bob0985 bob0985 komentáře u knih

Ovčácká chajda Ovčácká chajda Tim Winton

V hodnocení bych souhlasil s mgeisselreiterem. On dal 4 hvězdy a hodnotil byl 70%, takže dávám 3 hvězdy, abych to vyrovnal. Vzpomněl jsem si na knížku z dětství, Ota Hofman: Útěk. Podobná témata jsou také od Davida Vanna: Srub nebo Ostrov Sukawan

18.06.2023 3 z 5

Jacob se odhodlá milovat Jacob se odhodlá milovat Catalin Dorian Florescu

Pokud bych mohl dát 6 hvězdiček, tak je dám. Dlouho jsem chtěl číst něco takového. Knihu jsem si pořídil absolutní náhodou před pár dny. V regálu starého knihkupectví jsem s ní sfouknul vrstvu prachu, koupil ji. Úžasná, velmi skvěle odvyprávěná, drsná a něžná, krutá a slitovávající se. Tohle je literární poklad!

26.05.2023 5 z 5

Zůstanu tady Zůstanu tady Marco Balzano

Velmi pěkná kniha, psaná trochu úsporným deníkovým způsobem, tedy jazykově chudší (proto dávám 4 hvězdy), ale moc příjemný příběh zachycující část světa ve složitém období. Překvapuje mě, že zatím hodnotili jen 2 čtenáři. Zaslouží si širší pozornost, zejména od komunity lidí, kteří mají rádi Alpy a Jižní Tyrolsko.

20.05.2023 4 z 5

Vlastně jsem rozpolcený, jaké hodnocení bych měl knize dát. Na 5 hvězdiček to u mě nestačilo, protože jsem se nemohl dostat úplně do tempa. Příběhy o vesničanech byly moc pěkné, ale přesto mi v nich občas něco chybělo a k plastickému obrazu jsem cítil trochu plochost vyprávění - jakoby strojového. Přesto výborné setkání se severskou literaturou, která není jen o recyklovaných detektivkách.

16.05.2023 4 z 5

Paměti antisemity Paměti antisemity Gregor von Rezzori

Velmi dobrá kniha popisující antisemitismus v rámci intelektuálního a niterného vnímání světa. V podstatě ukazuje rafinovanost předsudků, od kterých to pak není daleko k fyzickému projevu nenávisti nebo alespoň lhostejnosti fyzického násilí z rasových důvodů. Jedinečný způsob vyjadřování. Velmi obohacující!

08.05.2023 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Příběh, emoce, tajemno, boj dobra a zla, láska, to vše na 100 stranách! Instantní zážitek.

26.04.2023 5 z 5

Kompas Kompas Mathias Énard

Velmi náročná kniha. Rozumím tomu, proč za ni autor získal nejprestižnější francouzskou cenu. Propracované, spousta údajů poskládaná do dějové linie a souvislostí. Řekl bych, že někdy velmi intelektuální, a to v oblastech, ve kterých se neorientuji (vážná hudba) - tím spíš jsem rád, že jsem nahlédl, ale nemohu říct, že bych vždy rozuměl. Pomohlo mi, že jsem byl v Istanbulu, v Iránu, Izraeli, Egyptě, že si dovedu možná představit tu atmosféru. Vysoké hodnocení však dávám právě za tu propracovanost.

Pokud kniha měla zmírnit současné rozpory mezi křesťanskou a islámskou kulturou, pak jsem toho názoru, že autor zvolil velmi složitou látku, kdy kniha je určena spíše lidem, kteří určitou toleranci k jinakosti mají a dokáží se zamyslet nad vnímáním světa z jiného úhlu pohledu. Zbytek, a to bude asi většina, odloží tuto knihu, aniž by se dostalo přes prvních 50 stran, pro její složitou nepřístupnost.

Naprosto rozumím níže uvedeným komentářům ke knize, a to jak těm pochvalným, tak i těm kritičtějším. Dokážu se ztotožnit s oběma "tábory".

23.04.2023 5 z 5

Topecká škola Topecká škola Ben Lerner

Kniha mi skvěle sedla, a to asi i proto, že v letech 1997/1998 jsem byl na high school a vývoj dění v USA sleduji a porovnávám právě s tímto obdobím. Baví mě knihy, které popisují různé úhly pohledu některé události, situací. I proto mě v doslovu potěšilo, že byla v knize uvedena reference na Franzenovu knihu Svoboda.

02.04.2023 5 z 5

Suttree Suttree Cormac McCarthy

Tato kniha ve mně bude určitě dlouho zrát. Důvodů je hned několik. Autor popisuje místa, která jsou mi dobře známá a mám k nim velmi blízký vztah. Surovosti a syrovosti vyprávění rozumím. U hrdiny se mi velmi líbilo jeho pochopení pro odpadlíky a spodinu společnosti (v TN bývalo často zvykem jen pohrdání, nikoli pochopení), přičemž sám si stále udržoval určitý odstup, svoji třídu. Velmi mě zaujaly také jeho odchody ze scény, žádné přesvědčování, nucení druhých, aby se změnili... nejde to, jdu dál, čímž vlastně i celý příběh končí. Současně si tento rys vůbec nevykládám jako rezignaci na život.

Tato kniha se blíží více uměleckému dílu, které se musí vycítit, než jen příběhu na povrchu. Na začátku jsem s ní hodně bojoval a zvažoval, že ji ani nedočtu. O to víc jsem z ní měl niterný zážitek. Hodnotil bych 4,5 hvězdy, ale (in dubio pro reo) musím dát 5.

Na Gay Street je socha muže v lodi, který pádluje. Není k ní žádný popisek. Někdo uvádí, že socha souvisí s těžkými 80. léty v regionu. Pro mě ten muž v lodi může být klidně Suttree.

Edit: Překvapilo mě (trochu zklamalo), jak málo lidé z East Tennessee tohoto autora a jeho knihy znají.

21.03.2023 5 z 5

Absolutní miláček Absolutní miláček Gabriel Tallent

Kniha na hranici 2-3 hvězdiček. Neměl jsem problém nabrat čtecí tempo, ač některé části byly asi až zbytečně expresivní. Nenašel jsem vlastně žádné její "poselství", ač měla posbírat několik cen. Příměr SynD (odkaz na Cormacka McC) mi přijde přesný. Mám pocit, že jsem to všechno už někde viděl, četl. Autor nechtěl končit happyendem, ale "otevřený" konec mi přišel, že vlastně nevěděl, co s příběhem dál.

12.12.2022 3 z 5

Na světě žijeme každý jinak Na světě žijeme každý jinak Jean-Paul Dubois

Kniha se mi líbila a byl to příjemný zážitek. Souhlasil bych celkově s hodnocením čtenářky Audrina, neboť i i mě překvapilo nízké hodnocení. Možná jsem si svá očekávání nenechal kazit tím, že bych věděl nebo zjišťoval, že autor získal Goncourtovu cenu. Tu ostatně, jak jsem pochopil z doslovu, získal za své dílo, nikoli jen za tuto knihu.

V závěru mi přišlo, že autor popletl cesty a letiště - myslel jsem si, že hrdina pojede do Dánska z Osla, nikoli, že přiletí na letiště do Kodaně... Všiml si toho někdo?

20.11.2022 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Jako rodák z Jizerských hor, s úzkou vazbou na Jablonec, Liberec, prarodiče od Hradce, cestující po regionu, do kterého je kniha zasazena (Vídeň, Graz, Bratislava, Budapešť), tak mi kniha skvěle sedla. Bitva u Hradce Králové, a tedy i tato kniha, prochází mým srdcem.

08.11.2022 4 z 5

Osada na pahorku Osada na pahorku Asaf Gavron

Kniha se mi velmi líbila. Velmi pozitivně vnímám také schopnost přesně popsat složitost izraelské společnosti - tj. nikoli v poslední době zjednodušené zobrazování na jen dobré a jen zlé. Román, který mi někdy připomínal Steinbeckův: Na východ od ráje.

14.08.2022 4 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Bylo pro mě poměrně náročné se dostat do tempa knihy a způsobu vyprávění - mnoho odkládání knihy na dlouhá období. Možná i proto, že z popisu knihy jsem čekal něco trochu jiného. Nevšední, jiné, zajímavé, nový obzor. V rámci myšlenkových pochodů se člověk skutečně “dostane do hlavy hrdinky” a není útěku/úkrytu. Literární kritici ten zážitek určitě popíší lépe. Edit: smekám před výkonem překladatelky! Edit 2: ta kniha ve mně stále zraje. Vlastně to byl velmi neobvyklý čtenářský zážitek - takové malé tajemství, které mám s dalšími čtenáři.

09.07.2022 4 z 5

Zatoulaní psi Zatoulaní psi Jeff Lemire

Autor čtenáře varoval, že je to jeho prvotina. Příběh určitě trochu banální, ale emoce vyvolá. Obraz a ztvárnění atmosféry je skutečně jedinečné!

17.06.2022 5 z 5

Lidstvo: Dějiny naděje Lidstvo: Dějiny naděje Rutger Bregman

Kniha, která vede k zamyšlení a jinému nazírání na svět, změnu optiky jeho vidění/vnímání. Podle mého mínění by si některé z kapitol zasloužily hlubší zkoumání k tomu, aby byly lépe prověřeny autorovy závěry. Pokud bych se živil psychologií/sociologií, tak bych v této knize našel určitě mnoho oblastí pro hlubší prozkoumání.

23.05.2022 5 z 5

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven John le Carré (p)

Čekal jsem mnohem víc. Od poloviny knihy jsem si musel psát jména a příjmení osob, abych se v nich neztrácel, protože se mi nepropsaly charakterově do paměti. Způsob vyprávění přímé řeči s nepřímou řečí mě také občas zmátly. "Mámy", "kejklíři" a další "postavy" v tom úplně nepomáhali. Pokud bych měl porovnávat, tak Den pro Šakala byla pecka. Tohle bylo pro mě slabé.

25.04.2022 3 z 5

Paťiv: Ještě víme, co je úcta. Vyprávění, úvahy, pohádky Paťiv: Ještě víme, co je úcta. Vyprávění, úvahy, pohádky Andrej Giňa

Knihu jsem dostal jako dárek od našeho rodinného romského přítele. Prvním příběhem (vzpomínkou) jsem se musel dostat do knihy a přijmout pohled spisovatele na svět, tj. přijmout, jak se na svět dívá Rom. A pak to šlo už samo. Velmi zajímavá a cenná zkušenost, jiný zážitek. Jazyk trochu spořejší, ale samozřejmě - romské oči, romský pohled, romský vypravěč. Za velmi hodnotné považuji i předmluvu a doslov s vysvětlenými reáliemi. A ano, kniha by si zasloužila větší pozornost nejen od většinové společnosti, ale měl by ji číst také každý Rom, protože Giňa v ní zanechává vzkaz i pro svoji menšinu.

12.01.2022 5 z 5

Když ne nyní, kdy? Když ne nyní, kdy? Primo Levi

Dobrá kniha, avšak mám raději, když se v otázce holocaustu jedná přeci jen víc o faktologickou literaturu nebo vzpomínky (vyprávění) přeživších svědků událostí.

07.01.2022 4 z 5

Tři útěky Hanny Arendtové Tři útěky Hanny Arendtové Ken Krimstein

Skvělé. Určitě se k tomu komiksu ještě vrátím, abych z něj vyzobal všechna ta jména a podíval se na jejich osudy.

03.01.2022 5 z 5