Onlineboxas

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Zvláštní je, že k této knize se lidé vraceli především v dobách, kdy bylo mizerně. Třeba za války. V časech prosperity a "kultu mládí" Babička nudí. Ale když přijde nějaká krize, a je jedno, zda osobní či společenská, tak tuhle knížku berou čtenáři znovu a znovu do rukou, nebo se už po xté podívají na film.
Mám pro to vysvětlení. Babička nám totiž podobně jako samotné Boženě Němcové poskytuje útěchu. Hodná, laskavá, přející a milující žena, která má pro své okolí jen lásku, pochopení a pomocnou ruku. Někteří z nás mají štěstí a právě taková je ta jejich babička, mnozí ale ne. Odešla nebo ji vůbec nepoznali. Ale ať tak nebo tak, něco v nás z ní vždy bylo a stále přetrvává.
Myslím, že každý z nás by si takovou babičku, jako o ní píše Božena Němcová, přál. A je jedno, kolik nám je let. Když na konci knihy babička umírá, je to, jako by nám umřel někdo blízký. Proto si myslím, že tato kniha trvale patří do zlatého fondu toho nejlepšího, co bylo u nás kdy napsáno.

19.10.2019

HanaHanaAlena Mornštajnová

Nechce se mi dále rozšiřovat počet pochvalných komentářů na těchto stránkách, asi bych nenapsala nic nového, tak snad jen konstatování: Díky za Hanu, paní Mornštajnová! Nutíte nás zamyslet se nad tím, jestli žijeme dnes opravdu tak mizerně, jak si občas namlouváme.

08.09.2019

Na východ od rájeNa východ od rájeJohn Steinbeck

Tohle je moje srdeční záležitost. Adam a Charles, nůž a štěně, Aron a Caleb, peníze a láska... Je to krásné čtení, dokonalé. Člověk se nakonec snaží pochopit i tu mrchu Cathy...
Mně osobně se ovšem nejvíc líbila postava Samuela Hamiltona. Takového člověka bych skutečně chtěla někdy v životě potkat!
Na východ od ráje, to je jedna z 10 knih, kterých si nejvíc cením.
Její závěr můžu číst, kolikrát chci, a stejně mě vždy dojme. Vždyť i my jsme podle bible potomci ne toho slušného a dobrého Ábela, ale toho vzteklého a umíněného Kaina. A podobně jako on a jako Caleb i my toužíme po lásce, pochopení a uznání...
...a každý z nás někde na sobě nebo v sobě nosí Kainovo znamení...

Vzkaz pro pedobro: Na východ od ráje je i po dalších 20 letech pro mne tak úžasná kniha, jako byla v mých 20 i v mých 40 letech! Teď na prahu důchodového věku v ní objevuji zase jiné zajímavé myšlenky. Je to trvalý skvost v mojí knihovně.

19.04.2021

FajaFajaPetra Stehlíková

Jak já vydržím až do vydání dalšího dílu?!
To snad ani Ilan obklopená nastereemi se tak netrápila!
Tak, paní Stehlíková, šup, šup! Všichni na ten další díl čekáme, tak ať je to naše čekání co nejkratší!!!!!
Jo, a držte se prosím Duvalského pohoří, tam je Ilan i nám čtenářům mnohem líp než v nížinách!

04.04.2020

Quo vadis?Quo vadis?Henryk Sienkiewicz

Sama zápletka knihy je sice veskrze romantická láska mezi dvěma mladými lidmi z různých společenských vrstev, takže vlastně nic moc nového. Ale vylíčení tísnivé atmosféry v Římě v době prvních křesťanů je něco naprosto výjimečného a dech beroucího. Člověk ani zdaleka nemusí být věřící, aby této knize a jejímu poselství propadl. Mnoho takových knih, jako je Quo vadis?, neexistuje.

08.11.2020

SpasitelSpasitelAndy Weir

Moc dobrá knížka! Dobrá, dobrá, dobrá!
Pomalu, ale jistě se ze mne stává fanoušek Andyho Weira. Spasitele jsem "dorazila" dnes v jednu hodinu v noci, protože jsem nechtěla čekat až na ráno, abych se dozvěděla, jak to všechno dopadne. A tohle se mi prosím pěkně stává naprosto výjimečně!
Líbil se mi Marťan, líbila se mi Artemis a moc se mi líbila i tato zatím poslední kniha Spasitel. Mají všechny napínavý, až strhující děj a v každé jsem se dozvěděla něco z fyziky, matematiky, chemie a dalších přírodních věd. Zvlášť teď u Spasitele jsem si uvědomila, že mi autorův trochu vědecký styl vyhovuje a to, co se dozvím jaksi navíc, není na překážku a vůbec mě to neodrazuje od dalšího čtení. Všechno v knize má určitou logiku, dynamiku, a tak autorovi lehce uvěříte, že tohle by se koneckonců "mohlo klidně stát".
Jen tak dál, pane Weire, a klidně i větší kapky! Těším se na další vaše knihy!
P. S.
Jednu poznámku směrem k vydavateli:
Přestaňte tam už na ty obálky psát tu větu o knížce Marťan!
Uvědomte si prosím laskavě, že my čtenáři většinou už Andyho Weira známe a svůj názor na něj a jeho knihy si jistě umíme udělat, i když nám do omrzení nebudete připomínat Marťana! U Artemis jsem tuhle vaši hlášku ještě skousla, ale u Spasitele mě to už štve! Jestliže Marťan byl totiž skvělý, tak Spasitel je snad ještě lepší a žádnou takovou podbízivou reklamu nepotřebuje.

DekameronDekameronGiovanni Boccaccio

Pořiďte si jednu dobrou záložku. Vložte ji do této knihy a až vám bude smutno a svět bude plný problémů, nelásky, nepochopení a starostí, tak si knihu otevřete tam, kde jste před několika týdny či měsíci skončili, a jeden dva příběhy si přečtěte...
A svět vám bude připadat zase o kousek lepší a vaše starosti menší.
To vám slibuji!

02.11.2016

Vinnetou IVinnetou IKarl May

Neznat knížky Vinnetou, Lovci mamutů a Rychlé šípy?
No dovolte, a byli jste vůbec kdy dětmi?!

01.08.2020

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

V mém soukromém žebříčku nejlepších knih, které jsem kdy četla, je Pán prstenů číslo jedna.
Důvodů proč je mnoho, tak uvádím jen ten nejpodstatnější - opravdu neznám jinou knihu s tak jasným, zásadním poselstvím. Proti zlu musíme bojovat, i když je něco takového proti naší povaze, tak v tomto případě neexistuje jiná volba. A ještě něco. Nepodceňujme se. I ten zdánlivě nejmenší může změnit svět, ve kterém žijeme.

01.11.2020

Povídání o pejskovi a kočičcePovídání o pejskovi a kočičceJosef Čapek

Jedna z nejhezčích a nejmilejších knih, co znám.

26.06.2019

Staré pověsti českéStaré pověsti českéAlois Jirásek

Je až s podivem, nakolik Jirásek ovlivnil touto knihou náš pohled na nejstarší historii naší země. Příběhy praotce Čecha, Libuše, Bivoje, krále Ječmínka, Bruncvíka s jeho lvem, Horymíra se Šemíkem a spousta dalších...odkud tyto příběhy všichni známe??? No přeci od Jiráska! Je to klasika klasik a hanba Čechům, kteří Staré pověsti české neznají!

01.08.2020

Zapomenutá vraždaZapomenutá vraždaAgatha Christie

(+ SPOILER) K této knize jsem se ve svém životě mnohokrát vracela, ale ze zcela jiného důvodu, než jsou ty obvyklé. Ne kvůli slečně Marplové, kterou mám mimochodem moc ráda, ne kvůli zajímavému, až tajuplnému nápadu s tapetami, schody apod.

Já se k této knize vracela ve své profesi češtinářky kvůli jedné, jediné větě!
Z této jediné věty jsem totiž naprosto jistě a bez pochybnosti pochopila, kdo je vrah.
Knížku jsem pak dočetla jen proto, abych si to potvrdila.

Zaujalo vás to?
Tak čtěte dál, která věta to je.
Nechcete se připravit o potěšení z odhalování vraha?
Dočtěte si tohle až jindy. :-)

POZOR SPOILER!
Takže která věta to je???
Asi ve dvou třetinách knihy se píše o tom, jak budoucí oběť Lily Kimblová jde od nádraží lesíkem a tam ji překvapí vrah a uškrtí ji. Před svojí smrtí stačí říct tuto větu:
„Nečekala jsem, že vás potkám tady.“
A v této jediné větě je řešení! Přečetla jsem si ji a bylo mi to jasné.
Pořád ještě tápete?
Je to jednoduché, když si uvědomíme, že v české větě je pořádek většinou takový, že to nejdůležitější dáváme až na samý konec.
Lily tedy mohla říct:
„Nečekala jsem, že vás tady potkám.“
To by byla zcela běžná věta vyjadřující jen překvapení. Něco jako když jdete v cizím městě po ulici a potkáte nečekaně známé.
Lily také mohla říct:
„Nečekala jsem, že tady potkám vás.“
A znamenalo by to, že očekávala setkání s někým jiným, ne s tím, koho potkala.
Jenže Lily řekla:
„Nečekala jsem, že vás potkám tady.“
A z tohoto pořadí slov logicky vyplývá, že ten, koho potkala, je totožný s tím, s kým měla schůzku. Musí to být stejný člověk. Potkala ho už tady, tedy dřív, ne až v domě, kam měla namířeno.
Přemýšlejte chvilku nad tou větou a uvidíte, že mám pravdu.
Nevím, jestli překladatelka právě toto zamýšlela. Mně tahle věta sloužila jako dobrý příklad toho, jaká je čeština krásná řeč a jak na zdánlivých drobnostech může velmi záležet.

06.10.2021

Dvacet tisíc mil pod mořemDvacet tisíc mil pod mořemJules Verne

Klasická verneovka. Podle mne jedna z nejlepších. Četla jsem ji kdysi a teď znovu. Líbí se mi pořád stejně. Akorát teď jsem nějak špatně nesla jídelníček na Nautilu, konkrétně třeba játra z delfína. Já vím, já vím, Verne žil v jiné době a nejen on klidně ve svých knihách "zabíjel" velryby i s mláďaty hrdinnými velrybáři nebo "lovil" rajky, jen si vzpomeňte třeba na Melvillovu Bílou velrybu nebo na Zelené pahorky africké, kde Hemingway střílí vzácná zvířata jen pro zábavu.
Doba se ale změnila, a tak ten jídelníček to byla pro mne jediná vada na kráse jinak skvělé knihy.

22.06.2021

NůžNůžJo Nesbø

No páni! Tak to byla jízda! Jo Nesbø vůbec svého Harryho nešetří...
Koneckonců ale Harry nešetří ani sám sebe.
Jak to vidím já, tak Sněhulák a Nůž jsou pro mne nejlepšími díly celé série. (...a ještě možná Červenka...)
! POZOR SPOILER !
Líbila se mi ta kostka na konci. Jo Nesbø nechal sobě i HH všechny dveře když ne otevřené, tak aspoň pootevřené. Tak to palec vzhůru, gladiátoři, třeba ještě není konec konců...
A ještě jedna poznámka navíc:
"Pročetla" jsem se tedy až k zatím poslednímu dílu série. A teď jsem sama na vážkách, jestli (pro mne) bylo už Harryho dost, nebo ne. Jak to tak vidím já, tak nějakou chvilku asi vydržím, ale pak se mi po tom nespolehlivém alkoholikovi s brilantním myšlením a věčně rozmláceným obličejem začne stýskat.
A doufám, že si Jo Nesbø časem na Harryho zase vzpomene a že až si od svého detektiva patřičně oddechne, tak se nám Harry v plné parádě a pokud možno střízlivý vrátí zpět!
Já se na něj moc těším! Je to se mnou jako se všemi těmi jeho ženskými. Nemůžou ho vystát, jde jim někdy (často) na nervy, ale nemůžou na něj zapomenout, protože vědí, že to s ním bylo prostě a jednoduše super! :-)
Takže, pane Nesbø, takového detektiva opustit, to by byla věčná škoda!

11.07.2021

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Válka je svinstvo v každé době... Remarque to věděl. Smutná kniha o ztracených a poničených duších.

26.05.2018

Němá barikádaNěmá barikádaJan Drda

Podle mě je to hodně dobrá knížka a trochu mě překvapilo, že nemá na Databázi až tak dobré hodnocení. No prosím, je to věc názoru.
Tak já se vám pokusím vysvětlit ten svůj.
Proč se mi Němá barikáda opravdu líbí?
Předně proto, že ji Drda vydal ani ne rok po tom, když po šesti letech konečně končí protektorát Čechy a Morava a okupace. A k tomuto období se všechny povídky vracejí. Autorovy vzpomínky na tuto dobu byly tedy bezprostřední, autentické, nebyly ještě pokryty nánosem času. Neměl sklon si dobu nějak "upravovat", ať už s tendencí na Východ nebo na Západ. Psal o Češích a pro Čechy.
Všechny povídky jsou o obyčejných situacích a zachycují příběhy, které se v té době asi skutečně děly. Viz např. Vesnická historie o kolaborantech nebo Včelař o pomoci partyzánům.
Hrdiny povídek jsou obyčejní lidé. Teprve situace, v níž se ocitli, z nich dělá hrdiny. Ať už je to stará paní v povídce Hlídač dynamitu, která v bezvýchodné situaci zabije sebe, svého muže i pár gestapáků, kteří je přišli zatknout, nebo třeba pan účetní Babánek, který se za protektorátu učí ve střelnicích na poutích střílet, aby pak během pražského povstání v květnu 1945 pomstil svého syna.
Drda má v knize ještě jednu specialitu - rozlišuje dějový a etický vrchol povídek.
Vezměte si např. asi nejznámější povídku Vyšší princip.
Když tedy starý pan profesor s touto přezdívkou přijde jako třídní do třídy, ve které chybí několik studentů, den před tím popravených za údajné schvalování atentátu na Reinharda Heydricha, postaví se před třídu a těm mladým lidem řekne, že z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranovi není zločinem a že i on sám tento atentát schvaluje. Řekne to s plným vědomím toho, že ve třídě je možná udavač. To je bezesporu vrchol této povídky. Ale není to ještě její konec! Třída, která si po jeho příchodu sedla, celá vstane. Všichni se přihlásili k tomu, co řekl. Ke slovům, která v té době stanného práva znamenala okamžitou smrt. A to je ten zmiňovaný druhý, etický, vrchol povídky.

Neodpustím si ještě jednu poznámku k jednomu zde sepsanému komentáři:
Za nacistické okupace zemřely tisíce našich lidí a ano, skutečně si myslím, že jim, těm obyčejným bezejmenným, Drda touto knížkou vzdává čest! A ano, pro mě, tak jako pro tu třídu, atentátníci nebyli sprostými vrahy, ale HRDINY. Stejně tak jako všichni ti, kteří se jim snažili pomoci.
Myslím, že je to kniha když ne skvělá, tak aspoň velice nadprůměrná a mých pět bodů si bezpochyby zaslouží.

15.02.2021

DunaDunaFrank Herbert

Dunu už s nadšením přijaly tisíce čtenářů napříč kontinenty, bez ohledu na věk.
Je to kniha skvělá, přelomová, vizionářská. Frank Herbert v ní vytvořil něco, co vedle Tolkienova Pána prstenů patří ke stěžejním sloupům světové sci-fi a fantasy literatury. Chválit Dunu, říkat jak výborná ta kniha je, to je jako vozit písek na Arrakis. Myslím, že pro příznivce tohoto literárního žánru je stejně neuvěřitelné nevědět, co byli píseční červi, jako netušit, komu sloužil Jeden prsten.
A ještě dodatek po shlédnutí nového filmu Duna:
1) Takhle, přesně takto jsem si vždy představovala Paula Atreida!
2) Na film rozhodně běžte do kina! Žádná obrazovka vám nenahradí naprosté vizuální orgie velkého plátna!

26.05.2021

Záhada hlavolamuZáhada hlavolamuJaroslav Foglar

Přiznávám se, že moje životní postoje se utvářely ze tří zdrojů: Vinnetou, Angelika, markýza andělů a Rychlé šípy. Od dětských let jsem díky tomu beznadějně romantická, toužící po dobrodružství a odhodlaná žít čestně v souladu s přírodou a konat jen dobro.
Záhada hlavolamu je pro mne prostě knihou naprosto zásadní, která mě ovlivnila celoživotně. Dodnes si pamatuji, jak jsem trnula strachem kvůli Janu Tleskačovi, jak jsem si přála, aby byl záhadný M potrestán, jak mě nadchlo vydávání Tamtamu atd. atd. Myslím, že tato kniha patří trvale ke zlatému fondu české literatury, protože hodnoty, které Jaroslav Foglar nenásilnou formou oslavuje, jsou zásadní v každé době a pro každou generaci nových kluků a holek, kteří budou Záhadu hlavolamu číst.

09.04.2019

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Jako by to G. Orwell napsal před pár lety a jen pro nás. Geniální a nadčasové. Dokud bude o osudech tisíců rozhodovat touha po moci a snaha o vlastní prospěch, pohrdání druhými a naprostá ignorace takových kategorií, jako je např. slušnost, tak bude tato kniha vždy aktuální... Takže asi navždy.

29.05.2016

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Nečekala jsem, že to bude tak dobré čtení, o to větší spokojenost.
Kvůli Nasterei jsem se k Naslouchači vrátila znovu po dost dlouhé době, abych si osvěžila děj. A musím říct, že se mi to teď líbilo možná i víc než poprvé.

30.03.2020

Mrtvá v knihovněMrtvá v knihovněAgatha Christie

Je radost A. Christie číst. A platí to i o knize Mrtvá v knihovně. Zdánlivě naprosto absurdní vražda - a nakonec brilantní a logické vysvětlení. Není co dodat.

29.09.2020

Paní BovaryováPaní BovaryováGustave Flaubert

Napadl mě citát, myslím že O. Wildeho: "Ženy nevědí, co chtějí, a nedají pokoj, dokud to nedostanou." Taková byla Ema Bovaryová. Sobecká, marnivá, povrchní, s hlavou v oblacích, muži obletovaná a rozmazlovaná, přesvědčená o tom, že "má na víc". Ani mateřství ji nezměnilo, a tak její pád ze snových výšin tvrdě na zem byl krutý a trpký zároveň. Co s takovým životem? Bez peněz, bez hýčkání, pracovat a chovat se zodpovědně, to se nikdy nenaučila.
SPOILER!
Myslím, že Ema by dopadla stejně, i kdyby se nezadlužila. Zestárla by, milenci by ji opustili s prvními hlubokými vráskami, rodina ji nezajímala, její zájmy byly povrchní, nic pořádně nedělala a ani to neuměla. Jak by tedy skončila? Zatrpklá, s lahví v ruce, nebo by i tak stejně spáchala sebevraždu? Vždyť i ten její odchod z tohoto světa byl trochu na efekt.
Udivuje mě, s jakou přesností a precizností vystihl G. Flaubert tuto ženu. Skutečně mistrovské dílo! Jen škoda, přeškoda, že má Paní Bovaryová nálepku povinné školní četby. To této knize velice škodí.

04.02.2018

RevizorRevizorNikolaj Vasiljevič Gogol

"Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu.“
Asi není co dodat. Snad jen, že dokud se bude krást, lhát, dokud se bude pletichařit, dokud budou ti slušní a poctiví jen nečinně přihlížet tomu, co se kolem nich děje, a dokud se budou dávat a brát úplatky, bude tato hra aktuální...takže asi vždy.

04.02.2020

Jih proti Severu 2Jih proti Severu 2Margaret Mitchell

Skvělá, jedinečná, nezapomenutelná! A také jedna z mála těch knih, u nichž jsem opravdu upřímně litovala, že je konec... i když kniha nekončí tak, jak bychom asi my, romanticky založené nátury, chtěli. Autorka si žádný hollywoodsky nasládlý konec nepřála a byla to také její zásadní podmínka pro jakékoliv filmové zpracování. A když tak nad tím uvažuji, musím uznat, že měla pravdu. Slavná závěrečná slova Rhetta Butlera jsou jen logickým vyústěním jeho komplikovaného vztahu ke Scarlett, stejně tak jako je logickým vyústěním úvah Scarlett O Harra její rozhodnutí vrátit se domů na Taru. Je věčná škoda, že se u nás vžil z nějakého nejasného důvodu pro tuto knihu název Jih proti Severu. Originální název Odváto větrem daleko výstižněji vyjadřuje to, o co M. Mitchellové asi šlo. Tedy vrátit se aspoň ve vzpomínkách k časům, které jsou nenávratně pryč. Poznámka na okraj: postavu umíněné, sebestředné, ale nezlomné Scarlett prý autorka "modelovala" podle své babičky.
Je to kniha mého srdce.

07.04.2020

Vyhoďme ho z kola venVyhoďme ho z kola venKen Kesey

Stačí, že Ken Kesey napsal tuto knihu. I kdyby už nikdy za celý svůj život nenapsal nic dalšího, tak tímto dílem se zařadil mezi nejlepší americké spisovatele minulého století. A možná celé americké literatury. A jak tu psali i někteří další - také já v tomto případě nevím, jestli je lepší kniha nebo Formanův film.

08.05.2020

Poslední MohykánPoslední MohykánJames Fenimore Cooper

Cora a Alice - sestry, každá jiná. A jejich osudy na pozadí zuřivých bojů mezi Angličany a Francouzi. Klasika dobrodružného žánru. Ta kniha byla vydaná poprvé 1826, ale je čtivá i dneska! Které další knihy tak houževnatě odolávající zubu času znáte? Já moc ne.
P. S. Ti z vás, kteří viděli filmové zpracování s Danielem Day-Lewisem: všimli jste si, že v knize a ve filmu to dopadne s Corou a Alicí přesně naopak? Nechápu, proč je scénáristé prohodili.

15.02.2021

Svědectví o životě v KLDRSvědectví o životě v KLDRNina Špitálníková

Výborná kniha!
Patřím ke starší generaci, a tak bylo hned několik momentů, které mi bohužel připomněly dobu u nás před nějakými čtyřiceti lety. Jsem šťastná, že u nás už je to jen dávná, pro vás mladé těžko pochopitelná historie, a jsem smutná z toho, že v Severní Koreji, ale i jinde ve světě je to stále tragická současnost. Hladomor, popravy celých rodin, děti ulice... Je to moc smutné čtení, ale tolik, tolik potřebné!
Jsem vděčná autorce Nině Špitálníkové, že nám tento pohled na severní Korejce umožnila! Díky za to!

13.09.2021

ArtemisArtemisAndy Weir

Na začátku jsem udělala tu chybu, že jsem si tu předem přečetla pár hodnocení. Ano, byla to chyba, protože pak jsem ke knize Artemis přistoupila už předem s určitým despektem.
Zbytečně.
Kniha je to čtivá, napínavá, hlavní hrdinka si sympaticky umí udělat srandu sama ze sebe, chybuje, ale snaží se svoje průšvihy napravit...atd. atd. Vůbec se mi to nečetlo špatně.
Věčné srovnávání s Marťanem aspoň u mne nedopadlo pro Artemis zle. Andy Weir si prostě libuje v technických detailech a z tohoto pohledu se Artemis svému slavnějšímu bráškovi podobá.
Za mě tedy dobrý.
Jen jedna věc mě poněkud štvala. Ta věčná korektnost co se náboženského vyznání a etnických specifik týče mi ale vadí obecně nejen u knih, ale i u filmů. Asi je to takový autorský ústupek dnešní společnosti. Nikde a s nikým si to nerozházet! Počínaje muslimy ze Saudské Arábie, přes Keňany, Maďary, Vietnamce, Nora, Brazilce atd. až po toho Svobodu, který byl kdo ví odkud.
Ale co, vždyť jsou stejně všichni Artemiďané!

11.11.2021

SkálaSkálaPeter May

Skoky z minulosti do přítomnosti mi vůbec nevadily a nuda to rozhodně nebyla, naopak tato kniha mě dostala k přečtení celé "lewiské trilogie". A musím říct, že jsem ani jedinkrát nelitovala.

24.02.2016

Vejce a jáVejce a jáBetty MacDonald

Ženy! Čtěte! Budete mít rády autorku a její nezaměnitelný humor, ale asi se vám zprotiví vajíčka...
Muži! Vyhněte se knize obloukem. Stejně ji nepochopíte... :-D

02.11.2016