Pražský případ doktora Maye

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor této knížky pracoval postupem let jako redaktor, nakladatel, později se stal účetním a konečně sám psal. Do světa dobrodružství jej už v dětství přilákala tvorba německého spisovatele Karla Maye. Když se asi dvanáct let poté stal redaktorem nakladatelství J.R.Vilímka, našel v tamním archivu sadu dopisů, psaných na přelomu dvacátého století. Některé podepsal p. Vilímek, jiné samotný tvůrce Vinetoua a Old Shatterhanda - Karel May! Neodolal a příběh zpracoval. Zhruba v roce 1970 se autor k "Případu" vrátil. Karel May zemřel před šedesáti lety a také po J.R.Vilímkovi a jeho firmě se slehla zem. Autorovi bylo jasné, že má v ruce historický dokument, s téměř detektivními prvky. Na vydání však tehdy nebylo ani pomyšlení. Tak tedy až nyní ... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58771/prazsky-pripad-doktora-maye-58771.jpg 4.27
Žánr
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno, Toužimský a Moravec
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Pražský případ doktora Maye

Přidat komentář
Dae
25.08.2019

Nahlédnutí do zákulisí vydávání mayovek a nakladatelské činnosti obecně před více než 100 lety - nejen v češtině. Pro většinu lidí to asi nebude moc zajímavé čtení, ale pro mě jako bibliofila a milovníka dobrodružné literatury to zajímavé čtení rozhodně bylo. Docela by mě zajímalo, jak by to hodnotil samotný Vilímek. :o)

bazyk21
22.07.2017

zajímavá historická črta do vydavatelských poměrů


Kakho-Oto
01.11.2016

Pro milovníky Karla Maye a jeho díla velmi zajímavý a čtivý příspěvek. Navíc od pana Jaroslava Moravce, který vydával mayovky ve 30. letech 20. století spolu s Toužimským. Jejich vydání Karla Maye je považováno za vůbec nejkvalitnější mimo Německo. Mimo jiné zapojili do práce na mayovkách ilustrátora Zdeňka Buriana. Kniha je věnována zejména prvnímu významnému vydavateli mayovek v českých zemích: J. R. Vilímkovi a jeho vztahům s K. Mayem. Čtenáři se dozví spoustu informací o štvanicích proti Mayovi, které v Německu probíhaly celou první dekádu 20. století a vlastně až do Mayovy smrti v březnu 1912. Jedna kapitola je věnována významnému obhájci K. Maye - tehdy mladému E. E. Kischovi, jenž Maye hájil v českých i německých novinách. Kniha obsahuje i statistickou přílohu k českým vydáním mayovek - nejčastěji byly vydány romány Syn lovce medvědů a Duch Llana Estacada (12 či 13 vydání a přes čtvrt miliónu výtisků obou knih).

minirock
13.01.2011

Zajímavá knížka v níž autor líčí začátky vydávání Mayových knih v Čechách nakladatelstvím J.R.Vilímka a peripetie s tím spojené.