Ohnivý tygr

Ohnivý tygr https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1473/ohnivy-tygr-1473.jpg 4 17 6

Londýn 1792. Ve vzduchu je cítit nervozita ze stále krvavější francouzské revoluce. Tehdy přichází do hlučného a nemilosrdného velkoměsta z vesničky v Dorsetshire rodina Kellawayových. Mezi Jemem, jejich nejmladším synem, a londýnskou uličnicí Maggie vzniká překvapivé pouto. Jejich vztah je ovlivněn také seznámením se sousedem Williamem Blakem, tiskařem, básníkem a revolucionářem. Na pozadí jeho nejslavnějšího díla Zpěvy nevinnosti a zkušenosti vykresluje autorka spletitou cestu od dětství k dospělosti. Atmosféra Londýna konce 18. století je vylíčena neobyčejně barvitě a se smyslem pro detail podobně jako ve spisovatelčině slavném díle Dívka s perlou, podle něhož byl natočen stejnojmenný film, nominovaný na Oscara.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Brána

Burning bright , 2007

evismaior
14.08.2023 3 z 5

50% - Po vykreslení atmosféry v době a v rodině, v níž žil malíř Vermeer v románu Dívka s perlou, se autorka tentokrát pokouší přiblížit čtenáři básníka Williama Blakea a jeho život v roce 1792, kdy ve Francii zuří revoluce a nejeden Angličan se pokouší vůči ní vymezit a podpořit anglickou monarchii a krále.
Bohužel o Blakeovi se dozvídáme spíš jenom zprostředkovaně prostřednictvím jeho souseda, mladého chlapce Jema Kellawaye, který se do Londýna přistěhoval se svojí rodinou z venkova, a jeho kamarádky, protřelé Londýňanky Maggie. Autorce se sice daří jako vždy navodit tu správnou dobovou atmosféru, takže má člověk pocit, jako kdyby v tom Londýně koncem 18. století s oběma mladými lidmi sám byl, jenže děj je takový nijaký, žádné pořádné zápletky, příběh prostě tak nějak plyne odnikud nikam, kde také skončí ve chvíli, kdy už autorku asi nenapadlo, co k tomu ještě napsat dál. Kromě Dívky s perlou jsem od Tracy Chevalier četla ještě Dámu a jednorožce a řekla bych, že ta kvalita jde postupně dolů, Ohnivý tygr je nejslabší.

DádazPrahy
07.09.2020 4 z 5

Toto je čtvrtá knížka, kterou jsem od této autorky přečetla: (nejprve Dívka s perlou, poté Dáma a jednorožec, a v angličtině Falling Angels).
Tracy Chevalier opět nezklamala. Vždy se mi líbí její pečlivost s nastudováním všech dobových detailů a souvislostí a přesnost, např. co se týká místopisu a historie. Zde jako bych se spolu s Jemem, Maisie a Maggie na pár dnů ocitla v Londýně na konci 18. století. Doporučuji.
Ještě dodám, že toto byla jediná knížka od Chevalier, kterou jsem nečetla v originále, bohužel český překlad se mi místy nezdál zdařilý (např. vazba "všimnout si něco" namísto "všimnout si něčeho"). Chevalier patří mezi mé oblíbené autorky, všem, kdo dobře ovládají angličtinu, bych doporučovala si přečíst některé z jejích knížek v originále. Už se těším, až se pustím do čtení "Remarkable Creatures."

Vojslava
07.11.2018 3 z 5

Prakticky je to spíš tři a půl, ale spojitost s Williamem Blakem (jehož poezii mám moc ráda) byla velmi volná, byť příběh sám byl milý a čtivý. Asi se budu spíš zabrat pro vykreslení atmosféry přímo do jeho básní...

carcassonna
08.02.2017 2 z 5

Musím sa pridať k tým, čo hodnotia knihu nižším počtom. Veľmi sa mi páčila Dívka s perlou,ale toto sa s tým nedá porovnať. Príbehu chýbal život, postavy sa nevyvíjali, dej bol predvídateľný a nudný a historické udalosti - tých tam bolo poskromne a pôsobili mdlo.
Len jazyk a sem tam nejaký opis bol výstižný a pekný.
Škoda, že nie je viac jej kníh preložených. Napríklad Remarkable Creatures bol fajn príbeh.

backschratcher
24.05.2015 1 z 5

Tak nudný historický román som snáď ešte nikdy nečítal. Postavy sú nezaujímavé od prvej stránky, autorka nezvláda čitateľa vtiahnuť do deja. Historické udalosti revolučného Francúzska sa len okrajovo obtierajú okolo nudnej dejovej linky. Pre milovníkov kvalitných historických románov odporúčam knihu obchádzať veľkým oblúkom.

Eva2412
16.06.2013 5 z 5

Opětovně poutavá knížka s historickým základem a doplněná fikcí (jak je dobrým zvykem autorky), tentokráte ze staré dobré Anglie.

Anglie 18. století historické romány

Tracy Chevalier