carcassonna carcassonna komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Nemám pocit, že kniha je vyslovene feministická, akou ju niektorí označujú. Sama autorka v jednom rozhovore povedala, že určite to nepísala s tým, že tvorí feministické dielo. Chcela len poukázať, čo sa môže stať, ak si nedáme pozor. Že kruté režimy a pokrútené ideológie tu boli už aj v minulosti, ľudia tým trpeli a toto bola jej vízia/verzia sveta, ktorá sa môže stať. Mňa občas zarážalo, s akou presnosťou niektoré veci "predpovedala".
Niektorí knihe vyčítajú plochosť, že ich to nudilo a celkovo to bolo nezáživné. Chápem to. O knihe je treba vedieť, že každá-skoro každá - vec v príbehu má hlbší význam (napríklad červené topánky, ktoré Fredova neustále spomína ako aj samotnú červenú farbu - tie sú odkazom na film Červené topánky z r.1948 o baletke, ktorá má sľubnú kariéru, ale zamiluje sa a zrazu stojí pred dilemou či láska alebo kariéra, vrhne sa pod vlak,lebo skĺbiť to nedokáže; je to symbol, že žena nemôže mať oboje, buď jedno alebo druhé, aj preto sa v knihe stalo ženám to, čo sa stalo) - niečo, čo sa deje pod povrchom ( v knihe sa drvivá väčšina deje pod povrchom, len mi to dostávame v akoby nezúčastnenej, okresanej forme - Fredovej rozprávaní - tu však treba spomenúť prečo: v originále sa kniha volá The Handmaid´s Tale, člen The je podstatný, lebo hovorí o príbehu konkrétneho človeka, nie je to A Handmaid´s Tale, kedy by to bol príbeh zovšeobecnený, platný na akúkoľvek služobníčku- toto je príbeh Fredovej, tento spôsob prežitia si zvolila ona a podľa toho koná).
Nie je to dystópia s akciou, hrdinami a rebéliou, skôr máte pocit, že sa tam nič také hrozné nedeje. Autorka používa veľa prirovnaní, opisov vnútorných pocitov, čo môže niekoho odradzovať a chvíľami som s tým bojovala aj ja. Za to nedávam plné hodnotenie.
Odkaz je však jasný: čo by sme robili my v jej situácii? Riskovali by sme alebo by sme sa podrobili a snažili sa zachrániť si život, nech to znamená čokoľvek?

24.03.2017 4 z 5

Osm múz mého života Osm múz mého života Josef Koutecký

Pre mňa zatiaľ najlepšia kniha roku. Každá časť - múza - tejto malej knižočky ma o niečo obohatila. Či už z oblasti medicíny, hudby alebo milujúcich slov na adresu manželky Jitky. Čítať o pánovi profesorovi a jeho živote bolo neuveriteľne povznášajúce a inšpiratívne - má krásne myšlienky, napríklad Prahu opísal tak, že som mala sto chutí ísť ihneď hľadať miesta, o ktorých rozprával (bola už noc), nebojí sa priznať chyby, aj v pokročilom veku, má ešte stále veľa plánov, vie a vedel si užívať život, a čo je na tom najlepšie - keď vezmem do úvahy, akou osobnosťou pán Koutecký je, čo všetko dokázal, koľko vyznamenaní má - zdá sa mi, že je stále neuveriteľne skromný.
Odporúčam si knihu prečítať, lebo moje slová nestačia na opis tohto skvelého človeka. Viac takých ako je on.

21.03.2017 5 z 5

Vlčí dítě: Neuvěřitelný životní příběh východopruského děvčete Liesabeth Otto Vlčí dítě: Neuvěřitelný životní příběh východopruského děvčete Liesabeth Otto Ingeborg Jacobs

Taký život, aký prežila Liesbeth Otto, je ťažko uveriteľný, napriek tomu to nie je žiadny fiktívna hrdinka,ale skutočná žena. Niekto by mohol namietať, že po morálnej stránke, nebola práve ukážková - kradla, bila sa, bola v nápravných táboroch, bola agresívna, hádavá, ale treba brať do úvahy, že odmala žila na ulici, a práve tieto vlastnosti ju zachránili. Na druhej strane v nej ulica a všetky životné skúšky dokázali vypestovať aj silné stránky - odhodlanosť, nikdy sa nevzdávala, zmysel pre férovú hru a spravodlivosť, chuť neustále sa učiť, dokonca veľmi rada čítala, a aj v tých najťažších situáciách vedela nájsť niečo, z čoho sa mohla tešiť. Napríklad ešte ako dieťa milovala slobodu, niekoľkokrát to zdôraznila alebo naopak, keď ju zatvorili do detského nápravného tábora - pre ňu to nebola tragédia, ale strecha nad hlavou, posteľ a hlavne jedlo. Tieto veci mi neustále pripomínali, že ku šťastiu nám stačí málo, dokonca máme nadbytok, a stále to nevieme doceniť.

07.03.2017 5 z 5

Oči modrého psa Oči modrého psa Gabriel García Márquez

Súhlasím, že to boli fantasmagorie a navyše totálne morbídne. Mne sa už v prvej poviedke dvíhal žalúdok, ale skúšala som ďalej - a nič. Možno tam boli niektoré veci pekne napísané, ale
u mňa to prebil pocit, že je to hlavne nechutné. Pán Márquez má na svojom konte aj pekné
a príjemné čítanie. Toto to však nie je.

07.03.2017 2 z 5

Skleněný palác Skleněný palác Amitav Ghosh

Na začiatku to bolo sľubné, asi prvých 100 strán. Hovorila som si, že autor celkom dobre píše a bola som nadšená. Historická fikcia ma baví, lebo obsahuje informácie a zábavu. V tomto románe boli sprvu oba aspekty. Po čase to ale začalo zadrhávať. Autor mal pravdepodobne len hrubý náčrt, ako sa budú postavy vyvíjať, čím si prejdú a aké historické udalosti ich na tejto ceste postretnú, ale akoby to nemal prepracované do detailu. Vo výsledku to pôsobilo plocho, umelo, nesúrodo. Napríklad sa rozhodol, že hlavný hrdina zbohatne, dal tam trochu "obkecávačky" od nejakých vedľajších postáv o tom, ako by to nemal robiť, že je to ťažké, ale on do toho išiel a zrazu všetkých prekvapil tým, ako sa vyšvihol. Bez vysvetlenia, bez nejakej snahy,či vývoja. Jednoducho len tak. A takýchto momentov tam bolo veľa.
Autor sa snažil na malý priestor napasovať mnoho vecí, ale spolu to nefungovalo. Postavy bez charakteru, udalosti v ich živote nezáživné a nasilu vmontované do tých historických. Keď história s fiktívnym príbehom neplynie tak hladko, že čitateľ ani nepostrehne, že dej beží a zároveň sa niečomu priúča (tu tie skoky boli príliš zjavné), potom je lepšie si prečítať dobre prepracovaný príbeh s náznakom histórie, ktorá keď čitateľa zaujme, sám si ju vyhľadá v inej čisto historickej knihe.
Za mňa je toto slabšia trojka, ktorú dávam za snahu autora päť rokov zbierať informácie a za skutočnosť, že som sa aj niečomu priučila, avšak potešenie z knihy mi chýbalo.

21.02.2017 3 z 5

Ohnivý tygr Ohnivý tygr Tracy Chevalier

Musím sa pridať k tým, čo hodnotia knihu nižším počtom. Veľmi sa mi páčila Dívka s perlou,ale toto sa s tým nedá porovnať. Príbehu chýbal život, postavy sa nevyvíjali, dej bol predvídateľný a nudný a historické udalosti - tých tam bolo poskromne a pôsobili mdlo.
Len jazyk a sem tam nejaký opis bol výstižný a pekný.
Škoda, že nie je viac jej kníh preložených. Napríklad Remarkable Creatures bol fajn príbeh.

08.02.2017 2 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Dojemné a inšpiratívne. Otvára množstvo otázok o živote, spoločnosti. A presne ten druh knihy, ktorý dráždi dobrodružné typy, aby si niečo podobné vyskúšali na vlastnej koži. Ja som to po prečítaní mala podobne, ale s tým rozdielom, že by som sa rada vrátila domov živá.
Chudák chalan - bol inteligentný, idealistický, ale mladý a neskúsený.

06.02.2017 5 z 5

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

Celkom nechápem, prečo bol okolo tejto knihy taký "hype". Prvá tretina sa dala a aj posledná tretina knihy,ale stred bol mizerný, preskakovanie z témy na tému - mi to prišlo, že cestuje, len aby mala o čom napísať. Mala niekoľko príležitostí, kedy to mohlo knihu osviežiť, napríklad, keď sa stretla s ľuďmi, čo žili z dumpster diving-u - mohla s nimi chvíľu žiť a písať o tom,alebo sa trochu viac zamerať na pôvodných obyvateľov a dať tam z ich života viac postrehov, legiend (dobre, niečo tam dala,ale prišlo mi to povrchné). Jednoducho mi to celé prišlo, že je to písané nasilu, len kvôli peniazom. Nevyvolalo to vo mne žiadnu emóciu, chuť zdvihnúť zadok, vypadnúť, absolútne nič.
Len obálku to má peknú.
Ak si chcete prečítať niečo podobné a kvalitnejšie, tak potom odporúčam Útek do divočiny.

06.02.2017 2 z 5

Nebudu nenávidět Nebudu nenávidět Izzeldin Abuelaish

Smutné čítanie, aj to video na youtube. Veľká časť knihy je venovaná jeho ceste za úspechom, ako to dosiahol, kde všade bol, v podstate na úkor rodiny, veď aj vlastné deti ho pomaly nepoznali, ale ku koncu priznal, že bol sebecký.
Myšlienky aplikovateľné na všetky konflikty, nielen ten izraelsko-palestinský. Trochu sa opakoval, ale nevravel zle, navyše aj to s akou vervou sa pustil do štúdia a nakoniec to dotiahol kam chcel, to, že sa zasadzoval za práva a vzdelanie žien a to, že všetky národy sú si rovné a mali by spolu vedieť koexistovať v láske, bolo inšpiratívne. Avšak ktovie, či jeho dom neodpálili práve preto, že príliš vytŕčal z davu a propagoval myšlienky nezlučiteľné
s presvedčením a vierou väčšiny.

04.02.2017 4 z 5

Moje rodinné album Moje rodinné album Eva Chupíková

Nie je klasická kniha s textom, ale je to veľmi pekná, záznamová kniha s ilustráciami
a inštrukciami, do ktorej si môžu deti nalepovať, vpisovať, kresliť a vo výsledku je z toho zaujímavý fotoalbum - kronika.

30.01.2017 5 z 5

Zrození Venuše Zrození Venuše Sarah Dunant

Ja neviem.Myslela som,ze ma to strhne viac,tak ako je pisane na obalke: strhujuci roman ...Nebolo to zle, a urcite moje hodnotenie je lepsia trojka, ale citala som uz aj lepsiu historicku fikciu (Pilire zeme napr.). Tu sa tretina knihy zaobera umenim/malovanim,dalsia tretina vsetkym bozskym a ostatna tretina zivotom hrdinky,kde ale ustrednou temou nie su pletky s muzmi,to je tam len tak pre zaujimavost,do coho sa miesaju historicke udalosti,rodina atd. Je to taky mix "vsetkych chuti" na malom priestore,kde to nemalo sancu vyniknut a naplno strhnut. Ale ako oddychovka dobre.
Aha,a este tam boli niektore zbytocne detailne opisy napr.sexu, vnutorne rozpravy o Bohu alebo zavrazdenych ludi, a naopak veci, ktore by ma mozno zaujimali viac (napr.maliar dostal podla mna malo priestoru),neboli dost rozvedene.

29.01.2017 3 z 5

Báječný svět shopaholiků Báječný svět shopaholiků Sophie Kinsella (p)

Citala som v originale a v dobe-veku,ked som sa k tomu dostala, ma to bavilo a pobavilo.
Neskor, ked som u nas narazila na preklad,zhrozila som sa nad obalkou - ta bola oproti veselemu originalu, nechutna.

28.01.2017

English is easy, Csaba is dead English is easy, Csaba is dead Peter Doktorov (p)

Citala som to uz asi desat rokov dozadu a co si pamatam, je, ze vtedy ma knizka velmi bavila a prisla mi hodne vtipna.Neskor som videla aj divadelne predstavenie v GUnaGU a tiez perfektne. V tej dobe tie vtipy a humor o hlupych mafianoch,co sa hraju na nieco viac, nez su, neboli este tak ohrate. Za mna super.

28.01.2017 5 z 5

Sundej mi měsíc Sundej mi měsíc Gregory Hughes

Veľmi dobré čítanie. Najskôr som to čítala, kvôli osemročnému synovi, či je to vhodné,ale nie je. Je to už skôr pre -násťročných - príbeh je trochu hardcore, obsahuje témy, pri ktorých sa možno aj dospelí ošívajú. Mentálna choroba, vraždy, pedofília, smrť.
Charakterizácia postáv je skvelá - zvlášť Krysa je veľmi autentická, jazyk je jednoduchý, priamočiary - z pohľadu 13-násť ročného a má to spád. Nemala som pocit, že by sa dej od polovice vliekol a len opisoval poflakovanie sa po NY. Práve že tam to začalo naberať na zaujímavosti, plus každý opis, zážitok, aj ten najbezvýznamnejší je súčasťou smerovania
k záveru, ktorý nie je presladený, aj keď by si to čitateľ želal. Napriek tomu, že je to určené mladším čitateľom, je to smutný a dosť reálny príbeh.

28.01.2017 5 z 5

Hra o manželství Hra o manželství Jeffrey Eugenides

Zo začiatku ma kniha bavila, našla som zopár podobností s Madeline, ale po asi 200 stranách ma to už prestalo baviť.
Tá kniha je hrozne domýšľavá, elitárska ... bohatí, bieli, vzdelaní Američania, ich študentské problémy a umelé, intelektuálne debaty. Normálne mi to nevadí, ale tuto to bolo ako päsť na oko, nasilu vtlačené do deja alebo dej bol nasilu vtlačený do všetkých kníh a odkazov na knihy, s ktorými sa kedy autor na svojej škole stretol.
Ťahalo sa to, boli tam povsúvané rôzne "omáčky", a ani ten dej nebol bohviečo. Takéto niečo som už čítala aj lepšie spracované. Na takéto knihy nemám nervy - piplať sa v texte a rozmýšľať, čo tým autor sleduje, aby som potom na záver zistila, že tie informácie boli len na natiahnutie stránok - taká totiž bola polovica knihy.
Pozitívum vidím práve v tých odkazoch na knihy, ktoré som nepoznala a určite sa po nich poobzerám. Taktiež to bolo pekne napísané (určite si chcem prečítať jeho ďalšie knihy),ale hrozne ma to nudilo.

23.01.2017 2 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

"Kdokoliv stvořil lidstvo, dopustil se podstatné konstrukční chyby. Lidé měli zbytečné sklony příliš často se ohýbat v kolenou."

Hloupí lidé často dokážou věci, o které by se chytří neodvážili pokusit ...

"...ale společnost, ať už je to cokoliv, většinou nemá ráda lidi, kteří udělali, co bylo třeba udělat, nebo řekli, co bylo třeba říci."

Tento diel sa mi zatiaľ páčil najviac, vystupovalo tam oveľa viac mýtických postáv, bolo to vtipné, malo to jasný odkaz a dokonca to bolo aj smutné - politika a jej intrigy na ovládanie spoločnosti, hranie sa na Boha, sloboda a jej cena, sexizmus, rasizmus a mnoho iných myšlienok - hlavne v závere, ktoré nemôžem napísať lebo spoilery.
Každopádne to stojí za prečítanie.

17.01.2017 5 z 5

Paměti imaginárního kamaráda Paměti imaginárního kamaráda Matthew Dicks

Takúto knihu som nikdy predtým nečítala - myslím z pohľadu imaginárneho priateľa, Buda. Pamätám si, že som ju "zhltla" za deň, pretože sa číta ľahko, je napínavá, miestami vtipná,ale aj smutná. V príbehu je načatých viacero vážnejších tém - autismus, šikana, smrť, priateľstvo, dôvera, najviac ma však zaujalo detstvo, a ako rýchlo ho strácame - to bolo najlepšie ukázané práve na životoch imaginárnych priateľov.
Ja tomu nemám, čo vytknúť, mne sa kniha veľmi páčila. Mám rada, keď v sebe príbeh nesie nejaký odkaz - aspoň ja som ho tam našla.

17.01.2017 5 z 5

Voda pro slony Voda pro slony Sara Gruen

čítala som to dávnejšie a viem, že som bola na začiatku skeptická k deju, ktorý sa odohráva
v cirkuse, ale nakoniec to bolo super.

12.01.2017 5 z 5

Modrá mezi nebem a vodou Modrá mezi nebem a vodou Susan Abulhawa

Veľmi dobre napísaný príbeh, poetický jazyk, s prvkami magického realizmu (ten môže niekoho odradiť), kapitoly sú veľmi krátke, dej ubieha rýchlo, postavy sú uveriteľné, autorka tu ukazuje silné ženy, muži sú viac menej v úzadí, ktoré držia rodiny pokope. V knihe je veľa násilia, krutosti, zomierania, na to sa treba pripraviť - autorka útočí na city.
Teraz asi k tým negatívam ... kniha je silne pro-palestínska (autorka je dieťaťom palestínskych utečencov a jej otec tuším bojoval v odboji?). Izraelčania sú tu vykreslení ako kruté obludy - avšak každá minca má dve strany. Je tu veľa postáv a každá kapitola začína rozprávaním niekoho iného a ku koncu sa to už mierne pletie. A na záver: toho Alláha tam bolo na môj vkus až príliš (akékoľvek nadužívanie velebenia Boha v knihách ma vždy dokáže rozčarovať,( nie som ateista)).

11.01.2017 3 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Knihu som čítala tak 14 rokov dozadu, ale stále si vybavujem,ako veľmi ma bavila. Dodnes používam Scarlettinu "mantru" :"Teraz sa s tým nemôžem zaoberať...Budem na to myslieť zajtra." Veľmi jednoduchá, ale skutočne funguje.
Ja viem, že Scarlett nebola typická hrdinka, ku ktorej by mohli ľudia vzhliadať - bola sebecká, nemala veľa priateľov, zmanipulovala všetko, čo jej prišlo do cesty, ale bola aj odvážna, tvrdohlavá, silná, vedela dosiahnuť svoje, a nájsť si v tej ťažkej dobe svoje miesto tvrdou prácou a odhodlaním. Možno práve preto mi sadla - rozhodne viac, než hrdinka Večnej Ambry, ktorú som neznášala.
Tiež sa mi páčilo, že boj o prežitie a nezávislosť bol ústrednou témou viac ako "lovestory"
s Rhettom.
Mohlo by sa zdať, že príbeh bude plný klišé, ale skôr je to tak, že všetky klišé vznikli práve kopírovaním knihy Juh proti Severu, pretože je to proste tak DOBRÉ.

09.01.2017 5 z 5