Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa opět nezklamala. Tento díl byl skvělým zakončením série a mě jen mrzí, že už se s hlavními hrdiny nesetkám. Opět se řešily dva zdánlivě nesouvisející případy a detektivové museli najít, co je spojuje, k tomu se autorka lehce věnuje i jejich soukromí a nakonec se vše pěkně uzavře. Za mě jasných pět hvězdiček.

05.11.2023 5 z 5

Kořeny Kořeny Miika Nousiainen

Když jsem si četla anotaci, vůbec mě nenapadlo, jak moc se mi kniha o bratřích, kteří se náhodně objeví, bude líbit. A to i přesto, že jeden z nich je doslova zapálený zubař. Není to vyloženě humorný příběh, trošku mi to připomíná Backmana, ten nadhled, lehkost, úsměvné situace a spousta věcí k zamyšlení. K tomu jsem se prošla po mých oblíbených Helsinkách a zavítali jsme i do Švédska, Thajska a Austrálie. Nemůžu jinak, než knihu doporučit.

27.10.2023 5 z 5

Principálova dcera Principálova dcera Jostein Gaarder

Jostein Gaarder je můj oblíbený autor, líbí se mi jeho nápady, styl, i to jak do příběhů zamíchá spoustu otázek k zamyšlení. Tentokrát ale nemůžu dát pět hvězdiček, nesedl mi sebevědomý hlavní hrdina, a co mi vadilo víc, že byla kniha chvílemi zbytečně zdlouhavá. Musím ale říct, že náměty zmiňované v knize se mi líbily a pobavilo mě, že podle popisu jedné knihy, zmínil mezi spisovateli využívající služby hlavního hrdiny i sebe.

24.10.2023 4 z 5

Modrá pole Modrá pole Claire Keegan

I třetí kniha od této autorky se mi líbila. Tentokrát se jedná o sbírku melancholicky laděných povídek, které se až na jednu odehrávají na irském venkově. Styl vyprávění Claire Keegan mi sedí. Je to prostě takové neobyčejně obyčejné.

18.10.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Překvapilo mě, jak moc se mi kniha líbila. Sledujeme v ní životní osudy několika postav v různých časových obdobích. Mi se nejvíce líbila linka z 30. let. Autor píše tak poutavě, že jsem musela číst dál a dál.
A závěr... vše do sebe zapadne tak, jak by si asi každý přál. Minulý týden se mi staly dvě tak neuvěřitelné náhody, že jsem si říkala, tomu by v knize nikdo neuvěřil. Takže proč ne? Já jsem s celou knihou i jejím koncem spokojená.

30.09.2023 5 z 5

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Pratchett opět nezklamal. Tentokrát je hlavní hrdina Těpic, následník trůnu Starého království v údolí Mžilu. Vše je, jak má v království být, pak se ovšem začne stavět ta největší pyramida a nejen s časem se začnou dít věci. Máme tady teorii relativity, fyziku, filozofy, mumie i nejlepšího matematika. A já se u knihy bavila jako vždy, když zavítám na Zeměplochu.

24.09.2023 4 z 5

Třetí světlo Třetí světlo Claire Keegan

Tato autorka se stává mou oblíbenou. Na několika málo stranách toho o životě a jeho důležitých hodnotách dokáže sdělit mnoho. I povídka Třetí světlo poklidně plyne, až se narazí na tajemství. No a závěr si opět můžeme domyslet podle sebe. Už se těším na její další knihu.

24.09.2023 5 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Podle hodnocení jsem se trochu bála, jak se mi kniha bude číst, ale mé obavy byly zbytečné. Líbily se mi postřehy autora o Římě, svých malých synech i životě a světě. Byla to nádherná kniha, díky které jsem měla pocit, že ten rok jsem v Římě strávila taky.

09.09.2023 5 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Čekala jsem detektivku z konce 19. století a zápletka se mi opravdu líbila, ale v knize bylo bohužel i spoustu červenání se, bušení srdce, jisker v očích a motýlů v břiše, což z napínavého příběhu udělalo příběh hodně rozvláčný. Takže nápad byl dobrý, historické kulisy zajímavé, ale na mě tam bylo moc romantiky. Kdyby měla kniha o sto stran méně, bylo by to možná na pět hvězdiček, takto dávám tři a půl.

05.09.2023 4 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Druhý díl se mi líbil ještě víc než první. V knize najdeme prosluněné jižní Švédsko, poklidné vyšetřování vraždy a k tomu navíc spoustu starožitností. Prostě pohodové čtení na konec prázdnin. Jen mě mrzí, že tento díl vypadá jako poslední.

23.08.2023 5 z 5

Tři Tři Valérie Perrin

Jsem ráda, že jsem díky svým oblíbeným objevila tuto autorku. Její styl psaní se mi líbí a příběh o nerozlučných přátelích taky. Příběh je to chvílemi smutný a Virginie mi v tom dělala pěkně dlouho zmatek, ale i přes velký počet stran jsem spokojená a potěšilo mě, když jsem dnes zjistila, že brzy u nás vyjde od Valerie Perrin další kniha.

18.08.2023 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Tato knížka je důkazem, že někdy stačí pár stran a autorka dokáže vystihnout přesně to, co chce. Přestože je téma Magdaleniných prádelen v Irských klášterech velmi citlivé, v knize je vše vylíčeno tak nějak obyčejně na životě jedné "normální "rodiny, jejíž otec se rozhodne, jak bychom dnes řekli, vystoupit ze své komfortní zóny. Závažné otázky jsou v dialozích jen naznačeny, tak jako zoufalá situace žen v klášterech. A jak to celé dopadne, nechává spisovatelka na fantazii každého čtenáře.

12.08.2023 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa opět nezklamala, kniha s několika zdánlivě nesouvisejícími záhadami byla napínavá a tajemná. Když se však policie dostala k pachateli, najednou do sebe všechno krásně zapadlo, a jako vždy byly všechny hrůzy způsobené lidskou rukou a žádné nadpřirozené síly v tom prsty neměly.

08.08.2023 5 z 5

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Kniha se nečetla špatně, ale je to prostě dívčí román. Doufala jsem, že tam bude více umění, významných postav renesanční doby, zkrátka že si užiji Florencii v rozkvětu, a zamilovaná linka zde bude jen okrajově, bohužel to bylo naopak. Nicméně něco jsem se o začátku 16. století dozvěděla a taky si uvědomuji, že nejsem cílová skupina této knihy, proto dávám čtyři hvězdičky.

02.08.2023 4 z 5

Prstýnek z kopřivy Prstýnek z kopřivy Pavel Čech

Po několika setkáních se současnou českou poezií jsem došla k závěru, že to není nic pro mě, chyběla jí melodičnost, ale co bylo horší, vůbec jsem jí nerozuměla.
Pak jsem však narazila na tuto knihu a Pavel Čech opět nezklamal. Nádherné ilustrace a krásné básničky, které můžu číst pořád dokola. Jsem nadšená. Rozhodně doporučuji.

27.07.2023 5 z 5

Posel v temném lese Posel v temném lese Lois Lowry

I třetí díl se mi líbil. Byl smutný, napínavý a skvěle se četl. Jsem ráda, že jsem se opět setkala s některými postavami z předchozích dílů a těším se na poslední část série.

19.07.2023 5 z 5

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

Druhý díl se mi líbil o něco méně než první, ale i tak to bylo skvělé čtení. Příběh se odehrává v jedné vesnici po "velkém pádu". Život v této době není vůbec lehký, lidé žijí v chýších, myjí se v potoce, nepotřební jsou odstraněni, jen několik dětí má díky svému zvláštnímu daru privilegium žít si lépe, jenže za jakou cenu...
Několik pasáží týkajících se barvení bylo sice zdlouhavých, ale jinak jsem knihu nemohla odložit, už se chystám na třetí díl.

15.07.2023 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Pěkná kniha o vzniku Koňských knihoven v USA. Příběh nás zavede do chudé části státu Kentucky v polovině třicátých let, kde se vznik knihoven provozovaných ženami, setkává se spoustou pochybností. Nakonec sice u velké části obyvatelstva vítězí touha po nových poznatcích a taky po zpestření jednotvárného těžkého života, ale i tak čeká hlavní hrdinky spousta překážek. Závěr soudního procesu mi sice přišel zvláštní, ale jinak se mi kniha hodně líbila. Jen mi při čtení bylo líto, že už se dnes děti na knihy netěší, tak jako před devadesáti lety.

11.07.2023 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Stejně jako Noc zázraků je i tato kniha takové milé pohlazení na duši. Arthur a Lucille jsou prostě úžasní. Těší mě, že skvělé příběhy nemusí být jen o hrůzách a násilí, ale i o tom, že lidé dokáží být k sobě hodní, a když je třeba, navzájem si pomohou.

11.07.2023 5 z 5

O kolečko víc O kolečko víc Malgorzata Musierowicz

Tato kniha se mi líbila ve třinácti, ve dvaceti i teď. Možná je to proto, že to není klasický dívčí román, ale spíš příběh o jedné praštěné početné rodině, ve které jednotlivým členům přes všechny ty myši, francouzské spisovatele a kvantovou fyziku, na ostatních záleží. Pouze a jedině.

07.07.2023 5 z 5