Canelle Canelle komentáře u knih

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Tak krásná, tak poetická, a přitom tak neskonale smutná knížka. Užíval jsem si každé slovo.

15.06.2019 5 z 5

Ano, kniha má své mouchy a rozumím tomu, že některým byl tento styl líčení informací proti srsti. Sama autorka ale v úvodu psala, že kniha nemá být odbornou publikací, a že jde vlastně o výpovědi o součtu jejích zkušeností v propagandě, PR a marketingu. Takovýto vhled je pro mě také důležitý, protože najednou vidím, jak tento markeťák o mně přemýšlí.
Myslím si tedy, že lidé, co zde knihu hodnotí negativně a byli zklamaní z její koupě, možná měli věnovat chvilku úvodu a přečíst si, čím a pro koho tato kniha je.
Za mě je to kniha výtečně čtivá, informačně přínosná a zajímavá a do jisté míry s autorkou sympatizuju.

Proč si knihu přečíst:
- postupně se dozvím, jak a proč vznikají dezinformace, konspirace a propaganda
- najdu v knize silná témata
- zjistím, jak rozpoznat dezinformaci a propagandu
- kniha mě poučí o ekonomických a politických výhodách dezinformací (s možným následným efektem rozkladu neboli štěpení společnosti)
- autorka vylíčí důvody, proč je speciálně Rusku a Číně tato "nová zbraň" užitečná
- dozvím se, jak na celý tento problém může pohlížet píárista, markeťák a propagandista.

Proč knihu nečíst:
- styl psaní vyznívá zaujatě
- nejsem si jistý, že věřím úplně všemu, co je v této knížce napsáno
- nejedná se o odbornou, ale popularizační publikaci
- autorčino pohlížení na českou kulturu vyznívá spíše negativně
- o to víc se zdá zaujatá vůči Rusku

28.11.2021 4 z 5

Střevo není tabu Střevo není tabu Giulia Enders

Výjimečná kniha, nesmírně poučná i vtipná. Jakožto člověk, trpící špatným fungováním střev, je pro mě tato knížka sesláním z nebes. O toto téma se zajímám, a tak jsem některá fakta již předem věděl, ale rozhodně jsem se dozvěděl i mnoho nových poznatků. Autorka vás roztomilými kresbami, vtipným a čtivým stylem psaní a zajímavostmi provází až ke konci. Snad nás zase někdy něčím v budoucnu poučí.

09.08.2016 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Opět obrovsky epická, stále sofistikovaná jízda, díky které jsem v průběhu a po přečtení strávil téměř v autistickém spektru a žil pouze v autorovo světě.

Přišlo mi však, že Liu se možná zbytečně snažil o vyvolání sentimentálnějších pocitů, protože oproti špetce emocí z předešlých Tří těles se objevily "srdceryvné" a občas i zvláštní části (viz část, kdy hlavní hrdina využil své imaginace).

Neříkám, že se mi emoce v příběhu nelíbí, ba naopak je to příjemné okořenění... Nemohl jsem se však zbavit pocitu, že tam byly sentimentální části vtesány násilím až po napsání celkového příběhu. I tak ale oceňuji autorovu tvorbu a nyní se těším na zakončení!

19.08.2020 4 z 5

Ačkoliv mi kniha svým obsahem až tolik nedala, i tak mi přišla obojacující tím, že autor shrnul celé své životní zkušenosti do celkem jednoduchého konceptu tak, aby to třeba pomohlo lidem, kteří stále ještě tápají.

23.06.2019 4 z 5

Radikální upřímnost Radikální upřímnost Brad Blanton

Díky této knize jsem, dá se říct, procitl. Nevím, zda to bylo pouze mým určitým psychickým rozpoložením, a nebo je to zcela autorova zásluha. Nicméně po přečtení pár stránek jsem se odhodlal k této "radikalizaci" a udělal něco, za co jsem na sebe neskutečně hrdý. Vypustil jsem jednu "sračku" a pocítil jsem obrovskou úlevu. Právě proto dávám této knize plné hodnocení, I když vím, že překlad není excelentní a ani kniha sama o sobě není žádnou průlomovou myšlenkou. Jenže naplno splnila svůj účel, začal jsem se pozorovat v tom, co říkám, a zjistil, že plno věcí neříkám tak, jak jsou. A nyní se začínám s upřímností seznamovat a hlavně jí taky projevovat. Děkuji za tuto knihu, otevřela mi oči a podpořila mou osobnost. Autor možná není skvělý člověk, ale zato je sám se sebou očividně spokojený, jelikož si jde za tím, co chce. A to by mělo být poselstvím pro každého.

12.07.2018 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Kniha a příběh sám o sobě byl však dle mého skoro dokonalý a lituji toho, že jsem tuto knihu (trilogii) přečetl, protože už snad navždy přijdu o ten chmurný, děsivý, apokalyptický a nadpozemský pocit, který jsem zažil při prvním čtení.

Nicméně - toto dílo i celou trilogii doporučuji všem, kdo prahnou po hard, existenciálním a filozofickém sci-fi a naopak nedoporučuji lidem, kteří mají zrovna chuť na povrchnější, ale akčnější zábavu stylu Star Wars.

(pozn.: čteno v audio formě)

13.11.2020 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Čtyřka s odřenýma ušima. Upřímně nevím, co si o knize mám myslet, jelikož jsem z ní byl při čtení ale i po přečtení zcela rozčarován. Bohužel mi v českém překladu chybí autorova dokonalá lyričnost a hrátky se slovy, které zde chybí.

31.05.2019 4 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Má druhá od Kinga. Hlavní postava sympatická, děj celkem dynamický - akorát od závěru jsem očekával trochu něco jiného. Jinak se mi líbilo zaměření se na traumata a psychologické rozpoložení postavy. Zvrat, ke kterému došlo v knize, jsem ale vůbec nečekal a byl jsem překvapen.

31.05.2019 4 z 5