čef čef komentáře u knih

Poslední světlo Poslední světlo Alex Scarrow

Literárně velmi zdařilé, myšlenkově velmi úderné a napínavé. Skutečně jsme přežraná společnost citlivá na kdovíjaké poruchy - klimatu, energetických zdrojů a bůhví čeho ještě. Dá se s tím ale vůbec něco dělat kromě přípravy každého na to nejhorší? Hlavně se nenechat otrávit a doufat v nejlepší!

20.02.2012 5 z 5

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Kvalitní detektivka s posláním. Velký bratr je za dveřmi.

19.02.2012 5 z 5

Seznam Seznam Steve Martini

Źajímavá zápletka situačně velmi dobře vygradovaná s excelentně dávkovaným napětím. Nechápu proč je tento autor u nás méně známý než podobní autoři stejného žánru jako Grisham apod.

10.02.2012 5 z 5

Tkadlec Tkadlec Stephen Baxter

Asi nejlepší část tetralogie i když také dle mého názoru trpí jistou nepřehledností a množstvím nepříliš významných epizodních postav. Hlavní téma tetralofie je originální, autor však z něj mohl asi vytěžit více. Síla celého díla je v historických reáliích, slabinu vidím v relativně povrchním odůvodnění jednání a charakterů postav. Na to by však autor asi potřeboval, vzhledem k jejich množství, několik dalších dílů. S historickou fabulací alternativního vývoje 2. WW, jakož i s hlavním sci-fi prvkem, na kterém jsou romány postaveny, se nemohu ztotožnit, ale jde o zábavu a poučení a toho se mi dostalo, i když ne v takové míře jakou jsem očekával.

01.02.2012 4 z 5

Bez výčitek Bez výčitek Tom Clancy

Napětí a zápletek na několik románů. Hlavní hrdina neohrožený a spravedlivý zabiják, který se však dopouští i hrubých chyb. Tento thriller nemá chybu, odcházíme od knihy spokojeni jak jsme jim to zase nandali.

27.01.2012 5 z 5

Mořeplavec Mořeplavec Stephen Baxter

Kniha, kterou není jednoduché číst. Mnoho zajímavých historických reálií a detailů, trochu postrádám práci s napětím a větší prokreslení psychologie a motivací postav . Chvílemi trochu nepřehledné a komplikované. Rozhodně méně atraktivní než kniha druhá - Dobyvatel.

27.01.2012 3 z 5

Dobyvatel Dobyvatel Stephen Baxter

Neobvyklý román určený hlavně pro ty, kteří se zajímají o ranou historii britských ostrovů. S ohledem na velké dějinné rozpětí zde samozřejmě nemůže být jeden dobře čitelný hrdina, s kterým je možno se snadno ztotožnit nebo ho nenávidět, postavy nemohou být podrobně prokresleny, epizody důsledně provázány. Román je postaven na důsledném poznání předurčeného plynutí času a dějinných souvislostí. Pro čtenáře se zájmem o historické detaily není rozhodně tato kniha zklamáním, nýbrž velmi dobrou šancí na pochopení historických vztahů severních národů Evropy a příčin jejich vzestupu v následujících stoletích.

15.01.2012 5 z 5

Ve vyšším zájmu Ve vyšším zájmu Ken McClure (p)

Detektivka trochu jinak, neschematicky. Pointa neotřelá, s mírně otevřeným koncem.

12.01.2012 5 z 5

Nula stupňů volnosti Nula stupňů volnosti Jeffery Deaver

Příjemná bondovka, která neurazí a pobaví. Mám ale takový pocit, že od Fleminga měl Bond větší švih. Tady mi závěr připadl nastavovaný.

08.01.2012 4 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Ano, skvělý román to jistě je, jenom bych poněkud hnidopišně opravil, nikoliv z doby dobývání Divokého západu, tento motiv není jistě rozhodující. Tato doba byla již také poněkud pryč, konaly se víceméně jen lokální drobné potyčky, vynecháme-li samozřejmě Little Big Horn atd., s celkově dávno již historicky poraženými Indiány, kteří již delší dobu nebyly schopni čelit trvalému přílivu bělochů. Tuto dobu Američani spíše nazývají průmyslovou revolucí a obdobím občanské války. Jinak je kniha velmi povzbudivá, podobně jako i v ostatních románech autora, dává čtenáři jasnou zprávu, že cílevědomé úsilí se musí dlouhodobě vyplatit.

31.12.2011 5 z 5

Pevnost Pevnost Bernard Cornwell

Nemohl jsem se odtrhnout, dočítal jsem o půl druhé v noci. Pro zájemce o anglosaskou historii je Cornwell jednička.

28.12.2011 5 z 5

Vedra Vedra Lee Child

V knihách tohoto typu nelze hledat hluboká filosofická sdělení. Kromě obligátního postulátu, že proti zlu se bojuje všemi prostředky však máme vždy při čtení jistotu jako při sledování nejlepších Seagalových nebo Chuckových filmů - zlo nemá nejmenší šanci. A to je dobře - moc to všichni potřebujeme.

25.12.2011 5 z 5

Vraždy ve stínu ďábla aneb Kritika zločinného rozumu Vraždy ve stínu ďábla aneb Kritika zločinného rozumu Michael Gregorio

Tato kniha mne opravdu nadchla - úžasný historický rámec, inspirující filosofické myšlenky Immanuela Kanta a hluboká psychologie hlavní postavy a to vše zabaleno do velmi poutavého příběhu! Kniha prostě ke mně přišla v pravý čas, což se bohužel neděje příliš často.

23.12.2011 5 z 5

Proud času Proud času Michael Crichton

Autor pravděpodobně překonal rekord vyváznutí hrdinů z rozmanitých smrtelných nebezpečenství na stránku. Nicméně některé myšlenky jsou opravdu inspirující a už jen kvůli historickým reáliím 14. století stojí kniha za přečtení.

18.12.2011 4 z 5

Černoch z lodě Narcissus / Tajfun Černoch z lodě Narcissus / Tajfun Joseph Conrad

Všestranně zajímavý pohled do života námořníků 19.století. Hluboké psychologické postřehy jenání v mezních situacích.

14.12.2011 4 z 5

Appaloosa Appaloosa Robert B. Parker

Originální kovbojka, kterou stojí za to číst. Film je asi stejně dobrý jako kniha, což není vůbec samozřejmé.

11.12.2011 5 z 5

Sharpova pevnost Sharpova pevnost Bernard Cornwell

Velmi napínavé a poučné líčení dalších bitev budoucího lorda Wellingtona. Doporučuji všem milovníkům historické literatury.

06.12.2011 5 z 5

Souboj šamanů Souboj šamanů Gary Gabelhouse

Čtenář musí hodně snít, v této knize o "snění", aby ji mohl alespoň trochu akceptovat. Ještě,že je Afrika stále atraktivní. Autor mohl vytěžit asi více.

02.12.2011 4 z 5

Spravedlnost v Divine Spravedlnost v Divine David Baldacci

Dobře napsané, napínavé. Musím si přečíst předchozí epizody.

30.11.2011 5 z 5

Kráter Kráter Douglas Preston

Jedna ze známých variant sci-fi ozvláštněná originální reakcí "lidstva" na nebezpečí. Poutavě podáno, ale chybí zde něco navíc, třeba nějaké reálie pro co bych si chtěl knihu přečíst znovu.

27.11.2011 4 z 5