na rozdiel od väčšiny komentárov, ma veľmi zaujali a pobavili aj časti o reklamnom biznise Donninho manžela a celá aféra s malinovočervenými vločkami. Manželské problémy sú o niečo menej pútavé. Zápletka o matke a dieťa uväznených v aute kvôli besnému psovi je realistická a nepríjemná. V poslednej tretine sa dej rozbehne míľovými krokmi. čitateľ je schopný predať svoju dušu, aby uľahčil tím dvom v utrpení alebo k nim aspoň dostal mobil. :) Ustavične sa objavujú nové možnosti záchrany, ktoré rovnako rýchlo zlyhávajú. Za najdesivejšiu časť knihy považujem ,,netvora'' v Tadovom šatníku. Tiež máme v spálni veľkú skriňu a v noci sa okolo nej pohybujem veľmi opatrne. :) Zaujímavé je, že teda za útokmi inak veľmi dobrosrdečného Cuja nie je len besnota, ale aj niečo väčšie a temnejšie, niečo ako Hotel v Žiarení alebo niečo ako TO. Prastaré ZLO.

15.04.2018 5 z 5

Stephen King - Mistr strachu Stephen King - Mistr strachu Lisa Rogak

Takže, píše sa tu, že King nemá rád titul ,,Mistr strachu'' ani podobné pomenovania a keď ho chcú fotiť s farebným filtrom alebo výraznými tieňmi, vždy ODÍDE. A teraz znovu mrknite na obálku knihy. :D Inak bolo dielko pomerne čítavé, aj keď pozbierané z každého dostupných zdrojov.

08.04.2018 3 z 5

Nočná zmena (14 poviedok) Nočná zmena (14 poviedok) Stephen King

Lepšie aj horšie. Najviac ma zaujali poviedky s originálnymi hrôzami ako Šroťák a Náklaďáky. Čo keby stroje prestali slúžiť svojim stvoriteľom ? Výborné sú aj tie s veľkou dávkou čierneho humoru napríklad Bojište, Nekuřáci a.s. A tie, ktoré tu už boli v iných podaniach, ale toto spracovanie je desivejšie ako predošlé - Šedá hmota, Děti kukuřice, Kostlivec, Já vím, co potřebuješ. Od tejto chvíle si budem dávať pozor na veľkú skriňu v spálni, na potraviny, ktoré by mohli byť po záruke a najmä na kukuričné polia. :D Za slabšie považujem Jahodové léto, Muž, který miloval květiny a za najslabšie Žena v pokoji. V konečnom dôsledku kniha od ktorej sa nedá odtrhnúť. :D

08.04.2018 5 z 5

Fantomas Fantomas Pierre Souvestre

Takže, ako tu bolo spomenuté, kniha má spoločné s filmom akurát mená. Juve aj Fantomas sú obaja veľmi inteligentní, vo výbornej fyzickej kondícii a neobyčajne krásni (ako je ustavične zdôrazňované). Fantomas má milenku, ktorej je schopný zniesť modré z neba a dcéru Helenu, ktorá pred ním vytrvalo uteká a tým mu spôsobuje veľkú bolesť. Kniha má miestami až mierne gotickú atmosféru - ,,noční fiakr'', ktorý sa používa na prevoz obetí vraždy, výroba kostier z neznámych mŕtvol, Fantomas prekvapí šľachtičnú v kúpeli, Fantomasovo vyčíňanie v obchodnom dome (z rozprašovača na voňavku strieka kyselina, v topánkach sú ukryté britvy...), Fantomasov pobyt vo väzení a jeho útek a viaceré brutálne vraždy - to sú zároveň najlepšie časti. Keď príde k logickej výstavbe deja, kniha často pokrivkáva, postavy konajú neprirodzene, najmä Fantomasovi známi z podsvetia sú často detinskí. za najslabšie pokladám ustavičné maskovanie postáv, vďaka ktorému majú všetky problémy príliš jednoduché riešenia. Knihu tvoria tri časti, medzi ktorými ich pomerne veľa chýba a ani posledná nie je konečná. Za najlepšiu považujem už spomenutý ,, Noční fiakr ''. Bolo by pekné mať aj film užšie vychádzajúci z tohto dielka.

01.04.2018 4 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Vynikajúca kniha. Salvatore Guiliano je niečo ako taliansky Jánošík a bolo pre mňa úžasné potešenie sledovať jeho zápas s vládou, úradmi a mafiou. Dej je veľmi svižný, plný nečakaných zvratov a nenechá čitateľa ani na chvíľu vydýchnuť. Postavy sú vynikajúco vykreslené a poteší aj podrobný popis života na Sicílii v povojnových rokoch so všetkými zvykmi, poverami a zásadami. Nádherná príroda a jemná stužka romantickej lásky, prepletená príbehom dokresľujú toto vynikajúce dielo. Vytknúť by sa možno dalo mierne zveličenie všetkých postáv, ich moci, či bezmocnosti a výrazná ,, čierno - bielosť príbehu", lenže práve tie podčiarkujú rozprávkový nádych diela. Môžeme si z neho vziať ponaučenie aj teraz, napokon politici sú všade rovnakí, či už v Taliansku, na Slovensku alebo v Čechách... Sicílčan sa mi páčil rovnako ako Krstný otec a vrelo odporúčam.

29.03.2018 5 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Moja slovenčinárka opísala túto knihu ako príbeh rozmaznaného fagana z bohatej rodiny. Ja som ju vnímala ako dojímavú spoveď mladého človeka, ktorý si nedokáže nájsť miesto vo svete, ktorý je oveľa horší a nezmyselnejší, ako by mal byť. Samotná myšlienka o chytaní detí v žite je taká bolestivá a zároveň sladká, že len kvôli nej sa oplatí knihu prečítať. Hrdinove názory sú veľmi svieže, často pravdivé a často vtipné. Určite si ju prečítam po druhý raz v originály, lebo preklad ju zrejme ukracuje o veľa. Pozn: Po prečítaní komentárov vidím, že pravdu som mala ja aj moja slovenčinárka.

25.03.2018 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Prišla som domov skôr a ušetrený čas som chcela využiť čo najlepšie a porobiť všetko, čo som už dlhšie odkladala. Ale predtým som sa chcela polhodinku zrelaxovať pri mojej ďalšej ,,kingovke''. Nevinný relax sa onedlho zmenil na príšerný zápas o život. Autor ma spoľahlivo vtiahol do Annienho špinavého domu. Spisovateľ a jeho najväčšia obdivovateľka žili a dýchali priamo pred mojimi očami. Pri desivom a nesmierne nechutnom mučení som sa strhávala a dokonca ma naplo. Keď sa Paul prestával ovládať a nepríčetne sa chichotal a mne ušlo jedno - dve uchechtnutia. Práca musela ísť bokom, pretože som ho tam nemohla nechať ani minútu dlhšie, museli sme utiecť ! Po dočítaní som sa pustila do žehlenia, ale stále ma pokúšalo skontrolovať, čisa za dverami neskrýva robustná žena, zvierajúca sekeru... Ohromné, neprekonateľné dielo.

23.03.2018 5 z 5

Shirley Shirley Charlotte Brontë

Nádherný príbeh o láske na pozadí robotníckych povstaní. Cary je sympatická hrdinka, ktorej sa dá odpustiť priveľká dokonalosť v niektorých oblastiach. Sama som v spoločnosti nesmierne bojazlivá, preto je mi ešte bližšia. Shirley som na druhej strane znenávidela (zvyčajne presne takých ľudí nemám rada v skutočnom živote :)). Richard je záhadný a trošku temný už, teda veľmi pútavý. :D Samozrejme, že dej je pomalý a opisy citov detailné a zveličené, lenže TO je romantizmus, taký, aký má byť a aký ho mám rada. Nesmiem zabudnúť na postavy kaplánov, ktoré sú vykreslené vynikajúco s veľkou dávkou irónie, čo možno prirovnať k štýlu Austenovej. Menej pútavé dielo ako Jana Eyrová, ale stále veľmi pôsobivé.

21.03.2018 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Pod takýmto vzťahom chlapca so so skoro štyridsiatničkou som si vždy predstavovala niečo nechutné, kniha ma nepresvedčila o tom, že to tak nie je, ale nechala ma rozhodnúť sa, preto ju vysoko oceňujem. Áno, bol s ňou šťastný, ale už nikdy si nedokázal vytvoriť funkčný vzťah s inou ženou. Bola to jej vina ? Môžete si vybrať. Samotné úvahy o hrôzach nacizmu a ako sa s tým majú vyrovnať potomkovia sú veľmi pôsobivé a odôvodnené. Veľmi ma zaujali ,,prestrihy'' do minulosti, boli neuveriteľne plastické. Hrôza a špina sú jemne prepojené s krásnou prírodou, dobrými knihami a porozumením. V diele boli dva dejové zlomy, ktoré so mnou otriasli, ale nebudem ich opisovať, ak to bude čítať niekto, kto sa na knihu len chystá. Knížočka na jeden deň, ktorá s vami ostane do konca života.

15.03.2018 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Nádherná, desivá, ale najmä nesmierne smutná kniha. Frankensteinove utrpenie, zúfalstvo, seba obviňovanie a smútok sú obrovské, ale napriek tomu zostáva až do konca sebecký, odmieta pomôcť svojmu vlastnému výtvoru. Mal mu predsa nájsť miesto, kde by mohol bývať, starať sa o neho, naučiť ho, čo treba a zoznámiť ho s ľuďmi - zároveň by bol dôkazom úspechu jeho experimentu. :D Na druhej strane je oveľa bolestivejšie sledovať ,,Netvora'' ako sa snaží začleniť do ľudského spoločenstva, no za všetko dobro sa mu odvďačia len zlom. Jeho správanie je teda pochopiteľné - aj keď mierne prehnané. Oplatí sa vidieť staré spracovanie s Karloffom aj film Frankenstein Mary Shelleyovej. Oba majú niečo do seba, ale kniha je najlepšia. :)

13.03.2018 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Zvyčajne mám rada Kingove dlhé úvody, ktoré nám predstavia psychológiu postáv, ale tentoraz ich bolo trochu priveľa. Baviť som sa začala až poslednej tretine. Autor síce nehanebne okráda Dracula, ale veľmi sa mi páčilo klasické poňatie upírov s krížmi, ružami a svetenou vodou. A Dracula, pardon, Barlow, bol nádherne vystihnutý. Len jedna výhrada - upírom sa nestaneš za jednu noc. Ale chápem, že toto autor potreboval na to, aby bola porážka upírov ťažšia. Záverečná likvidácia upírov bola pekne vymyslená.

03.03.2018 4 z 5

Naozaj úžasný príbeh s nádhernou atmosférou zahmlených tmavých londýnskych uličiek a sliepňajúceho mesačného svetla. Dej sa rýchlo a neodvratne stupňuje k tragickému záveru a ani na okamih nespomalí. Postava Jekylla a Hydea je určitým zvráteným spôsobom príťažlivá a zároveň je to výstražný prst, ktorý môžeme chápať rôznymi spôsobmi ak začneš fajčiť/brať drogy/kradnúť/zabíjať/klamať už s tým nedokážeš prestať, aj keď budeš chcieť alebo s tebou navždy ostanú následky. Mám zvlášť rada Hydeove stretnutie s Laynonom, lebo v mnohých filmových spracovaniach sa Hyde a Jekyll chápu ako dvaja úplne rozdielny ľudia, ktorí len žijú v jednom tele a často ani nevedia, čo ten druhý robí, ale Hydeov prejav v tejto časti dokazuje, že to stále JE Jekyll, ktorého vždy rozčuľoval Laynonov postoj k jeho výskumom a po prvý raz nemá problém, otvorene sa vyjadriť a užíva si svoj triumf. Úžasný je aj záver, kedy je Jekyll vo forme Hydea ukrýva vo vlastnom dome, pred vlastným služobníctvom a vlastným priateľom. Samozrejme, napriek všetkému sú Jekyll a Hyde aj rozdielny ľudia. Moja učiteľka na základnej škole zvykla hovoriť, že keby bol niekto aj celkom taký istý ako ty, ale líšil by sa len jednou vlastnosťou, už by si to nebol ty. :) Chcela povedať, že sme každí originálny, ale platí to aj v tomto prípade. Oplatí sa vidieť film z roku 1931 s F. Marchom, remake z roku 1941, Mary Reilly a muzikál Jekyll and Hyde - je vynikajúci. Skalopevný fanúšik si môže pozrieť aj nemý film, niektoré okolnosti sú tam pekne zachytené. Ostatné spracovanie sú viac-či menej príšerné. A kto si chce precvičiť angličtinu, môže si prečítať Mary Reilly v originály. Ide o denník Jekyllovej slúžky, ktorý nemení nič z pôvodného príbehu, len ho dopĺňa. Bola do Jekylla zaľúbená. :)

03.03.2018 5 z 5