padajicidvere padajicidvere komentáře u knih

Z kostí a inkoustu Z kostí a inkoustu Rachel Caine (p)

(SPOILER) Je to naprosto zvrácené, že něco tak samozřejmého jako jsou knihy, psaný text, všem volně dostupné, to vše by bylo nelegální. Šílené. Je absurdní, že zachovávají pouze originály a v případě jejich případného zničení mají přednost před lidmi. Přitom z logiky je přece jasné, že stačí knihtisk, aby bylo tolik textů, že by jejich zničení ve městě nevadilo.. originál a kopie po celém světě to jistí.

To, že Jess pochází z rodiny pašeráků a pořád slepě věří v dobro Knihovny, mi nešlo na rozum. Kde bral ten optimismus? Přece bylo nad slunce jasné, že taková instituce bude zvrácená. To stejné s paliči. Ti, co knihy milovali jim nerozuměli. Upřímně jsem paliče chápala, raději dílo zničit, aby měl člověk šanci, když odmítají pokrok.

Železná věž působí jako dojící stanice, množírna talentů. Je to nechutné..

Upřímně jsem doufala, že T. přežije.. byl skvělý ve své laskavosti a bezprostřednosti.

07.12.2022 4 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

(SPOILER) Oddechovka, která mě od začátku začala bavit. Bohužel po půlce už mi tak sympatická nebyla, kvůli zdlouhavému monologu protagonistky. Více dialogu by nebylo na škodu.

Co se týče absurdní povahy Avy, byla mi sympatická. Je to koření, které není úplně běžné.

Zvláštní mi přišel Avin vztah s rodiči. Čekala jsem, že dojde k nějakému vývoji..nebo že jim alespoň vysvětlí, jak vnímá jejich chováni.

No a ten její Chris. Já vám nevím, ale k někomu takovému bych se vracet nechtěla. Vlastně jí dal najevo, že se jí před ostatními nezastal, že se vedle ní někdy cítí trapně, až se za ni stydí. A to jejich první rande..to jako vážně mu to prošlo? Takže proč ji měl rád, když pro něj byla "moc"?

03.12.2022 2 z 5

Čokoládovna Čokoládovna Maria Nikolai

Příběh se snadno čte a čokoláda dělá ohromné chutě, musela jsem si dát Mon Chéri na uklidnění.. nicméně některé pasáže z pohledu jiných osob, než byla J., bych klidně vypustila. A naopak bych přidala víc romantiky mezi protagonisty. Pokud ale touto úpravou ruším koncept rodinné ságy, asi to není žánr pro mne.

Každopádně Victor byl zlatíčko. Která by se do něj nezamilovala?

01.12.2022 4 z 5

Čaroprávnost (limitovaná sběratelská edice) Čaroprávnost (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Mistr pera.

Je to pořád stejné, jak víte, že to nejde, když tomu nedáte šanci? Ať už ženám (ve školách, v zaměstnáních, ve volbách..) nebo chemickému pokusu atd.

Bavila mě jak Bábi svou houževnatostí a hlavologií, tak E. svou neochvějnou logikou a odvahou.

Je to vlastně příručka do života pro každého. Praktické rady, jak udělat patřičný dojem na určité lidi. Mít vědomosti tam, kde jiným schází. Nedat se zastrašit tradicí ani úzkoprsými figurkami. Ale hlavně, ne věřit, ale vědět, že pokud nejsme jako druzí, není to chyba, ale dar.

28.11.2022 5 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

(SPOILER) Jde poznat, že se jedná o autorčinu starší knihu, jednoduššího stylu a ne úplně propracovanou. Nápad je sice hezký, ale kniha je v mnoha směrech slabá a nedotažená.

Osobnost Isobel a mnoha dalších postav nejsou úplně důvěrně popsány. Stejně tak Havran. Dozvídáme se jak se mají rádi, co se jí na něm povrchově líbí, sem tam něco i niterně, ale neznámé jejich prožitky při činech, pozadí jejich životů.

Havran sám o sobě působí jako přerostlý puberťák. Místy má je výbušný jako Etna, pak zase nešetří nadržeností, a na závěr je z něj roztomilý moula. Je skutečně tak prázdný, jako víly v jeho světě. Proto nevěřím ničemu, co se má citu podobat. Nevěřím příběhu, emocím, děsu při útěku, bolesti při ponížení..a jejich lásce už vůbec ne. Jsou jako Romeo a Julie, povrchní dětská, sobecká láska, která nezná hlubších citů a řešení, i když tady je závěr šťastný.

I když se napětím od začátku příběhu nešetří, děj se mi i tak vlekl. Vlastně jsme skoro dvě třetiny děje v lese, který se jen proměňuje.. hrozná nuda. Žádné budovy, monumenty, aspoň most..nic.

Co jsem ale ocenila, tak víly a jejich podstatu. Tu prohnilost, pokrytectví a prázdnotu. Bylo to něco jiného, nového, než jako u Krutého prince a Dvorů.

26.11.2022 2 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

(SPOILER) Nesta je božská. Tak tvrdá, krutá k sobě a k ostatním. Neodpouští slabost sobě, ani ostatním, jedině E. Dusí v sobě tolik vzteku a nenávisti. Je jako chodící papiňák, co jednoho dne bouchne a nikdo nevyvázne bez šrámu. Je mi mnohem bližší než Feyer.

Říkejte si co chcete, ale postava Mor nedává smysl. Rhys ji dříve popsal tak, že kdyby padli Az a Cass, vyšle do boje Mor. Za celé ty tři díly jsem nepochopila proč. V boji není zdaleka tak skvěle vyobrazena jako ti dva. Snad vyniká v diplomacii, ale to je asi tak vše, protože jakmile se má postavit Erisovi, otci.. zhroutí se jako domeček z karet. Pořád pláče, je to už únavné! Ona, která je popsána jako velká drsňačka, bulí jako mimino. A v čem, že spočívá ten její dar pravdy? Celý život sobě a svým přátelům, rodině lže o své osobnosti. Kde je ta pravda?

Bitva byla ohromná, nekonečná, strhující. To s Amren bych klidně vypustila, ne že bych jí přála smrt, to ne, ale jednoduše už toho oživování bylo dost. Nejprve Feyer, to bylo dechberoucí. Pak Rhys, doooobře, všichni chceme, aby byl Happy end, sice ne za každou cenu, ale přivřeme oko. No ale Amren, to už bylo přeslazené.

Při mírovém zasedání přece bylo spuštěno kouzlo, které mělo chránit vladaře před útoky mezi sebou. Jak potom dávají smysl útoky Rhyse a Feyer?

Luciena mi bylo upřímně líto, ale co si budeme, do teď se choval jako slaboch, zasloužil si to a doufám, že E. skončí a Azem.

24.11.2022 5 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

(SPOILER) Série dočtena a já pořád nerozumím tomu, co na ní lidi vidí. Tento díl byl za mě nejslabší. Cardan neměl skoro žádný prostor. Ta napjatá linka mezi ním a Jude je pryč, největší chyba. Další - chybí lstivost a proradnost víl.

Mimochodem, hate to love - kde je ta láska?? V čem? Spíš bych to popsala jako touhu, nikde se nedočteme PROČ se milují.

Taryn je ještě tupější, než jsem si myslela. Pominu to, že kvůli očividně prolhanému... zničila vztah se sestrou, věřila mu. OK. Ale pak se diví, že svůj životní styl odmítá změnit? A pak ho prostě zabije? Naprosto mimo.

Viv je hrozná. Ne zlá a záludná, ale hrozná, nechápající..dost věcí přehlíží, a to jak vyřešila problém s H.? Nedospělé, hloupé, pohodlné.

Nikdo se nepozastavil nad tím, že je Jude smrtelná? To C. nedošlo, že se bude dívat jak stárne, den za dnem, jak umírá?

A ten konec, to bylo něco.. Zasloužil by si víc stran, akce, zvratů, víc péče. Byl dost uspěchaný, osekaný, nedotažený.

24.11.2022 3 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Upřímně netuším, jak knihu hodnotit. U Maasové jsem něco takového nečekala. Erotika ano, ale nikdy jsem se u ní necítila tak trapně, jako tady. To bylo čisté porno.. Čekala jsem, že Nestin svět bude krutější a syrovější, než např. u Feyer, ale tohle ne, děkuji. A doufám, že v příštích knihách M. tohle už nebude.. mně osobně to párkrát zničilo dojem z knihy.

Většinu příběhu se moc velká akce neděje. Jde spíš o vnitřní boj a ten na cvičišti, než o souboje na život a na smrt. Nic špatného na tom nevidím, naopak, Nesta se v průběhu mohla vyvinout.

Když ale dojde na akci, tak v rychlém spádu, na škodu knihy. Takový zvrat ano, ale přece nemůže být jediný a navíc na konci knihy..za mě odfláknuté. Celá ta linka o královně, Kostějovi a třech předmětech, byla spíš jako doplněk, aby se neřeklo, že nikdo nic nedělá. Ubohé.

Feyer byla zlatíčko, stejně tak Rhys a Az. Erise jsem si jednoduše zamilovala a jen doufám, že i on najde svůj šťastný konec.

15.11.2022 4 z 5

Siréna Siréna Kiera Cass

(SPOILER) Kniha má dost mezer. Falešné pasy? Odkud? Jak? Tolik peněz z obrazů? Jak? Vždyť tolik umělců se snaží prosadit..a marně. Slabě popsané detaily okolí, měst, míst, kde žily.. Jak se mohlo A. podařit utajit myšlenky na rodinu? Vždyť ty tři nebyly schopné to vydržet ani den ve vodě.

Akinli byl milý, snaživý, hodný kluk. Víceméně i smolař. Ale..nijak mě nezaujal.

Oceán byl jako jeden z mála skutečně hluboká postava. Čekala jsem, že se dozvím o světě v jeho hlubinách. O jeho živočiších, jak s nimi sirény vychází, zda mají mezi nimi i oblíbence atd. Ale zase nic.

10.11.2022 2 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

(SPOILER) Pohádka se slabě propracovaným koncem. Poučení z příběhu E. je jaké? Jsme otroci našich tužeb, to dávno víme, ale proč ho kvůli tomu proměnit v polovičního vlka?

Knihu jsem si pořídila těsně po přečtení prvního dílu dvoru a doufala jsem v podobný koncept. Srovnávat ale tyhle dvě knihy nelze, jsou jako den a noc. A tahle verze je spíš jako den na Sahaře. Únavná, vysilující, suchá..

Je to opravdu jen pohádka, žádný propracovaný děj, ani postavy. Smysl příběhu mi sice uniká, ale někomu jinému se může líbit.

20.09.2022 3 z 5

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

(SPOILER) Na knize je dost poznat, že je určena pro mladší čtenáře. Styl psaní, "délka" vět, jednoduchý popis děje a postav.

Z příběhu jsem se vlastně nedozvěděla proč má K. tak špatný pocit z otroků. Nikde to nebylo popsáno jako trauma, špatná zkušenost..nebo alespoň soucit. Chování A. bylo místy dost zarážející. Po tolika letech v otroctví a stále si zachoval takovou vzpurnost a přitom nedostal výprask od K. nebo jejího blízkého okolí? Pracuje jako kovář a nikdo nekontroluje jeho práci? Co použil? Co zbylo?

Otroci mají dost volné pole působnosti, např. ty vycházky. Má prsten, takže je chráněn. Ale jak poznají, že není kradený? Takových nedomyšlených věcí bylo více. Průhlednost v chování postav k tomu všemu nebyl žádný bonus.

Abych jen nehanila, tak K. se mi celkem zamlouvala. Ne tak její osobnost jako spíše rysy povahy, které jsou poněkud odlišné od požadovaných standardů v dnešní době na protagonistky. Nebyla to bojovnice, ale umělkyně, i když měla nadání i ve strategii (jen díky tomu, že v okolí jsou samí barbaři..). A. nebyl zlý, ale zase ani skvělý. Byl chvílemi zatrpklý, laskavý, pomstychtivý a přitom odpouštějící.

Další díly v plánu ale nemám.

02.09.2022 3 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

(SPOILER) Druhý díl bývá zpravidla slabší než ten první. Nicméně tenhle byl za mě o fous lepší než první. Děj se nijak netáhl, ani nebyl nudný. Akce bylo tak akorát a dost se mi líbí paranoidní a pletichářská Jude.

Chování V. mě dost překvapilo. Že zrovna ona se zastává Madoca před Jude? A když ho tak nesnáší (nebo spíš nesnášela..), jak je pak možné, že se zachová snad ještě hůř, když své lásce vymaže paměť na hroznou událost? On jim zabil rodiče, a pak je odvezl do své země, ale paměť jim nechal. Nijak ji neupravil, sama Jude na to tehdy poukázala. Vzpomínky nás utváří.

Jude se každý večer sjíždí na jedech, ale když jede za sestrou a přepadnou ji, kde jsou ty jedy? Proč se o nich nezmíní, přece sama řekla, že je už na ně její tělo závislé, a pochybuju, že je měla ve svém bývalém pokoji u Madoca.

Tolik nevyřčeného, to by až jeden plakal. Proč u všech všudy neřekla, nikomu u Madoca, že ji přepadli? Proč sestře neřekla, že jí ukradli dárek pro ni? Proč jí neřekla, že to celé zpunktoval její úžasný L.? Co jiného než upřímnost v takových chvílích?

Náboj mezi J. a C. jsem si ale užívala. Tohle bylo to kouzlo a ten smysl, který chyběl někde jinde. Ale ten konec? Proboha, jsem naivnější než jsem si myslela. Ano, jmenuje se to "Podlý král", ale po tom jeho emočním výlevu, jsem jednoduše neočekávala takový zvrat, navíc z jeho strany.

17.08.2022 4 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

(SPOILER) Souhlasím s tím, že úroveň oproti sérii Bridgertonovi je úplně někde jinde. A nejde o kompliment. Když knihu srovnám s např. 3 dílem série B., pak tady se děj hrozně táhne a vleče. Kniha není úplně nudná, ale že by nešlo nedočíst rozečtenou kapitolu před spaním, se také říct nedá.

G. je sice kousavý, ale ne moc, je také suchar, ale ne moc..atd. Je něco mezi, což také není plus. B. je zase ztřeštěná, uznávám, že příjemně, ale není to úplně ono. Doufala jsem, že nenávist mezi oběma bude odbourávána pomaleji, a ne už na prvních stránkách.

I když dějem upřednostňuji Anglii před Amerikou, tak i přes to je pro mě Falešná manželka nejlepší knihou z této série.

01.08.2022 3 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

(SPOILER) Z knihy mám dost smíšené pocity. Chyběla mi časová osa doby, protože popis okolí, prostředí a oblečení..bylo celkem slabé a rozhoupalo se to víc až ke konci knihy. A co ty výrazy jako "rovnice", to zapadá do kontextu doby? Mimochodem, v katakombách je démon a nikdo o něm neví? Nepůsobí rozruch. Tak jak se živí? Sedí na zahrádce restaurace, tzn. venku, a napadne ji démon, začne utíkat. Opravdu tam nikdo při běhu nebyl? Žádný člověk? A proč jí sakra Ira nepomohl už na začátku napadení? Během toho všeho mu dá svobodu, ale on tam pořád je, dohoda platí neplatí? Učí ji řeč těla, ale nakonec to vyzkouší jen jednou.. Je příšerná lhářka, ale pak se sama sobě chlubí, že lhát umí skvěle.

Na druhou stranu, napětí nechybělo, ani překvapení. Nic se nevleklo ani netáhlo. Příběh se četl jedna báseň. Popis jídla byl fantastico! Zápletka je originální a celkově je námět zajímavý. Nevím jak to autorka udělala, ale nakonec se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Teď to hlavní. Ira. No takže takhle, už je na seznamu mých knižních manželů :D Co se týče jeho bratrů, především ten chamtivý..sympaťák. No uvidíme.. :D

20.07.2022 3 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

(SPOILER) Takhle depresivní příběh jsem dlouho nečetla. Musím uznat, že autorka má nadání na to, aby čtenáře patřičně znechutila ze všech těch příšer, způsobu života ve škole, osudu El atd. Dost to celé připomínalo Addamsovu rodinu.

S knihou jsem to měla jako na houpačce. Nejprve "Páni! To je pecka!", pak ale přišlo "Meeh, moc řečí..". Zprvu jsem si říkala, že je až na škodu, jak protagonistka hned na prvních stránkách popisuje svůj osud, život..a zbytečně tak odhaluje. Přitom by se vše dalo pojmout jinak, např. rozhovorem se spolužákem..ale vlastně ona se s nikým moc nebaví, ani nikdo s ní, tak komu by to říkala? Malovi? Dávalo to více smysl, protože když nemáte nikoho komu se svěřit, je tu čtenář.

Orion. To je tedy kapitola sama o sobě. Takového moulu, aby svět pohledal.. Už jen to jméno. Hvězdami předurčen k velkým věcem. Nedivím se, že ho chtěla 95 % času praštit, a závidím jí, že jí to i nakonec vyšlo. Já to štěstí bohužel neměla.

Člověk se musí ptát, zda je opravdu tou největší hrozbou El nebo její okolí, které naprosto slepě následuje proroctví její senilní prabábinky. To jak s naprostou jistotou a klidem odsoudí "člověka", aniž by ho poznali, je děsivé, a vlastně i naše realita. Zvláštní je, že ji a její matku otcova rodina dávno nenašla a nezabila.. nebo alespoň jen ji. Otázkou je, co přinesou další díly, a jestli skutečně bude El taková hrozba jak proroctví říká, nebo jestli jde pouze o potenciální hrozbu, kterou v sobě doposud úspěšně potlačovala.

Pravdou je, že má velké štěstí v tom jakou má maminku, protože ona jako jediná po celý její život věřila, že je hodná. Cpala do ni tolik mateřské lásky, aby nebylo místo na nic jiného, protože je to její dcera a miluje ji, ne proto, že má strach z toho, že by místo mohlo obsadit zlo, a to je ono. To je bezpodmínečná láska, jen proto, že je, že existuje, a že je naživu.

15.07.2022 4 z 5

Trochu jiná slečna Bridgertonová Trochu jiná slečna Bridgertonová Julia Quinn

(SPOILER) Naivní čtení pro oddech, proč by ne. Letmý pohled do Portugalska byl moc příjemným osvěžením. Nicméně finální trapas ve dvojitém zajetí byl už i na mě moc.

09.07.2022 3 z 5

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

(SPOILER) Artemisie je prostě skvělá. Introvert, asociál, hroší kůže, tvrdá holka. Tenhle typ hrdinek častěji prosím.

Přízrak je perfektně uštěpačný. Jeho sarkasmus, ironie, otravné poznámky..asi trochu závidím, že nežvaní i v mé hlavě.

To jak se přistupovalo ke světcům a k jejich příběhům, ta komerce, na které vydělávali ti nejzhnilejší, přesně takhle jsem si přála, aby to bylo popsáno. Jak snadno lze použít znalosti a obrátit vše naruby. Něco zatajit, schovat, překroutit, a tadá! Hned máme zázrak naší Paní na světě. A kdo bude mít jiný názor, není v opozici, ne, je to kacíř!

Co mi ale scházelo, a chápu, že zrovna sem by se to úplně nešiklo, je romantická linka, vyjma náznaků s M.

08.07.2022 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Nenáročná oddechovka. Oceňuji odkazy na HP a další srdcovky, pro mě to bylo krásné osvěžení, protože v jiných knihách, co jsem četla, jsem zatím takový způsob nenašla.

Travis byl zlatíčko. Liam zase úžasný. Ach jo, proč nemám takového souseda a BF :D to by byl teprve příběh! :D

03.07.2022 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

(SPOILER) Mnohem raději bych vyprávění z pohledu Viv, a vlastně by mi kniha mnohem víc sedla, kdyby to byl její příběh. Ona, která je všechny bytostně nenávidí a zůstává jen kvůli sestrám, se snaží o rebelii nejen doma, ale i ve společnosti. Navíc by se do ní (s velkým sebezapíráním) zamiloval i jeden z princů.

Jude je ztracená dívka, která se stále hledá a chce někam patřit. Její krutost vyústila i na mě trochu moc brzy. A její dvojče? No řekněte, kdo by jí jednu nevrazil? Kvůli "chlapovi" si zničí vztah se svou vlastní sestrou, jen aby byla přijata do společnosti a měla kam patřit. Ubohé.

To jak se Cardanovi doslova hnusilo co cítí, bylo úžasné :D Změna od ostatních hrdinů, kteří jen čekají na tu svou pravou, spřízněnou, předurčenou vyvolenou, která je všechny spasí.

Celkově na mě dobře působily probíhající intriky, zápletky a tajemná odhalení. Takže šup do dalšího dílu.

07.06.2022 4 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

(SPOILER) Nejprve se zastavíme a zamyslíme. Její otec pracoval v paláci, dokonce na takové pozici, a ona nemá ani šajnu o jeho minulosti, prvním manželství, dokonce ani rodině, která pro něj pracuje..

Pak je tu služebná, která (nechápu jak) se dožila každého nového rána. Co to mělo být za slovník? Vidí ji poprvé v životě, svou královnu, která přežila východ slunce a nazve ji spratkem atd.?

Kouzelný koberec. No tedy, čekala jsem, že bude mít větší rozlet, než že se jí bude otírat o ruku jako nějaká kočka.

Popis postav včetně protagonistů byl spíš povrchní, ale když si řekneme, že Šeherezáda měla 16, on 18. Kdo by nebyl v té době na facku.

Po dvou dnech taková láska jako trám? Copak ty předešlé manželky neměly osobnost? Kouzlo? Krásné oči? Nebyly upřímné? Nenávistné? Doufala jsem, že bude noc co noc vyprávět příběhy, ale takhle "odfláklé"..to neee.

Námět skvělý, prostředí nádherné, detaily nechyběly. Nicméně by si příběh zasloužil větší propracovanost a hloubku. Svým stylem mi děj připomněl knihu Krutá krása, ale ten na mě zapůsobil o něco lépe.

01.06.2022 2 z 5