Blue Blue komentáře u knih

Melodie proti Siouxům Melodie proti Siouxům Otto Janka

Kniha se čte dobře, díky tomu, že ani rozsahem se nejedná o žádný tlustospis, čtenář velmi rychle dospěje k závěru. Ale pak si uvědomí, že se vlastně za celou dobu nic zvláštního neudálo, že ten příběh postrádal nějakou zajímavou zápletku, situaci, kvůli které si zasloužil být napsán. Pohoršení nad tím, jak se kavalérie zachovala k indiánům, je sice v pořádku, ale zároveň je to klišé, které samo o sobě z žádné knihy neudělá zážitek na zapamatování.

11.06.2021 3 z 5

Evropa v plamenech Evropa v plamenech Pavel Kopeček

V jistém smyslu objevná kniha, neboť o protinacistickém odboji v jednotlivých evropských zemích toho až na výjimky určitě moc nevíme. Lze jen litovat, že je kniha až příliš stručná. Je rozsahem poměrně útlá, klidně by nějakou tu stránku navíc ještě snesla. I tak je to ale kniha záslužná, takzvaně rozšiřující obzory. My jsme zaujati naším domácím odbojem a tento rozšiřující pohled je velmi užitečný a obohacující. Můžeme srovnávat a můžeme se i divit.

07.06.2021 5 z 5

Černé Indie Černé Indie Jules Verne

Příběh, ve kterém zcela absentují Vernovy vynálezy, přesto působící v jistém směru ještě fantaskněji, než příběhy, v nichž vynálezy figurují. Situace, kdy si horníci tak oblíbí svou těžkou práci, že bez ní nemohou být, a dokonce odmítají vyfárat nahoru a usazují se přímo v dole, kde si založí město, totiž vyžaduje opravdu velkou představivost. Kniha nepatří mezi Vernovy nejpovedenější a lze ji doporučit asi jen jeho skalním příznivcům.

19.05.2021

Na krásné modré Dřevnici Na krásné modré Dřevnici Antonín Bajaja

Není problém přečíst celého Bajaju, jsou to vlastně čtyři knihy. Je to velmi zajímavý autor a je škoda, že toho nenapsal víc. Paradoxně ale v této knize toho dle mého názoru mělo být méně. Myslím si, že je to více upovídané, než mělo být. U předchozích tří knih byl můj čtenářský dojem o dost intenzívnější. Řekl bych, že tady autor myslel více na sebe, než na čtenáře. Ale je to samozřejmě u každého čtenáře jiné, někde se bude rád rochnit v různých spletencích vzpomínek, někdo by přivítal větší tah na bránu.

30.04.2021 4 z 5

Vyprodáno Vyprodáno Karel Poláček

Čtvrtý díl pokračuje v líčení válečných osudů a konfrontuje hlavní postavy i se situací v zázemí, takže se opět dostaneme i do okresního města. Lze skutečně jen litovat, že se ztratil poslední díl, který by celý cyklus uzavřel, pak by bylo zcela zřejmé, co tím vším chtěl autor říci, a my bychom viděli, do jaké míry se mu to povedlo. Hodnotit nedokončené dílo je obtížné. Jedná se každopádně o jedno ze zásadních, a bohužel poněkud přehlížených, děl meziválečné české literatury. Kdo vnímá Karla Poláčka jen jako humoristického autora, což s sebou nese i jakousi příchuť spíše odpočinkové literatury, kterou není třeba se více zabývat, musí být při čtení Okresního města překvapen, jak zajímavý spisovatel to byl.

16.04.2021 4 z 5

Podzemní město Podzemní město Karel Poláček

Třetí díl tetralogie je spojen s okresním městem jen velmi volně, prostřednictvím několika postav, které se ocitly v zákopech východní fronty. Příběh těchto postav navíc není v knize dominantní. Kniha je tak velmi samostatnou částí cyklu, což mi asi trochu vadilo. Ale to je z velké míry dáno očekáváním, se kterým jsem k četbě přistupoval. Měl jsem představu, že se vše bude odvíjet okolo "okresního města a jeho některých občanů". A ono to tak není. Jinak je to stále čtení vysoké úrovně pokračující v tónu druhého dílu, kdy se humor spíše vytratil a autorovo podání zvážnělo.

14.04.2021 4 z 5

Hrdinové táhnou do boje Hrdinové táhnou do boje Karel Poláček

Přímé pokračování Okresního města si udržuje vysokou úroveň prvního dílu, ovšem kniha je vážnější a spolu s tímto zvážněním zmizela i jazyková hravost prvního dílu. Oproti Okresnímu městu už má kniha tu nevýhodu, že nemůže stát sama o sobě. Zatímco první díl tetralogie je i relativně samostatným dílem, čtenář není nucen číst další díly, pokud už není zvědavý na další osudy obyvatel okresního města, druhý díl už je část nějakého celku. Proto se i obtížněji hodnotí. Chápu také nářky čtenářů nad německými dialogy bez překladu. To je skutečně velký redakční nedostatek. Naštěstí těch pasáží není mnoho.

12.04.2021 5 z 5

Pouští a prérií Pouští a prérií Karel May

Povedený soubor kratších Mayových příběhů. Na své si přijdou milovníci arabské i americké tematiky. Zároveň je to kniha mimořádně bohatě ilustrovaná, což jen zvyšuje její atraktivitu. Zřejmě i to způsobilo, že byl obří náklad 150 000 výtisků v roce 1987 ihned rozebrán a následoval i obří dotisk (viz Zajímavosti). Po mayovkách byl tenkrát velký hlad, vycházely jedna za rok.

05.04.2021 4 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Velmi svěže a s typickým allenovským humorem napsané vzpomínky. Potěšitelné je rovněž, že v pasážích věnovaných ať už pracovní spolupráci nebo partnerskému životu s Miou Farrow, je Woody Allen spíše věcný. Osobně bych přivítal více informací ke vzniku a ohlasu jednotlivých filmů, vůbec k zákulisí jeho filmografie. Zároveň uznávám, že rozsah knihy je adekvátní. Jedná se o povedené memoáry.

03.04.2021 5 z 5

Rozsypaná slova Rozsypaná slova Martin Daneš

Přihlašuji se mezi spokojené čtenáře této zajímavé knihy a beru na sebe závazek přečíst si hned i nějakou knihu Karla Poláčka. Tím říkám, že se autorovi podařilo přenést své zaujetí Poláčkem na alespoň jednoho dalšího čtenáře. Podobný účinek měl před časem román Ireny Douskové Medvědí tanec.

25.03.2021 5 z 5

Pražský případ doktora Maye Pražský případ doktora Maye Jaroslav Moravec

Poučné a zajímavé především pro příznivce mayovek, ale nejen pro ně. Zarazilo mě ovšem, že ačkoliv se jedná o dílo Jaroslava Moravce, "jeho" nakladatelství knihu trochu odbylo. Použitý papír velmi nesvědčil reprodukcím přiložených dokumentů.

25.03.2021 4 z 5

Karavana bratranců Karavana bratranců Svatopluk Hrnčíř

Je mi líto, že to musím napsat, ale mne kniha zklamala. To, že je už značně zastaralá, je okolnost, která by šla pominout, kdyby příběh samotný byl nějak zajímavý. I Foglar je dnes zastaralý, ale dá se pořád dobře číst. Čtenáře strhne zajímavým, často i napínavým příběhem. Bratranci to nedokážou. Je to přece jen kniha poněkud nevýrazná.

25.03.2021 3 z 5

Okresní město Okresní město Karel Poláček

Karla Poláčka jsem ke své škodě zanedbával. Spokojil jsem se s několika povšechnými informacemi z učebnic, četbou knihy Bylo nás pět a znalostí filmů Hostinec u Kamenného stolu a Muži v ofsajdu. Teď jsem zjistil, že kdybych u toho zůstal, byl bych o hodně ochuzen. Četba Okresního města je labužnický zážitek pro milovníka češtiny, zejména Poláčkova vynalézavost v užívání sloves je hodna obdivu. "Již od časného rána přivážela místní dráha účastníky slavnosti. Někteří přijeli sami, jiní byli obklíčeni rodinou." Něco z Poláčkova ironického stylu si osvojil Josef Škvorecký, některé pasáže mi připomínaly jeho knihy. Byla by škoda zařadit Poláčka mezi mrtvé klasiky. Neváhejte.

25.03.2021 5 z 5

Městečko na dlani Městečko na dlani Jan Drda

Případ Drda je složitý, ne jednu stranu je to škůdce literárního života v 50. letech, na druhou stranu velmi dobrý spisovatel, což dokazuje zejména touto knihou. Své trochu neskutečné městečko obsadil zajímavými plnokrevnými postavami, suverénně odvyprávěl jejich příběhy a nakonec je i čtenáře posadil do skutečna poměrně nečekaným koncem. Městečko na dlani je opravdu dobrá kniha.

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Myslím si, že čtenář, a já jsem toho dokladem, čeká od knihy něco jiného, než se mu nakonec dostane. Ale přesto není zklamán. Jen překvapen.

Lenin ve vlaku Lenin ve vlaku Catherine Merridale

Atraktivní název, jak se brzy ukáže, je silně klamavý, protože Lenin stráví ve vlaku jen pár stránek. Autorčin ironický styl ale dělá z knihy přece jen zajímavý zážitek.

Svatý Michal Svatý Michal Jan Kozák

Svatý Michal není povedená kniha, plně dává za pravdu kritikům Jana Kozáka, kteří v něm vidí nejen autora prorežimního, ale také velmi průměrného. Nepříliš zajímavý příběh, z dnešního pohledu už dokonce bizarní (patrně už málokoho zaujme soupeření dvou komunistů o další směřování obce), měl patrně nějaké ambice, ale výsledek je velmi nevýrazný a dnes už osloví asi jen skalní příznivce. Mám pocit, vzhledem k tomu, co v knize zaznívá, že si sám autor uvědomoval, že píše dílo neživotné a skutečnost zkreslující.

05.03.2021 2 z 5

Odkaz lovce tajgy Odkaz lovce tajgy Rudolf Luskač

Několikrát jsem zvažoval, jestli mám číst dál. Na jedné straně jsou tu opravdu pěkné pasáže, líčící sibiřskou přírodu, některé dobrodružné scény jsou rovněž velmi povedené, na druhé straně jsou tu místa vyloženě iritující, zejména odstavce takzvaně poplatné době. Kdyby byly pouze poplatné, ale ony jsou míněny vážně. Autor tu poukazuje na strašný carský režim ve chvíli, kdy někde nedaleko místa putování jeho knižních hrdinů čile prosperují gulagy zřízené vládou lidu, která konečně nenáviděný carismus vystřídala. Těžko se to čte. Takže ve výsledku je to kniha velmi rozporná a takový je i čtenářský zážitek.

02.03.2021 3 z 5

Podzim v kraji tygrů Podzim v kraji tygrů Jan Kozák

Jan Kozák má v české literatuře, zejména díky svému působení v normalizačním svazu spisovatelů, špatné jméno. To nehodlám nijak rozporovat, ale nemohu úplně souhlasit s názorem, že neuměl psát. Jeho sibiřské knihy se čtou velmi dobře. Člověk by se tam hned vypravil.

23.02.2021 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Suverénní vypravěčství. Originální styl. Dobrý příběh. Velký smysl pro humor a ironii. Ještě větší zážitek pro ty, co ve mlýně byli.

03.02.2021 5 z 5