Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Knihu jsem si půjčila na základě kladných hodnocení mých oblíbených, ale musím přiznat, že prvních padesát stran jsem se nemohla začíst. Pak mě ovšem příběh osudem zkoušené Viktorie chytil a nepustil až do poslední stránky. Kniha popisuje život po druhé světové válce v malém městečku v USA a ukazuje rozdíly, které ve společnosti tehdy panovaly. Po prvních přečtených stránkách jsem netušila, že příběh na mě tak silně zapůsobí. Jasných pět hvězdiček.

04.02.2024 5 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Fazóna je další skvělá kniha ze života od mého oblíbeného autora. Narozdíl od Kořenů byla pro mě Fazóna smutnější a depresivnější, ale i tak se skvěle četla a objevily se i vtipné momenty. Líbí se mi, když hlavní hrdinové nejsou sebevědomí borci, kteří vždycky ví, co je nejlepší, ale normální lidé se spoustou pochybností o svém životě. Těším se na další autorovu knihu.

04.02.2024 5 z 5

Kdo zabil malého prince? Kdo zabil malého prince? Michel Bussi

Kdo zabil Malého prince a jak to bylo se smrtí Saint-Exupéryho? To je otázka, kterou si autor položil, a prostřednictvím dvou "vyšetřovatelů", kteří navštěvují členy tajného Klubu 612, se na ni snaží odpovědět. Kniha je vlastně založena na rozhovorech a spekulacích o tom, jak to všechno mohlo být a na závěr nám autor jednu hypotézu nabídne. V celé knize je samozřejmě spousta paralel s Malým princem, takže celý příběh působí ještě zajímavěji. Mohu jen doporučit.

24.01.2024 5 z 5

Ztracený příběh Ztracený příběh Charles Martin

Autor vymyslel zajímavé téma, ale bohužel se taky vyžíval v rozvláčných popisech osob, míst i činností, což příběh dost brzdilo. Ne že by se kniha četla špatně, ale nějak mě to nenutilo zjistit, jaké tajemství hlavní hrdinové skrývají a opravdu mě chytla až poslední třetina. Mít kniha o pár desítek stran méně, bylo by to na pět hvězdiček, takto dávám tři a půl.

21.01.2024 4 z 5

Vražda v Mallowan Hall Vražda v Mallowan Hall Colleen Cambridge (p)

Tento styl detektivek je přesně podle mého gusta. Stane se vražda a v průběhu vyšetřování se postupně objevují stopy, které vedou k dopadení vraha. V této knize se navíc dozvíme, jak se žilo v Anglii mezi světovými válkami v lepší společnosti. Za mě jasných pět hvězdiček.

21.01.2024 5 z 5

Sedm sněhuláků a jiné případy pro začínající detektivy Sedm sněhuláků a jiné případy pro začínající detektivy Svatopluk Hrnčíř

U této knihy jsem sice nepatřila do cílové skupiny čtenářů, ale krátké detektivní příběhy mě bavily. Kniha je pro děti asi od druhé do šesté třídy a každý příběh je jiný. Někdy stačí dávat pozor, co se u daného případu událo, někdy je třeba se zamyslet, někdy pomůžou obrázky a najdeme tam i rébusy.

21.01.2024 5 z 5

Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Marian Kechlibar

V knihovně jsem si půjčovala třetí a čtvrtý díl současně a nevšimla jsem si podtitulu o popravách, takže když jsem se teď chystala knihu číst, zaváhala jsem, protože popravy opravdu nemusím. Nakonec jsem se pustila do čtení a autor se naštěstí o způsobu popravování moc nerozepisoval, takže mě jako vždy čekaly zajímavé příběhy z naší minulosti, které se opět velmi dobře četly. Přestože se mi ostatní díly líbily o něco více, hodnotím pěti hvězdičkami.

08.01.2024 5 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Pěkná kniha, která citlivě vypráví o životě a hlavně o srdci nemocném z nejrůznějších příčin. Autor krásně vystihl atmosféru, takže jsem měla pocit, že jsem u jezera Burton s hlavními postavami. Některé popisy byly ale hodně zdlouhavé a objevilo se tam pár situací, kterým jsem nedokázala uvěřit, proto dávám čtyři hvězdičky.

07.01.2024 4 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Další krásná kniha od mé oblíbené autorky. Opět mě bavil příběh s překvapením, které nám Valérie Perrin připravila. Líbil se mi styl vyprávění i charaktery postav. Jasných pět hvězdiček.

01.01.2024 5 z 5

Vánoční případ c.k. policejního komisaře Pobudy Vánoční případ c.k. policejního komisaře Pobudy Jiří Slavíček

V prosinci jsem se pustila do knih, které se odehrávají na konci 19. století a výlet do jiné doby jsem si užila. V této knize autor sice někdy popisuje činnosti a místa dost zdlouhavě, ale to mi nevadilo. Hvězdičku strhávám za některé informace o svých podřízených, dceři a manželce, které několikrát během knihy opakuje a to prakticky slovo od slova. Jinak jsem spokojená a nejvíce se mi líbil poslední příběh, který se odehrává těsně před Vánocemi.

28.12.2023 4 z 5

Povídky smíchovské Povídky smíchovské Marie Rejfová

Povídková kniha, díky které jsme se ocitli v Praze na začátku minulého století. Při čtení jsem měla pocit, že se po ulicích Smíchova toulám taky. Pěkné bylo i to, že se některé postavy mihly i v jiných povídkách, no a záhadný kouzelník vše krásně spojil. Hvězdičku dolů dávám, protože na mě byly povídky až moc pesimistické.

23.12.2023 4 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Skvěle napsaná kniha o Stezce Českem. Autor zde vtipně popisuje jednotlivé etapy, včetně zajímavostí, míst, která máme navštívit, i kterým se raději vyhnout. Nechybí praktické rady o povrchu, převýšení, kde se dá nakoupit, kde nabrat voda a kde přespat. Tyto kapitoly se střídají s vyprávěním lidí, kteří se na stezku vydali a to ať na celou, nebo část. Někteří z vypravěčů už toho prošli více, někteří vyrazili poprvé, někdo je po těžké nemoci, někdo na vozíčku, na Stezku vyráží i maminky s kočárky. Myslím, že tato kniha může namotivovat spoustu lidí, protože ukazuje, že nic není nemožné. Tak teď už jen obout pohory, nahodit batoh a můžeme vyrazit.

19.12.2023 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Tento příběh se mi hodně líbil. Eleanor je svérázná mladá žena, která se chová hodně specificky, její myšlenkové pochody jsou často úsměvné, když se ale postupně dozvídáme o jejím dětství, začíná z toho spíše mrazit. No a úplné vysvětlení v závěru mě fakt dostalo. Jasných pět hvězdiček.

18.12.2023 5 z 5

Příběh hořkého trojlístku Příběh hořkého trojlístku Marie Macková

Po dočtení předchozího dílu jsem si myslela, že je to konec série, a tak mě mile potěšilo, že se můžu s inspektorem finanční stráže Eduardem Plischkem setkat znovu. Tentokrát to bylo ve vesnici poblíž Lanškrouna a vyšetřuje se vražda, finanční delikt a samozřejmě se zase dozvíme něco nového o tom, jak to u nás fungovalo v druhé polovině devatenáctého století. Tato série je za mě hodně povedená. Toho, kdo hltá thrillery by asi nenadchla, ale milovníkům klasických detektivek, kteří se rádi dozví něco z naší historie, můžu jen doporučit.

18.12.2023 5 z 5

Syn Syn Lois Lowry

Perfektní zakončení skvělé série. Líbilo se mi, jak bylo v knize ukázáno, že ve společenství, kde ani neznají elektřinu, mohou být lidé šťastnější a svobodnější, než ve společenství se všemi vymoženostmi, kde je vše černobílé a lidem chybí city. Konec sice proběhl dost rychle, když porovnám, jak dlouho autorka líčila, jak Claire šplhá po skále, ale úplný závěr i možnost, jak zničit zlo, se mi líbil. Celou sérii doporučuji i dospělým, přestože v knihovně ji najdete v dětském oddělení.

09.12.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Načasování jsem si nemohla vybrat líp, sice nebydlím uprostřed lesů, ale sněhu napadlo přes víkend tolik, že jsem se aspoň co se počasí týče mohla do obyvatel Medvědína vcítit. Autor opět skvěle popsal jak prostředí tohoto malého městečka "na konci světa", kde hokej hraje prim, tak psychologii postav. Román je to temnější, než jsem od Fredrika Backmana zvyklá, ale jako vždy se četl skvěle a přemýšlet nad ním budu ještě dlouho. Těším se, že si brzy přečtu pokračování.

03.12.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Sci-fi není zrovna můj šálek kávy, ale tuto knihu jsem dostala jako dárek a hodila se mi do letošní výzvy, tak jsem se do ní pustila. Musím říct, že téma, jak přežít na Marsu, bylo opravdu zajímavé, hlavní hrdina byl vyloženě sympaťák, kterému nešlo nefandit, jeho optimismus a nadhled byl v dané situaci neuvěřitelný. Jen to velké množství pasáží, kde počítal, kolik musí získat brambor, vody, energie mě nudilo. Je mi jasné, že to pro jeho přežití bylo nezbytné, ale pro mě to bylo zbytečně zdlouhavé. A to mě ve škole fyzika, chemie a matematika bavila. Na posledních sto stránkách se ale vše pěkně rozběhlo, takže dávám čtyři hvězdičky.

26.11.2023 4 z 5

Zapomenuté příběhy 3 Zapomenuté příběhy 3 Marian Kechlibar

Další skvělý díl této série, díky které se dozvídáme zajímavé informace z historie naší planety. Kniha se opět výborně četla a já jsem vůbec neměla pocit, že jde o naučnou literaturu. Jen jsem žasla nad nápady, hrdinskými činy, ale i omyly a krutostí našich předků. Nejvíc mě zaujal příběh agenta Garcii a 80000 diváků námořní bitvy u Gibraltaru.

19.11.2023 5 z 5

Poprask v sýrové uličce Poprask v sýrové uličce Robert Fulghum

Při čtení Poprasku v sýrové uličce jsem si připomněla, proč jsem kdysi tak hltala knihy Roberta Fulghuma. Líbí se mi jeho nadhled, lidskost, zamyšlení se nad věcmi zvláštními i těmi každodenními. Pro mě to bylo takové milé pohlazení.

12.11.2023 5 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Knihu jsem dlouho odkládala, ale když jsem se do ní pustila, nemohla jsem přestat číst. Příběh je to děsivý a jsem ráda, že se tam objeví manželé Hudsonovi, i když působí až neuvěřitelně kladně, myslím si, že si je hlavní hrdinka i čtenáři zaslouží. Zajímavý je i pohled na pandemii Španělské chřipky, která proběhla o sto let dříve než ta covidová, kterou si všichni dobře pamatujeme.

05.11.2023 5 z 5