Podzemní město

Koupit

Třetí část Poláčkova cyklu z času první světové války, navazující na romány Okresní město a Hrdinové táhnou do boje, nás přenáší do zákopů, ztracených kdesi v blátě Haliče. Čiší z nich chlad a bezútěšnost. Nahoře jen rozervaná krajina s krátery po minách, opuštěné trosky stavení... V těchto nehrdinských obrazech všedního života zákopů zachytil Poláček své osobní zážitky z východní fronty....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21872/podzemni-mesto-riM-21872.jpg 4.323

Tetralogie - Karel Poláček a jeho okresní hrdinové (3.)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Nakladatelství Franze Kafky

Kniha Podzemní město

InaPražáková

Válečný román z východní fronty v letech 1915—16, který se dá číst i samostatně. O okresním městě není zmínka, ale podobným způsobem se střídá několik postav v malém prostoru jedné místnosti a zákopů. Lidé ještě mají nějaké osobní zvláštnosti, ale uniforma a prostředí jim natolik rozostřily charakter, že jsou to spíš variace na stejné téma. Stejně jako v Okresním městě se i tady opakují stále stejné situace stále stejnými slovy, protože čas se zastavil, fronta se nehýbá. Jediné vzrušení vojákům působí snaha získat nedostatkové zboží. Když se pak občas něco stane na bojišti, je to překvapení pro postavy i pro čtenáře.
Text je tentokrát nečekaně naturalistický, v předchozích dílech se trapné věci opisovaly, tady jsou špína, bahno a hmyz popsané detailně a opakovaně. Ironie hodně ztrpkla a co by mohlo být směšné, rychle vystřídá násilí nebo neštěstí.
Nejlepší část cyklu a vynikající kniha v rámci žánru.

frantisek8863
30.10.2017

Pohled na strádání v zákopech českých rekrutů rakouské armády, kteří si na ruské frontě vytvořili vlastní zázemí. Rozdílný život, starosti a dril prostých rekrutů proti jinému světu sobeckých důstojníků.

Bonnet
03.07.2017

Tak jsem začala číst tetralogii od třetího dílu, protože jsem slepice blbá. Nevadí, očekávala jsem nějakou tu humornou knížku a místo toho mi bylo předloženo dílo, které by se mohlo rovnat, jak už bylo zmíněno, knize Na západní frontě klid. Tak mi zůstává rozum stát, proč se výuka Poláčka omezuje na Bylo nás pět, z čehož jsou všichni otrávení a ani omylem to není to nejlepší z jeho děl?

shmaic
09.10.2016

Ten, kdo tohle má ve čtenářském deníku a nečetl to, vlastně vůbec nemůže tušit, o čem kniha je.
Přituhuje. Jsem zvědav na poslední díl.

Odnikud
25.04.2016

Velmi silná kniha, která je bohužel trochu mimo obecnou známost.

Ajtakrajta
24.04.2015

Musím konstatovat, že tahle knížka je plně srovnatelná s dílem Na západní frontě klid.

maryzka
23.06.2012

Smutné vyprávění o lidech v zákopech války, o namyšlených oficírů, korupci na vojenských velitelství