Bustedka Bustedka komentáře u knih

Dokonalý vzhled Dokonalý vzhled Blake Pierce

Vůbec jsem nečekala, že mě tahle série vtáhne, ale psychologie a sérioví vrazi vždycky baví. Vzhledem k tomu, že jsem celou sérii četla v jenom zátahu, bylo trochu unavující číst neustále to připomínání děje.
Jessie vytváí psychologické profily pro policii, její otec je sériový vrah, v kontaktu je s jeho obdivovatelem, také sériovým vrahem, do toho je ex padouch a všichni ji chtějí zničit. Tahle linka protíná celou sérii. V každém jednotlivém díle se ale řeší další případ, kde se však docela opakuje modus operandi. Ale skvělé to je.

Dokonalá lež Dokonalá lež Blake Pierce

Dokonalý úsměv Dokonalý úsměv Blake Pierce

Dokonalý dům Dokonalý dům Blake Pierce

Dokonalý blok Dokonalý blok Blake Pierce

Dokonalá manželka Dokonalá manželka Blake Pierce

Dokonalé alibi Dokonalé alibi Blake Pierce

Jak Island změnil svět Jak Island změnil svět Egill Bjarnason

"Rychlá a zběsilá jízda tisícem let dějin", "kniha bohatá na zábavné anekdoty"... akorát, že moc ne.
Je to prostě klasická kniha o historii Islandu. Poměrně dobře napsaná. Pokud vás ale vysloveně historie nebaví a spíš hledáte fun facty, bavit bás bude především obálka. Ta je totiž skvostná.
Zábavné to není ani trochu. Některé kapitolly byly zbytečně delší, než by musely být. Navíc vzhledem k povaze knihy mi chyběly jakékoliv ilustrace, fotografie, prostě cokoliv, co by trochu rozmnělnilo 276 stran textu.

11.01.2024 3 z 5

111 míst v Ostravě, která musíte vidět 111 míst v Ostravě, která musíte vidět Vasilios Chaleplis

Ostrava - kdo by ji nemiloval. Já v ní prožila sice jen pár let, ale zamilovala jsem se do ní. Tahle kniha je přesně takový průvodce, kterého si představuju. Ukáže vám profláklé památky, ale i staré putyky, hřbitovy a haldy, které k tomu městskému koloritu prostě patří.

11.01.2024 5 z 5

Backman je pro někoho přecenovaným mainstreamem. Pro mě ale srdcovka. U téhle knihy jsem brečela. A to se mi nestává. Neskutečně smutné téma o stáří a zapomínání zpracované formou vztahu mezi dědečkem a vnukem.

A odkud bych asi tak byl? A odkud bych asi tak byl? Miroslav Karas

Nikdy jsem se netajila tím, že nemám zrovna v lásce Rusko a obecně bývalý komunistický blok. Miroslav Karas byl dlouholetým zpravodajem. Měl tak vše z první ruky, teda, vlastně neměl, protože Rusko a cenzura. Kniha mě vlastně přesvědčila o tom, co si už nějakou dobu myslím. Vyhodit někoho z práce, protože podporuje opozici s odůvodněním, že "nemá patřičný vztah k ruským úřadům", nebo obdivovat Stalina, i když vám zabila prarodiče, protože "jistě provedli něco strašného", učit se, že rok 68 byl příkladem dobré ruské organizace bratrské pomoci, to prostě není v pořádku.

Ke knize samotné mám ale jednu výtku. Je strašně nestrukturovaná. Bez kapitol. Karas přeskakuje z jednoho tématu na druhé.

"Žádná generace v Rusku nepoznala demokracii, proto z ani Rusové považují tu, kterou ji nabízí Putin."

Psychohry Psychohry Leona Deakin

Prazvláštní kniha. Kniha plná sociopatů, kteří v den svých narozenin zmizí a zůstane po nich jen kartička zvoucí ke hře. Zprvu strašná slabota, postupně se to rozjíždí, ale celkový dojem nespraven.

11.01.2024 2 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Překvapivě velmi povedené. KNiha je protkaná velkým množstvím obrázků, které kreslí malý Teddy na popud imaginární kamarádky.
Konec byl možná trochu překombinovaným ale byl přesně takový, aby uspokojil mou nedůvěru v paranormální jevy.

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

Myšlenkové pochody mě nesmírně bavily. V poslední době tíhnu ke knihám, kde nejde ani tak o příběh, ale spíš o to pozadí. Autorce se v recenzích vyčítá, že je příběh nudný a některé věci mohla víc rozebrat. Podle mě ale nebylo motivem napsat knihu o rozplétání tajemství staré budovy, naopak spíš šlo o myšlení hlavní hrdinky.

11.01.2024 4 z 5

Kategorii HUMOR v knihovně většinou přeskakuji. Napsat humornou knihu tak, aby nebyla spíš trapná, je fakt těžké. Tady ale nelituji. Vtipné mi to sice vysloveně nepřišlo, ale je to fajn oddechovka. Kniha je koncipovaná jako emaily kamarádům, ve kterých hrdinka vypráví, co zažila a co se přihodilo. A přesně tenhle formát mě na tom bavil ze všeho nejvíc.

11.01.2024 4 z 5

Kdo by neznal Přátelé. Bylo to čtení bolavé, ale podnětné. Především proto, že jsem v okolí neměla nikdy nikoho, kdo by bojoval se závislostí, proto je celý ten boj s tímhle démonem pro mě hodné vzdálen.
Ke konci se kniha trochu táhla, téma se opakovalo. Názvy prášků vám začnou splývat, ale ta message ve vás zůstane.
Hodnotit autobiografie je dost obtížné, a tak mě některá hodnocení docela zarazily. Strhávat hvězdičky jen proto, že je feták, to do recenzí prostě nepatří. Pak totiž nehodnotíte knihu, ale něčí život.

11.01.2024 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Já si nemůžu pomoc, ale přijde mi, že kdyby knihu nenapsala Rowlingová, nebo napsala, ale k pseudonymu se nepřiznala, tak by to tak velký úspěch a super hodnocení nemělo.

Mám ráda thrillery i detektivky, ale musí se v nich něco dít. Tady se nějaký pořádný děj začíná odehrávat až na straně 500 a to je prostě sakra moc. Konec to trochu nahradil, i když WAU se nekonalo.
Rowlingová psát umí, vše má promyšlené do detailu, ale něco jiného je vytvářet v knihách fantazijní svět plný kouzel a něco jiného řešit případ vraždy - 1000 stránek je prostě moc. Každý další díl Cormorana je delší a delší, ale prostě proč?

11.01.2024 3 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Jedno velké uf. Postupná, plíživá manipulace ze strany partnera. Týrání rodičem. Postupné ztrácení jistoty. Stírání hranice mezi realitou a fikcí. Ta kniha otvírá spoustu bolavých témat a pokud jste někdy někdo z vás něco podobného zažil, bude vás to bolet. Hodně.
Když jsem si četla recenze, mezi negativy bylo zminováno, že kniha klouže po povrchu a nezodpoví jasně spoustu otázek, které si v průběhu čtení položíte. Ke konci ani nemůžete dát ruku do ohně za to, jak to všechno bylo.
A to je přesně ono. TO je gaslighting. Autor ve vás jen vyvolává podobné pocity, jako má obět. A právě proto je ta kniha skvělá.

Gaslighting není o hlouposti a tvrdit tak, že vám se to nikdy stát nemůže, je blbost. Pokud totiž někdo tvrdí, že vás má rád, nebude vám ubližovat. Logicky. A přesně proto v tom manipulativním vztahu končí tolik lidí. I já to zažila.

Forma zpracování - srpny po jednotlivých letech, grafické zpracování - je třešnička na dortu.

Hypnoporod Hypnoporod Marie F. Mongan

Nejsem z těch, co si při porodu vizualizuje duhu hloubkoměr ani otvírající se růži. Afirmace si po přečtení ani nepamatuju. Ale to uvědomění si podstaty toho okamžiku a toho,, proč to vlastně děláte, je nesmírně důležitá. A v tomhle byla kniha velmi přínosná. Dokonce tak moc, že jsem se na porod začala těšit.
Pokud opravdu chcete hypnoporod prožít, nebo spíš se o to chcete pokusit, přečtení knihy vám stačit nebude. Může to být ale první krok k přihlášení se do kurzu. Pokud vám však stačí najít nějaký klid na duši, kniha postačí.

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Velké překvapení. I když teda ne tak velké, protože kdo četl Justýnku, tak mu je jasné, že Pantovič to se slovy umí. největší plus dávám za neotřelý nápad. Sebevražda mladé malířky, která se reinkarnuje v akvarijní rybičku a jako bojovnice pestrá sleduje ze svého kulatého akvária pohnuté osudy jiných lidí, je neotřelá a úsměvná. A úplně nejlepší je, že vám kniha vykouzlí úsměv na tváři, i když je v jádru vlastně dost smutná.