Nebudu nenávidět

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Palestinský lékař a mírový aktivista Izzad-Dín Abúléš vzpomíná na své dcery, které zahynuly při bombovém útoku v Pásmu Gazy v roce 2009, a přitom vypráví příběh svého života, své rodiny i národa. Abúléš prosazuje mírové řešení vztahů mezi Palestinou a Izraelem, prosté násilí a zaslepenosti. Sám jde příkladem a léčí jak palestinské, tak izraelské neplodné ženy. Z jeho vyprávění si lze udělat představu o dějinách izraelsko-palestinské oblasti po roce 1948, kdy vznikl samostatný izraelský stát a tisíce Palestinců byly nuceny odejít do stísněného uprchlického tábora v Pásmu Gazy. Jedná se o pohled vzdělaného Palestince, který je lidsky na výši, z druhé (a málo prozkoumané) strany barikády. Text doprovázejí fotografie Abúléšových rodinných příslušníků a citace z dokumentů a dopisů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207390/big_nebudu-nenavidet-h26-207390.jpg 4.373
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Host
Originální název:

I Shall Not Hate: A Gaza Doctor´s Journey, 2010


více info...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Nebudu nenávidět

Merlinit
09.11.2019

I přesto, že kniha po stránce slohové nijak neohromila, ba ani bohatostím jazyka neoplývá, její výpovědní hodnota je obrovská. Dokonce mne několikrát dojala, zpravidla tam, kde Izzeldin není za mírotvůrce, ale kde z něho mluví otec rodiny.

Haanikaa
06.01.2019

Pohled na Palestinsko izraelsky konflikt z te druhe, mene zname, strany


Rihatama
31.07.2018

Není snad nikoho, kdo by nevěděl o izraelsko-palestinském konfliktu. Minimálně to, že existuje a že se točí okolo pásma Gazy. A Západního břehu Jordánu. Je obtížné číst tento emocionálně silný, autobiografický příběh palestinského lékaře působícího na Palestinských územích i v Izraeli a abstrahovat od konfliktu samotného. Pointa této osobní zpovědi nicméně směřuje vpřed, nikoli vzad. Byť čtenáře s konfliktem a jeho historickým pozadím také seznamuje. Především však Abuelaish předkládá svůj osobní pohled na konflikt a otevřeně hovoří o jeho mimořádně tragických dopadech na svou vlastní rodinu. A přece, podle svých slov, nechce nenávidět a přese všechno stále touží po mírovém řešení. Jeho postoj je ve světle aktivit radikálního palestinského hnutí Hamás pochopitelný. Ale upřímně, autor mi přijde, hlavně a především, jako mučedník. A já mučedníky moc nemusím. Pochopila bych jeho naději a jeho veškeré pokračující lékařské konání na obou stranách konfliktu, kdyby přišel o nohu, obě nohy, o oči, vím já o co. Ale on přišel, nejenom, o své děti. Nemluvím o odvetě či nenávisti. Ale o důstojnosti. Pokud jde o židovský národ, posledním židovským mučedníkem, zdá se mi, byl Ježíš.

Capkomi
28.05.2018

Velmi silná kniha, doporučuji přečíst všem, určitě Vás obohatí a dozvíte se věci, o kterých se nemluvi. Smutný životní příběh z aktuální doby.

JanaPav
24.05.2018

Opravdu silný životní příběh jednoho palestinského lékaře, který se celý svůj život navzdory všemu zasazoval o mírové řešení vztahů mezi Palestinou a Izraelem. Ve své knize kromě své nelehké životní cesty popisuje i historii, vývoj a současný stav Gazy. Některé pasáže byly možná trochu zdlouhavé a místy se opakoval, ale to jsou jen drobné detaily ve srovnání s celkovým vyzněním a poselstvím knihy. Příběh by si opravdu měl přečíst snad každý, neboť se jedná o popis života v Gaze od někoho, kdo se tam narodil a vyrůstal, kdo dovede podat vyčerpávající informace o tom, co se tam skutečně děje. Musím ale říct, že sice obdivuju, ale nesdílím jeho optimismus. Jeho příběh a obzvlášť smrt jeho dcer dojala spoustu lidí po celém světě i mnoho Izraelců, od té doby uplynulo pár let a změnilo se něco? Vůbec nic. Nejzákladnější práva obyvatel Gazy jsou porušována stejně jako kdykoli předtím... To je na tom to nejsmutnější... Ale netvrdím, že tato kniha není důležitá. Pomáhá alespoň pochopit mnohé z toho, co v tradičních médiích člověk těžko nalezne.

dlabikk
12.05.2018

Ač jsem pár let žila na druhé straně barikády (ne té jeho), tak tento příběh mě hodně dostal a vzal za srdce. Smutné, frustrující vyprávění muže, co přišel o to nejcenější. Je mi líto, že tyto dva národy nemohou žít v míru a asi nikdy ani nebudou. Respekt k jeho odhodlání vytrpět všechna úskalí k dosažení vzdělání a jeho optimismu. Nedalo mi to a zhlédla jsem video zmíněné v knize i pár příspěvků k jeho příběhu :o(

simona5r
04.11.2017

Kniha mi rozšířila obzory o tom, jak to (ne)funguje v pásmu Gazy. Klobouk dolů, že si autor dokáže stále zachovávat optimismus.

Barbanka
22.05.2017

Hrůza, hrůza, hrůza v jakých podmínkách někteří lidé musí žít,kolik nevinných dětí, matek a otců umírá, zatímco svět se tváří jakoby nic. Doufám, že se v Gaze jednou dočkají a budou žít v klidu a míru.A utrpení které den co den zažívají skončí

1