bruntal bruntal komentáře u knih

První světová válka První světová válka Martin Gilbert

Nesmírně zajímavá kniha, která se snaží přiblížit čtenářům i jednotlivé lidské příběhy v tomto strašlivém konfliktu. Politické pozadí některých událostí jsou zmíněny možná příliš stručně, jak zde již někdo uváděl. Přesto se jedná o působivé dílo, jehož přečtení by nemělo uniknout nikomu, kdo se o WWI více zajímá.

16.03.2019 5 z 5

Jeden průměrný den v sovětském gulagu z pohledu mukla.

26.02.2019 4 z 5

Doktore, to byste se divil! Doktore, to byste se divil! Patrick Taylor

Výborně "odvyprávěno", ale přesto převládá zklamání pramenící z toho, že jsem čekal od knihy něco zcela jiného. Knihu jsem si chtěl přečíst pro obveselení a dostal jsem tísnivý až smutný příběh.

24.02.2019 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Jak je uvedeno na památníku (nejenom) v Mauthausenu - lidé bděte! Tohle se již nesmí stát. Díky skvělé práci autorky se podařilo zmapovat a skvělým způsobem zpracovat neuvěřitelné životní příběhy tří matek a jejich dětí, jejichž přežití nejbrutálnější smrtící mašinérie, jakou kdy člověk vymyslel, se skutečně rovná zázraku.

22.02.2019 5 z 5

Jižní Afrika – krajina protikladů očima českého cyklisty Jižní Afrika – krajina protikladů očima českého cyklisty Antonín Červený

Trochu mne překvapuje vysoké hodnocení. Jedná se o cestopis psaný formou stručného deníku. Cestopisy většinou nevynikají vysokou literární kvalitou, zde však hodnotím ještě o level níže, než většinou. Autorova kniha Pohled do duše cyklotrempa se mi líbila více. Ani ta však nedosahuje kvalit knih pana Tomšíčka, Markéty Hroudové či Lucie Kovaříkové (dnes již Jonové).

20.02.2019 3 z 5

To sladké tajemství života a jiné povídky To sladké tajemství života a jiné povídky Roald Dahl

Vtipně vypointované historky o (ne)všedních záležitostech (ne)obyčejných venkovanů.

19.02.2019 4 z 5

Velká ložnicová loupež Velká ložnicová loupež Pelham Grenville Wodehouse

V knize se setkáme s některými starými známými. Nechybí milostná ani detektivní zápletka a opět se při čtení budete mimovolně usmívat.

17.02.2019 5 z 5

Smrt ve sloní trávě Smrt ve sloní trávě Jaroslav Mareš

Skvělá kniha o africké fauně a přírodě celkově. Poslední kapitola, bohužel zřejmě pravdivá, se mi těžko rozdýchávala.

13.02.2019 5 z 5

Láska k životu aneb Kniha o podivuhodném a dobrodružném životě, díle, láskách, bojích a smrti Jacka Londona, spisovatele, zlatokopa, námořníka, tuláka a snílka Láska k životu aneb Kniha o podivuhodném a dobrodružném životě, díle, láskách, bojích a smrti Jacka Londona, spisovatele, zlatokopa, námořníka, tuláka a snílka Jack London

Tahle kniha byla mým seznámením s Jackem Londonem a zažehla mou lásku k dílu tohoto skvělého autora. Obsahuje soubor vynikajících povídek proložený Londonovou biografií s přiloženými popisnými obrázky soudobých osob a předmětů.

10.02.2019 5 z 5

Povídky Povídky Mark Twain (p)

Vzdáleně mi to připomínalo povídky Roalda Dahla.

29.01.2019 3 z 5

Doktore, ne tak zhurta! Doktore, ne tak zhurta! Patrick Taylor

Můj první "doktor" a již se těším na dalšího. Skvělá vyváženost vtipu a dramatu. Tak akorát odborných termínů, výborný popis reálií a správný spisovatelský cit.

28.01.2019 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Příjemné překvapení. Prvních pár stránek mne úplně nepřesvědčilo, zdálo se mi, jako by se Ládík snažil nacpat vtip všude a za každou cenu, ale po těch prvotních stránkách jsem knize přišel "na chuť" a byl jsem opravdu rád, že jsem po ní v knihovně sáhl. Svěží, velmi vtipný cestopis protknutý osobitým a na věk autora až neuvěřitelně vyspělým pohledem na svět.

22.01.2019 4 z 5

Tak tohle mne minulo. Můj první Murakami a velké zklamání. Hlavní hrdina mi byl nesympatický a působil na mne protivným dojmem. Přehnaně explicitní popis sexuálních scén kontrastuje s jinak decentním stylem psaní. Chápu, že se jedná mimo jiné o kritiku japonské společnosti a popis jednotlivce, který se snaží vymanit z uniformity, ve které se necítí dobře a stále mu něco chybí. Přesto to na mne působilo místy spíše jako červená knihovna.

19.01.2019 3 z 5

Chytněte mi guerézu Chytněte mi guerézu Gerald Durrell

I z této knihy je zřejmé, jak pozoruhodným člověkem Gerald Durrell byl. Jeho láska ke zvířatům byla nejen opravdová a hluboká, ale také pragmatická. Tato jeho kniha poctivě a bez zbytečného sentimentu popisuje jeho "boj" za záchranu takového počtu zvířecích druhů, jakého byl se svými možnostmi vůbec schopen a to s vtipem, poutavě a přitom poučně.

18.01.2019 4 z 5

Zmizet po francouzsku Zmizet po francouzsku Pelham Grenville Wodehouse

Wodehouse zřejmě neuměl napsat špatnou knihu. Příběhy ze zámku Blandings jsou mi však bližší.

12.01.2019 4 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Do poloviny knihy se jedná o poutavý, nápaditý a mistrně napsaný příběh, poté však sklouzává k nudným, hluchým pasážím, ze kterých jsem cítil jakoby těžkopádnost autorova psaní. Místy, vždy jen na pár stránkách, se pak opět objevila ta lehkost psaní a s ní i poutavost příběhu. Přes tyto výtky, jako celek působí kniha uceleně a je znát, že autor je mistr svého řemesla. Ačkoliv můj komentář vyznívá poněkud kriticky, doporučuji knihu k přečtení a řadím ji do svých TOP 100 knih, možná i proto, že mi místy připomínala Steinbeckovo dílo Na východ od ráje.

05.01.2019 4 z 5

Kulka od Pánaboha Kulka od Pánaboha Jan Šmíd

Tři povídky, každá jiná. Styl psaní pana Šmída mám rád.

29.12.2018 4 z 5

Backmanova zcela netradiční kniha. Styl vyprávění mi úplně nesedl, asi i proto, že nejsem cílová skupina. Přesto oceňuji jemnost a hloubku příběhu.

29.12.2018 4 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Velmi vtipné vyprávění o jednom čtyřnohém uličníkovi. Budete se bavit i když nejste pejskaři.

29.12.2018 5 z 5

Afrikou domů na kole Afrikou domů na kole Jan Tomšíček

Vtipný, poutavý cestopis o neuvěřitelném cykloputovani, plný zajímavých postřehů o přírodě i domorodých obyvatelích.

29.12.2018 5 z 5